Jump to content


Fotografije
- - - - -

Bike fitting (prilagodjavanje položaja na biciklu)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
168 odgovora na ovu temu

#141 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 17 August 2021 - 07:35 AM

A vi, kako te?
 
attachicon.gifp1.jpgattachicon.gifP2.jpg

Је ли ово бицикл оног Ирца који га је сам правио користећи и делове веш машине? Био шампион на велодрому, али стално имао проблема са асоцијацијом? Ако је он, има добар играни филм на тему његове животне приче.
  • 0

#142 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 17 August 2021 - 11:03 AM

Nije on, ovaj je David Snyder, amerikanac. Bicikl je "fabricka" proizvodnja, nije sklepan od raznih delova.


  • 0

#143 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Postavljeno 10 May 2022 - 01:14 PM

Kolege drumasi, dajte savet pri menjanju lule. Uvideo sam da mi je ova koja je sad na biciklu (110mm) malo duza nego sto mi treba. Kada sam na hudovima vidi se nabla sa zadnje strane kormana. Gledao sam i video na Gremlinovom YT kanalu:

 

https://www.youtube....koVftYbM&t=535s

 

Da li da idem na 100 mm ili 90 mm? 


  • 0

#144 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 10 May 2022 - 01:39 PM

To da se vidi ili ne vidi nabla je jos iz vremena kad se drumski bicikl nije vozio na hudovima... Pomeri sake dok si na hudovima centimetar ili dva unazad pa odluci sta ti vise odgovara.


  • 1

#145 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 925 posts

Postavljeno 10 May 2022 - 01:41 PM

Ja sam na Canyon Endurace-u, zbog bajsa koji mi je realno za broj veći, lulu od 110mm zamenio za 85mm I osećaj je mnogo bolji. Mislim da ti 10mm neće značiti mnogoPhotoGrid_1652189809078.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#146 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 May 2022 - 02:23 PM

Kolege drumasi, dajte savet pri menjanju lule. Uvideo sam da mi je ova koja je sad na biciklu (110mm) malo duza nego sto mi treba. Kada sam na hudovima vidi se nabla sa zadnje strane kormana. Gledao sam i video na Gremlinovom YT kanalu:



Da li da idem na 100 mm ili 90 mm?

20mm je razlika koja pravi veliku razliku. Ja bih radije probao 10mm kraću za početak. Ne bi bilo loše da slikaš bicikl sa strane da vidimo kako je podešen a potom da sedneš na njega da te na biciklu slika neko sa strane. Tako je lakše dati neki predlog šta treba izmeniti i da li ti geometrija odgovara.

Kako si zapravo ustanovio da ti je lula predugačka?
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#147 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Postavljeno 10 May 2022 - 02:41 PM

20mm je razlika koja pravi veliku razliku. Ja bih radije probao 10mm kraću za početak. Ne bi bilo loše da slikaš bicikl sa strane da vidimo kako je podešen a potom da sedneš na njega da te na biciklu slika neko sa strane. Tako je lakše dati neki predlog šta treba izmeniti i da li ti geometrija odgovara.

Kako si zapravo ustanovio da ti je lula predugačka?

 

Bajk vozim evo skoro godinu dana i jedino sto mi se javljalo kao problem je utrnutost leve sake (imao slican problem i dok sam vozio MTB). Naisao sam na ovaj Gremlinov video pa sam spazio da nabla stoji sa zadnje strane kormana. Hocu da se posavetujem da li uopste nesto da menjam jer vozim distance oko 60 Km bez vecih poteskoca.

 

Probacu da slikam.


  • 0

#148 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 May 2022 - 05:11 PM

Bajk vozim evo skoro godinu dana i jedino sto mi se javljalo kao problem je utrnutost leve sake (imao slican problem i dok sam vozio MTB). Naisao sam na ovaj Gremlinov video pa sam spazio da nabla stoji sa zadnje strane kormana. Hocu da se posavetujem da li uopste nesto da menjam jer vozim distance oko 60 Km bez vecih poteskoca.

 

Probacu da slikam.

 

Vredi, pored toga, baciti oko i na članak o podešavanju drumskog kormana.

 

 

Takođe, pre svega toga, treba pogledati i članak o podešavanju udobnog položaja na biciklu.

Pošto sedlo postavljeno previše ka napred, ili sa nosem na dole, može dovesti do prejakog pritiska na šake i bolova/trnjenja.

 

Sve počinje od sedla, tek nakon toga ima smisla podešavati sam korman.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#149 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 May 2022 - 08:34 AM

Bajk vozim evo skoro godinu dana i jedino sto mi se javljalo kao problem je utrnutost leve sake (imao slican problem i dok sam vozio MTB). Naisao sam na ovaj Gremlinov video pa sam spazio da nabla stoji sa zadnje strane kormana. Hocu da se posavetujem da li uopste nesto da menjam jer vozim distance oko 60 Km bez vecih poteskoca.
 
Probacu da slikam.




Dobro ti je napisao Gremlin. ČEsto se desi ako je sic pod većim uglom na dole da šake trpe prevelik pritisak pa posle određenog vremena krene trnjenje istih. Probaj sic vratiti u malo neutralniji položaj ali pazi da ne preteraš da ne stvori pritisak na prostatu.

Pitanje je i kako su ti šamaraljke podešene, da li ti ugao odgovara za šake i da li baš to uzrokuje trnjenje.

60 km na biciklu ako nije problem, rekao bih da si blizu dobrog položaja. U svakom slučaju treba biti i svestan činjenica da bicikl nikada nećemo moći da namestimo da nam bude udobno u fotelji. Jednostavno položaj čovekovog tela na biciklu nije prirodan, pa kada se tako sedi nekoliko seti kontinuirano, mora bar malo da bude nelagodno. Zato u toku vožnje često treba menjati položaj ruku, što češće na pedalama voziti stojeći itd...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#150 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 11 May 2022 - 09:20 AM

Da nemate kakav savet (kako izbeći, preduprediti, ojačati i sl) za bol u dnu ledja (kičme) posle 2h vožnje na drumašu. Posle 3-3,5h moram da prekinem vožnju koliko bol bude intenzivan i neprijatan možda i ranije ako idem uz uspon.
  • 0

#151 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 May 2022 - 09:37 AM

Da nemate kakav savet (kako izbeći, preduprediti, ojačati i sl) za bol u dnu ledja (kičme) posle 2h vožnje na drumašu. Posle 3-3,5h moram da prekinem vožnju koliko bol bude intenzivan i neprijatan.

 

To se zna dešavati ako je korman predaleko, ili je sedlo previsoko, ili je korman prenisko

(navedeno po redu "verovatnoće" da je do toga, a bilo koji od ta tri problema ne isključuje i druga dva istovremeno).


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#152 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 11 May 2022 - 09:39 AM

Upravo pre neki dan uzeo kraću lulu (90mm) jer sam i ja mislio da je to.
Ostalo mi je sedlo da vidim da prvo spustim malo a kasnije možda i menjam i istražujem malo to.
  • 0

#153 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 11 May 2022 - 09:52 AM

Upravo pre neki dan uzeo kraću lulu (90mm) jer sam i ja mislio da je to.
Ostalo mi je sedlo da vidim da prvo spustim malo a kasnije možda i menjam i istražujem malo to.

Izvinjavam se što se uplićem ali možete li malo bolje opisati bol i gde se javlja? Da li ima širenja da li je konstantan ili se javlja pri određenim položajima tela ili....

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#154 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 11 May 2022 - 09:58 AM

Hvala što se "uplićeš".

Bol je oštar i konstantan i posle 2h sve intenzivniji. ne rasprostire se već je u jednoj tački, samo dno kičme koliko mogu da procenim. položaj tela je tipičan za drumski bicikl, menjam hvat kormana često ali te promene nemaju uticaj na bol koliko sam primetio. Sledeći stadijum, posle 3-3,5h vožnje dolazi do trnjenja tog dela kao i sedalnog ali i bol se proporcionalno sa vremenom sve više povećava. Tada stajem i prekidam vožnju da ne bi nešto oštetio više dok ne pronadjem razlog. 


  • 0

#155 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 11 May 2022 - 01:14 PM

To se zna dešavati ako je korman predaleko, ili je sedlo previsoko, ili je korman prenisko
(navedeno po redu "verovatnoće" da je do toga, a bilo koji od ta tri problema ne isključuje i druga dva istovremeno).

Sad sam spustio sedište i izašao na jednu vožnju negde oko sat i po.
Izgleda da može biti sedište u pitanju, Dosta udobnije je bilo i nije bilo bola za to vreme.
Obećavajuće je, videćemo još na dužim relacijama (3h i duže). Hvala ti.
  • 0

#156 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Postavljeno 11 May 2022 - 01:58 PM

To se zna dešavati ako je korman predaleko, ili je sedlo previsoko, ili je korman prenisko

(navedeno po redu "verovatnoće" da je do toga, a bilo koji od ta tri problema ne isključuje i druga dva istovremeno).

 

 

Dobro ti je napisao Gremlin. ČEsto se desi ako je sic pod većim uglom na dole da šake trpe prevelik pritisak pa posle određenog vremena krene trnjenje istih. Probaj sic vratiti u malo neutralniji položaj ali pazi da ne preteraš da ne stvori pritisak na prostatu.

Pitanje je i kako su ti šamaraljke podešene, da li ti ugao odgovara za šake i da li baš to uzrokuje trnjenje.

60 km na biciklu ako nije problem, rekao bih da si blizu dobrog položaja. U svakom slučaju treba biti i svestan činjenica da bicikl nikada nećemo moći da namestimo da nam bude udobno u fotelji. Jednostavno položaj čovekovog tela na biciklu nije prirodan, pa kada se tako sedi nekoliko seti kontinuirano, mora bar malo da bude nelagodno. Zato u toku vožnje često treba menjati položaj ruku, što češće na pedalama voziti stojeći itd...

 

Evo uspeo sam danas da slikam. Ne znam koliko su slike od pomoci (iz nekog razloga rotira ovu vertikalnu sliku).

Attached Thumbnails

  • 20220511_154933.jpg
  • 20220511_154942.jpg

  • 0

#157 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4264 posts

Postavljeno 11 May 2022 - 04:56 PM

Ovde sve deluje normalno osim (stvar ukusa) male razlike visine sedišta i volana pa je položaj nešto uspravniji ali opet stvar ukusa. 

Nemam iskustva sa Sram šamaraljkama pa ne znam kako "menjaju" položaj na volanu.

Da možda probaš vrh sedišta da podigneš vrlo malo mada stoji u teorijski dobrom položaju. Ali teorija je jedno a praksa drugo.


  • 0
.

#158 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 11 May 2022 - 06:13 PM

Meni lici gledajuci koliko mu je spustena sticna da mu je ram malo veci... Sticna od 90mm bi mozda bilo resenje...


  • 0

#159 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 12 May 2022 - 05:32 AM

Hvala što se "uplićeš".
Bol je oštar i konstantan i posle 2h sve intenzivniji. ne rasprostire se već je u jednoj tački, samo dno kičme koliko mogu da procenim. položaj tela je tipičan za drumski bicikl, menjam hvat kormana često ali te promene nemaju uticaj na bol koliko sam primetio. Sledeći stadijum, posle 3-3,5h vožnje dolazi do trnjenja tog dela kao i sedalnog ali i bol se proporcionalno sa vremenom sve više povećava. Tada stajem i prekidam vožnju da ne bi nešto oštetio više dok ne pronadjem razlog.

Ovo pišem kao info/savet nemojte izbegavati posetu lekaru koliko god vam mrsko bilo.

Konstantan bol od trenutka kada sednete na bicikl? Samo dno kičme u suštini nosi veliku težinu i ako nije potpomognuta muskulaturom deformisaće se, posle određenog vremena, dug rad u kancelariji i/ili ne pravilno držanje leđa (slab trbušni zid). Kako da popravite, prvo lekar (fizijatar) mirovanje dok se upala (najverovatnije nerva) ne smiri (mirovanje i možda lekovi (ZA LEKOVE OBAVEZNO ODRADITE PREGLED)) posle vežbe koje će najverovatnije prepisati fizijatar.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#160 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 May 2022 - 10:09 AM

Imam i ja iskustva sa tim bolom u donjem delu leđa koji traje već izvesno vreme. Nije tako jednostavno kao što izgleda i nije samo do bajk fitinga. Ima tu dosta faktora, i podeliću rado svoje iskustvo samo kad uhvatim malo vremena da sednem za lap top, ovako sa telefona je smor. Međutim, to je svakako tema o kojoj vredi pisati i čitati...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika