Jump to content


Fotografije

Srednji pogon...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
133 odgovora na ovu temu

#41 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 29 October 2021 - 10:37 PM

ČIsto informativno Bax, kakva je to podsloška koju si stavio da odaljiš pogon od rama? Stavljao si je na osovinu, tzv "spindle" od patrone ili kako?

ako nadjes poslosku sa rupom oko 35/36mm i stavis je ispod desne (mrtve) solje,

ceo sklop pomeras *udesno* odnosno izvlacis vratilo/osovinu udesno od centralne ose rama.

 

Ako stavljas podlosku na vratilo/osovinu (spindle) sto ne znam kako je izvodljvo kod starijih tipova sa kuglicama/vencicima i konusima na vratilo/osovini

ceo sklop *vracas* nazad, ulevo, prema centralnoj osi rama.

 

U oba slucaja narusavas simetriju sklopa sto nekad moze da izazove problem, nekad ne smeta a nekad je cak i korisno

(npr upotreba dve razlicite poluge pogona/kurble koje traze razlicite duzine vratila/osovine, npr DA 7400 i ULTEGRA 6400).

 

 

I još jedno pitanje... Kako da znam kolika mi dužina osovine patrone treba kad je poručujem, s obzirom da mi novi pogon nije ranije bio montiran na tom ramu pa ne mogu da izmerim?

 

sigurno postoji neka proizvodjacka tabela na netu koja ce da ti pruzi tu informaciju. Ja sam nasao sledece:

 

Recommended Bottom Bracket: square taper JIS with 110.5 mm spindle

sa https://www.bike24.com/p2208448.html

ili

210-0002052450 BB-7420 ST Square Taper Bottom Bracket (JIS) ★110.5 for Chainline 44 sa https://shop.fullspe...ro-pro-crankset


  • 0

#42 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 30 October 2021 - 03:33 AM

ako nadjes poslosku sa rupom oko 35/36mm i stavis je ispod desne (mrtve) solje,
ceo sklop pomeras *udesno* odnosno izvlacis vratilo/osovinu udesno od centralne ose rama.

Ako stavljas podlosku na vratilo/osovinu (spindle) sto ne znam kako je izvodljvo kod starijih tipova sa kuglicama/vencicima i konusima na vratilo/osovini
ceo sklop *vracas* nazad, ulevo, prema centralnoj osi rama.

U oba slucaja narusavas simetriju sklopa sto nekad moze da izazove problem, nekad ne smeta a nekad je cak i korisno
(npr upotreba dve razlicite poluge pogona/kurble koje traze razlicite duzine vratila/osovine, npr DA 7400 i ULTEGRA 6400).



sigurno postoji neka proizvodjacka tabela na netu koja ce da ti pruzi tu informaciju. Ja sam nasao sledece:

Recommended Bottom Bracket: square taper JIS with 110.5 mm spindle
sa https://www.bike24.com/p2208448.html
ili
210-0002052450 BB-7420 ST Square Taper Bottom Bracket (JIS) ★110.5 for Chainline 44 sa https://shop.fullspe...ro-pro-crankset

Izgleda da mu treba 118mm jis, evo ovde piše u tekstu opisa proizvoda, sa tim da je ovaj pogon 46/30t a ne 46/36t https://www.bike24.com/p2310541.html
Ja bi ili guglao dalje ili bi poslao upit direktno proizvođaču i rešio problem. Mene mrzelo da guglam detaljno ali može da se nađe info.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#43 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 05:33 AM

Podlosku stavim izmedju patrine i rama, pre nego li usrafim patronu, sa desne strane.

Samo jedan detalj oko duzine patrone, ako uzomas Shimano moze da se desi da kad poredis dve duzine patrone koje su rwzlicite, uicis ds je duzina desnog, tebi bitnog kraja ista.

Zasto je to tako nemam pojma, ali je tako kod nekih duzina kod Shimsna, krajevi nisu simetricni.

Edit: evo vidim zasto je tako, pise gore kolega u poruci.

U praksi ako su ti razlicito odmaknutev kurble od rama, noge se same malo pomere na pedalama,ako su pedale bez vezova, tj uravnoteze se u odnosu na ram.
  • 0

#44 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 05:45 AM

If you install an ISO crank on a J.I.S. spindle, it will sit about 4.5 mm farther out than it would on an ISO spindle of the same length.

Posto vazi i obratno, ti bi mogao da pomeris patronu ako umetnes lock ring od solje italijanskog navoja, kao podlosku npr.

Ali ponavljam ti to je meganocki kompatibilno jedno sa drugim, tj radice bez problema.
  • 0

#45 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 07:59 AM

Tabela duzine Shimano patrona
IMG_20211030_095508.jpg
  • 0

#46 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 10:10 AM

Izgleda da mu treba 118mm jis, evo ovde piše u tekstu opisa proizvoda, sa tim da je ovaj pogon 46/30t a ne 46/36t https://www.bike24.com/p2310541.html...

tvoj link je za model TEMPO a kolega je naveo da je u pitanju model VERO

https://shop.fullspe...enture-crankset

 

 

... ili bi poslao upit direktno proizvođaču i rešio problem...

takodje msm da je to najsigurnije :)


  • 0

#47 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 30 October 2021 - 11:06 AM

tvoj link je za model TEMPO a kolega je naveo da je u pitanju model VERO
https://shop.fullspe...enture-crankset


takodje msm da je to najsigurnije :)

Vidi stvarno...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#48 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 12:36 PM

Dobro ste informisani, svaka vam čast. U pravu je Igor, ima razlike između ta dva FSA pogona, dakle nije isto.

Inače, nešto sad kontam i razmišljam... Da bih izvadio staru patronu pogona, treba mi odgovarajući alat za Iso standard, potom mi treba nova odgovarajuća patrona pogona za JIS, i još jedan alat za JIS standard. Kad to sve saberem dođem na cifru od oko 40 eura plus troškovi poštarine. Međutim, ako bih na postojeće osovine patrone stavio distancere/podloške, možda bih mogao da izbegnem ovaj ne bš neophodan trošak. Mogao bih ako ništa drugo, bar da probam kako bi tako radilo, ali me iskreno brine ako stavim te podloške od nekoliko mm, to će značiti da će pogon upravo za toliko manjom površinom nalegati na osovinu. Da li to može da prouzrokuje nekakav problem koji na primer može dovesti do toga da se pogon otpusti u toku vožnje?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#49 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 30 October 2021 - 12:40 PM

Dobro ste informisani, svaka vam čast. U pravu je Igor, ima razlike između ta dva FSA pogona, dakle nije isto.

Inače, nešto sad kontam i razmišljam... Da bih izvadio staru patronu pogona, treba mi odgovarajući alat za Iso standard, potom mi treba nova odgovarajuća patrona pogona za JIS, i još jedan alat za JIS standard. Kad to sve saberem dođem na cifru od oko 40 eura plus troškovi poštarine. Međutim, ako bih na postojeće osovine patrone stavio distancere/podloške, možda bih mogao da izbegnem ovaj ne bš neophodan trošak. Mogao bih ako ništa drugo, bar da probam kako bi tako radilo, ali me iskreno brine ako stavim te podloške od nekoliko mm, to će značiti da će pogon upravo za toliko manjom površinom nalegati na osovinu. Da li to može da prouzrokuje nekakav problem koji na primer može dovesti do toga da se pogon otpusti u toku vožnje?

U svakom slučaju bi ti i majstor uzeo koliko koštaju alati, ovako će ti alati ostati u kući.
Opet i staru patronu prodaj uz stari pogon ako su ispravni i ostaćeš vrlo malkice u minusu.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#50 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 468 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 12:40 PM

Dobro ste informisani, svaka vam čast. U pravu je Igor, ima razlike između ta dva FSA pogona, dakle nije isto.

Inače, nešto sad kontam i razmišljam... Da bih izvadio staru patronu pogona, treba mi odgovarajući alat za Iso standard, potom mi treba nova odgovarajuća patrona pogona za JIS, i još jedan alat za JIS standard. Kad to sve saberem dođem na cifru od oko 40 eura plus troškovi poštarine. Međutim, ako bih na postojeće osovine patrone stavio distancere/podloške, možda bih mogao da izbegnem ovaj ne bš neophodan trošak. Mogao bih ako ništa drugo, bar da probam kako bi tako radilo, ali me iskreno brine ako stavim te podloške od nekoliko mm, to će značiti da će pogon upravo za toliko manjom površinom nalegati na osovinu. Da li to može da prouzrokuje nekakav problem koji na primer može dovesti do toga da se pogon otpusti u toku vožnje?

Bax i ja smo na mojoj kogi stavili podlosku na desnoj strani. Evo skoro 3000km i nije maklo. Cim mi odu gosti, slikacu i postaviti sliku.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#51 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 01:18 PM

@Smasher    Sto rece @vidak na slici rastojanje lancanik ram izgleda uobicajeno, zasto ne probas tako kako je bez spejsera.


  • 0

#52 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 01:41 PM

Dobro ste informisani, svaka vam čast. U pravu je Igor, ima razlike između ta dva FSA pogona, dakle nije isto.

Inače, nešto sad kontam i razmišljam... Da bih izvadio staru patronu pogona, treba mi odgovarajući alat za Iso standard, potom mi treba nova odgovarajuća patrona pogona za JIS, i još jedan alat za JIS standard. Kad to sve saberem dođem na cifru od oko 40 eura plus troškovi poštarine. Međutim, ako bih na postojeće osovine patrone stavio distancere/podloške, možda bih mogao da izbegnem ovaj ne bš neophodan trošak. Mogao bih ako ništa drugo, bar da probam kako bi tako radilo, ali me iskreno brine ako stavim te podloške od nekoliko mm, to će značiti da će pogon upravo za toliko manjom površinom nalegati na osovinu. Da li to može da prouzrokuje nekakav problem koji na primer može dovesti do toga da se pogon otpusti u toku vožnje?

 

Izgleda da nisi razumeo najbolje za te podloske. Ne stavlaju se one na osovinu,nego na telo patrone. Znaci ona dodje izmedju rama i patrone. Moze da se stavi ona sto ide na Hollowtech II ,srednje glave.


  • 0

#53 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 03:23 PM

...Da bih izvadio staru patronu pogona, treba mi odgovarajući alat za Iso standard...

ako je CAMPY patrona, pokusaj sa alatom za kasetu

 

... Ne stavlaju se one na osovinu,nego na telo patrone. Znaci ona dodje izmedju rama i patrone....

sto znaci da svakako treba da izvadis staru patronu, ako ces da ubacujes novu, odgovarajucu.

Tako da ustede od ne-skidanja patrone nema


  • 0

#54 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 03:24 PM

ako je CAMPY patrona, pokusaj sa alatom za kasetu

 

sto znaci da svakako treba da izvadis staru patronu, ako ces da ubacujes novu, odgovarajucu.

 

Da, nego sam mislio da ne kupuje novu, nego da proba sa starom i spejserom.


  • 0

#55 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 03:52 PM

A kako izgleda taj spejser i gde da ga kupim? Mora li da bude 4,5mm debljine ili?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#56 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 04:00 PM

A kako izgleda taj spejser i gde da ga kupim? Mora li da bude 4,5mm debljine ili?

 

Moze da se stavi ona sto ide na Hollowtech II ,srednje glave.

samo sto su one 2.5,mm, i to za 4.5mm odstupanja je vise teorijski rezultat,

to moze da odstupa nekoliko mm u praksi (npr koliko je *razvaljena* cetvrtka u kurbli).


  • 0

#57 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 04:05 PM

Jbg, nek proba. Ja sam kod strugara napravio dvadesetak tih spejsera. Kreću od 1 do 3 mmm. I onda kombinujem. Pošto je rekao da mu malo fali, nek proba prvo sa jednim.
  • 0

#58 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 04:10 PM

Jbg, nek proba...

.nema druge,


  • 0

#59 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 04:22 PM

Sto ne montiras ako ima recimo 4 mm do rama. Sa ovim sto imas, ako zensko vozi to nece nikad ni dirati, montiras samo vezanicu ispod, da u nju zvekne ako je neka kriticna situacija, i sacuva ram...
  • 0

#60 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 04:44 PM

Mislim da ima možda milimetar, maksimum 2 ali mislim da nema ni 2 kad se stave kurble. Zato bih i montirao spejsere, ne toliko ni zbog linije lanca nego sam u tripu kad stegnem kurble da će da doći do trenja između samih kurbli i rama, da će malo da zapinje.

Moram otići do podruma da probam šta i kako može. Nemam danas vremena nikako, pre podne radio a celo popodne imali goste. Evo sad sam ih se rešio. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika