Jump to content


Photo

Pomoc oko izbora MTB


  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#141 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 24 June 2022 - 01:16 PM

Izgleda da sam uspeo da izbušim zadnju gumu :( Ni celih 150km nisu izdržale, a sa starim polu raspalim gumama mi se to nije dešavalo. Mada možda je i dobro što se desilo, taman da odem kod servisera da obavi nulti servis i sve pregleda.
Šta kupiti od unutrašnjih? Ima li smisla da kupujem nešto skuplje ili neku srednju klasu? Ove fabričke me nisu nešto oduševile, ne drže pritisak baš najbolje.
  • 0

#142 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 25 June 2022 - 03:46 PM

Bio danas do servisera, zamenjena guma i odrađen neki kontrolni pregled i štelovanje bicikla.
Ono što me navelo na razmišljanje jeste da ne bi bilo loše nabaviti neku malu pumpicu, čišto da se dovučem do kuće u slučaju nevolje. Tako da ako neko od vas ima viška a prodao bi javite, samo bih hteo one koje mogu da zaključaju ventil. Imao sam već jednu koja zatheva pritisak na ventil i pumpanje i prilično su nezgodne za rad.
  • 0

#143 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Posted 25 June 2022 - 04:24 PM

(link)


  • 0

#144 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 01 July 2022 - 10:33 PM

Nakon nekih par stotina kilometara prva zamerka na Level 9 moraće da ide na račun zadnjeg menjača.
Primer:
Za teren kojim se krećem potrebna mi je druga brzina, prednji menjač je na najmanjem zupčaniku. Smanjujem iz 5 brzine u 2 stepen po stepen, stignem do druge i čuje se "cak cak cak" kako okrećem pedale. Spuštam u 1 brzinu, ona radi OK, vraćam u 2 opet "cak cak cak". Šaltam u 3, zatim vraćam u 2 brzinu i tada sve radi kako treba. Zašto? Nemam pojma. Zašto nije moglo odmah iz 3 u 2 da prebaci kako treba, već stvara potrebu za dodatnim drndanjem menjača ne bih znao. Mada možda i bih znao, najniža/jeftinija klasa menjača.
Ne planiram za sada zamenu, videću u budućnosti koliko će me držati želja za vožnjom, ali me zanima koliko je teško zameniti zadnji menjač? Šta uopšte uzeti što će eliminisati gore pomenute probleme?
  • 0

#145 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Posted 02 July 2022 - 12:38 AM

Okrenes "burence" toliko da nestane "cak cak cak" zvuka. Probaj prvo da okrenes "burence" cetvrtinu kruga u desno, pa ako zvuk pocne da se proredjuje znaci da okreces na pravu stranu, ako zvuk pocne da se pojacava onda okreni za pola kruga u levo. To je normalna pojava kod novih kablova koje si dobio sa novim biciklom.

 

(klikni)


  • 0

#146 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 02 July 2022 - 02:44 AM

Nakon nekih par stotina kilometara prva zamerka na Level 9 moraće da ide na račun zadnjeg menjača.
Primer:
Za teren kojim se krećem potrebna mi je druga brzina, prednji menjač je na najmanjem zupčaniku. Smanjujem iz 5 brzine u 2 stepen po stepen, stignem do druge i čuje se "cak cak cak" kako okrećem pedale. Spuštam u 1 brzinu, ona radi OK, vraćam u 2 opet "cak cak cak". Šaltam u 3, zatim vraćam u 2 brzinu i tada sve radi kako treba. Zašto? Nemam pojma. Zašto nije moglo odmah iz 3 u 2 da prebaci kako treba, već stvara potrebu za dodatnim drndanjem menjača ne bih znao. Mada možda i bih znao, najniža/jeftinija klasa menjača.
Ne planiram za sada zamenu, videću u budućnosti koliko će me držati želja za vožnjom, ali me zanima koliko je teško zameniti zadnji menjač? Šta uopšte uzeti što će eliminisati gore pomenute probleme?

Pa novo je novo, imaš garanciju

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#147 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 02 July 2022 - 08:31 AM

Kad sam bio kod servisera radi zamene gume, rekao sam mu da našteluje brzine. Gore opisani problem sam imao na 6 brzini srednjeg i najvećeg lančanika, te brzine sada rade dobro, ali se zato taj problem "preselio" na 2 brzinu najnižeg i srednjeg lančanika. Nije to nešto jako i glasno, 90% ljudi na to ne bi ni obratilo pažnju ali ja umem da tražim dlaku u jajetu. Što se tiče garancije ne živim u mestu gde Capriolo ima svoje radnje/servise, za to bih morao da odem u susedni grad što traži da razmontiram točkove da bih smestio bajs u auto, namontiram ponovo kad stignem i opet sve isto za povratak. Nije ovo nešto neizvodljivo, ali zbog sitnica mi se to ne radi...
Elem, stigla je jedna zanimljiva igračkica. :D
IMG-20220702-101949.jpg
  • 1

#148 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 02 July 2022 - 10:39 AM

Ne možeš da namestiš sve brzine da rade idealno, pogotovo ne kod tripl pogona i to kod jeftinih bicikala. Tolerancije tih menjača su male i ne očekuj da sve radi bešumno kao kod skupljih grupa. U suštini, šta platiš to dobiješ, tako da dok sve radi i kotrlja se, i ništa ne čangrlja jako ili tome slično, teraj i uživaj, ili kupi bolji bajs sa sofisticiranijom mehanikom
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#149 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 02 July 2022 - 01:33 PM

Ne slažem se sa ovim, može svaka shimano grupa da se našteluje da radi bešumno, pogotovo kad je sve novo kao u ovom slučaju.
Samo teba znati i treba posvetiti malo više vremena i sagledati problem, a serviseri malo vremena imaju i ne posvećuju dovoljno pažnje detaljima i sitnicama, a korisnik obično proguta priču da je jeftina mehanika u pitanju i da to ne može da radi bolje, ode još i zadovoljan jer je prošao jeftino dao 200-300 din.
Opet za 200-300 din koliko obično uzimaju za štelovanje menjača nema šanse da se posvete poslu kako treba i taj inače delikatan posao rade ofrlje.
I tako ...



Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#150 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 02 July 2022 - 03:53 PM

Možda i može uz višesatno čačkanje, ali pretpostavljam da se to ubrzo opet rašteluje pa zbog toga i neće da se nešto mnogo bave time. Menjači jesu funkcionisali savršeno ali samo kad sam prvi put seo na bajs, sa svakom novom vožnjom su pokazivali svoj cenovni rang. Rođak kaže da kod biciklizma uvek nešto čačka i popravlja, ne postoji stanje kada je sve savršeno ispravno, što možda i jeste tačno.
  • 0

#151 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 02 July 2022 - 06:38 PM

Možda i može uz višesatno čačkanje, ali pretpostavljam da se to ubrzo opet rašteluje pa zbog toga i neće da se nešto mnogo bave time. Menjači jesu funkcionisali savršeno ali samo kad sam prvi put seo na bajs, sa svakom novom vožnjom su pokazivali svoj cenovni rang. Rođak kaže da kod biciklizma uvek nešto čačka i popravlja, ne postoji stanje kada je sve savršeno ispravno, što možda i jeste tačno.

Jok, kad se našteluju menjači, radi to dugo bez pipanja

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#152 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1363 posts
  • LocationBeograd

Posted 02 July 2022 - 07:30 PM

A treba i sajle da se istegnu, ako su nove.
  • 0
The sea, the sea

#153 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Posted 02 July 2022 - 08:00 PM

Ne istezu se sajle...


  • 0

#154 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Posted 02 July 2022 - 09:14 PM

Posle svih mišljenja ovde, da konstatujem da si dobro izabrao nick I da je glavno da se držiš pravca severojug, a zaključak će ti se sam kasti posle par promenjenih bajseva .
Ja sam prošao put od No name, Altusa, preko Alivia i SLXa do 105ice i mogu konstatovati koliko para toliko muzike. Više para, manje krckanja, manje podešavanja itd. Teorijski možda može za manje para isti feeling ali mi živimo u praksi. Vozi i uživaj dok ne promeniš a menjaćeš....

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 1

#155 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Posted 03 July 2022 - 12:48 PM

Postoji mogućnost (mala ali postoji) da je kuka menjača kriva. Ne mnogo 1-3 mm ali da je kriva. Nije veliki posao ni u kućnoj radinosti samo traži jako specifičan alat (alat za ispravljanje kuke menjača). NEMOJ NI DA SANJAŠ DA ISPRAVLJAŠ KUKU KORISTEĆI MENJAČ.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#156 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Posted 03 July 2022 - 01:38 PM

Momak ima menjac sa kukom...


  • 0

#157 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 03 July 2022 - 03:46 PM

Srediće se sve vremenom, ako situacija zahteva montiraćemo neku kvalitetniju mehaniku i kraj.
Nego, šta koristite za podmazivanje osovine na koju idu pedale? Za prvu pomoć sam upotrebio ulje za lanac, mada kontam da treba nešto malo jače/gušće od toga.
  • 0

#158 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 03 July 2022 - 06:35 PM

Srediće se sve vremenom, ako situacija zahteva montiraćemo neku kvalitetniju mehaniku i kraj.
Nego, šta koristite za podmazivanje osovine na koju idu pedale? Za prvu pomoć sam upotrebio ulje za lanac, mada kontam da treba nešto malo jače/gušće od toga.

Jel su plastične pedale?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#159 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 03 July 2022 - 09:30 PM

https://www.eponuda....16-cena-6058029
Možda sam se loše izrazio, mislim na osovinu srednjeg pogona.
  • 0

#160 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Posted 03 July 2022 - 11:42 PM

@komplikator  Osovina pogona na tvom biciklu se ne podmazuje, ima zatvorene kugellager-e

 

thun.jpg


  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users