Jump to content


Fotografije

TOUR DE FRANCE 2021


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
207 odgovora na ovu temu

#161 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 18 July 2021 - 04:48 PM

Ne radi se samo o snazi nekad i sad, to je tek posebna priča.
 
Nekada su biciklisti išli i preko granice, na osećaj, na znanje, na iskustvo da bi pobedili. Ovi sad samo gledaju da ne preteraju ni W preko granice, pa makar završili poslednji. 
O tome da ti je ranije trebala glava da bi vozio i pobeđivao ne treba ni pričati. Sada sve za tebe misli neko drugi. Kada ćeš da napadneš, koliko jako ćeš da ides, koliko dugo ćeš da ideš.. Ne moraš ništa da pratiš, možes i da spavaš vozeći, javiće ti kada treba nešto da se desi. Tvoje je samo da vrtiš pedale.

Тако је. И сам имам утисак да је тадашњи бициклиста (мада се великим делом односи и на остале спортисте) у поређењу са данашњим био самосталнији, јачи, мушкији и паметнији.
  • 0

#162 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 July 2021 - 05:39 PM

Dovoljan je podatak da je nekada etapa bila i preko 400 km.
  • 0

#163 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 July 2021 - 06:29 PM

Završio se i ovogodišnji cirkus .
Za Tadeja je sve u skladu sa očekivanjima. Mislim, jesu očekivanja bila visoka, ali on ih je svakako ispunio. Vrlo zrela vožnja (verovatno pod palicom iz auta) i osvojen još jedan Tur.
Utisak dana je Van Aert, današnjom pobedom pokazao da je možda najkompletniji biciklista. Biće interesantno u godinama i mesecima koji dolaze, dosta mladih biciklista je skrenulo pažnju na sebe i pokazalo potencijal.
  • 0

#164 IgorMiletic

IgorMiletic
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 18 July 2021 - 08:33 PM

4C17FBF9-A11E-46ED-9ABA-3043D8E44CAE.jpeg
  • 2

#165 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 July 2021 - 09:00 PM

attachicon.gif4C17FBF9-A11E-46ED-9ABA-3043D8E44CAE.jpeg

Zanimljivo!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#166 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 July 2021 - 04:31 AM

Indurain je koliko sam ja informisan, bio pozitivan "samo" na Salbutamol a povukao se iz sporta relativno mlad kad je shvatio da neće moći da drži korak sa tada novim generacijama biciklista koji su EPO trošili više nego 'leba.

Jeste Pogačarevo vreme impresivno ali treba uzeti u obzir i faktor evolucije bicikala i biciklističke opreme koji svakako nisu toliko nebo i zemlja u koliko se smatra u poređenju sa starim, ali jesu dovoljni da u trci od 21 dan naprave razliku od nekoliko minuta.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#167 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Postavljeno 19 July 2021 - 07:09 AM

Meni je glupo analizirati da li se neko dopinguje ili ne isključivo na osnovu informacije za koliko vremena je savladao neki uspon, plus biografije članova njegovog tima. Plus treba gledati da je taj uspon vožen u različitim uslovima, tj na kraju etapa različite dužine, 2001. i 2003. je etapa bila približnije dužine kao 2021. a na primer Laiseka nije na spisku dopingovanih. U tom smislu mi ne deluje da je Pogačarevih minut ipo brže vreme u razmaku od 20 godina toliko nemoguće bez dopinga, imajući u vidu napredak u treningu, tehnici i svemu ostalom. 

 

Što ne znači da ja tvrdim da je on sve to legalno odradio, nego samo da mi to kao argument nije validno samo po sebi. Postoje neke tamo komisije, kontrole, čuda koji to treba da utvrde, ako su oni utvrdili (ili će utvrditi) da je sve ok ko smo mi ovde da kažemo da "nema šanse da je to odradio legalno". Tom logikom nema šanse da Đoković i Nadal igraju šest sati tenisa na onom nivou pa eto opet se desilo. Činjenica je da se poprilično napredovalo u sistemu treninga, ishrane, životnih navika i posebno oporavka nakon napora kod sportista u poslednjih 30ak godina, što rekoše ljudi gore njima sada tim određuje šta će tačno i kada raditi i koliko i to je to, ništa se oni ne pitaju. A ima ona slika Johana Krojfa koji puši cigaretu na poluvremenu finala Svetskog prvenstva 1974. godine :) Naravno napredovao je i doping, kako legalnim supstancama, tako i onaj ilegalan ali kažem to je opet na zvaničnicima sporta da utvrde, kao i da li je koristio elektromotor na bajsu. 


  • 2

#168 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 July 2021 - 11:11 AM

Jako lepo zaokružen zaključak. Svako je nevin dok se ne dokaže drugačije, to je valjda osnovni princip demokratije. U svakom slučaju slažem sa svime iznad napisanim, a pogotovo u delu da su sport, medicina, način treniranja pa i doping veoma napredovali. U suštini ništa što se koristi a da nije na UCI listi zabranjenih supstanci ne smatra se dopingom. Pa sad ko je domišljatiji neka pobedi. :)

Nego, niko da spomene kako će ovaj Tur pored kristalno jasne pobede Pogačara ostati upamćen i po ne baš pametnom postupku Mateja Mohorića koji je nakon etapne pobede svojom gestikulacijom oponašao Armstronga u stilu zip preko usta, nikom ni reči. Mali je verovatno želeo da ispadne faca, a prouzrokovao je torturu sopstvenog tima koji je istog dana bio podvrgnut raznoraznim kontrolama timskog autobusa, opreme, hotelskih soba, čak su i mobilne telefone morali da predaju radi kontrole. Mohorić se posle ljutio rekavši da su ga tretirali kao kriminalca, ali što bi se reklo u našem narodu, sam je tražio đavola....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#169 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14604 posts

Postavljeno 19 July 2021 - 12:27 PM

"Nego, niko da spomene...svojom gestikulacijom oponašao Armstronga"

 

Spomenuo sam ja u postu #146.


  • 0

#170 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 July 2021 - 12:29 PM

Jako lepo zaokružen zaključak. Svako je nevin dok se ne dokaže drugačije, to je valjda osnovni princip demokratije. U svakom slučaju slažem sa svime iznad napisanim, a pogotovo u delu da su sport, medicina, način treniranja pa i doping veoma napredovali. U suštini ništa što se koristi a da nije na UCI listi zabranjenih supstanci ne smatra se dopingom. Pa sad ko je domišljatiji neka pobedi. :)

Nego, niko da spomene kako će ovaj Tur pored kristalno jasne pobede Pogačara ostati upamćen i po ne baš pametnom postupku Mateja Mohorića koji je nakon etapne pobede svojom gestikulacijom oponašao Armstronga u stilu zip preko usta, nikom ni reči. Mali je verovatno želeo da ispadne faca, a prouzrokovao je torturu sopstvenog tima koji je istog dana bio podvrgnut raznoraznim kontrolama timskog autobusa, opreme, hotelskih soba, čak su i mobilne telefone morali da predaju radi kontrole. Mohorić se posle ljutio rekavši da su ga tretirali kao kriminalca, ali što bi se reklo u našem narodu, sam je tražio đavola....

Našli samo Kranjske kobasice! Tu leži tajna Slovenačke dominacije u biciklizmu!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#171 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 July 2021 - 01:04 PM

Mohorič je to uradio nakon upada i maltretiranja tima.
Ali jeste glupost, kao da je priznao da ima nešto što kriju.
  • 0

#172 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 19 July 2021 - 01:29 PM

Ima još zanimljivosti koje još nismo pomenuli osim te egzibicije Mohoriča koga su posle tog dogadjaja samo naljutili pa je odmah pobedio uprkos tom pristisku.

 

Ovo je drugi najbrži TDF u istoriji sa prosekom 41,16 km/h  iza tura iz 2005. godine gde je prosek bio 41,65 km/h.

 

Do 14-te etape tur je napustilo 34 vozača a na kraju mislim da je napustilo ukupno 42 vozača što je ja mislim jedan od najviših brojeva napuštanja, obično bude manje od 30. Jedan deo zbog povreda ali i znatan deo zbog rampe. Mnogi vozači nisu prošli rampu u brdu.

 

Mark Kevendiš se izjednačio sa Edijem Merksom sa 34 pobede. Mnogi nisu verovali u njega zbog godina. Mišljenje je da je Keleb Juan koji je odustao zbog pada mogao da mu parira vrlo uspešno. Poklopilo se Kevendišu dosta toga ovaj put. Takodje Kvendiš ima tim (Kvik step) koji pravi trenutno najbolji voz (lid aut) na svetu gde ga na samom kraju dočeka Morkov i lansira u cilj.

 

Vut Van Aert već 2 godine ide kao Rogličev radnik ali valjda je sada jasno da mora biti glavni ili bar slobodan jer 3 pobede u 3 različite vrste staze da kažem, i brda i hronometar i sprtint. Obećava.

 

9 pobeda je bilo iz dugih begova što potvrdjuje da je srce odigralo veliku ulogu u ovom turu. Ostao mi je žal jer su Belgijanca Mora stigli na 120m pred cilj a bio u herojskom begu skoro celu trku.

Videti legendu Balke Molemu sa klot lulom i kormanom, bez Garmina, koji je pobedio 14. etapu a to je prva etapa preko Pirineja, nije bilo koja, na osnovu intuicije, iskustva i srca. Ne znam tačno koliko dugo čovek ne nosi kompjuter na trke, mislim već 2-3 godine...

 

Pomenuti treba i Valverdea u 42. godini koji se juri ravnopravno sa ovom decom... i koliko vidim ne pomišlja na penziju. :) i ako je po oceni stručnjaka zenit snage u ovom sportu od 27-30 godina.

 

Ostalo je i još dosta zanimljivosti sa ovog tura predpostavljam, dok se još svima slegnu utisci...


  • 1

#173 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 July 2021 - 02:09 PM

Mali je verovatno želeo da ispadne faca, a prouzrokovao je torturu sopstvenog tima koji je istog dana bio podvrgnut raznoraznim kontrolama timskog autobusa, opreme, hotelskih soba, čak su i mobilne telefone morali da predaju radi kontrole. Mohorić se posle ljutio rekavši da su ga tretirali kao kriminalca, ali što bi se reklo u našem narodu, sam je tražio đavola....

O čemu ti to? :D

Smenio si Milovuka u stručnim analizama, idete na smenu u klepanju po tastaturi, kao dobar dvojac u biciklizmu. :D

 

Evo recimo kako idu dva obična rekreativca, i to su samo dvojica, u uslovima saobraćaja, to ne može da se poredi sa ogromnom grupom i zatvorenim putevima. A koliko je tek takmičarski nivo jači od tog, čak i niži rang, a gde su tek pro tour vozači.. Dušan vam je lepo objasnio koliki je uticaj pelotona, čak i jači rekreativci bi u takvoj grupi držali 40 prosek na ovakvoj konfiguraciji recimo, i to nije uopšte kratka ruta a ni skroz ravna.

One jače planininske etape, vrhunski vozači penju uspone sa 20-25 a spuštaju se ogromnim brzinama, i onda snebivati se što naprave prosek 36 i reći da je to zato što ručkaju nedozvoljena sredstva koja nama nisu dostupna (inače bi bilo šta, da mi uzmemo doping?) može samo neko ko nikad nije stiso pedalu ili vozio u većim i jačim grupama. Uticaj dopinga je smešan, tako su dobri jer se time bave profesionalno, treniraju mukotrpno i ceo život i probrani su najbolji od najboljih po genetici.

Attached Thumbnails

  • Screenshot_20210719-154854_Strava.jpg

  • 0

#174 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 19 July 2021 - 02:10 PM

Ostao mi je žal jer su Belgijanca Mora stigli na 120m pred cilj a bio u herojskom begu skoro celu trku.

 

Pa to je ono što smo pričali. Nema šta da razmišljaš, čekaš da ti jave kada da kreneš u lov i kojom brzinom. Ako u hodu treba nešto da se koriguje opet ti jave i to je to. 


  • 0
.

#175 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 19 July 2021 - 02:22 PM

Sećam se priče. Na njega ste mislili.
  • 0

#176 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 19 July 2021 - 03:53 PM

Na klasičan doping više niko i ne pomislja...to je prevaziđeno

https://www.cyclingn...tour-de-france/



Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#177 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 July 2021 - 05:25 PM

Google mi ponudio ovaj tekst pre nekoliko dana:

https://www.cyclingw...endurance-sport
  • 0

#178 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 19 July 2021 - 06:17 PM

O dopingu je glupo pisati po meni. Koriste svi u nekom obliku a o tome se minimalno zna da je pouzdano tačno. Samo se razglaba
  • 0

#179 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 July 2021 - 06:47 PM

O čemu ti to? :D

Smenio si Milovuka u stručnim analizama, idete na smenu u klepanju po tastaturi, kao dobar dvojac u biciklizmu. :D

 

Evo recimo kako idu dva obična rekreativca, i to su samo dvojica, u uslovima saobraćaja, to ne može da se poredi sa ogromnom grupom i zatvorenim putevima. A koliko je tek takmičarski nivo jači od tog, čak i niži rang, a gde su tek pro tour vozači.. Dušan vam je lepo objasnio koliki je uticaj pelotona, čak i jači rekreativci bi u takvoj grupi držali 40 prosek na ovakvoj konfiguraciji recimo, i to nije uopšte kratka ruta a ni skroz ravna.

One jače planininske etape, vrhunski vozači penju uspone sa 20-25 a spuštaju se ogromnim brzinama, i onda snebivati se što naprave prosek 36 i reći da je to zato što ručkaju nedozvoljena sredstva koja nama nisu dostupna (inače bi bilo šta, da mi uzmemo doping?) može samo neko ko nikad nije stiso pedalu ili vozio u većim i jačim grupama. Uticaj dopinga je smešan, tako su dobri jer se time bave profesionalno, treniraju mukotrpno i ceo život i probrani su najbolji od najboljih po genetici.

 

Kao što veliš, Milovuk i ja se smenjujemo lupajući po tastaturi, a ti se razliku od nas dvojice u temu uključuješ samo onda kada se piše o nečemu nevezanom za temu, onda su udubiš i zapleteš u diskusiju i na kraju čudiš o čemu se vodi polemika. Ko je tu lud? :)

 

Nisam ja napisao da profesionalni biciklisti imaju te proseke isključivo jer koriste doping, nego da neka vrsta nekih "dodataka" ishrani sigurno igra neki uticaj u tome, a što nama nije dostupno. Ja se svakako divim tom proseku kako god da je ostvaren, a ti si taj koji je svojim komentarom tipa da ti proseci nisu ništa neobično, pokušavao da diskredituješ tuđi trud. Ako pročitaš link iz Focusovog komentara, videćeš da se o nekim takvim suplementima  već uveliko piše, a to je samo jedan suplement. Kolko je takvih o kojima još uvek ništa ne znamo. Ti ako si dovoljno naivan da veruješ da je tebi dostupno apsolutno sve što je i profesionalcima kad je bilo koji sport u pitanju, samo nastavi da živiš u zabludi.

 

Svaka tebi čast na tvom proseku, izgleda da si stvarno u... kako si ono napisao "zverskoj" formi. Samo ja i dalje čekam da objaviš onaj podatak gde udaraš prosek preko 25 na 4500m penjanja (pošto opet napominjem tebi nije wow prosek od 36 na toj elevaciji) pa da ti skinem kapu do poda i plaćam pivo do kraja života gde god te sretnem. :)

 

Btw, spomenuo si nešto vezano za genetiku... Pa deder molim te pojasni, nije mi baš najjasnije iskren da budem, kakvu to konkretno po tebi genetiku treba da ima biciklista da bi se znalo da je predodređen da bude među najboljima?


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#180 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 July 2021 - 08:09 PM

Kao što veliš, Milovuk i ja se smenjujemo lupajući po tastaturi, a ti se razliku od nas dvojice u temu uključuješ samo onda kada se piše o nečemu nevezanom za temu, onda su udubiš i zapleteš u diskusiju i na kraju čudiš o čemu se vodi polemika. Ko je tu lud? :)

 

Nisam ja napisao da profesionalni biciklisti imaju te proseke isključivo jer koriste doping, nego da neka vrsta nekih "dodataka" ishrani sigurno igra neki uticaj u tome, a što nama nije dostupno. Ja se svakako divim tom proseku kako god da je ostvaren, a ti si taj koji je svojim komentarom tipa da ti proseci nisu ništa neobično, pokušavao da diskredituješ tuđi trud. Ako pročitaš link iz Focusovog komentara, videćeš da se o nekim takvim suplementima  već uveliko piše, a to je samo jedan suplement. Kolko je takvih o kojima još uvek ništa ne znamo. Ti ako si dovoljno naivan da veruješ da je tebi dostupno apsolutno sve što je i profesionalcima kad je bilo koji sport u pitanju, samo nastavi da živiš u zabludi.

 

Svaka tebi čast na tvom proseku, izgleda da si stvarno u... kako si ono napisao "zverskoj" formi. Samo ja i dalje čekam da objaviš onaj podatak gde udaraš prosek preko 25 na 4500m penjanja (pošto opet napominjem tebi nije wow prosek od 36 na toj elevaciji) pa da ti skinem kapu do poda i plaćam pivo do kraja života gde god te sretnem. :)

 

Btw, spomenuo si nešto vezano za genetiku... Pa deder molim te pojasni, nije mi baš najjasnije iskren da budem, kakvu to konkretno po tebi genetiku treba da ima biciklista da bi se znalo da je predodređen da bude među najboljima?

 

 

 Znas sta je najzalosnije, posle ovoliko strana gde smo uporedjivali snagu profesionalca nasuprot amatera, on jos uvek spominje peleton. pa to je neverovatno da covek to osnovno ne moze da ukapira.

 

 A onda kaze kako mu nije neki prosek od 36 Ja ga onda pitam, koje ti pravis proseke i dobijem odgovor kako njega to ne zanima i to ne gleda. Pa na osnovu cega kazes da to nije nikakav prosek???  Koji su ti reperi sa cim uporedjujes da l je neko jak ili nije. Na osnovu tvojih snova?


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika