Jump to content


Photo

Pomoc oko izbora MTB


  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#1 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Posted 05 July 2021 - 10:24 AM

Pre svega pozdrav svima i pohvale za ovaj forum jer ima dosta korisnih informacija.
Pre 10-ak dana sam odlucio da kupim novu biciklu, i od tad dosta citam i informisem se na ovom forumu i sire, no i pored svega toga ja i dalje imam dilemu koju biciklu da kupim...
Visok sam 175-6cm i imam oko 110kg (nisam debeo nego me zeza visina 😂 ) i treba mi jeftina,NOVA bicikla koja ce da me vozi od tacke A do tacke B (do posla i nazad recimo) i koja ce sto manje da zadaje glavobolje...
Trenutno gazim neki 5-6 god star Polar Pacific i sta znam, ide on sasvim pristojno obzirom da ga je jahao ko je stigo a niko ga nikad nije odrzavao...
I vozio sam par puta jednu Capriolo Cobru model iz tipa 2010-2011 sa rogovima na kormanu, i ona mi mnogo vise lezi za voznju od Polara, subjektivni utisak je da jedno 3x bolje ide i mnogo se lepse sedi na njoj, ma da je ona i dosta manje vozena...
Biciklu bi, dakle, vozio 90% po gradu, a 100% po asfaltu bez off road-a...
Kako sam ja to shvatio iz svog onog informisanja, treking je bicikl koji meni treba, no svi oni malo lepsi su i skupi, a oni jeftiniji su malo penzionerski (bez ljutnje)...
I sve u svemu dodjosmo do onoga sto mene muci, a to je
1. https://www.capriolo...bra-crno-zeleno
2. https://www.capriolo...-29-crno-crveno

Ove 2 bicikle su bas slicne, pa me zanima koja je bolji izbor, eventualno moze i neka preporuka za neki drugi tj treci model...

PS
U Capriolu je do kraja Avgusta akcija 10% popusta za one koji donjesu djacku knjizicu nekog ko je odlican, pa s tim u vezi, na ove cene sa ovih linkova ide 10% popust...
  • 0

#2 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 444 posts

Posted 06 July 2021 - 12:29 PM

Ako se ograničimo samo na Capriolo ja bih rekao da ti je ovaj drugi bolji - ima veći točak (29"), ima nekakvu viljušku, sve to znači da ćeš lakše savlađivati ivičnjake i druge izbočine i rupe po gradu. Ima i mehaničku disk kočnicu napred ali bih rekao da je to poprilično nebitno, čak malo i komplikuje održavanje mislim nepotrebno. S tim da ti ovo nisu treking nego klasični mtb bicikli, ako ništa u toj su kategoriji :) Ako gledaš trekking onda ovako nešto https://www.capriolo...kking-sivo-crna Poenta trekkinga ako ga voziš isključivo po asfaltu je da ćeš lakše i brže voziti, s manje napora, ali naravno nije sposoban da ide van asfalta kao mtb. 

 

Konačno ne znam šta je tačno razlika između Capriolo i Adria brendova i da li se popust odnosi na sve, ali recimo ovaj deluje interesantno https://www.capriolo...idney-crnooranz s tim da je specifikacija napisana tako grdno da se ni ne vidi šta je tačno, tako da bi se to moralo proveriti na licu mesta ili dobiti info od njih. Njegova glavna prednost je što je ram izrađen od aluminijuma pa je bicikl sigurno lakši od prethodna dva koji su čelični, a to ti može značiti ako treba da ga nosiš i slično, a i kao lakše je uzbrdo. Ali nije to toliko bitno kao što će ceo sistem biti lakši ako skineš koji kg, znam iz iskustva. 

 

Svakako je dobro i da odeš do radnje da vidiš koji ti odgovara po veličini rama jer razlika u tome zašto ti se neki vozi dobro a neki loše može upravo biti i to. 


  • 0

#3 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Posted 06 July 2021 - 01:51 PM

Pa u ovom slucaju ogranicen sam na Capriolo, nisu bas toliko lose bicikle a i sa ovim trenutnim popustom su solidan izbor...
Sto se tice ovog treking bicikla ipak ne bih, ostajem pri tome da meni licno vise odgovara MTB jer ipak volim da vozim onako malo jace, zustrije a ipak i u gradu, kao sto si vec rekao, ima izbocina, rupa i ivicnjaka, a i ne bi bilo lose da se malo teze vozi jer sam se bacio na voznju bicikle, pored ostalih aktivnosti, da bih mrsavio i nabijao kondiciju, tako da mi nije problem i ako bude malo teze za voznju....
Msm da mi takodje ne igra nikakvu ulogu to dal je ram alu ili celik, zivim u kuci s dvoristem i nemam potrebe da je nosam bilo gde...
Ako neko moze ili ima vremena ne bi bilo lose da baci pogled na Capriolo sajt pa da vidi sta je tu nesto najbolje do nekih max 30 000 din, ima tu neki Oxygen,Oxygen 2.0, Level 9.0 i jos po neka, ali meni je to mahom sve isto....
Mogo bih mooozda da se nategnem i uzmem https://www.capriolo...r-fs-man-crvena
https://www.capriolo...man-crno-zeleno
Koliko sam citao to je jedan sasvim ok bicikl(ima ga u ove 2 verzije koje se razlikuju, nzm koja je bolja), ma da mene vise vuku oni 29" tockovi...
  • 0

#4 Alekzz

Alekzz
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 06 July 2021 - 01:57 PM

Mozda da pogledas u Dekatlonu modele...


  • 0

#5 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Posted 06 July 2021 - 03:37 PM

Mozda da pogledas u Dekatlonu modele...

Vrlo rado, ali ovde u Nišu od vecih prodavnica bicikala ima samo Capriolo i Planet bike,Inter sport ima bicikle kao i par manjih radnjica (sa no name biciklima uglavnom) i to je sve, a biciklu pre kupovine treba videti i probati...
Planet bike lupa po usima pa s tim u vezi Capriolo je, moze se reci, nuzno zlo ...
Ps u Planet bike sam video jedan MTB koji bi, ako idem na 26" tocak mogao da dodje u obzir,evo ga https://planetbike.r...wizard-1-0.html
  • 0

#6 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 07 July 2021 - 03:24 PM

(link)


  • 2

#7 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Posted 07 July 2021 - 08:25 PM

Polovno nije opcija posto ce biti placeno delom u kesu a delom na cekove, moja greska, nisam spomenuo to u prvom postu...
  • 0

#8 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Posted 31 July 2021 - 04:25 PM

Kupljena na kraju Polar Mirage comp 29 stara nepunih 2 god, jos u garanciji, za 140e...
Jedino sto mi se ne svidja na njoj je sto je bivsi vlasnik stavio neke uske i tanke gume, kao za drumske bicikle, ali ok, dok traju traju pa ce biti zamenjene odgovarajucim, a na poklon sam uz biciklu dobio prednje svetlo, brzinomer, korpicu za flasicu i rogove...
Inace sama bicikla je estetski perfektna, kao da je sad izvezena iz prodavnice, ja sam za sad zadovoljan...
  • 0

#9 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 11 April 2022 - 01:24 PM

pozdrav

naišao sam na oglasima na izvjesni Leopard mtb. ne izgleda loše. na njemu je sram 9x mjenjač. problem je što vlasnica ne zna puno oko njega, ni koje je godište a pogotovo da mi kaže nešto više oko specifikacija. cijena mu je sad 350€ ali mislim da bih još mogao oboriti.
pa me zanima riječ struke, znate li vi nešto više o ovom bajsu?IMG_20220411_151741.jpg IMG_20220411_151823.jpg IMG_20220411_151856.jpg
  • 0

#10 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 11 April 2022 - 06:13 PM

Ukratko, ako nema luftova i ne preskače ništa uzimaj.


  • 0

#11 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 11 April 2022 - 07:14 PM

pa dobro, hehehe i ja znam to. ako budem kupovao jedan od uslova će biti upravo to da ga prvo provjerim, napravim nekoliko krugova pa da sam vidim kako stvari tu funkcionišu. ali mene kopka nešto drugo - marka bicikla. nisam zaista nikad čuo za LEOPARD. mada kapiram da sam naziv tj brend bicikla nije toliko ključan, koliko ostala oprema na njemu. u ovom slučaju je ok ispalo. SRAM X9.
  • 0

#12 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 12 April 2022 - 09:42 AM

šta mislite o ovom?

GHOST je u pitanju. aluminijum ram xl, prednja suspenzija, hidraulika, 3x8 brzine, 29" točkovi.

SPECIFIKACIJA BICIKLA:

Ram - KATO (Aluminium)
Veličina rama - XL
Amortizer/viljuška - RST Blaze 100 mm
Pogon - Shimano FC-TY301 42-34-24
Patrona pogona - BB-Thun
Mjenjač zadnji - Shimano Acera RD-M360 8-S
Mjenjač prednji - Shimano Tourney FD-TY700-TS6
Ručice mjenjača - Shimano Altus SL-M315
Zupčanik - Shimano CS-HG-200-8 12-32
Ručice kočnica - Tektro HD-M275
Kočnice - Tektro HD-M275 180 mm
Glave (nable) - P:Shimano HB-TX55 QR 1 mm l Z:Shimano FH-TX55 QR 135 mm
Felne - P:Rodi Excalibur XC 19 l Z:Rodi Excalibur XC 19
Volan - Ground Fiftyone Dia. 31.8 mm 0/700 mm (XS) 0/720 mm (S) 0/740 mm (M-L) 0/760 (XL)
Lula - Ground Fiftyone Dia. 31.8 mm
Sjedište - Selle Italia X-Base

bicikl je nov iz salona
cijena mu je malo iznad 500 €

malo me odbija što je ipak najslabiji shimano kvalitet, tourney i altus...8M-055-23G-OBK1.jpg.pagespeed.ce.aWJ_ZIfth_.jpg
  • 0

#13 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 12 April 2022 - 12:10 PM

Bolje nešto polovno.
Ovo je sve najniže moguće što postoji na ovom biciklu, a za 500e može da se uzme odličan polovan mtb.

Inače ne boj se kupovine polovnih bicikala, bajdevi nemaju plivajući zamajac, pumpe visokog pritiska, dizne i turbine te su zbog toga jeftini za održavanje i popravku.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 2

#14 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 12 April 2022 - 02:20 PM

pa znam, iznad sam postavio pitanje za mtb, sram je na njemu. naravno da nema plivajućeg zamajca ali kod polovnih je opet lutrija. sve to oko eventualne zamjene podrazumijeva i dodatna ulaganja. što kad se stavi na gomilu izađe dovoljno za solidan novi mtb.

ne zna čovjek šta da radi.
  • 0

#15 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 18 April 2022 - 11:40 AM

znači li nužno da ako bicikl ima 12 brzina, da je sporiji od onog što ima 24? tu vjerovatno veliku ulogu igra veličina točkova...
  • 0

#16 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 18 April 2022 - 11:56 AM

To je jako uopšteno pitanje na koje je jako teško dati odgovor.

Pre svega, da li taj bajs od 24 brzine ime 3x8 ili 2x12 brzina, da li taj od 12 ima 2x6 ili 1x12. Još bitnije pitanje je po kakvom terenu ćeš da voziš bicikl? Po gradu i po ravnom, više brzina ti ne igra apsolutno nikakvu ulogu jer ćeš koristiti svega možda 3 brzine, a to koliko ćeš brzo ići zavisiće pre svega od tvoje fizičke spreme i kondicije, vremenskih uslova, uslova saobraćaja, dimenzija i širine guma, itd.


Inače, za ono za šta si napisao da ti treba bicikl, po meni je MTB totalni promašaj u izboru. To je kao kada želiš da kupiš džip sa ofroad gumama i 4x4 pogonom da ga voziš isključivo po gradu.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#17 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 18 April 2022 - 12:50 PM

znači li nužno da ako bicikl ima 12 brzina, da je sporiji od onog što ima 24? tu vjerovatno veliku ulogu igra veličina točkova...

 

Bicikli imaju oko 10 zaista različitih stepeni prenosa. Nešto opširnije objasnio sam na engleskom (za sada):

 

 

Na našem za sad imam samo članak koji to objašnjava, ali mislim da je video demonstracija manje jasna, manje dobra:

Stepen prenosa bicikla – brzine


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#18 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 18 April 2022 - 01:12 PM



Pre svega, da li taj bajs od 24 brzine ime 3x8 ili 2x12 brzina, da li taj od 12 ima 2x6 ili 1x12. Još bitnije pitanje je po kakvom terenu ćeš da voziš bicikl? Po gradu i po ravnom, više brzina ti ne igra apsolutno nikakvu ulogu jer ćeš koristiti svega možda 3 brzine, a to koliko ćeš brzo ići zavisiće pre svega od tvoje fizičke spreme i kondicije, vremenskih uslova, uslova saobraćaja, dimenzija i širine guma, itd.

pa, poredeći silne oglase u mom slučaju, primjetio sam da 90% bicikala ima ili 3x8 ili 1x12. ma naravno, ne mislim ići na trke, nisam profesionalac, samo volim dobar bicikl. jbg kako je krenulo na kraju ću se zadovoljiti sa dva točka i žicom između

Inače, za ono za šta si napisao da ti treba bicikl, po meni je MTB totalni promašaj u izboru. To je kao kada želiš da kupiš džip sa ofroad gumama i 4x4 pogonom da ga voziš isključivo po gradu.

znam ali šta da radim, volim mtb. to je ono nešto što svako od nas ima: znam da mi ne treba baš to, ali volim, pa šta bude...
  • 0

#19 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 444 posts

Posted 18 April 2022 - 02:27 PM

pa, poredeći silne oglase u mom slučaju, primjetio sam da 90% bicikala ima ili 3x8 ili 1x12. ma naravno, ne mislim ići na trke, nisam profesionalac, samo volim dobar bicikl. jbg kako je krenulo na kraju ću se zadovoljiti sa dva točka i žicom između

 

Ne znam kako si zaključio baš samo te dve kategorije :) imaš i 3x7, 3x9, 3x10 a ovi noviji i sve to sa 2x kao i sa 1x10, 1x11, 1x12... U suštini pogledaj ovo što je Gremlin stavio - ti ćeš skoro uvek imati neki definitivan broj brzina, samo je pitanje raspona tih brzina i šta ti treba, da li lakše brzine za penjanje ili veći prednji zupčanici da bi imao veću maksimalnu brzinu po ravnom i nizbrdo. Imaš kalkulatore brzina na netu gde uneseš koji je točak i koliko zuba ima napred i pozadi i on ti lepo izračuna brzinu za svaku kadencu, tj brzinu okretanja pedala. U suštini ako gledaš po isplativosti verovatno je najbolja opcija nešto što je 3x7-8-9 jer su potrošni delovi kao što su kasete i lanci najjeftiniji. Recimo lanac za kasetu sa 7-8 brzina kreće bukvalno od 6 eur, od 10 brzina je 20-30, za 12 je 30-40 eur. A razlike u cenama kaseta su još značajno veće, tipa kaseta od 7 brzina je 15 eur, od 10 oko 30 i više, od 12 80-100 eur pa naviše. A to su sve potrošni delovi i to treba imati u vidu prilikom odlučivanja. 

 

U suštini je dimenzija točka najmanje bitan faktor. 


  • 0

#20 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 18 April 2022 - 03:13 PM

Ne znam kako si zaključio baš samo te dve kategorije :) imaš i 3x7, 3x9, 3x10 a ovi noviji i sve to sa 2x kao i sa 1x10, 1x11, 1x12...

ne. nisam ni rekao da postoje samo te dvije kategorije, nego da sam u 90% posto pregledanih oglasa naišao da se nude bicikla sa ta dva tipa prenosa.

a hvala ti na ovim cjenovnicoma. pomaže.
kapiram i ja da je nekako 3x8 sasvim dovoljno.
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users