Jump to content


Fotografije

Korpa za dete


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
51 odgovora na ovu temu

#1 Nightwolf

Nightwolf
  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 September 2021 - 01:13 PM

Pozdrav drugari!
Već duže vreme razmišljam da pazarim neko sedište za dete, a dete sve više raste i sad sa 2 godine je i više nego spreman za vožnju. Vozim Cube Limited 7005 series MTB bajs i koliko sam video ponudu korpi/sedišta za decu prilično je slab izbor za bicikle koji poput ovog mog Cube-a nemaju adekvatan korman za montažu korpe. Odnosno s obzirom na konfiguraciju bajsa nemam previše opcija. Dete ima oko 14 kg i već je na granici za maksimalnu težinu za sedište koje ide ispred vozača koje mi se mnogo više sviđa od varijante da dete bude iza vozača. Pošto imam naknadno ugrađen paktreger na zadnjem točku sa maksimalnom dozvoljenom težinom od 25kg razmišljao sam o varijanti sedišta/korpe koje se montira na paktreger. Takvih korpi maksimalne nosivosti 22-25 kg ima raznih u ponudi, ali nisu uopšte jeftine kreću se od 6000 dinara pa naviše. Je l imate neki predlog ili možda bolje rešenje od korpe na paktreger za ovaj moj Cube?
  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 12 September 2021 - 01:56 PM

Ja nemam bolje resenje, zadnja korpa sluzi i kao zastitni kavez za dete prilikom eventualnog pada. Iako pozadi imas paktreger ja bih gledao da ako je moguce postavim ovakvo samonosivo sediste, znaci sine koje se montiraju na vertikalnu cev rama bicikla plus da se sediste osloni na paktreger tek tada bih bio potpuno siguran da ce sediste stajati na mestu (link). Jeftinije mozda mozes naci ako neko prodaje polovno jer im je dete pocelo samostalno da vozi bicikl.


  • 0

#3 Nightwolf

Nightwolf
  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 September 2021 - 02:02 PM

Pa da baš ovu korpu sa tvog linka sam i gledao. Ta je i najpovoljnija nova. Prečešljao sam oglase jer upravo to što kažeš mahom svako kad mu dete preraste taj neki uzrast 4-5 godina više ne želi da se vozi u korpi i kao takve idu na oglase. Samo izgleda po BG-u se slabo voze bajkovi i još manje koriste korpe za decu pa su po oglasima mahom korpe iz Vojvodine i unutrašnjosti a dok platim poštarinu i otkup polovna izađe skoro kao nova.
  • 0

#4 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 12 September 2021 - 02:10 PM

... ili možda bolje rešenje od korpe na paktreger...?

samo hrabro i uzivajte. Bude malo gimnastike oko nabacivanja guzice na sediste tj prebacivanja noge na drugu stranu rama, ali nista sto ne moze da se savlada.


  • 0

#5 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 12 September 2021 - 02:11 PM

Juce sam video jednu mladu mamu kako vozi kcerku na takvoj zadnjoj korpi i kada je zadnjim tockom penjala na oboreni ivicnjak odskoci dete petnaestak santimetara uvis iz korpe, zato sam napisao da bi bilo pametno dodatno ojacati nosac korpe vezivanjem i za paktreger.


  • 0

#6 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 September 2021 - 02:12 PM

I ja sam tata koji voli da vozi bicikl, te često imam obićaj da moju ćerkicu od 2,5 godine stavim na sedište i provozam par kilometara, a sudeći po tome što ona u toku vožnje često pevuši a i ja sa njom, vidim da uživa. :)

Dete je već sa 9 meseci spremno da se vozi na samostalnom sedištu za bicikl. Ja lično bih uvek izbegavao te sa sedištem napred na kormanu radi bezbednosti, iako je detetu sigurno zanimljivije da sedi napred.

Posle druge, da kažem oko treće godine dete treba da vozi biciklić bez pedala tako što se odguruje nogama od zemlju, da nauči da drži balans i ravnotežu. Oko četvrte treba već da se nauči da vozi bicikl bez ikakvih pomoćnih točkića. Tu fazu vožnje sa pomoćnim točkićima treba preskočiti uprkos onome što smo mi radili kad smo bili mali.

Što se sedišta tiče, tebi treba nešto ovako:

https://www.decathlo...bjectID=4091054

Sedište ima nosač koji se fiksira na sedalnu cev rama, i onda se sedište koje stoji na metalnim šinama na klik ubaci u taj nosač. Kad sedište nije potrebno koristiti, isto tako se na klik izvadi iz nosača. Pošto je sedište fiksirano samo u 2 tačke na nosaču ono visi u vazduhu, pa kad prelaziš preko neravnog terena, sedište ima amortizaciju i tako ublažava bilo kakve udarce.

Nije baš jeftino ali mislim da vredi...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#7 Nightwolf

Nightwolf
  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 September 2021 - 02:13 PM



Bude malo gimnastike oko nabacivanja guzice na sediste tj prebacivanja noge na drugu stranu rama, ali nista sto ne moze da se savlada.


Na koju varijantu korpe misliš da bude malo gimnastike?
  • 0

#8 Nightwolf

Nightwolf
  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 September 2021 - 02:22 PM

I ja sam tata koji voli da vozi bicikl, te često imam obićaj da moju ćerkicu od 2,5 godine stavim na sedište i provozam par kilometara, a sudeći po tome što ona u toku vožnje često pevuši a i ja sa njom, vidim da uživa. :)

Dete je već sa 9 meseci spremno da se vozi na samostalnom sedištu za bicikl. Ja lično bih uvek izbegavao te sa sedištem napred na kormanu radi bezbednosti, iako je detetu sigurno zanimljivije da sedi napred.

Posle druge, da kažem oko treće godine dete treba da vozi biciklić bez pedala tako što se odguruje nogama od zemlju, da nauči da drži balans i ravnotežu. Oko četvrte treba već da se nauči da vozi bicikl bez ikakvih pomoćnih točkića. Tu fazu vožnje sa pomoćnim točkićima treba preskočiti uprkos onome što smo mi radili kad smo bili mali.

Što se sedišta tiče, tebi treba nešto ovako:

https://www.decathlo...bjectID=4091054

Sedište ima nosač koji se fiksira na sedalnu cev rama, i onda se sedište koje stoji na metalnim šinama na klik ubaci u taj nosač. Kad sedište nije potrebno koristiti, isto tako se na klik izvadi iz nosača. Pošto je sedište fiksirano samo u 2 tačke na nosaču ono visi u vazduhu, pa kad prelaziš preko neravnog terena, sedište ima amortizaciju i tako ublažava bilo kakve udarce.

Nije baš jeftino ali mislim da vredi...

Da ovaj model što si predložio nije potreban paktreger. Inače video sam ovaj Polisport KOOLAH ima u tri varijante: za ramove sa 29" točkovima (moji su 26"), varijanta koja se kači na paktreger i treća najjeftinija varijanta koja se kači na srednju cev rama i košta nova oko 4700 dinara što je ubedljivo najpovoljnije što sam video za varijantu korpe iza vozača sa vezivanjem.
  • 0

#9 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 12 September 2021 - 05:25 PM

Na koju varijantu korpe misliš da bude malo gimnastike?

pa na ovu, o kojoj je reci..korpa nazad, iza sedista, sa svojim nosacem ili na prtljazniku svejedno..

ako imas *muski* ram, problem je uzjahati nakon ste se dete postavi u krpu (pre toga nema neke svrhe :) zar ne ?).

 

 

Juce sam video jednu mladu mamu kako vozi kcerku na takvoj zadnjoj korpi i kada je zadnjim tockom penjala na oboreni ivicnjak odskoci dete petnaestak santimetara uvis iz korpe, zato sam napisao da bi bilo pametno dodatno ojacati nosac korpe vezivanjem i za paktreger.

i ja sam nesto slicno video i bogami, nije mi bilo svejedno.. ja bih se bojao da moje dete ne dobije morsku bolest. Ljuljalo se dete gore pa dole dok sediste ne udari u prtljasnik. Po meni je takodje bolje to nekako spojiti, pribliziti.

 

Posto smo supruga i ja na smenu vozali klince tamo-vamo a i bili su nam potrebni prtljaznici

bilo mi je lakse opremiti oba bicikla sa prtljaznicima, a onda samo prebacivanje sedista sa jednog na drugi bajk:

https://www.decathlo...bjectID=2538310


  • 0

#10 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 12 September 2021 - 05:35 PM

...Posle druge, da kažem oko treće godine dete treba da vozi biciklić bez pedala tako što se odguruje nogama od zemlju, da nauči da drži balans i ravnotežu. Oko četvrte treba već da se nauči da vozi bicikl bez ikakvih pomoćnih točkića. Tu fazu vožnje sa pomoćnim točkićima treba preskočiti uprkos onome što smo mi radili kad smo bili mali...

za godine ne znam, ali da dete treba da prodje kroz neke faze, to se slazem. 

 

U moje vreme, i vreme moje dece, nije bilo tih balans-biciklića (bar da ja znam) i msm da su oni dobra izmiljotina.

Ono sto sam uradio pre njihovog osamostaljivanja u saobracaju je ona poluprikolica..tag-along, nesto tipa:

https://www.2bike.rs...ca#.YT46I50zaUk

dobro, ne bas (ova) za 120e, ali msm da je dosta korisno za dete, cim savlada ravnotezu na biciklu.


  • 0

#11 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 12 September 2021 - 05:44 PM

...Sedište ima nosač koji se fiksira na sedalnu cev rama, i onda se sedište koje stoji na metalnim šinama na klik ubaci u taj nosač. Kad sedište nije potrebno koristiti, isto tako se na klik izvadi iz nosača. Pošto je sedište fiksirano samo u 2 tačke na nosaču ono visi u vazduhu, pa kad prelaziš preko neravnog terena, sedište ima amortizaciju i tako ublažava bilo kakve udarce...

sve to OK, meni bi to bilo resenje kad bicikl nema prtljaznik ili je nezgodno iz nekog drugog razloga, tipa brza de-montaža i sl.

 

Ja sam mnogo više pazio i vodio računa kad je dete bilo u svojoj korpici nego inače (msm da je to normalan instikt svakog roditelja)

pa nije bilo mnogo potrebe za *amortizacijom*. Ne secam se da sam ijednu bankinu presao (uz- ili niz-) sa nogama na pedalama i dupetom na sedistu.

Lepo zakocim, sidjem sa sedista, preguram bankinu sa nogama na zemlji i nastavim dalje sa pedalanjem.

 

Pomenuto dete ima 14kg, pa samo zamiljsam sta se desava u toku voznje da mi se ljulja gore-dole negde tamo iza mene

koliko utiče na težiste i upravljivost. Kontam, sta se desava kad naglo zakočim a ono zaljulja gore-dole..

...onako ga vezem za radijator i miran sam...nenene to je bilo nesto drugo! :)


  • 1

#12 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 September 2021 - 08:33 PM

Ja pišem na osnovu ličnog iskustva jer svoju ćerku vozim na takvom sedištu evo već drugu sezonu.

Naravno da ni ja ne silazim preko ivičnjaka dok mi je dete na biciklu, ali bici staze su daleko od savršenstva, kao i oboreni ivičnjaci i malo malo pa se trucne. I kad se to desi vidim da se dete lagano njiše udobno na stolici. Kad je to sedište fiksno i vezano za paktreger, svaki i najmanji udar dete će osetiti direktno na kičmi. Ono što je bolje kad je sedište fiksirano na paktreger je to što je tada vozaču lakše da vozi jer manje oseti pomeranje tereta pozadi jer je naravno i težište deteta niže a i fiksirano u više tačaka.

Moje dete trenutno ima oko 13,14 kila i vozim je bez problema. To sedište je testirano do 23 kg, preko toga ni nema smisla jer to već dete od jedno 5 godina koje ako do tad nije naučilo da vozi bicikl, to je problem roditelja.

Za onaj kao dečiji bicikl - ruda koji se zakači na bicikl za odrasle, meni je lično upravo to najveća glupost. Niti dete uči da drži ravnotežu niti mora da okreće pedale, a plus mora da sedi na neudobnom sicu. Pedagoški gledano, nikakvu edukativnu svrhu nema.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#13 Nightwolf

Nightwolf
  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 September 2021 - 08:45 PM

ako imas *muski* ram, problem je uzjahati nakon ste se dete postavi u krpu (pre toga nema neke svrhe :) zar ne ?).


i ja sam nesto slicno video i bogami, nije mi bilo svejedno.. ja bih se bojao da moje dete ne dobije morsku bolest. Ljuljalo se dete gore pa dole dok sediste ne udari u prtljasnik. Po meni je takodje bolje to nekako spojiti, pribliziti.

Posto smo supruga i ja na smenu vozali klince tamo-vamo a i bili su nam potrebni prtljaznici
bilo mi je lakse opremiti oba bicikla sa prtljaznicima, a onda samo prebacivanje sedista sa jednog na drugi bajk:
https://www.decathlo...bjectID=2538310

Da, imam "muški" ram i prilično je visok - ram je 23" pa nije baš zgodno popeti se na njega sa korpom i detetom pozadi. Pride što mi se to sa klaćenjem gore-dole ne sviđa nikako, a i to da dete bude iza mene. Mnogo je bolji osećaj kad je dete ispred mene - gledam šta radi i svakako dete ima bolji pogled kad je ispred mene nego pozadi, jer otpozadi može samo da gleda u moja leđa. Ali džaba kada za napred ne prave korpe veće nosivosti od 15kg, a moje dete je već skoro na granici sa 14kg tako da ne znam sve i da mogu na volan moog bajsa da montiram nosače za korpu za napred ne znam koliko je bezbedno.

Takođe ovaj model iz Dekatlona što si poslao u linku jako je sličan onom Polisport KOOLAH iz Planetbike-a s tim da KOOLAH ima dva modela i sa kačenjem na stub rama u dve tačke i model koji ide na paktreger. Generalno pošto imam dva bajka i u planu sam da kupim i treći a imam paktreger samo na jednom više bi mi odgovarala varijanta montiranja bez paktregera, ali onda ima da skakuće dete na svakoj neravnini. Ne znam da li ima razlike u kvalitetu između Polisport-ovog i ovog iz Dekatlona jer cena im je skoro identična?
  • 0

#14 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 September 2021 - 09:16 PM

Za kvalitet tog Polisportovog ne znam. Ja imam ovaj iz Dekatlona i zadovoljan sam, a pošto su cenovno slični, mislim da tu nema prevelike razlike. Postoje i takva, još naprednija sedišta kod kojih je moguće podešavati ugao nagiba naslona na sedištu što je jako zgodno ako dete usput zaspi. Umesto da mu glava pada konstantno napred, povećaš uugao sedišta i ono se lepo nasloni i drema. Takvo sedište bi trebalo da je desetak hiljada.

I kao što rekoh, dete ne skakuće nego se njiše jer je konstrukcija takva da amortizuje neravnine. Skakuće i udara samo na tom sedištu što je fiksirano za pak treger.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#15 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 12 September 2021 - 09:25 PM

Za onaj kao dečiji bicikl - ruda koji se zakači na bicikl za odrasle, meni je lično upravo to najveća glupost. Niti dete uči da drži ravnotežu niti mora da okreće pedale, a plus mora da sedi na neudobnom sicu. Pedagoški gledano, nikakvu edukativnu svrhu nema.

Znas kako kazu, ne kudi konja kojeg nisi jahao.

Predlazem ti da probas kad budes smatrao da je dete sazrelo.

Mozda ti se dopadne, a mozda potvrdis da je najveca glupost u vasem slucaju.

 

Nama je to resavalo odlaske u zabaviste, skolu i na treninge, sve smo to resavali prikolicom, bez problema :)

Obozavali su onu dzombu ispred pekare prekoputa Futoske pijace,

tu skoro padali sa prikolice i smejali se kao ludi, a i ja sa njima! :)

 

A kako bi ti sa detetom od 6 godina biciklom isao do Strazilova, Vrbasa, Beceja (i vratili se u NS)?

Da vidis kako je zgodno kad ti *pomogne* *prikolica* uz Puckaroš :)

 

Edukacija u smislu ponasanja u saobracaju...pa samo iskustvo *ucestvovanja* je za nekoga,

ko je prirodno znatizeljan i zainteresovan ili kome je napravljeno da mu bude zanimljivo...

..je sasvim dovoljno, dok nekome ne vredi ni crtati :(


  • 1

#16 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 12 September 2021 - 09:37 PM

Da, imam "muški" ram i prilično je visok - ram je 23" pa nije baš zgodno popeti se na njega sa korpom i detetom pozadi..

ne znam sta da ti kazem..od svega ti nikako ne bih prpeorucio da vozis dete u korpi koja nije predvidjena za to..znaci veliko dete u korpi napred.

Drugo dete je meni odmah islo nazad u veliku korpu, toliko sam imao poverenje i u opremu i u dete.

 

Za korpu nazad moras da vidis sta je tebi tu bitno i da na osnovu toga doneses odluku.

U *ono* vreme sam radio u bajkerskoj radnji tako da sam mogao da probam sve sto je postojalo na trzistu i gomilu iz inistranstva

i rekao sam zasto sam se odlucio za brzo izmenjivu montazu na prtljaznik.

Kolega Smasher ima svoje prioritete, sta god da izaberes, samo neka bude u okviru bezbedosnih granica.

 

Kad je dete iza tebe, samo stavis ogledalce i prilagodis komunikaciju i da vidis zabave.

 

Problem sa svim tim decijim stvarima je sto brzo prerastu

sto je opet dobro jer mozes ovako nesto da kupis polovnjaka za realne novce,

pa ako ne odgovara odmah da prosledis dalje bez nekog udara na budzet tipa 50e za foteljicu.

 

Sto se kvaliteta tice, POLISPORT je odlican portugalski brend koji nije kod nas preterano poznat

a msm da se sve to radi na dalekom istoku tako da msm da je tu mrtva trka i kvalitet i cena

koji god brend da izaberes - nećeš da pogrešiš, samo odaberi model.

Ako imas nekog ortaka sa starijom decom da ti pozajmi ako nije prodao, da vidi pluseve i minuse!?!

U svakom slucaj lep provod vam zelim :)


  • 0

#17 Nightwolf

Nightwolf
  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 September 2021 - 10:13 PM

Hvala na lepim željama.
Ne znam, ono što se kaže dok ne probam ne mogu da znam šta mi više odgovara. Imam planet sport relativno blizu pa ću morati da oteram bajs da vidim prvo šta može da se montira na moj bajs a da je ujedno i bezbedno. Jer kao što rekoh moj bajs jeste malo stariji ali ima dobru i nestandardnu opremu od Ritchey lule, sticne, XT menjača... A rekoše mi i da za neke modele ne može ni nosač na srednji stub rama da se montira ako ima sajle za menjače na nezgodnom mestu. Znači mora da se proba na licu mesta pa onda da se eventualno traži gde je povoljnije ili neka polovna varijanta u dobrom stanju.
  • 0

#18 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 September 2021 - 07:18 AM

Znas kako kazu, ne kudi konja kojeg nisi jahao.
Predlazem ti da probas kad budes smatrao da je dete sazrelo.
Mozda ti se dopadne, a mozda potvrdis da je najveca glupost u vasem slucaju.
 
Nama je to resavalo odlaske u zabaviste, skolu i na treninge, sve smo to resavali prikolicom, bez problema :)
Obozavali su onu dzombu ispred pekare prekoputa Futoske pijace,
tu skoro padali sa prikolice i smejali se kao ludi, a i ja sa njima! :)
 
A kako bi ti sa detetom od 6 godina biciklom isao do Strazilova, Vrbasa, Beceja (i vratili se u NS)?
Da vidis kako je zgodno kad ti *pomogne* *prikolica* uz Puckaroš :)
 
Edukacija u smislu ponasanja u saobracaju...pa samo iskustvo *ucestvovanja* je za nekoga,
ko je prirodno znatizeljan i zainteresovan ili kome je napravljeno da mu bude zanimljivo...
..je sasvim dovoljno, dok nekome ne vredi ni crtati :(



Nisam siguran da li smo se dobro razumeli. Ja sam smatrao da je "glupost" onaj dečiji bajs što umesto prednjeg točka ima onu metalnu šipku, fiksnu vezu koja se pričvrsti za bicikl od roditelja jer u tom slučaju to liči na bicikl a nije iz pomenutih razloga.

Ako misliš na onu klasičnu prikolicu za decu, e to mi je prava stvar. Deca se udobno zavale u tome, često ih u tu prikolicu stane i po dvoje, troje, ima odgore i onaj krović da pravi hlad ako treba a neka od njih imaju i providnu ceradu protiv kiše. To ne samo da je zanimljivo i dobro nego i ultrakorisno kao sredstvo prevoza, baš u tim slučajevima koje si opisao i za potrebe vrtića, škole, sporta. Pošto moja žena izbegava da vozi auto, mislim da će nam u budućnosti upravo ta prikolica biti jedan od osnovnih vidova transporta....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#19 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 13 September 2021 - 01:31 PM

Proveri samo gde je dozvoljena upotreba prikolice za bicikl... (link)


  • 0

#20 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 13 September 2021 - 05:37 PM

Nisam siguran da li smo se dobro razumeli. Ja sam smatrao da je "glupost" onaj dečiji bajs što umesto prednjeg točka ima onu metalnu šipku, fiksnu vezu koja se pričvrsti za bicikl od roditelja jer u tom slučaju to liči na bicikl a nije iz pomenutih razloga.

Da, odlicno smo se razumeli, ono sto ti smatras da je glupost

je meni u praksi bilo sjajno resenje i puno mi je pomoglo i verujem da je i mojoj deci pomoglo.

Zato ti predlazem da probas, mozda ti se dopadne i zašto neće (što bi reknuo Zoran Kesić) :)


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika