Jump to content


Photo

Delovi za MTB-a, materijal, cene i mesta gde se mogu naći


  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#41 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Posted 15 August 2021 - 08:45 PM

@Smasher, hvala puno na predozima i objašnjenjima. Vi ste mi sad otvorili potpuno novi svet i puno hvala za to. :)

 

Sviđa mi se masa bicikla (11,5 kg je sjajno), lepa je i cena i izdržljivost. Za te namene bih ga najviše koristila - do posla, kupovina po gradu, vikendom do Ade, Jakova. Vrlo liči na moj sadašnji bicikl, ali je znatno lakši. Neka sa korpom, paktregarom i plastičnim blatobranima izađe na 13 kg - to je savršeno. 

 

Malo bih ga preradila - zglobna lula maksimalno ispravljena + capriolo amsterdam korman i opet bih bila u položaju kao da sedim na stolici. Nisam znala da za tako male pare može da se nađe tako lagan i kvalitetan bicikl.

 

Najlakše što sam našla je Polar Athena Rigid https://planetbike.r...hena-rigid.html (oko 12kg i uz elektromotor kod Dušana Latinovića je oko 16,5kg - verovatno najlakši elektro bicikl kod nas a da se može kupiti u radnji i dobiti račun). Na njega bi išlo još paktreger, korpa i plastični blatoblani - oko 17,5-18kg. Sledeći lakši koji sma videla je Polar Forester Lady (teži za 1,5-2 kg) https://planetbike.rs/bicikl-polar-forester-comp-zenski-1.html.

 

Da li bicikl koji ste predložili može da prihvati malo deblje gume? Trenutno imam 1,95 gume i neuporedivo lepše vozim sa njima nego na 1,75 gumama. Uz te deblje gume mislim da mi amortizer ne treba (ionako je stalno zaključan). Možda bih mogla sa svog bicikla da ga skinem, stavim neku krutu viljušku (suspension corrected ili neku najobičniju - možda uspe i ne poremeti mnogo geometriju) i smanjim masu bicikla bar 2 kg. To je onaj stari amortizer SR Suntour XCT, težak kao tuč.


  • 0

#42 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 15 August 2021 - 08:53 PM

Neko je napisao, ne mogu da nađem ko - da ima jeftin a lagan bicikl. Bi li ispisao delove i cenu?
Srbian Spirit nam je napisao detaljno. Mozda milovuk (lagan bajk ali ne znam je li jeftin?) ili Gadjan?

 

Da ti kazem odmah, ne mogu da ti dam odgovor. Razliciti su nam standardi kada mislimo na to sta je lak bicikl. Moras da kazes sta je za tebe lako. Za nekog je to 7 kg, a za nekg 12. Kao sto ti je smasher napisao ako hoces bajs od 11 kg, dovoljno ti je 200 e, ako hoces od 7 spremas od 1000 pa do nekoliko hiljada evra.

Zatim da li zelis MTB ili drumski. Ako hoces MTB da li sa amortizerom ili bez, da li sa diskovima ili bez. Sve to drasticno menja cenu a i tezinu. 

 

Mozda je najbolje da otvoris novu temu da tamo svi probamo da ti pomognemo.


  • 0

#43 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Posted 15 August 2021 - 09:08 PM

milovuk, hvala puno. 12 kg koje je Smasher predložio mi je super lagano i vrlo povoljno. Nemam iskustva sa disk kočnicama, samo sa V-brake. Ne znam da li mi treba disk. U principu vozim sporo (prosek 12 km/h) jer često kočim zbog pešaka, semafora i to mi je ok sa V-brake. Jedino mi po kiši nekad zasmeta V-brake, ne koče lepo, ali onda još malo usporim i sve je ok. Ne treba mi amortizer. Trenutno imam MTB modifikovan da liči na gradski (uspravni položaj sedenja) i to mi je super. Sviđa mi se hibrid koji je Smasher predložio. Pretpostavljam da i moj bicikl sad spada u nekog hibrida.


  • 0

#44 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 15 August 2021 - 09:10 PM

milovuk, hvala puno. 12 kg koje je Smasher predložio mi je super lagano i vrlo povoljno. Nemam iskustva sa disk kočnicama, samo sa V-brake. Ne znam da li mi treba disk. U principu vozim sporo (prosek 12 km/h) jer često kočim zbog pešaka, semafora i to mi je ok sa V-brake. Jedino mi po kiši nekad zasmeta V-brake, ne koče lepo, ali onda još malo usporim i sve je ok. Ne treba mi amortizer. Trenutno imam MTB modifikovan da liči na gradski (uspravni položaj sedenja) i to mi je super.

  Ok, nisi zahtevna, nece ti biti problem da nadjes to sto zelis.


  • 1

#45 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Posted 15 August 2021 - 09:38 PM

milovuk, hvala. I volela bih da bude ženski ram, ovog puta. Moj bicikl nije tipičan ženski.


  • 0

#46 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 16 August 2021 - 08:32 PM

@Suncokret


ŠTo se tiče bicikla koji sam ti opisao, može da prihvati gume do 35mm ali će u tom slučaju zbog kaliper kočnica morati da se montiraju jedino Sks racerblade blatobrani. Ili guma do 28mm i ful fiksni standardni blatobrani.

Međutim, ako na takav bicikl staviš što deblje gume, tešku podešavajuću lulu i neki veliki nezgrapan korman, to mu sve pomalo dodaje težinu ali najbitnije od svega totalno menja koncepciju bicikla. Ako promeniš lulu i korman promenićeš poziciju sedenjanna biciklu, a pošto otpor vetra u vožnji pravi oko 80% telo vozača, to automatski znači da ćeš sa tim novim položajem biti daleko aerodinamički inferiornija u odnosu na originalnu poziciju što će rezultovati time da će bicikl ići sporije. Posle pozicije na biciklu, druga stvar koja određuje kvalitet vožnje su gume i točkovi. Točkovi treba da budu lagani i izdržljivi, a ako jesu takvi onda su skupi. Kod ovog bajsa jesu izdržljivi ali nisu lagani. Ako je već tako onda težinu treba smanjiti odabirom užih lakših guma na uštrb udobnosti, a preko neravnog terena i džombi na putu treba prelaziti isključivo stojeći na pedalama kako bi naše telo amortizovalo te udarce preko pedala i stopala, a ne isključivo preko ruku i leđa dok sedimo na sicu. Tako će vožnja biti razumno udobna čak i sa nešto užim gumama a opet mnogo brža i lakša.

Kao što ostali ovde spomenuše, ako hoćeš da imaš udobnost i komfor mtb bicikla a da bude lak, to je sve samo ne jeftino. Znači može i debele gume i da je udoban preko džombi, ali za to treba sastaviti bicikl pažljivim odabirom kvalitetnih i laganih komponenti i rama, točkova i guma, a to ponavljam retko može da bude jeftino.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#47 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Posted 16 August 2021 - 09:07 PM

@Smasher, hvala što ste mi otvorili vidike. Mislila sam da je najlakši bicikl iz Delatlona sklopivi sa točkom od 20 inča. Nisam ni mislila da bicikl sa točkom 26 ili većim može da bude još lakši. Kad bih uzela taj Btwin radila bih samo neka izmene koje nisu skupe. Možda gume ali ne odmah. Za lulu ne znam, kako mi leđa budu tražila, tako ću morati. Možda neće biti velikih izmena zbog drugačije geometrije.

Moj bicikl je kao ovaj. S ram

https://www.interspo...b-bicikl-593464

Pozicija u kojoj sam vozila 8 godina na tom bicikilu je bila sa podignutim sedištem dosta iznad nivoa kormana. Onda je počelo da mi smeta, i na kraju sam napravila tu prepravku za koju su mi u svim servisima rekli da je nemoguće (nije ta geometrija, nećemoći da se vozi itd.). Probala sam i uspelo je. Stavljena je ova lula https://planetbike.r...0mm-31-8mm.html i maksimalno ispravljena + ovaj korman https://www.capriolo.com/rezervni-delovi/volani/korman-alu-za-amsterdam. Sada je lula viša za 15cm u odnosu na prethodnu, krajevi volana bliži su 20 cm sedištu i još izdignuti (oko 5 cm), a sedište je spušteno malo i sada je u nivou gornjeg kraja lule. Samo u tom položaju sam bez tegoba, ne samo u vratu i rukama, nego i kolenima. Potpuno bez tegoba ali spora sam kao bakica na poniju.

 

Na Btwin-u bih morala da podesim da mi korman bude bar malo viši od sedišta, ali verovatno bi to bilo manje prepravki nego što sam morala na MTB. Mislim da vraćanje u aerodinamični položaj neću moći da izvedem.

 

Ako mi se svidi kod Dušana Latinovića izvedba na Polar Athena (koji je sigurno lošiji od ovog Btwin-a ali je nov) i bude odgovarajuća veličina rama, planiram da ga pazarim. Ovaj Btwin ne mogu da nađem nov u Dekatlonu u veličini XS ili S.


  • 0

#48 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 17 August 2021 - 08:24 PM

Decathlon u Srbiji, koliko sam ja informisan, nema ni polovinu ponude asortimana robe za biciklizam i biciklova kao što je to slučaj u druigim evropskim zemljama. Zašto je to tako, pojma nemam.

Ne mora to da bude to Decathlon bajs, to je bio samo odokativni primer kako izgleda jeftin bicikl koji nije težak (lak tu nije adekvatna reč). Kod odabira takvog bicikla bitno je da ram nije težak ko tuč, da se bar odokativno zna njegova težina, a ako je bar negde tanjen tim bolje. Bitno je da nema nepotreban težak amortizer jer kod tih jeftinijih bajkova em se retko koristi em često zbog neodržavanja brzo prestane da radi a dodaje popriličnu težinu, i ako to nije potrebno i ako se bajs neće voziti po nekim teškim brdima, ja bih odabrao pogon sa jednim lančanikom. Em je poprilično jednostavan sistem za štelovanje, em se redukuje masa bicikla za prednji menjač, ručicu menjača i lančanike.
Disk je najbolja opcija za kočenje ako je hidraulični. Prosečne mehaničke disk kočnice neće kočiti ništa bolje oe nekih dobrih V brake kočnica a V brake će biti lakši. Ako je kočenje po mokrom problem, montiraju se crveni jagwire ulošci kočnica za V brake koji će umnogome poboljšati performanse kočenja na mokrom.

Osim tog Btwin-a, jedan takav bajk koji bi radio posao mogao bi biti i Merida speeder. ČEsto ga bude po oglasima, samo je pitanje da li ćeš ga naći baš u svojoj veličini....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#49 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Posted 17 August 2021 - 08:50 PM

@Smasher, hvala puno za savete. Svaki put nešto novo naučim od Vas. Te uloške za V-brake ću potražiti. Amortizer mi ne treba sigurno. 


  • 0

#50 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 17 August 2021 - 08:54 PM

Nema na čemu, samo nikako još da naučiš da mi ne persiraš. Rekoh ti ja još ranije, ovde smo svi naši, na ovaj ili onaj način zaraženi biciklističkim virusom i po tome smo braća i sestre. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#51 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Posted 17 August 2021 - 08:58 PM

Uh, to mi malo teže ide :) Potrudiću se :)


  • 0

#52 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Posted 18 August 2021 - 03:52 AM

Mislio je naravno na kineske karbon felne, zato je ta cena, a budu one i malo skuplje plus zice, nabla...

Karbon je jaci od aluminijuma, ma sta ko mislio o tome.

https://www.zpebicyc...-30mm-deep.html

Posle kontakta za cenu preko e-mail, ukupna cena sa poštarinom za obe felge (datum kontakta 8. mart) 266 USD što je oko 230e. Da li je ta cena još uvek ne znam.



Znam da to nije taj proizvođač ali je karbon.


P. S. Poštarina je za Nemačku.
Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#53 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Posted 18 August 2021 - 06:05 AM

Cena po felgi je oko 92e, bila.

Aluminiumska solucija za 60gr teže i uže su DT SWISS XR331. Cena oko 50e.
https://www.bike24.com/p280740.html


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#54 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Posted 21 August 2021 - 11:55 AM

Cena po felgi je oko 92e, bila.
Aluminiumska solucija za 60gr teže i uže su DT SWISS XR331. Cena oko 50e. https://www.bike24.com/p280740.html
Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Daj dobaci 2kom bar
  • 0

#55 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Posted 21 August 2021 - 08:21 PM

@Smasher, hvala puno za savete. Svaki put nešto novo naučim od Vas. Te uloške za V-brake ću potražiti. Amortizer mi ne treba sigurno.



Pre ćeš pronaći Atlantidu nego crvene Jagwire uloške. Da ima ja bih prvi kupio još 2 para.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#56 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Posted 21 August 2021 - 10:51 PM

(link) (link)


  • 1

#57 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Posted 22 August 2021 - 04:56 AM

@Dusan011, hvala puno.
  • 0

#58 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Posted 22 August 2021 - 11:33 AM

(link) (link)


Meni za Probike izlazilo da nema na lageru. A link za Risa nisam ni video.
Hvala svakako.. sutra ću poručiti.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#59 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 22 August 2021 - 12:38 PM

Opet? Doneo ti ja dva para proletos čini mi se... Nije valjda da si ih već spalio? :)


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#60 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Posted 22 August 2021 - 07:56 PM

Opet? Doneo ti ja dva para proletos čini mi se... Nije valjda da si ih već spalio? :)


Jedan par malo potrošen ali je i dalje ok. Drugi tek treba da se montira.
A 2 para hoću za sledeću sezonu ako se kockice sklope za Norvešku. Taj bic kad se natovari 3 puta brže troši lanac, kasetu i gume.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users