Jump to content


Fotografije

Prvi servis sa freehub -om


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
7 odgovora na ovu temu

#1 Gojke98

Gojke98
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 03 September 2021 - 11:19 AM

Pre 5 godina sam kupio bajs sa kasetnih 8 brzina, shimano je u pitanju (kaseta je Shimano Altus CS-HG31-8 ako nekog interesuje), usput i bajs je bio polovan.

Da ne duzim mnogo, freehub (hyperglide) se izlizao od voznje, to jest, pojeli se zubi, kaseta malo igra zbog toga i vozio sam godinu dana tako sa pojedenim zubima na freehub-u (da napomenem da do kasete nije nista, jer sam menjao novu kasetu i dok je bio pojeden freehub).

Usput felnu sam centrirao par puta vec, i sada su mi usput i 3 zice pukle, tako da resio sam da uzimam nov tocak kompletno, samo da sacuvam kasetu i disk.

Jedino gde sam nasao novu felnu za ovakve moje potrebe jeste u Planetbike, ali sam bio iznenadjen da felna dolazi bez freehub-a, pa eto novog problema.

Trazio sam da li ima nekih prodavnica da prodaju takav freehub (hyperglide) posebno, ali nisam nasao nista, tako da ako usput moze pomoc oko toga bio bih zahvalan.

Ono sto me interesuje, da li je potreban neki poseban alat ako nabavim freehub (hyperglide) da bi nakacio na nov tocak?
Da li je isplativije ostati na ovom sistemu ili se prebaciti na neki drugi sistem, da li svi noviji profesionalniji vozaci MTBa ili Downhilla voze na kasetnom sistemu?

Svaki savet je dobrodosao, da znam na cemu sam.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 03 September 2021 - 02:48 PM

Telo freehub-a = deo na koji se stavlja kaseta i omogucava da se tocak slobodno okrece nezavisno od prednjeg pogona.

Nabla =  glavcina tocka sa sve telom freehub-a + osovinom + lezajevima u njoj.

Felna = obruc tocka.

Tocak = felna + zice + nabla.

 

Za zamenu shimano freehub-a it treba sestougaoni kljuc inbus 10mm.

 

 

Meni je malo nejasno ovo sto si napisao, pises da uzimas nov tocak komletno( sto znaci da dobijas i nablu a na njoj telo freehub-a), zatim pises da si nasao novu felnu za tvoje potrebe ali se cudis sto dolazi bez freehub-a (felna je samo obruc tocka i kupuje se bez zica ili nable sa freehub-om).

Koliko sam upoznat svi noviji profesionalniji vozaci MTBa i Downhilla voze na kasetnom sistemu pa onda vozi i ti.

Ako ne nadjes telo freehub-a a ne zelis da pravis nov tocak (nova felna + nove zice + nova nabla sa telom freehub-a) mozes da kupis istu takvu nablu koju sada imas pa sa nje skines telo freehub-a, osovinu, konuse i kuglice i sve to stavis na staru nablu.


  • 0

#3 Gojke98

Gojke98
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 03 September 2021 - 03:02 PM

Telo freehub-a = deo na koji se stavlja kaseta i omogucava da se tocak slobodno okrece nezavisno od prednjeg pogona.
Nabla = glavcina tocka sa sve telom freehub-a + osovinom + lezajevima u njoj.
Felna = obruc tocka.
Tocak = felna + zice + nabla.

Za zamenu shimano freehub-a it treba sestougaoni kljuc inbus 10mm.



Meni je malo nejasno ovo sto si napisao, pises da uzimas nov tocak komletno( sto znaci da dobijas i nablu a na njoj telo freehub-a), zatim pises da si nasao novu felnu za tvoje potrebe ali se cudis sto dolazi bez freehub-a (felna je samo obruc tocka i kupuje se bez zica ili nable sa freehub-om).
Koliko sam upoznat svi noviji profesionalniji vozaci MTBa i Downhilla voze na kasetnom sistemu pa onda vozi i ti.
Ako ne nadjes telo freehub-a a ne zelis da pravis nov tocak (nova felna + nove zice + nova nabla sa telom freehub-a) mozes da kupis istu takvu nablu koju sada imas pa sa nje skines telo freehub-a, osovinu, konuse i kuglice i sve to stavis na staru nablu.

Da, lose sam se izrazio, nasao sam kompletni tocak, jedini koji mi odgovara, pozvao sam radnju da pitam sta sve dolazi uz taj tocak, i receno mi je da ne dolazi samo freehub, ostavicu i link tocka.

https://planetbike.r...etna-glava.html

Znaci jedina opcija da nabavim novi freehub je da kupim nablu i sa nje skinem freehub i namontiram na nov tocak?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 03 September 2021 - 03:11 PM

Opet mi nije jasno, nov tocak znaci da ces sa njime dobiti i kompletnu nablu sa freehub-om, ne moras da kupujes nikakav freehub uz nov tocak. Na ovom linku sto si postavio dobijas sve komplet, tvoje je samo da stavis tvoju kasetu, disk i gume, tocak vec ima na sebi freehub, ne treba da stavljas ili menjas freehub na novom tocku koji kupis.

Ako ces da popravljas stari tocak onda kupis samo novu indenticnu nablu i prebacis sve sa nje na staru nablu (telo freehub-a, osovinu konuse i kuglice).


  • 0

#5 Gojke98

Gojke98
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 03 September 2021 - 03:21 PM

Opet mi nije jasno, nov tocak znaci da ces sa njime dobiti i kompletnu nablu sa freehub-om, ne moras da kupujes nikakav freehub uz nov tocak. Na ovom linku sto si postavio dobijas sve komplet, tvoje je samo da stavis tvoju kasetu, disk i gume, tocak vec ima na sebi freehub, ne treba da stavljas ili menjas freehub na novom tocku koji kupis.
Ako ces da popravljas stari tocak onda kupis samo novu indenticnu nablu i prebacis sve sa nje na staru nablu (telo freehub-a, osovinu konuse i kuglice).

Kad sam pozvao radnju jutros, oni kazu moze da se namontira freehub, ali freehub ne dolazi uz njega, ne bi ni ja kupovao da dolazi u kompletu, razumem te sta hoces reci.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

#6 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 September 2021 - 08:47 PM

Kad sam pozvao radnju jutros, oni kazu moze da se namontira freehub, ali freehub ne dolazi uz njega, ne bi ni ja kupovao da dolazi u kompletu, razumem te sta hoces reci.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Kaseta je jedno, freehub drugo, a treće je nabls sa navojem, možda oni misle na tu nablu za kasetu sa navojem.
Ne znam nisam pametan.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#7 Gojke98

Gojke98
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 08 September 2021 - 02:43 PM

Da se javim cisto, posto je stigao tocak, i stigao je freehub u kompletu, iako su rekli da nece, ako nekom znaci, eto ostavljen je gore link gde moze da poruci isti tocak, i da ne brine.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

#8 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 08 September 2021 - 03:55 PM

Oni su verovatno mislili na freewheel kad si ih pitao, sto mu po naski dodje navojna kaseta...


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika