Jump to content


Fotografije

Pomoc oko izbora MTB


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
187 odgovora na ovu temu

#21 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 18 April 2022 - 07:28 PM

Mnogo se nešto predomišljaš.Realno, sve što je dobro, očuvano i baš povoljno ode na oglasima za par sati, max. jedan dan.


  • 0

#22 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 18 April 2022 - 07:39 PM

jelde? pa znam. ali sve se nadam naiće nešto bolje a jeftinije.
  • 0

#23 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 21 May 2022 - 08:49 PM

Pozdrav svima.
Vozam se zadnjih 15 i kusur godina Alpina Everest biciklom. Nakon što sam počeo da vozim automobil bicikl je polako prešao u drugi plan. Pod drugim planom mislim na mog oca, koji je marljivo održavao.
Ma kakvo održavanje, lik je lenj da napumpa gume a pre će da koči nogama o asfalt nego li da investira u nove paknove. Pod njegovom vladavinom, pola bicikla je uhvatila korozija, dobar deo brzina nije u funkciji, plastike popucale i otpale po drumu, gume su fabričke ćelave ko glava P. Luiđija Coline. U zadnjih par godina ide na posao s njom od 8 do 17h, tako da sam ja maltene ostao bez bicikla.
Pošto sam nedavno saznao da ipak dobijam predsednikovu donaciju, vrzmaju mi se idejice o novom biciklu. Zaista nemam pojma šta je danas aktuelno od brendova, vidim da su cene maltene duplirane u odnosu na vreme kada sam ja to pratio.
Šta tražim? Klasičan MTB, bar sa prednjim amortima, naravno što lakši, ne tražim neki luksuz. Pošto je predsednikova donacija 100 eur toliko bih i ja dodao. Ono što mi na prvi pogled zapalo za oko je Polar Wizard, mada još uvek istražujem.
  • 0

#24 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 21 May 2022 - 10:12 PM

(link)


  • 0

#25 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 May 2022 - 04:14 AM

Pozdrav svima.
Vozam se zadnjih 15 i kusur godina Alpina Everest biciklom. Nakon što sam počeo da vozim automobil bicikl je polako prešao u drugi plan. Pod drugim planom mislim na mog oca, koji je marljivo održavao.
Ma kakvo održavanje, lik je lenj da napumpa gume a pre će da koči nogama o asfalt nego li da investira u nove paknove. Pod njegovom vladavinom, pola bicikla je uhvatila korozija, dobar deo brzina nije u funkciji, plastike popucale i otpale po drumu, gume su fabričke ćelave ko glava P. Luiđija Coline. U zadnjih par godina ide na posao s njom od 8 do 17h, tako da sam ja maltene ostao bez bicikla.
Pošto sam nedavno saznao da ipak dobijam predsednikovu donaciju, vrzmaju mi se idejice o novom biciklu. Zaista nemam pojma šta je danas aktuelno od brendova, vidim da su cene maltene duplirane u odnosu na vreme kada sam ja to pratio.
Šta tražim? Klasičan MTB, bar sa prednjim amortima, naravno što lakši, ne tražim neki luksuz. Pošto je predsednikova donacija 100 eur toliko bih i ja dodao. Ono što mi na prvi pogled zapalo za oko je Polar Wizard, mada još uvek istražujem.

U tvom slučaju nema puno izbora, ono što ti se uklopi cenovno kupuj...
Od prilike budžet od 200e za bajs je kao budžet od 700e za auto, ti sad budi pametan i predloži nekom šta da kupi.
A možda predsednik ima neku ideju, pitaj njega.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#26 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 22 May 2022 - 07:12 AM

Pozdrav svima.
Vozam se zadnjih 15 i kusur godina Alpina Everest biciklom. Nakon što sam počeo da vozim automobil bicikl je polako prešao u drugi plan. Pod drugim planom mislim na mog oca, koji je marljivo održavao.
Ma kakvo održavanje, lik je lenj da napumpa gume a pre će da koči nogama o asfalt nego li da investira u nove paknove. Pod njegovom vladavinom, pola bicikla je uhvatila korozija, dobar deo brzina nije u funkciji, plastike popucale i otpale po drumu, gume su fabričke ćelave ko glava P. Luiđija Coline. U zadnjih par godina ide na posao s njom od 8 do 17h, tako da sam ja maltene ostao bez bicikla.
Pošto sam nedavno saznao da ipak dobijam predsednikovu donaciju, vrzmaju mi se idejice o novom biciklu. Zaista nemam pojma šta je danas aktuelno od brendova, vidim da su cene maltene duplirane u odnosu na vreme kada sam ja to pratio.
Šta tražim? Klasičan MTB, bar sa prednjim amortima, naravno što lakši, ne tražim neki luksuz. Pošto je predsednikova donacija 100 eur toliko bih i ja dodao. Ono što mi na prvi pogled zapalo za oko je Polar Wizard, mada još uvek istražujem.

 

 

 

Haha, namseja me ovaj opis kako je ćale održavao bicikl. .:) Iako je nama koji redovno vozimo bicikl to pomalo neshvatljivo, ali zaista najveći broj ljudi koji bicikl koriste kao prevozno sredstvo zaista ga tako održavaju: Nikada ga ne obrišu, lanas se nikada ne čisti i podmazuje, kada im kažeš da možda treba da zamene lanac ili kasetu gledaju te kao da si pao sa marsa, i što je najbitnije, voze bukvalno dok nešto ne otpadne u vožnji ili se raspadne pod njima. A bickl dok se voze melje i tandrče ali svejedno... ide. :)

 

Budžet od 200e... hm, tesno.... Ne bih se baš složio sa Vidakom da je bajs od 200e kao auto od 700, biće da je pre kao auto od 1500. Razlika je u tome što ćeš u auto od 700 verovatno imati mnogo više ulaganja od onoga što košta 1500e, kod bicikla to ne mora da bude slučaj da će toliko para da ti pojede.

 

Moje pitanje za tebe je za šta ćeš koristiti bicikl? Veliki broj ljudi kupuje MTB da bi ga vozili po asfaltu, što je po meni šteta jer takav bajs em nije za to, em postoje bolje opcije od MTB-a za astalt. Sa nekim hibridnim biciklom koji ima gume tek od 35 do 40mm pokrićeš 95% terena kuda ćeš moći da voziš taj bicikl. Nećeš moći samo na trailove i na hard core donwhill spustove što svakako opet ne bi mogao ni sa mtb biciklom od 500 eura.. Prednji amortizer na jeftinom biciklu je jako nepotrebna stvar. Dodaje nepotrebnu težinu na biciklu, uglavnom ne prođe dugo dok ne prestane da radi, a i to kako radi sačuvaj Bože. Deblje i udobnije gume koje bolje apsorbuju neravnine na putu će jako dobro služiti u svrhu amortizacije. Što lakši bicikl a što jeftniji jako teško mogu da se uklope zajedno. Danas nov MTB bicikl iz prodavnice koje ima 10,5 do 11 kila košta oko 1300 do 1400 eura. Moj drugar je sam sklapao svoj MTB pažljivo birajući delove i uspeo je da dođe do impresivne kilaže od 7,3 kg, ali ga je bajs koštao 2500 eura. Dosta toga je polovno kupljeno, da je to sve bilo novo, cena bi bila i duplo veća. Prema tome, lagani bicikl je sport koji dosta košta, i to da ćeš za 200 eura da kupiš što lakši bajs, izuzetno je teško, a pogotovo kad je u pitanju MTB.


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#27 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 22 May 2022 - 08:14 AM

Bicikl bih koristio za rekreativnu vožnju po asfaltu, uglavnom do okolnih sela i po potrebi do njive koje obrađujemo. Početne ture su oko 15-20km po ravnici, pa vremenom povećavam kilometražu i ubacujem brdsku vožnju. 90% vožnje bi bio asfalt, ali hteo bih da bajs bude upotrebljiv i za "off road". Prednji amortizer mi nije neophodan, pogotovu ako su tako lošeg kvaliteta na jeftinijim varijantama.
  • 0

#28 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 May 2022 - 09:48 AM

Haha, namseja me ovaj opis kako je ćale održavao bicikl. .:) Iako je nama koji redovno vozimo bicikl to pomalo neshvatljivo, ali zaista najveći broj ljudi koji bicikl koriste kao prevozno sredstvo zaista ga tako održavaju: Nikada ga ne obrišu, lanas se nikada ne čisti i podmazuje, kada im kažeš da možda treba da zamene lanac ili kasetu gledaju te kao da si pao sa marsa, i što je najbitnije, voze bukvalno dok nešto ne otpadne u vožnji ili se raspadne pod njima. A bickl dok se voze melje i tandrče ali svejedno... ide. :)

Budžet od 200e... hm, tesno.... Ne bih se baš složio sa Vidakom da je bajs od 200e kao auto od 700, biće da je pre kao auto od 1500. Razlika je u tome što ćeš u auto od 700 verovatno imati mnogo više ulaganja od onoga što košta 1500e, kod bicikla to ne mora da bude slučaj da će toliko para da ti pojede.

Moje pitanje za tebe je za šta ćeš koristiti bicikl? Veliki broj ljudi kupuje MTB da bi ga vozili po asfaltu, što je po meni šteta jer takav bajs em nije za to, em postoje bolje opcije od MTB-a za astalt. Sa nekim hibridnim biciklom koji ima gume tek od 35 do 40mm pokrićeš 95% terena kuda ćeš moći da voziš taj bicikl. Nećeš moći samo na trailove i na hard core donwhill spustove što svakako opet ne bi mogao ni sa mtb biciklom od 500 eura.. Prednji amortizer na jeftinom biciklu je jako nepotrebna stvar. Dodaje nepotrebnu težinu na biciklu, uglavnom ne prođe dugo dok ne prestane da radi, a i to kako radi sačuvaj Bože. Deblje i udobnije gume koje bolje apsorbuju neravnine na putu će jako dobro služiti u svrhu amortizacije. Što lakši bicikl a što jeftniji jako teško mogu da se uklope zajedno. Danas nov MTB bicikl iz prodavnice koje ima 10,5 do 11 kila košta oko 1300 do 1400 eura. Moj drugar je sam sklapao svoj MTB pažljivo birajući delove i uspeo je da dođe do impresivne kilaže od 7,3 kg, ali ga je bajs koštao 2500 eura. Dosta toga je polovno kupljeno, da je to sve bilo novo, cena bi bila i duplo veća. Prema tome, lagani bicikl je sport koji dosta košta, i to da ćeš za 200 eura da kupiš što lakši bajs, izuzetno je teško, a pogotovo kad je u pitanju MTB.

Znači ne slažeš se sa mnom da za 200e nema dobar mtb, ali se slažeš na kraju da ipak nema .
Bar smo se obojica složili na kraju da nema!
U stvari, vrv ima, ali nemam pojma gde!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#29 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 22 May 2022 - 01:45 PM

U suštini, ne slažem se da je mtb od 200 isto što i auto od 700e, ali se svakako slažem da za 200 ne može da se uzme pristojan mtb. Uglavnom razumemo se. :)

 

 

MTB bicikli su, ako izuzmemo električne što zapravo i ne mogu da svrstam pod bicikl, svakako najsofisticiraniji bicikli gde se koristi tehnološki ubedljivo najnaprednija oprema. Što je ta oprema bolja i novija, shodno tome eksponencijalno raste i cena.

 

Baš iz razloga što za 200e ne može da se uzme pristojan mtb, moj predlog je gađati neki hibrid, bez amortizera, na koji se montiraju deblje gume, sa V brake kočnicama ili mehaničkim diskovima....

 

Nešto na primer ovako....

 

https://www.2bike.rs...20#.Yoo-TFTP0cQ


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#30 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 01:27 PM

Brat mi je skrenuo pažnju na jednog novootvorenog majstora za bicikle u gradu, između ostalog prodaje i polovne bicikle. Ima ovakav model, mislim da je 160 eur
https://www.amazon.d...h/dp/B006024K7Q
  • 0

#31 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 04:26 PM

@komplikator    Zavisi u kakvom je stanju bicikl, ako je slican tom na slici onda vredi tih novaca.


  • 0

#32 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 06:03 PM

Naravno nije baš kao sa slike, vidi se da je polovan bicikl u pitanju. Ono što znam je da je Aluminijum u pitanju i da ima nove gume, trebalo bi da je utegnut pošto ga majstor prodaje. Svratiću ovih dana za još koji informaciju u vezi njega. Ja amaterski na prvi pogled vidim da je malo ozbiljnija oprema u pitanju.
  • 0

#33 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 May 2022 - 07:24 PM

Naravno nije baš kao sa slike, vidi se da je polovan bicikl u pitanju. Ono što znam je da je Aluminijum u pitanju i da ima nove gume, trebalo bi da je utegnut pošto ga majstor prodaje. Svratiću ovih dana za još koji informaciju u vezi njega. Ja amaterski na prvi pogled vidim da je malo ozbiljnija oprema u pitanju.

Ja kao amater vidim da je krš od opreme i kanta od bicikla, ali kao što rekoh, nema mnogo izbora za te pare.
Gledaj da i taj krš bude dobro očuvan i da ti je taman, to je najbitnije, ostalo će da dođe na svoje, vremenom ako osetiš potrebu za boljim biciklom lako ćeš kupiti bolji.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 2

#34 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 07:52 PM

Ovo je ono što je bilo u "izlogu", navodno ima još neke bajsove u ponudi kod kuće. Videću sutra šta još ima u ponudi.
  • 0

#35 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 07:58 PM

Au Vidače ala si surovo iskren. Tebe vredi imati za prijatelja, nema da lažeš i mažeš, nego kažeš odma kako jeste. :D
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#36 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 May 2022 - 08:42 PM

Au Vidače ala si surovo iskren. Tebe vredi imati za prijatelja, nema da lažeš i mažeš, nego kažeš odma kako jeste. :D

Pa pravo zboriš, ali mnoge sam prijatelje izgubio a boga mi stekao i dosta neprijatelja zbog toga.
Kod mene što na um to na drum, crno beli svet.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#37 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 10:01 PM

Realno, jeste krš i za te pare može da se uzme mnogo bolje.Ajde da je nov pa da kažeš ima neku garanciju i servis ako je u nekom većem gradu.U manjim ti to ne znači ništa jer moraš da tegliš bajs i čekaš ga mjesec dana.Druga je stvar što su na forumu visoki kriterijumi.


  • 0

#38 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 24 May 2022 - 04:08 AM

Pa ne bih se baš složio da su na forumu visoki kriterijumi. Bilo je ovde ponekih likova koji su svima samo savetovali da kupe minimum Xt i tome slično pa su nailazili na mnoge kritike ostalih članova zbog takvih stavova.

Ja prvi nemam nijedan skup bicikl niti sam zagovornik toga da biciklizam i mora i treba da bude skup sport, a još manje ako je upotreba bicikla u svrhe prevoza u pitanju. I sam sam imao bicikl koji sam platio 130 eura polovan i uz neka sitna ulaganja, 2 i po godine se sit sa njim navozao (uglavnom po gradu) bez ikakvih problema. Međutim pri odabiru bicikla treba da postoje neki kriterijumi koji moraju da se zadovolje, neke stvari koje su bitne. Ne želimo da preporučujemo ljudima da kupuju neke krševe sa kojima će imati više brige nego koristi, gde će već posle nekoliko nedelja nešto da krene da landara, čangrlja, tandrče, kočnice koje jedva rade, bicikl težak kao tuč i tome slično. Uz takve bicikle jako je lako dići ruke od vožnje dvotočkaša a to je upravo što nijedan od nas ne želi. Zato i preporučujemo nešto što je u osnovi bar ispravno i iole kvalitetno (i ne košta Boga oca), da se to opisano ne bi desilo.

Najveći problem je tome što su ljudi neupućeni i često misle, e idem da kupim extra bajs za 100 eura. To nažalost više ne može, sve i da je kraden...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#39 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 24 May 2022 - 08:39 AM

Najbolje da malo usporim i da ne brzam sa kupovinom. Prosto da sačekam pa kad budem bio u boljoj finansijskoj situaciji da kupim nešto iole kvalitetnije. Tih 150-200e u mom kraju nisu mala para, gurnuo sam u stranu mnogo drugih stvari da bih na kraju kupio krš bicikl. Javljaću se naravno ako vidim nešto zanimljivo :)
  • 0

#40 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 26 May 2022 - 11:18 AM

Jos jedan novitet u ponudi lokalnog majstora je ovakva Bulls Wildtail varijanta

https://www.amazon.c...6/dp/B01N1495L8

Cenu cu saznati kasnije, ici cemo rodjak i ja da pogledamo i raspitamo se o svemu sto ima u ponudi. Ako nista ne izaberem, verovatno cu ici na "Restauraciju" stare Apline. 


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika