Jump to content


Fotografije

Предњи мењач на рам без вођица и стопера?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
80 odgovora na ovu temu

#41 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 01 February 2022 - 12:16 PM

Ne moze, ti to sa selnom sve prilepis za ram, nema vise mrdanja kad zavrsis.

S tim sto nema sanse da bi na dobar bajs turio buzir da ide do zadnjeg menjaca, i tu bi radio stoper, isti kao sto sam ti gore slikao samo sa manjom selnom.... 


  • 0

#42 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 01 February 2022 - 12:43 PM

Evo moja iskustva sto se tice buzra celom duzinom. Ovo sto bax pise bi trebalo da je tako, medjutim...

Ceo zivot su mi svi bicikli bili sa vidljivom sajlom.  Onda sam kupio onog mog Scotta. Njemu su predvideli da idu sajle celom duzinom kroz buzir. Znaci do zadnjeg menjaca jedno meter i po buzira. Zasto su to uradili? 

 

Juce sam vozio dobra 4 sata. Kada sam dosao sa voznje, nije bio milimetar da je bicikl bio cist, tj da se video. Kod isprekidanih buzira, ima 5 mesta gde prljavstina moze da udje i uspori saltanje. Kod ovog sistema na mom biciklu, postoji samo jedno mesto. Znaci 5 prema 1 mogucnost prodara prljavstine.

 

E sada kada sam to napakovao pre 9 godina plasio sam se da ce se povecati otpor saltanja. Medjutim uz dobre buzire, sajle i malo silikonske masti, brzine se menjaju bukvalno kao kroz vodu. Pravi delovi buzira ne prave gotvo nikakv otpor, a iskrivljeni prave 99% otpora, a to se ima u oba slucaja. Tako da ne treba bezati od cele duzine buzira.


  • 0

#43 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 01 February 2022 - 12:52 PM

Обе ствари имају смисла. Што се тиче задњег мењача на овом раму, нећу филозофирати већ ћу га спроведти као што је конструисано , дакле цео бужир. Једино ако неким случајем успем да осмислим неко естетски прихватљиво решење са неком лепом шелном или слично. Много би било да по косој цеви стављам импровизоване шелне са шрафовима, не би било лепо - превише би покварило изглед бицикла.
Можда би се могао на косу цев наварити стопер, али то је за мене сувише посла и времена, нити бих нашао некога да то људски одради, па фарбање, итд. То отпада пре него што је и разматрано :)
  • 0

#44 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 01 February 2022 - 12:58 PM

Обе ствари имају смисла. Што се тиче задњег мењача на овом раму, нећу филозофирати већ ћу га спроведти као што је конструисано , дакле цео бужир. Једино ако неким случајем успем да осмислим неко естетски прихватљиво решење са неком лепом шелном или слично. Много би било да по косој цеви стављам импровизоване шелне са шрафовима, не би било лепо - превише би покварило изглед бицикла.
Можда би се могао на косу цев наварити стопер, али то је за мене сувише посла и времена, нити бих нашао некога да то људски одради, па фарбање, итд. То отпада пре него што је и разматрано :)

 

Sta da pravis za zadnji menjac? Ja kolko vidim ti imas drzace buzira, samo ti trebaju vezice, da sa nima stegnes buzire, ili da nadjes one originalne male potkovice.


  • 0

#45 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 01 February 2022 - 01:55 PM

  Uradi kako mislis da treba, ja sam ti otvorio jednostavne izvodljive mogucnosti da resis nedostatak stopera, to provereno radi posao.


  • 0

#46 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 01 February 2022 - 02:26 PM

Ako hoces da varis, onda nemoj po ramu, vec zavari stopere na vrh donje solje headseta, to ti je benigno mozes da probas da napravis, brz prevelike stete i resice ti problem. Celicne solje su dzabaka isto, par evra.

 

MAda to je moguce da ce se vrteti, prevelika je sila na tim sajlama, mada i to sam vidjao.


  • 0

#47 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 01 February 2022 - 02:58 PM

IMG_6177.jpg

 

 

IMG_6199.jpg


  • 0

#48 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 01 February 2022 - 07:24 PM

Sta da pravis za zadnji menjac? Ja kolko vidim ti imas drzace buzira, samo ti trebaju vezice, da sa nima stegnes buzire, ili da nadjes one originalne male potkovice.


Не, не, то нисам ни мислио да мењам, ту је фабрички бужир ишао од кормана до задњег мењача без стопера. Ту не бих ништа дирао, исто бих само пружио бужир по тим држалима, а потковица пластичних имам.
  • 0

#49 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 01 February 2022 - 07:26 PM

Ako hoces da varis, onda nemoj po ramu, vec zavari stopere na vrh donje solje headseta, to ti je benigno mozes da probas da napravis, brz prevelike stete i resice ti problem. Celicne solje su dzabaka isto, par evra.
 
MAda to je moguce da ce se vrteti, prevelika je sila na tim sajlama, mada i to sam vidjao.

То варење сам онако споменуо, као неку ммнималну вероватноћу, нисам толики мајстор, а и не крећем се толико у друштву људи са техничким знањима, па обично тешко пронађем неког за мајсторлуке тог типа.
  • 0

#50 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 01 February 2022 - 07:28 PM

IMG_6177.jpg
 
 
IMG_6199.jpg

Лепо си ово урадио. То је шраф/стопер кочнице, а у њега улази бужир мењача?
Некако ми је нсјближа варијанта са стопером изнад шелне мењача, па онда таква као код тебе.
  • 0

#51 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 01 February 2022 - 08:20 PM

Da to je gore moje resenje za dati problem za 100rsd,i slika kako izgleda u praksi, dakle stoper za kocnicu, ispod selne, sluzi za menjac. I to pase na bilo koji obim rama, i radi posao. Ovde imaju dva stopera za oba menjaca drugi je iza, pa se ne vidi na slici...
Tipski deo ima istu svrhu, ali moras naci i kupiti adekvatan.
  • 0

#52 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 05 February 2022 - 03:02 PM

79855528-9210-4FEB-9E69-A81D736132D5.jpeg

Одлично решење. Како бих могао да направим ово без тражења стругара, мајстора и слично?
  • 0

#53 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 05 February 2022 - 03:08 PM

attachicon.gif79855528-9210-4FEB-9E69-A81D736132D5.jpeg

Одлично решење. Како бих могао да направим ово без тражења стругара, мајстора и слично?

Moze bar varioc?


  • 0

#54 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1060 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 05 February 2022 - 03:26 PM

attachicon.gif79855528-9210-4FEB-9E69-A81D736132D5.jpeg

Одлично решење. Како бих могао да направим ово без тражења стругара, мајстора и слично?

Rekao bih da je ovo čeličan ram. Ne znam da li bušenjem možeš oslabiti kućište za patronu ako je ram alu.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#55 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 05 February 2022 - 03:35 PM

Rekao bih da je ovo čeličan ram. Ne znam da li bušenjem možeš oslabiti kućište za patronu.
Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Ни ја нисам сигуран, зато бушење нисам ни размотрио као ваљану могућност. Имам једну рупицу на кућишту рама одоздо, али нема навој. Нешто овако бих могао да причврстим уместо спроводнице и решим две муве једним аперкатом.
  • 0

#56 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 05 February 2022 - 03:36 PM

И мој рам је челични, али нисам сигуран, зато бушење нисам ни размотрио као ваљану могућност. Имам једну рупицу на кућишту рама одоздо, али нема навој. Нешто овако бих могао да причврстим некако уместо спроводнице и решим две муве једним аперкатом.


  • 0

#57 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 05 February 2022 - 03:48 PM

Znaci ja bih napravio x resenja do sada, uzmi samo mali g alu profil, uzmi onaj supalj sraf, i busni dve rupe u g profilu, jedan kraj usrafi u tvoju rupicu kroz drugi proturi supalj sraf za kocnocu u zavrsio su. Mozes onda i da stelujes menjac tu....
  • 0

#58 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 05 February 2022 - 04:02 PM

Znaci ja bih napravio x resenja do sada, uzmi samo mali g alu profil, uzmi onaj supalj sraf, i busni dve rupe u g profilu, jedan kraj usrafi u tvoju rupicu kroz drugi proturi supalj sraf za kocnocu u zavrsio su. Mozes onda i da stelujes menjac tu....

Већ сам напоменуо дс немам техничка знања ни таленат, тако да оно што је за некога очигледно и лако у тој области, мени јије. Зато и постављам овде често питања. :) не журим нигде, решићу то пре или касније.
Сва су решења добра на свој начин, мени лично најједноставније је са куповном обујмицом са стопером, али ми је скупо. Ово ми делује добро јер се ништа не види. Овај ти је предлог добар, само ми треба навој тој рупици на кућишту
  • 0

#59 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 05 February 2022 - 04:34 PM

A jel imas vec prednji menjac?
Imas i menjace sa stoperom. Ako ti se vec ne gadi da razvlacis buzir.
  • 0

#60 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 05 February 2022 - 06:41 PM

attachicon.gif79855528-9210-4FEB-9E69-A81D736132D5.jpeg

Одлично решење. Како бих могао да направим ово без тражења стругара, мајстора и слично?

Ako možeš ovo da napraviš, možeš sve da napraviš!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika