Jump to content


Fotografije

Pomoc pri kupovini trekking bajsa!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
105 odgovora na ovu temu

#21 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 933 posts

Postavljeno 03 February 2022 - 07:57 PM

Ne volim ovako na nevidjeno da dajem savete, al ajde. Prvo kada kupujes na berzi, onda je to daj sta das. Ne moze uvek da se bira. Iz tog razloga sam ja za sebe kupovao ramove, po mogucstvu nove pa pakovao sta sam zeleo.
Zavisi u kakvoj je formi, da li mu je vazna prosecna brzina ili ne. Kuda ce da vozi, kakve su mu ruke, ledja i sl.
Ovako napamet neki ram od 47 do 51 cm. Ako moze ja sam uvek za jedan manji broj rama nego veci.
Sto je u boljoj formi i iskusniji, manji ram, a ako je suprotno za broj veci. Ali sve ovo sa rezervom prihvatiti.

Da li može obrazloženje za ovu tvrdnju:
"Sto je u boljoj formi i iskusniji, manji ram, a ako je suprotno za broj veći"
Hvala


Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#22 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 February 2022 - 08:09 PM

Da li može obrazloženje za ovu tvrdnju:
"Sto je u boljoj formi i iskusniji, manji ram, a ako je suprotno za broj veći"
Hvala
,

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

 

Manji ram zahteva agresivniju poziciju. Vise izvucena sticna, vise si na rukama i imas bolju aerodinamiku. Ali  zahteva fizicki spremnijeg vozaca. Laksi je kruci, manje se uvija, upravljiviji. 

Veci  ram, opustenije se sedi, za krstarenja gde ti brzina nije bitna. Ukratko, ima jos, ali da ne sirimo mnogo.


  • 2

#23 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 03 February 2022 - 08:55 PM

Ako uzme 10x veci ram odma' ce da legne u aero poziciju bez obzira koliko digne sticnu :) A zasto manji ram zahteva fizicki spremnijeg vozaca ako je laksi, kruci, upravljiviji?


  • 0

#24 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 February 2022 - 09:21 PM

Ako uzme 10x veci ram odma' ce da legne u aero poziciju bez obzira koliko digne sticnu :) A zasto manji ram zahteva fizicki spremnijeg vozaca ako je laksi, kruci, upravljiviji?

 

Zato sto je vise na rukama, pa treba da ima jaca ledja, vrat, ruke, pa na samom kraju noge. Mnogima sam napravio mtb sa race geometrijom i imali su muke, jer nisu mogli da isprate taj ram.


  • 0

#25 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 03 February 2022 - 09:30 PM

Pa kad voze MTB po ravnom :)


  • 0

#26 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 933 posts

Postavljeno 03 February 2022 - 09:44 PM

Ja imam taj problem sa mojim Canyonom. Veličina L predviđena od strane proizvođača za vozače do 190 cm (ja sam 188), visoko izvučena šticna, pritisak na rukama veliki. Fizički sam u top formi ali meni nije problem napor već upala neke tetive i to samo leve ruke (posle dužih vožnji nisam mogao noću oka da sklopim) . Kupio pomičnu lulu od 120mm koja me je malo ispružila, koji mm podigla I čini mi se pomogla. Inače od Grbića pa preko par prijatelja, svi mi govore da je bajs mali za mene. I stvarno, kada sam video svoj odraz u izlogu, tako izgleda. Ali sam sa ovakvim bajsom brz, startan, lagan, ma za grad (stani, kreni, skoči itd) dušu dao. Duže vožnje na otvorenom, već nije to filing koji mi treba. Pa sada jurim (ko i većina na forumu neki grevel, CX itd)

Izvinjavam se kolegi što mu oterašmo temu dođavola IMG_20211009_205924.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 1

#27 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 February 2022 - 09:48 PM

Ja imam taj problem sa mojim Canyonom. Veličina L predviđena od strane proizvođača za vozače do 190 cm (ja sam 188), visoko izvučena šticna, pritisak na rukama veliki. Fizički sam u top formi ali meni nije problem napor već upala neke tetive i to samo leve ruke (posle dužih vožnji nisam mogao noću oka da sklopim) . Kupio pomičnu lulu od 120mm koja me je malo ispružila, koji mm podigla I čini mi se pomogla. Inače od Grbića pa preko par prijatelja, svi mi govore da je bajs mali za mene. I stvarno, kada sam video svoj odraz u izlogu, tako izgleda. Ali sam sa ovakvim bajsom brz, startan, lagan, ma za grad (stani, kreni, skoči itd) dušu dao. Duže vožnje na otvorenom, već nije to filing koji mi treba. Pa sada jurim (ko i većina na forumu neki grevel, CX itd)

Izvinjavam se kolegi što mu oterašmo temu dođavola attachicon.gifIMG_20211009_205924.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Vidi se na fotografiji da je mali. Prevedi mi u cm koliki je ram. Ja sa 189 vozim 53 cm i to je otprilike idealno.


  • 0

#28 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 933 posts

Postavljeno 03 February 2022 - 10:18 PM

Vidi se na fotografiji da je mali. Prevedi mi u cm koliki je ram. Ja sa 189 vozim 53 cm i to je otprilike idealno.

Screenshot_20220203_231717_com.brave.browser.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#29 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 February 2022 - 10:40 PM

attachicon.gifScreenshot_20220203_231717_com.brave.browser.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

 

Moguce da ja ne razumem, ali mi nesto nije sa ovom tabelom u redu. Sve mere rastu srazmerno kako raste velicina rama. Samo je ostala ista visina izmedju L i Xl, sto ne bi trebalo da je moguce. Ili je greska u kucanju tabele ili je skroz ne standardan ram.To je tebe i odvuklo da kupis za 5 cm, manji ram nego sto bi ti odgovarao.

Na xl bi ovaj ram trebao da ima oko 53 cm.


  • 0

#30 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 February 2022 - 08:52 AM

Dobro, nadam se da smo se slozili da ako ti Dule sa 190 vozis L ram i Milovuk sa 180 i nesto vozi L ram onda Paja pogleda treking ramove M velicine.

Ja sa 181cm vozim treking sa dužinom sedalne cevi 20 inča (51cm).

Paja bi sa svojih 174 trebao da vozi treking sa dužinom sed. cevi 46, eventualno 48 s tim da to isproba jer mu može biti veliki. Znači M veličina.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#31 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 09:21 AM

I kod trekinga su veličine sedalne cevi često besmislene kao kod MTB-a. Supruga moja vozi trek, M veličina (52cm sedalna), ona je 170cm i odgovara joj. Taj trek i ja mogu da vozim sa 192cm, korman dođe relativno visoko pa nema nekog velikog opterećenja na ruke. Nije idealno, kraći je bajs, ali daleko komotnije od očekivanog. Moj MTB 29" je isto 52cm sedalna, ali je XL i dosta, dosta veći od treka. Ovaj Nesonijev pa tek izgleda čudno, dugačak (616cm efektivno gornja cev), a nizak baš. Najbolje isprobati na nekom i izmeriti neki odgovarajući stack i reach (od - do) pa po tome tražiti, jer i ljudima različite veličine odgovaraju. Recimo, meni i mom kumu (184cm) odgovara ista veličina. Naravno, on spušta sedište, ali opet mu odgovara veći ram (XL). Probao je manji (L) i nije mogao, nije odgovaralo. Zato treba da se proba, pogotovo kod ovih ,,graničnih" visina.


  • 0

#32 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 09:48 AM

Jednu stvar treba da razjasnimo. Ne vozi jedan vozac visine 190 cm istu velicinu MTB i drumskog bicikla To je valjda jasno?

Mora da postoji neka srazmera  u velicini ram i izvucenosti sticne. Ko vozi bicik koji je vise za off road i koji zahteva vise tehnicku voznju, mora da ima vise izvucenu sticnu, ili drugim recima manji ram.

E sada gde spada treking. Da li je blizi MTB ili drumu? Kad to sve rasclanite onda, mozete da vidite koji vam ram odgovara.

 

Inace se kroz istoriju pokazalo da proizvodjaci ramova nisu imali pojma o velicinama ramova, a uzimali nam silne pare. Sedamdesetih  pa i osamdesetih, je za drumase pravljene po meri vozaca vladalo neko glupo pravilo da sticna treba da bude izvucena koliko je siroka saka, koja obuhvati sticnu. Ili samo malo iznad toga.

I onda su ljudi davali pare da im naprave ramove za njih, po njuihovim dimenzijama, koji sada izgledaju u najmanju ruku smesni. Za nekog od 190 koji drum vozi sada 58 cm, tada bi pravili 633-65 cm. Ogromna cuda. To nije imalo pojam. Prema tome svako treba da razmisli sta mu treba.


  • 0

#33 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 286 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 11:25 AM

Vidi se na fotografiji da je mali. Prevedi mi u cm koliki je ram. Ja sa 189 vozim 53 cm i to je otprilike idealno.

182 sam visok, ram je 51 i leži mi baš, doduše ubo sam ga više na sreću nego na pamet.
  • 1

#34 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 03:11 PM

attachicon.gifScreenshot_20220203_231717_com.brave.browser.jpg
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Мени не изгледа да је величина мала за тебе. Можда је проблем у нечем другом, положају руку, гриповима, облику кормана. Са друге стране, видим да има мишљења оних који познају ту проблематику да јесте мали. Можда да пробаш са мењањем угла или дужине луле, другачијим корманом... можда се покаже да није до величине. Ако ипак јесте, мењај рам
  • 0

#35 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 05:07 PM

Opet da kazem. Izuzetno je vazan odnos izvucenosti sticne u odnosu na ram. Kada gledas ovo sto vozi nesoni, ti mozes da povuces  paralelu, sa ovima sto voze profi i da ti je na oko slicno izvucena sticna.  Ali to nije to. Na malom ramu ti ne samo da imas nizak ram, nego i kratak. Kratak mozes da nadoknadis sa duzom lulom i da se zavaravas da si resio problem.. Ali se jedna vrlo vazna stvar gubi, udaljava se od zamisljene vertikalne ravni poogona. I onda imas efekat "guranja:, a ne "gazenja' pedala. Zato ne moze  mali ram da se vadi sa dugackom sticnom i dugackom lulom. Nesoni treba za tacno 4,5-5 cm vislji ram, koji je naravno napravlljen u srazmeri. E tu onda plus dolazi ona prica obican ram od 53 ili race ram od 53. 


  • 0

#36 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 05:27 PM

...Na malom ramu ti ne samo da imas nizak ram, nego i kratak. Kratak mozes da nadoknadis sa duzom lulom i da se zavaravas da si resio problem.. Ali se jedna vrlo vazna stvar gubi, udaljava se od zamisljene vertikalne ravni poogona...

uh, sad meni nesto nije jasno...sta se udaljava od zamisljene vertikalne ravni pogona? Upravljač/korman?

Ako si na to mislio, zar se upravlječ ne udaljava od zamisljene vertikalne ravni pogona i na vecem ramu?

Ili se udaljava na neki..drugaciji nacin? Nisam uspeo da shvatim sta si tacno hteo da kazes :(

 

 

... I onda imas efekat "guranja:, a ne "gazenja' pedala. Zato ne moze  mali ram da se vadi sa dugackom sticnom i dugackom lulom....

ovo sam *priblizno* shvatio, al opet..to mi ima (više) veze sa polozajem sedista tj izvucenosti šticne, nego sa duzinom lule, tj položajem upravljača (gornje pitanje).


  • 0

#37 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 06:05 PM

Mile, sedni, 1.


  • 0

#38 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 06:21 PM

Sidriste je pogon i pedale.
Spram njega podesavas sic, postoje sticne sa ofsetom. Postoje i razlicite lule.

Ono sto se mozda najteze kompenzuje je ako ti je volan prenizak, zbog malog rama.
I jos jedna stvar koju ne mozete da kompenzujete je raspored mase, ako prevose odete sa lulom unapred preko prednjeg tocka poremeticete upravljivost.

Prosecan vozac vecinu ovoga nece nikad ni provaliti...
I
  • 1

#39 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 06:46 PM

uh, sad meni nesto nije jasno...sta se udaljava od zamisljene vertikalne ravni pogona? Upravljač/korman?

Ako si na to mislio, zar se upravlječ ne udaljava od zamisljene vertikalne ravni pogona i na vecem ramu?

Ili se udaljava na neki..drugaciji nacin? Nisam uspeo da shvatim sta si tacno hteo da kazes :(

 

 

ovo sam *priblizno* shvatio, al opet..to mi ima (više) veze sa polozajem sedista tj izvucenosti šticne, nego sa duzinom lule, tj položajem upravljača (gornje pitanje).

Probacu da objasnim. Sta se desava kada neko kupi mali ram (bicikl)? Stavi duzu lulu, sto je nevazno u ovoj prici ali ono sto je vazno, podigne sediste za 6-8-10 cm i ono najgore vrati ga po sinama max.unazad.

Na ovoj fotki dole je otprilike odnos sticna-ram kako treba, to znaci da ovaj vozi ram po svojoj meri. Sta se sada desava ako ovaj bicikl kupi neko ko je dosta visi?

 

Uradice ono sto sam gore napisao. 

Podizanjem sticne,zbog kosine sedeone cevi, on se udaljava unazad u odnosu na pogon. Jos vise su udaljava unazad sa tim sto sto je sediste na sinama gurnuto skroz nazad.  i tako dobijamo efekat "guranja" pedala, mesto "potiskivanja".

 

Ovde bi do sada svi trebalo da znaju kako se pravilno podesava sediste napred-nazad. Ukratko, pedale u horizontalan polozaj, visak treba da prodje kroz osovinu pedale i vrh kolena.

 

Sa malim ramom ce visak biti iza pedale. A zna se da ako ne mozete da namestite visak idealno kroz osovinu, bolje je da ide napred, ali nikako nazad.

Zato je od kljucnog znacaja naci idealan ram. Kako ne valja mali, tako isto al u suprotnom pravcu ne valja ni veliki.


  • 0

#40 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 04 February 2022 - 07:07 PM

...Podizanjem sticne,zbog kosine sedeone cevi, on se udaljava unazad u odnosu na pogon...

nisam siguran da je ovo (univerzalna) istina..

gledajuci prikazanu geometriju koju je postavio kolega nesoni u svom postu #28

vidim da je ugao (kosina) sedalne cevi kod sva 3 velicine prikazanog modela, oznacenih po velicinama M, L i XL potpuno isti 73,5*.

Po tome mogu da zakljucim da se dodatnim izvlacenjem sticne u malom ramu (npr M)

prihvat sedista na šticni postavlja u istu tacku kao kod manje izvucene šticne ali na većem ramu )npr XL).

Da li gresim ovde?

 

 

... Jos vise su udaljava unazad sa tim sto sto je sediste na sinama gurnuto skroz nazad.  i tako dobijamo efekat "guranja" pedala, mesto "potiskivanja".

msm da se ovo desava na svim velicinama ramova, zar ne?


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika