Jump to content


Fotografije

Nepravilno nastelovana osovina/konus tockova.


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
10 odgovora na ovu temu

#1 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 13 August 2021 - 03:24 PM


Treba mi mala pomoc,danas mi stigao bajs sa servisa i sve super osim sto tockovi kada se zavrte,ne vrte toliko dugo kao sto su pre.Zapravo prednji mi se cini i u redu,ali zadnji kada zavrtim onako...u "slobodnom hodu" okrece se i zaustavi se kao kad bi obe pakne zapinjale i zaustavile tocak,primjetno je ali nije toliko pretjerano.Ali posto mi je i malllko tezi prenos kasete sada,brine me sta ce biti kada se budem penjao...pa cak i po ravnom.

Kada otpustim QR,i skinem tocak i u ruci zavrtim onda vrti slobodno bez zaustavljanja niti kocenja kakvog,a kada je stegnut QR,namontiran tocak onda da...Pa me takodje zanima da li ce s vremenom to malo olaksati dok se mozda i mast i lezajevi razrade (menjani su lezajevi i mast oba tocka) nakon 3-4 voznje ili se mora opet osovina/konus stelovati dok to ne bude kako treba?
Kako mi je problem nemam servis u gradu pa moram slati brzom postom,pa i ako sta ne bude valjalo kao u ovom slucaju,ne mogu otici tu "iza ugla" pa da srede na brzinu vec bi morao opet slati,ali sta me briga opet njihova greska pa vjerujem da bi trebali izaci u susret.
I jos da pitam,koliko ce stetiti ako dust cap nije nalegao skroz kao sto se vidi na slikama (oba tocka),da li ce se nakupljati dosta prasine i pretvarati u pastu ako ima lufta izmedju,posto vidi se da ima masti iznutra?a brine me i kada budem prao,jel se moze unutra sta "ozbiljnije" isprati?
Nadam se da ne pitam previse :D,i ako neko moze pomoci oko ovoga.

Attached Thumbnails

  • IMG_20210813_172132.jpg
  • IMG_20210813_172143.jpg
  • IMG_20210813_172152.jpg

  • 0

#2 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 13 August 2021 - 04:09 PM

Prvo, za ovaj test moras skinuti lanac.

 

Drugo dobar tocak hoce da se par puta zajulja oko ventila (uravnotezi), kad ga tako zavrtis na prazno, kad se zaustavlja.

 

Trece, ovo kao da je neki mesar sklopio, ove prasnare, to sve nesto bezveze stoji..


  • 0

#3 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 13 August 2021 - 04:33 PM

Prvo, za ovaj test moras skinuti lanac.

Drugo dobar tocak hoce da se par puta zajulja oko ventila (uravnotezi), kad ga tako zavrtis na prazno, kad se zaustavlja.

Trece, ovo kao da je neki mesar sklopio, ove prasnare, to sve nesto bezveze stoji..

Pokusavaomsam ih pritiskati ne bi li nalegli ali dzaba,pa ne znam kako bi ih mogao vratiti.Da li bi morao odvrtati konuse ili nesta?Ne bi da odem sad na voznju i da odma nakupim prasine punu saku da se unutra zaglavi
  • 0

#4 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 13 August 2021 - 04:55 PM

Lepo skini tocak, skini snalu, i vidi na sta taj prasinar treba da se oslaja, i zasto se vise ne oslanja, ima par sistema, za to, ne znam sta su sve na servisu radili, mozda su menjali konuse, pa ubacili neke genericke, takodje vidi i sta je ispod prasinara, nekad su ispod dodatne barijere, nekad se vide lezajevi, takodje moguce da sad prasinar koci tocak kad se stavi u ram, ima tu raznih detalja, ispitaj to poblize...


  • 0

#5 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 13 August 2021 - 05:57 PM

Lepo skini tocak, skini snalu, i vidi na sta taj prasinar treba da se oslaja, i zasto se vise ne oslanja, ima par sistema, za to, ne znam sta su sve na servisu radili, mozda su menjali konuse, pa ubacili neke genericke, takodje vidi i sta je ispod prasinara, nekad su ispod dodatne barijere, nekad se vide lezajevi, takodje moguce da sad prasinar koci tocak kad se stavi u ram, ima tu raznih detalja, ispitaj to poblize...

Gledao sam bas,i jedna strana prasinara ulegne fino ali druga nece,kao da nema dovoljno matice kako bi i druga strana "zagrizla" pa da ulegne..Nisam primjetio da bas oni koce,a skidao sam snalu i okretao osovinu rukom,i osjeti se onako fino trenje,grebe i zapinje.To tako ne bi trebalo biti jelda.
  • 0

#6 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 13 August 2021 - 06:04 PM

Tesko je opisati, vrhunski tockovi imaju taj puterasti osecaj, ali posto ovaj verovatno to nije, mora da postoji neka doza otpora.

 

Sa lancem to vrtenje ne treba da testiras..

 

Evo ti jos jedan trik, uzmes bajs u ruke ispred sebe, drzis za sic i volan, poguras ga tako lagano unapred i dignes u vazduh, trebalo bi neko vreme da se vrte tockovi i na tako malu pobudu, ali tako najalkse vidis jel su lezajevi pretegnuti ako okrene samo par krugova.


  • 0

#7 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 13 August 2021 - 07:16 PM

Tesko je opisati, vrhunski tockovi imaju taj puterasti osecaj, ali posto ovaj verovatno to nije, mora da postoji neka doza otpora.

Sa lancem to vrtenje ne treba da testiras..

Evo ti jos jedan trik, uzmes bajs u ruke ispred sebe, drzis za sic i volan, poguras ga tako lagano unapred i dignes u vazduh, trebalo bi neko vreme da se vrte tockovi i na tako malu pobudu, ali tako najalkse vidis jel su lezajevi pretegnuti ako okrene samo par krugova.

Probat cu bas sutra,ali vjerovatno je to malo pretegnuto.Bicikl je vintage fazon,a tako da i tockovi nisu vrhunski.
Opet,najbolje je da uzmem potreban alat i lagano polagano uciti sam sebi servisirati,vjerujem da je malo mucno i da se da malo iznervirati (kao u svemu),ali opet da i nauciti.Najpre na starijem bajsu praksati pa onda i ovom drugom.Hvala na savjetima 😊.
  • 1

#8 Sema-Mare

Sema-Mare
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 01 May 2022 - 07:57 PM

Pozdrav,da se nadovežem na ovu temu,da ne otvaram novu,imam ponudu i vozio sam cestovnjKa Massi Compagnolo veloce oprema,ali ima problem u oba točka luft po 3 mm ,bas rasklimani su tockovi,interesuje me da li se mogu te navle reparirati,jer I one su compagnolo ,da li su samo lezaji i konusi stradali ne bih znao reci na prvu,u prilogu su slike izgleda naba,

Attached Thumbnails

  • Screenshot_20220501-202934_Gallery.jpg
  • 20220430_111227.jpg
  • 20220430_111258.jpg

  • 0

#9 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 May 2022 - 07:35 PM

Sa slika deluje da su konusi u pitanju.
  • 0

#10 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14591 posts

Postavljeno 04 May 2022 - 07:58 PM

Sa slika deluje da su konusi u pitanju.

 

Sta konkretno na slikama ukazuje da su konusi u pitanju, (ako zanemarimo tekst)?


  • 1

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 May 2022 - 06:56 AM

Najbolje je otvoriti i pogledati.

Ostalo je nagađanje.

Ako imaju lufta, a voženi su, nešto je najverovatnije oštećeno, samo treba videti šta sve (kuglice, konusi, šolje).

 

Uputstvo za otvaranje i servis nable sa šoljama i konusima


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika