Jump to content


Photo

Rasprave


  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#41 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 12 October 2021 - 05:04 PM

Sve je to tačno ali većina ljudi tek uz brdo zapinje do daske. Na ravnom je često teško ići do maksimuma(sad šta je maksimum to je za svakog posebna priča) a nizbrdo najčešće nemoguće iz sigurnosnih razloga. Ogromna većina nas nisu takmičari i vozimo po osjećaju. A to je onaj osjećaj kad počne da ti zuji u glavi i čuješ kako srce bubnja.To je za mene znak uzbunu. Ali to mi se dešavalo jedino na usponima od 15-20% jer ne možeš stati ali možeš u manju brzinu a na ravnom je teško natjerati sebe na to.


  • 1

#42 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 12 October 2021 - 05:18 PM

To kaze i @bakara, teze je ici na 85% po ravnom, a ne da je teze voziti po ravnom. Samo ne zna on to da sroci ovako lepo literarno kao ja.


  • 0

#43 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 12 October 2021 - 05:43 PM

Po ravnom jedino u grupi.Nađeš jače od sebe da te maltretiraju.


  • 0

#44 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Posted 12 October 2021 - 06:03 PM

Ja sam najveći puls napravio na ravnom. Ali pomogao mi čopor pasa. Bez njih, obično ne mogu preko 95% maksimuma na ravnom. A na brdu može do 97% maksimuma i bez njih
  • 1

#45 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 12 October 2021 - 07:14 PM

Ja sam najveći puls napravio na ravnom. Ali pomogao mi čopor pasa. Bez njih, obično ne mogu preko 95% maksimuma na ravnom. A na brdu može do 97% maksimuma i bez njih

 

Dva pitanja. Sa kojim uredjajem meris procente opterecenja? A drugo pitanje, koliko dugo vozis na 97 %?


  • 0

#46 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 12 October 2021 - 07:33 PM

Može i na ravnom da lupa srce kao bubanj a puls zakuca u crveno kad se rade sprinterske deonice. U 5,6 takvih sprinteva od 30 sekundi potroši se čovek da ne veruješ koliko.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#47 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 12 October 2021 - 07:47 PM

Ovde treba da se znaju neke stvari. Prvo,sta je max opterecenje. Maximalno opterecenje je max puls kojim neki covek moze i sme sebe da optereti. Max. puls je najbolje odraditi kod lekara, ali ima pomocni nacin ne bas savrseno precizan, a to je 220 manje broj godina. Znaci ko ima 40 godina 220-40, je oko 180 max koji smemo da podignemo u veoam kratkom periodu. Taj max puls npr. sprinteri mogu da drze na trkama od 100 i 200 metara. Znaci najvise smemo da budemo na 100% nekih 20 sekundi. Moze i preko ali moze da bude rizicno. I onda kada ovde neko napise da vozi brda na 100% maximalnog, meni dodje da mu pruzim ruku jer imamo medju nama supermena. Moze da vozi brdo na 100% ako je brdo dugo 20 metara.


  • 3

#48 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Posted 12 October 2021 - 07:57 PM

Dva pitanja. Sa kojim uredjajem meris procente opterecenja? A drugo pitanje, koliko dugo vozis na 97 %?

Pa pričalo se gore o pulsu, pa sam i ja navodio procente pulsa, koristim Magene puls metar sa trakom. Procenti koje sam naveo su maksimumi koje sam uspevao da postignem, naravno da ne mogu da vozim duže na tom opterećenju. 

U poslednje vreme ne treniram na puls nego na snagu (ali pratim puls i modifikujem trening u odnosu na puls). Koristim Assioma pedale za  merenje.

Samo, kad je u pitanju snaga, glupo je pričati o 100% jer nije isto 100% na pet sekundi ili pet minuta ili pet sati. Baziram treninge na procentu FTP-a (pa onda može da se priča i o 120% ili 150% opterećenja)


  • 0

#49 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 12 October 2021 - 08:06 PM

Pa pričalo se gore o pulsu, pa sam i ja navodio procente pulsa, koristim Magene puls metar sa trakom. Procenti koje sam naveo su maksimumi koje sam uspevao da postignem, naravno da ne mogu da vozim duže na tom opterećenju. 

U poslednje vreme ne treniram na puls nego na snagu (ali pratim puls i modifikujem trening u odnosu na puls). Koristim Assioma pedale za  merenje.

Samo, kad je u pitanju snaga, glupo je pričati o 100% jer nije isto 100% na pet sekundi ili pet minuta ili pet sati. Baziram treninge na procentu FTP-a (pa onda može da se priča i o 120% ili 150% opterećenja)

 Vecina satova koliko ja znam, meri zone treninga. Prva pa do pete. Nisam video procente. Kada se kazi da si na maximumu, tada se misli na maximalno optercenje ili puls. Izraz  "usao sam u crveno", znaci da je na max pulsu ili blizu max pulsa. Zato ti satovi imaju zvucno upozorenje kada si u crvenoj zoni da smanjis, da se nesto ne bi desilo.


  • 0

#50 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 13 October 2021 - 02:58 AM

Nisam znao da postoji razlika i u kilometru. postoji virtueni,savremeni,napredni kilometar O:) -treningasti ,a postoji vozikasti kilometar,nazadni,kocijasti zaprezni O:) , to je velika razlika,pogtoovo kada to kaze biciklista koji vozi motocikl. O:) Koji kada vidi uckur ili var na biciklu toliko se iznervira,da mora odmah da ode na tavan da se obesi medj sunke. O:)

NIsta,moramo da obavestimo svetsku organizaciju za mere,da smo otkrili novu mernu jedinicu. O:)

Izvinite što vozim motor, jel to ne sme da se kombinuje sa biciklizmom?

A te seljane sa učkurima, budževinama ala proka pronalazač, ne volim ni na motoru, ni na biciklu ni na kolima da vidim...
Stvarno mi se povraća kad vidim takve skalamerije što kačiš po bajsu napravljene od otpada, šta ću, odvratno mi je,.
Bez tetanus vakcine ja ne bih pipnuo tvoj bajs, onaj zarđali što mu vire razne žice sa svih strana.
Bljak!



Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 3

#51 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Posted 25 October 2021 - 02:20 PM

Мирек, ово што говориш се назива карикирање. Ниси у праву овога пута. Ако препешачиш два километра и претрчиш два километра - шта ће ти бити напорније? Такође, после десет пута трчања, једанаести пут ће ти бити лакше него први пут, што значи да ћеш моћи да повисиш интензитет тог трчања. Е, то се зове тренирање. Да не говоримо о томе колико ћеш лакше преоешачити тих два километра.

Neee, ne mogu da verujem. govorimo o biciklizmu. Ko ovde stvarno redovno svaki dan vozi bicikl, Zoran 031. Mica ulicni svirac,i ja. Ima li ovde profesionalnih biciklista,? nema! svi smo mi biciklisticki penzioneri i rekreativci,nemoj da se zanosite ,ali km je km.geografski . Sta su Gadjan,i ovaj motociklista Vidak umislili da su kao neki spotisti,ja na to ne dajem ni pet para,druze idi na neko prvenstvo,ucestvuj bar,pokazi rezultat,pa onda se kurci,ovako si obican rekreativac kao i ja,i dzaba ti bicikl od 8 kg, ja na takvo sranje ni sesti (vozio sam i probao) a kamoli u kucu takvo djubre ,bez obzira koliko sam sada nekoga u dusu pogodio(kada oni pricaju ruzno o mom biciklu niko nista a ja mislio da ovde ima demokratije,sta pise Vidak u prethodnom postu?,OK skinute su rukavice O:) ,znam ja da vecina ovde vozi drumske bicikle i da sam u manjini),. VIse bih vozio ovaj gravel kao Mica ulicni svirac ako bih morao.

Vidak snimi bicikl u stanu kako vozi trenazer, jos snimi i ventilator za koji normalan covek pomisli da taj ventilator imitira uslove na putu.To je meni najblaze receno smesno. O:) Razumem ja da se covek boji zime,i da mu bicikl ne pokisne O:) Jos mali stan i spavanje pored bajsa ,uf ne daj boze.

Vidak ,samo da ti kazem da na tom bajsu sto vire zice ja sam prosao preko 50000 km, jednostavno vollim da vozim taj bajs,da li to moze da udje u tvoju glavu? Nije u pitanju novac,ili drugi bicikli koje posedujem, jednostavno receno, lepota je u oku posmatraca.

Uf Mirkec sta ti je trebalo ? ajde mitraljezi!!!!
  • 2

#52 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Posted 25 October 2021 - 08:06 PM

Ko ovde stvarno redovno svaki dan vozi bicikl, Zoran 031. Mica ulicni svirac,i ja.



Pa ja ne vozim baš svaki dan... :)
U julu 9 vožnji (11 dana vožnje), u avgustu 7 vožnji (11 dana vožnje), u septembru 6 vožnji, u oktobru za sada 8 vožnji za 25 dana... :)
  • 0

#53 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 25 October 2021 - 08:26 PM

Bolje da se nisi javljao. Saće Mirkec i po tebi da oplete. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#54 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Posted 26 October 2021 - 02:00 AM

:D

a i ne vozim gravel...
  • 1

#55 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 26 October 2021 - 03:03 AM

Neee, ne mogu da verujem. govorimo o biciklizmu. Ko ovde stvarno redovno svaki dan vozi bicikl, Zoran 031. Mica ulicni svirac,i ja. Ima li ovde profesionalnih biciklista,? nema! svi smo mi biciklisticki penzioneri i rekreativci,nemoj da se zanosite ,ali km je km.geografski . Sta su Gadjan,i ovaj motociklista Vidak umislili da su kao neki spotisti,ja na to ne dajem ni pet para,druze idi na neko prvenstvo,ucestvuj bar,pokazi rezultat,pa onda se kurci,ovako si obican rekreativac kao i ja,i dzaba ti bicikl od 8 kg, ja na takvo sranje ni sesti (vozio sam i probao) a kamoli u kucu takvo djubre ,bez obzira koliko sam sada nekoga u dusu pogodio(kada oni pricaju ruzno o mom biciklu niko nista a ja mislio da ovde ima demokratije,sta pise Vidak u prethodnom postu?,OK skinute su rukavice O:) ,znam ja da vecina ovde vozi drumske bicikle i da sam u manjini),. VIse bih vozio ovaj gravel kao Mica ulicni svirac ako bih morao.

Vidak snimi bicikl u stanu kako vozi trenazer, jos snimi i ventilator za koji normalan covek pomisli da taj ventilator imitira uslove na putu.To je meni najblaze receno smesno. O:) Razumem ja da se covek boji zime,i da mu bicikl ne pokisne O:) Jos mali stan i spavanje pored bajsa ,uf ne daj boze.

Vidak ,samo da ti kazem da na tom bajsu sto vire zice ja sam prosao preko 50000 km, jednostavno vollim da vozim taj bajs,da li to moze da udje u tvoju glavu? Nije u pitanju novac,ili drugi bicikli koje posedujem, jednostavno receno, lepota je u oku posmatraca.

Uf Mirkec sta ti je trebalo ? ajde mitraljezi!!!!

Za one koji me ne poznaju da objasnim da sam i automobilista tu sam povukao na ćaleta on je vozio trke, a ja restaurirao automobile, hokejaš veteran (bivši reprezentativac stare Jugoslavije), lovac (i tu me ćale zarazio još kao klinca), pecaroš (opet ćale kriv), planinar, motorista, nautičar i jedriličar (takmičio se u klasi mikrotoner, drugi u Ligi Srbije u klasi mikrotoner pre jedno 10 godina, ujak me zarazio jedrenjem) i između ostalog i rekreativni biciklista.
Ni u jednom hobiju kojim se bavim ne podnosim kad je nešto sklepano, nabudženo i aljkavo.

Ne volim da vise kablovi žice i ostale gadosti, vrlo sam pedantan i precizan, jbg, picajzla.

A kilometri koje ti prelaziš su samo broj, ja ih računam malo drugačije i meni brojke odavno nisu bitne, pogotovo kilometri. Bitna su mi mesta, predeli, ljudi i uspomene, zato tvoje hiljade i hiljade kilometara nisu nikakvo merilo ni za šta.
Džaba ti to što vrtiš pedale kao nenormalan, što prelaziš brdo kilometara, kada nigde ne odeš, isto kao da si na trenažeru, voziš u prazno...

E i ako ti još nešto nije jasno slobodno pitaj, nemoj da nagađaš, ispadaš glup u društvu.






Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 3

#56 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 26 October 2021 - 04:53 AM

Jbt Vidače, ti imaš hobija više nego ja decenija života. :) Kako li sve postižeš?
Reče mi neko da si uživo sve samo ne dosadan lik. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#57 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Posted 26 October 2021 - 08:49 AM

Bravo, Vidak.
Posebno za hokej. :)
Jesi igrao za Partizan?
  • 0

#58 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 26 October 2021 - 12:21 PM

Bravo, Vidak.
Posebno za hokej. :)
Jesi igrao za Partizan?

Jesam ceo život. U stvari igrao i jednu sezonu u Roterdamu.
I sad igram onako vetetanski, u NHL-u (noćna hokej liga).

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#59 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 26 October 2021 - 12:32 PM

Jbt Vidače, ti imaš hobija više nego ja decenija života. :) Kako li sve postižeš?
Reče mi neko da si uživo sve samo ne dosadan lik. :)

Pa sve teže i teže, nešto zabatalim na neko vreme kad mi dosadi, pa mu se vratim kad mi nešto drugo dosadi i tako u krug.
Teško je pored dvoje dece da nađeš vremena za hobi.
Sad sam trenutno u napaljenoj fazi za windsurfingom (jedrenje na dasci) i planiram od proleća da krenem da učim i to .
Nek ide život!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#60 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Posted 26 October 2021 - 12:49 PM

Jesi probao i hokej na travi?
Ako nisi, eto ti još jedan hobi. :D
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users