Jump to content


Fotografije

Skidanje lanca


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
52 odgovora na ovu temu

#1 rangeros

rangeros
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 21 April 2021 - 02:30 PM

Pozdrav svim članovima foruma.
Postaviću početničko, glupo pitanje; Da li postoji način da se skine lanac bez da se rastavi? Isto pitanje i za vraćanje lanca.
  • 0

#2 uniFiSense

uniFiSense
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 21 April 2021 - 07:10 PM

Može ako presečeš ram.
  • 2

#3 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 196 posts

Postavljeno 21 April 2021 - 09:12 PM

Ako imaš ram koji je predviđen za kaiš on će na zadnjem trouglu imati spojku za rastavljanje da bi se kaiš mogao staviti jer kaiš ne može da se rastavi (ok, možda i ima nekih specijalnih ali oni nisu tema). Jedino tako ćeš moći da staviš lanac, a da ga ne rastavljaš. Za ramove koji su predviđeni za lanac (većina), lanac se rastavlja posebnim vrlo jednostavnim alatom koji košta oko 400-500 dinara. Preporučujem ti da nabaviš ovaj alat da bi mogao lakše da obavljaš ovu čestu operaciju.


  • 0

#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14603 posts

Postavljeno 21 April 2021 - 09:23 PM

Ima jedan na forumu koji rastavlja i sastavlja lanac sa cekicem i ekserom.


  • 0

#5 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 April 2021 - 01:26 AM

Jedan? Misliš svi dok nisu nabavili taj opcioni i suvišan alat? :D

Ja sam naučio da rastavljam bez specijalizovanih alata,  ovde na forumu, od drugih. Znači ima ih više. :D


  • 1

#6 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 22 April 2021 - 07:31 AM

Jel se brusilica racuna kao specijalan alat ili običan?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 4

#7 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 April 2021 - 09:22 AM

Običan. :D Bez nje ništa ne može da se uradi i svako ko ima nešto alata, da ne kažem garažu ili radionicu mora da je ima, bez obzira da li je biciklista. :D

Inače moj omiljeni alat. Evo baš ovih dana trebam njome da obrusim malkice i stanjim jednu šajbnu, a i starinski konus ključ 17.


  • 0

#8 rangeros

rangeros
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 22 April 2021 - 10:16 AM

U redu, hvala vam svima na odgovorima. Kada sam već otvorio temu, napisaću vam detaljno šta trenutno radim s bajsom, jer mi je potreban savet.

Radi se o bicikli Capriolo Adrenalin. Kupljena je otprilike 2012/13. godine. U periodu do 2015. je s njom pređeno sigurno izmedju 1000-3000km. Priznajem, u to vreme kada sam je vozio uopšte nisam obraćao pažnju na servisiranje i održavanje bicikle, tako da verujem da su mu zubčanici i lanac dosta istrošeni, ali ja ne znam kako se to gleda. Elem, od 2015. je nisam više vozio. Stajala je na suvom mestu, znači nije kisnula na terasi ili tako nešto. Od ovog leta planiram da se vratim ovoj bicikli, narednih mesec dva, dok ne uzmem neku novu i bolju. Hteo sam da je sredim što je bolje moguće i da je očistim, pa sam krenuo da je rasklapam deo po deo. 

Trenutno dokle sam stigao je da sam uradio sve sa ovog snimka na prednjem točku  . Uglavnom, kako sve dalje idem sa ovim rasklapanjem i čiščenjem, razmišljam da odustanem. Iz razloga što stalno moram da dokupim neki deo ili nešto za održavanje, pa se sad pitam da li mi se uopšte isplati da ovo radim s ovom biciklom. E sad, razmišljao sam da stavim novi lanac, ali sam naučio čitajući malo ovde, malo slušajući BikeGremlina, da ukoliko stavim novi lanac na istrošenu kasetu, da će to biti problem. Kako da znam da je kaseta istrošena? (što verovatno jeste, ali opet voleo bih da znam kako da vidim to)
Imate li neki savet šta mi je dalje činiti? Da li mi se isplati da na ovom bajsu stavljam novi lanac i kupujem prednje i zadnje nove zupčanike?


  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8884 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 April 2021 - 10:49 AM

Običan. :D Bez nje ništa ne može da se uradi i svako ko ima nešto alata, da ne kažem garažu ili radionicu mora da je ima, bez obzira da li je biciklista. :D

Inače moj omiljeni alat. Evo baš ovih dana trebam njome da obrusim malkice i stanjim jednu šajbnu, a i starinski konus ključ 17.

 

Kako volim reći:

"Nema popravke dok brusl'ca ne zapjeva!"

:)


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 22 April 2021 - 11:39 AM

Nekima je brusilica jedini alat za bicikle.

 

Možda rangeros pita za lanac za zaključavanje, u tom slučaju definitivno preporučujem brusilicu  :).


  • 1
Pozdrav

#11 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 22 April 2021 - 11:46 AM

Nekima je brusilica jedini alat za bicikle.

 

Možda rangeros pita za lanac za zaključavanje, u tom slučaju definitivno preporučujem brusilicu  :).

To sve ovi u oglasima sto dolaza sa nosacima za lanac, bravu itd. ,a brave ostale po banderama i ogradama  u Holandiji :)


  • 0

#12 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 22 April 2021 - 04:37 PM

Pozdrav svim članovima foruma.
Postaviću početničko, glupo pitanje; Da li postoji način da se skine lanac bez da se rastavi? Isto pitanje i za vraćanje lanca.

postoje i lanci sa spojkom koja sluzi za lakse rastavljanje i sastavljanje ( tj skidanje istavjanje na klasican ram ) uglavnom bez alata.


  • 0

#13 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 April 2021 - 09:41 PM

Uglavnom, kako sve dalje idem sa ovim rasklapanjem i čiščenjem, razmišljam da odustanem. Iz razloga što stalno moram da dokupim neki deo ili nešto za održavanje, pa se sad pitam da li mi se uopšte isplati da ovo radim s ovom biciklom. E sad, razmišljao sam da stavim novi lanac, ali sam naučio čitajući malo ovde, malo slušajući BikeGremlina, da ukoliko stavim novi lanac na istrošenu kasetu, da će to biti problem. Kako da znam da je kaseta istrošena? (što verovatno jeste, ali opet voleo bih da znam kako da vidim to)

Imate li neki savet šta mi je dalje činiti? Da li mi se isplati da na ovom bajsu stavljam novi lanac i kupujem prednje i zadnje nove zupčanike?

 

I da kupiš drugi bicikl, i njemu ako se koristi će biti potrebno nešto za održavanje i servisiranje. Održavanje je neophodno ako se bicikl vozi, a i neki minimum alata je potreban i za stari i za novi bickl, kao i povremena manja ulaganja i dokupljivanja.

Za ovaj sadašnji sigurno da se isplati to malo uložiti šta treba, ako treba, jer nije puno vožen i nije stojao na vlažnom tako da ne bi trebalo da je propao. Prvo premeri lanac pa ako nije istrošen onda nije ni kaseta, pogotovo ako je tako malo prešao.


  • 0

#14 nikoli_ca

nikoli_ca
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 April 2021 - 11:22 AM

Moj, ameterski savet. Nastavi da gledaš Gremlinove klipove pa pokupi fore, ima paa i stranih kanala na YT koji ti mogu pomoći. Kad skapiraš šta bi sve sredio  onda vidi šta ti treba od alata. Tebi kao amateru će posao da odrade i oni od kineza koji koštaju izmeđi 1 i 5 eur. Nađeš alat za rastavljanje lanca, a poručiš i brze spojke, od kineza 5 komada za euro dva. Onda možeš da skineš lanac pa da čistiš i sređiješ ostalo. Ako pomisliš da nešto ne možeš da uradiš, bolje teraj u servis nego da s%&$&$eš pa da opet moraš u servis.


  • 0

#15 rangeros

rangeros
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 23 April 2021 - 12:38 PM

Još jednom, hvala svima na odgovorima.

 

Upravo sam kupio onaj alat za merenje istrošenosti lanca i skroz je istrošen. Sada ću da idem da kupim novi pogon i zadnje zupčanike i novi lanac. Da li još nešto treba da promenim uz sve ovo što sam naveo? 

Još jedno pitanje; što se tiče prednjih amortizera, kako njih mogu da podmažem? Video sam neki tutorijal na YTu gde ih čovek okrene naopako i tu bude šraf, ali ja te šrafove nemam. Capriolo Adrenalin je u pitanju.

 

Hvala svima, pozdrav


  • 0

#16 rangeros

rangeros
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 23 April 2021 - 01:36 PM

Skinuo sam plastični čep sa kurbli i sačekalo me je ovo što možete videti na fotografiji. To nije za radapciger je l’ tako? Koji mi ključ treba za ovo s obzirom da imbus ulazi ali nema šanse da odvrnem s njim, neće ni da mrdne.

I još nešto, kada budem menjao kasetu, pretpostavljam da treba da promenim i ove male zupčanike ispod menjača? Šaljem i to kao fotografiju da vidite na šta mislim

B1DF6A3F-89A7-422C-957D-83F0170B66AC.jpeg
5D5C2C9D-6F85-40A4-9E17-F3EB1D0E5BC8.jpeg
33B76042-4F48-4014-A7B6-C483DA890051.jpeg
  • 0

#17 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 23 April 2021 - 01:38 PM

Nemoj ništa da kupujes dok nisi promenio lanac

Tek nakon zamene lanca ćeš znati šta ti treba.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 2

#18 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 April 2021 - 02:48 PM

+1


  • 0

#19 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 23 April 2021 - 05:17 PM

samo ti to dobro sve prvo operi i razmasti.


  • 0

#20 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 196 posts

Postavljeno 23 April 2021 - 05:36 PM

Skinuo sam plastični čep sa kurbli i sačekalo me je ovo što možete videti na fotografiji. To nije za radapciger je l’ tako? Koji mi ključ treba za ovo s obzirom da imbus ulazi ali nema šanse da odvrnem s njim, neće ni da mrdne.

 

Možeš radapcigerom da odvrneš taj šraf. On ima u sebi ključ sa jedne strane kao na slici. Pogledaj. Radapciger će ti svakako trebati da skineš pogon. Cena je od 400-500 dinara na buvljaku kod ovih što prodaju delove za bajseve. 

 

Mogao bi taj štaf da odviješ i zvezdastim imbusom. https://uradi-sam.rs...i-set-9kom.html

 

EmUjKUQ.jpg

I još nešto, kada budem menjao kasetu, pretpostavljam da treba da promenim i ove male zupčanike ispod menjača? Šaljem i to kao fotografiju da vidite na šta mislim

attachicon.gifB1DF6A3F-89A7-422C-957D-83F0170B66AC.jpeg
attachicon.gif5D5C2C9D-6F85-40A4-9E17-F3EB1D0E5BC8.jpeg
attachicon.gif33B76042-4F48-4014-A7B6-C483DA890051.jpeg


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika