Jump to content


Fotografije

Предњи мењач на рам без вођица и стопера?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
80 odgovora na ovu temu

#1 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 08:01 PM

29750822-FA40-4808-8AA7-FD260CDE3E5B.jpeg
D2245141-0EE1-41B2-B996-583181602DA3.jpeg
6933FEA9-1782-4375-9B6C-D9DC759C4EDB.jpeg
Занима ме на који начин тако нешто може да се изведе. Поставио сам тему, можда ће питање бити уочљивије.
Ево фотки мог рама. Виде се вођице и кућиште патроне које има рупу за пластични спроводник бужира. Нема ниједан стопер, а нема ни вођице на горњој цеви. За задњи мењач (друмски) је бужир био спроведен до самог мењача. Да ли може предњи мењач да се постави?
  • 0

#2 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 08:05 PM

U principu može ali moraš bužir iz jednog komada i po koja plastična vezica gdje bude trebalo.


  • 0

#3 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 08:07 PM

Mada se ne vidi dobro taj dio gdje bi trebalo učvrstiti kraj bužira.U svakom slučaju mora neki karabudž.


  • 0

#4 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 08:09 PM

Stavis neki ovakav menjac kao sa slike,i buzir svom duzinom.. Ako ti treba bolji menjac onda ovaj ne moze. Mada ima resenja samo malo majstorisanja.


  • 0

#5 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 08:20 PM

Mada se ne vidi dobro taj dio gdje bi trebalo učvrstiti kraj bužira.U svakom slučaju mora neki karabudž.


Нема ништа за предњи мењач на горњој цеви, ни на седалној. Оне вођице су за црево кочнице и бужир задњег мењача.
  • 0

#6 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 08:21 PM

Stavis neki ovakav menjac kao sa slike,i buzir svom duzinom.. Ako ti treba bolji menjac onda ovaj ne moze. Mada ima resenja samo malo majstorisanja.


Можда само обујмица тог типа (без механизма мењача) на довољном размаку, а мењач испод тога
  • 0

#7 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 08:24 PM

Можда само обујмица тог типа, без механизма мењача?

 

Da, nadjes dobar menajac, a napravis ovaj stoper kao sto je na ovom menjacu. Problem je sto je ovaj menjac za najtanje ramove, verovatno nece odgovarati na nekim boljim, skupljim, ramovima.  Ali se da napraviti.


  • 0

#8 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 08:39 PM

Da, nadjes dobar menajac, a napravis ovaj stoper kao sto je na ovom menjacu. Problem je sto je ovaj menjac za najtanje ramove, verovatno nece odgovarati na nekim boljim, skupljim, ramovima.  Ali se da napraviti.


Има ли таквих обујмица у продаји? Мао сам давно неки бицикл са баш тако решеним предњим мењачем, не сећам се само да ли је обујмица била исечена од неког мењача или куповна. Нажалост, немам одавно тај бајс...
  • 0

#9 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 08:47 PM

Има ли таквих обујмица у продаји? Мао сам давно неки бицикл са баш тако решеним предњим мењачем, не сећам се само да ли је обујмица била исечена од неког мењача или куповна. Нажалост, немам одавно тај бајс...

 

Mozda ima, ja kod nas nisam vidjao. Evo napravio sam na brzaka u photo shopu sta ti trebas da napravis. Nije tesko.


  • 0

#10 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 09:30 PM

Mozda ima, ja kod nas nisam vidjao. Evo napravio sam na brzaka u photo shopu sta ti trebas da napravis. Nije tesko.


Схватио, хвала. У принципу, требало би да нађем старији мењач тог типа са довољно широком обујмицом и да уклоним механизам. То ми је варијанта, сам да направим неће баш ићи :)
  • 0

#11 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 09:42 PM

Схватио, хвала. У принципу, требало би да нађем старији мењач тог типа са довољно широком обујмицом и да уклоним механизам. То ми је варијанта, сам да направим неће баш ићи :)

 

Problem je sto su svi ti stari menjaci sa sistemom kao sa fotografije, pravljeni za one ramove sa cevima malog precnika. Ako ti je moderniji ram, a jeste, velika je verovatnoca da se obujmica nece moci stegnuti oko rama.

Prosto mozes da napravis. Kupis obicnu selnu u gvozdjari. Ti samo trebas da napravis mali :L: profil i da na njemu izbusis tu rupicu za sajlu. Taj :L: profil, ubacis izmedju rama i selne. Ne znam da li sam uspeo da ti objasnim sta mislim?


  • 0

#12 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 09:59 PM

Problem je sto su svi ti stari menjaci sa sistemom kao sa fotografije, pravljeni za one ramove sa cevima malog precnika. Ako ti je moderniji ram, a jeste, velika je verovatnoca da se obujmica nece moci stegnuti oko rama.
Prosto mozes da napravis. Kupis obicnu selnu u gvozdjari. Ti samo trebas da napravis mali :L: profil i da na njemu izbusis tu rupicu za sajlu. Taj :L: profil, ubacis izmedju rama i selne. Ne znam da li sam uspeo da ti objasnim sta mislim?

Јеси у принципу. Шелна би требало довољно да притисне тај Л профил да се не помера. То би могло да успе...
Морам и да измерим промер цеви, јесте новији рам, али је хроммолибден и та цев није превише широка.
  • 0

#13 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 10:06 PM

Јеси у принципу. Шелна би требало довољно да притисне тај Л профил да се не помера. То би могло да успе...
Морам и да измерим промер цеви, јесте новији рам, али је хроммолибден и та цев није превише широка.

 

Jeste, a taj L profil ako ti sajla ide sa donje strane, okrenes tako da  ulazi u selnu odozdole da ne moze da se iscupa.

 

Imas jos jedan nacin. Nadje se stari menjac koji  ima precnik tvog rama. Sve iseces samo ostavis onu aluminujumsku selnu. Sa turpijom malom samo urezes kanal za taj L profil, i opet ga stavis tako da ne moze da se iscupa. Sam buzir ce da ga nateze. To ce biti lepse estetski resenje.


  • 0

#14 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 10:23 PM

Samo zavi ovde L profil i reseno.


  • 0

#15 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 11:14 PM

Jeste, a taj L profil ako ti sajla ide sa donje strane, okrenes tako da ulazi u selnu odozdole da ne moze da se iscupa.

Imas jos jedan nacin. Nadje se stari menjac koji ima precnik tvog rama. Sve iseces samo ostavis onu aluminujumsku selnu. Sa turpijom malom samo urezes kanal za taj L profil, i opet ga stavis tako da ne moze da se iscupa. Sam buzir ce da ga nateze. To ce biti lepse estetski resenje.

Ако провучем одоздо, Тада би требало да обујмица са профилом буде испод шелне мењача?
  • 0

#16 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 29 January 2022 - 11:27 PM

Ако провучем одоздо, Тада би требало да обујмица са профилом буде испод шелне мењача?


Da, ispod. Onda možeš da staviš svaki savremen menjač.
  • 0

#17 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 30 January 2022 - 12:02 PM

Измерио сам цев, мада имајући у виду ону тему о кљунастим мерилима, вероватно је за нешто мало непрецизно :) (купљено неко дигитално јефтино) и мера је нешто мало мање од 30. Шелна мењача 31,8 је широка, а 28,6 немам да пробам за сада.
  • 0

#18 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 30 January 2022 - 01:17 PM

Измерио сам цев, мада имајући у виду ону тему о кљунастим мерилима, вероватно је за нешто мало непрецизно :) (купљено неко дигитално јефтино) и мера је нешто мало мање од 30. Шелна мењача 31,8 је широка, а 28,6 немам да пробам за сада.

 

Jos jedna vazna stvar. Ne znam koji pogon planiras da stavis. Cesto zna ako je mali pogon, da menjac ode skroz nisko. Kada su veliki pogoni onda menjac ide vislje. 

Znaci ako ti je mali pogon, menjac tj selna ode dosta nisko, moze da se desi da nece imati gde da stavis ovu selnu sto je pravis. Nece imati fizicki mesto da se postavi. 

Ako je taj slucaj moras da juris prednji menjac koji je "viseci:"  tip menjaca, nikako "lezeci", nadam se da me razumes na sta mislim. Sa visecim tipom menjaca imaces mesta za selnu ispod.


  • 0

#19 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 30 January 2022 - 01:27 PM

Viseci - leva slika

 

Lezeci - desna slika


  • 0

#20 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 30 January 2022 - 01:58 PM

Jos jedna vazna stvar. Ne znam koji pogon planiras da stavis. Cesto zna ako je mali pogon, da menjac ode skroz nisko. Kada su veliki pogoni onda menjac ide vislje.
Znaci ako ti je mali pogon, menjac tj selna ode dosta nisko, moze da se desi da nece imati gde da stavis ovu selnu sto je pravis. Nece imati fizicki mesto da se postavi.
Ako je taj slucaj moras da juris prednji menjac koji je "viseci:" tip menjaca, nikako "lezeci", nadam se da me razumes na sta mislim. Sa visecim tipom menjaca imaces mesta za selnu ispod.

То ми је јасно, свакако. За бужир испод рама могу да послуже вођице за црево хидраулике, па да везицама само причврстим. За бужир одгоре ако будем провлачио (што би ми олакшало избор мењача да ли седећи или лежећи јер би шелна са стопером ишла изнад шелне мењача) испод горње цеви, требале би ми самолепиве вођице.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika