Jump to content


Fotografije

ima li nade?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
15 odgovora na ovu temu

#1 temistokle22

temistokle22
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 20 April 2021 - 07:23 PM

Prvo da pozdravim sve!

 

Uzeo sam nov bajs i danas sam krenuo da ga isprobam. Medjutim na jednoj uzbrdici sam krenuo da prebacim zadnji menjac na najmanje opterecenje, ali menjac ocigledno nije bio dobro podesen. Kada mi je rucica zadnjeg menjaca bila na dvojci, lanac se nalazio na najvecem zubcaniku i ja sam onda nesvesno prebacio na rucici prvu brzinu. Lanac se u tom trenutku spao sa kasete i bajs je zakovao i desilo se sledece:

 

IMG-20210420-202135.jpganonymous image hosting

 

Sad me zanima da li menjac moze da se popravi, posto je on pre ove havarije izgledao maltene kao nov, a drugi problem je da isti ovakav menjac kod nas trenutno ne moze da se nadje (bar ja nisam nasao).

 

u pitanju je ovaj bajs:

 

https://www.stevensb...u=DE&lang=en_US


  • 0

#2 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 21 April 2021 - 08:53 AM

Ako je samo iskrivljen kavez mozda moze da se ispravi. Demontiraj i probaj, sta mozes da izgubis :)

 

 

Zamenski bi trebalo da bude  RD-4700 sa GS, duzim kavezom ili ako hoces poboljsanje mogu i  RD-5(6)800/GRX zadnji usmerivaci za 11 brzina . Mozda je najbitnije da proveris da li je kuka u vinklu da se ovo ne bi ponovilo !


  • 0

#3 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 196 posts

Postavljeno 21 April 2021 - 09:41 AM

Da li je tebi možda pukla samo kuka zadnjeg menjača? Meni tako deluje. Ako je samo to, to može da se zameni lako.

 

Slikaj to malo bolje i takođe ram gde se kači menjač da vidimo šta je ostalo.

 

Jeste iskrivljeno i ostalo koliko se može videti, nažalost. Nikada nije dobar osećaj kada se nešto ovako desi.


  • 0

#4 temistokle22

temistokle22
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 21 April 2021 - 10:43 AM



Zamenski bi trebalo da bude  RD-4700 sa GS, duzim kavezom ili ako hoces poboljsanje mogu i  RD-5(6)800/GRX zadnji usmerivaci za 11 brzina . Mozda je najbitnije da proveris da li je kuka u vinklu da se ovo ne bi ponovilo !

Ovaj moj je taj model, ali nema ga izgleda kod nas u ponudi. Ovaj RD-5(6)800/GRX mi je preskup, da li ima jos neka alternativa?

 

Sto se tice kuke, ona se iskrivila i pukla.

 

 



Da li je tebi možda pukla samo kuka zadnjeg menjača? Meni tako deluje. Ako je samo to, to može da se zameni lako.

 

Slikaj to malo bolje i takođe ram gde se kači menjač da vidimo šta je ostalo.

 

Jeste iskrivljeno i ostalo koliko se može videti, nažalost. Nikada nije dobar osećaj kada se nešto ovako desi.

 

Nazalost nije samo kuka, lako bi se resio taj problem.

 

evo slika kaveza:

 

IMG-20210421-122306.jpg


  • 0

#5 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 April 2021 - 01:04 PM

Evo rešenja za menjač https://www.probike....-rd-4700-gs-10/
A za kuku https://www.2bike.rs...-1#.YIAjFWnRZPw

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#6 temistokle22

temistokle22
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 21 April 2021 - 01:47 PM

Zvao sam probike, nemaju menjac na stanju. Neverovatno, ali ovakav menjac trenutno u Srbiji nema i ne zna se kada ce stici.

 

Ako neko zna alernativu, neka napise.


  • 0

#7 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 April 2021 - 01:55 PM

Skoro sam imao problem kao pokretač teme.
Pukla kuka, iskrivio se kavez menjača i rascentrirao točak.

Nešto me zeza postavljanje yt videa preko tapatalka, nadam se da može da se vidi.
https://youtu.be/SvZhYnjcX7o

Bacio sam oko na oglas sa Vidakovog linka i pročitao da su te kuke 30% jače od standardnih.
Da li je tih 30% ok imajući u vidu da su kuke namenski oslabljene kako bi one pukle a ne ram ili menjač?




Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#8 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 21 April 2021 - 02:04 PM

...Da li je tih 30% ok imajući u vidu da su kuke namenski oslabljene kako bi one pukle a ne ram ili menjač?

pravo pitanje :)


  • 0

#9 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 196 posts

Postavljeno 21 April 2021 - 02:49 PM

Da probaš da razmontiraš taj kavez i da ispraviš iskrivljene delove u stezi, pa šta bude da bude? Možda se i dobro bude ponašao prilikom ispravljanjanja. Ja bih probao, nemam šta da izgubim... Ako pukne, ajd ćao.

 

Druga opcija ako nećeš da kupuješ nov menjač je da ti neko napravi ili da ti napraviš taj deo. Ne deluje komplikovano. Kad čovek već pravi kuke na CNC mašini da ga pitaš i za deo za menjač. 


  • 0

#10 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 April 2021 - 03:04 PM

Skoro sam imao problem kao pokretač teme.
Pukla kuka, iskrivio se kavez menjača i rascentrirao točak.

Nešto me zeza postavljanje yt videa preko tapatalka, nadam se da može da se vidi.
https://youtu.be/SvZhYnjcX7o

Bacio sam oko na oglas sa Vidakovog linka i pročitao da su te kuke 30% jače od standardnih.
Da li je tih 30% ok imajući u vidu da su kuke namenski oslabljene kako bi one pukle a ne ram ili menjač?




Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

A gde naći fabričku?
A i sa fabričkom je razvaljen menjač zar ne?


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#11 temistokle22

temistokle22
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 22 April 2021 - 01:20 AM



Da probaš da razmontiraš taj kavez i da ispraviš iskrivljene delove u stezi, pa šta bude da bude? Možda se i dobro bude ponašao prilikom ispravljanjanja. Ja bih probao, nemam šta da izgubim... Ako pukne, ajd ćao.

 

Druga opcija ako nećeš da kupuješ nov menjač je da ti neko napravi ili da ti napraviš taj deo. Ne deluje komplikovano. Kad čovek već pravi kuke na CNC mašini da ga pitaš i za deo za menjač. 

 

Razmontirao sam ga, pa cu probati da ga ispravim.  Medjutim nisam siguran da cu uspeti, posto je savijen na nekih deset mesta.

 

Ja bih rado kupio isti ovakav nov, ali nema. Nema ni 105 rd-5800 od 11 brzina koji bi mogao koliko sam shvatio da se stavi na siftere SL-4700 i kasetu CS-HG500 11-12-14-16-18-20-22-25-28-32 T,

 

Cemu sluzi ovaj zarez na menjacu? On je prilikom havarije stradao, pa ako je bitan deo, onda da  ni ne pokusavam da ispravljam kavez.

 

125086-00-d-211619.jpgprint screen windows 7


  • 0

#12 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 22 April 2021 - 01:29 PM

Многе поправке и тражење начина да се нешто порави, преправи, доради, итд... изађу данас скупље него нов део. Једино ако човек није мсјсторчина више заната, имс радионицу, алат и време. У супротном, с обзиром на цене делова, бар већине, рекао бих да се далеко чешће исплати узети нов део него поправљати нешто слично овоме
  • 0

#13 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 22 April 2021 - 04:33 PM

 



Cemu sluzi ovaj zarez na menjacu? On je prilikom havarije stradao, pa ako je bitan deo, onda da  ni ne pokusavam da ispravljam kavez.

 

125086-00-d-211619.jpgprint screen windows 7

 

taj (aluminijumski) zarez je pod velikim opterecenjem, na njega se oslanja čelični polirani zarez na koji je postavljena *glavna* opruga zadnjeg menjaca koja se nalazi unutar tog dela menjaca i povlaci ceo menjac *unazad* i na taj nacin povlači lanac unazad. Iskusni *majstor* moze da sredi situaciju ali je sa obzirom na zahtevnost (pored iskustva trazi kako kolega kaze majstorčinu više zanata) dosta nezgodno za *početnika*.


  • 0

#14 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 24 April 2021 - 12:49 AM

Ja sam ispravljao menjace koji su bili krivi.
Nece to nikad raditi kao sto je radilo, ali posluzice, dok ne nadjes nov.

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk
  • 0

#15 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 196 posts

Postavljeno 24 April 2021 - 05:43 AM

Obzirom da ti je pukao deo menjača, mislim da sada je sve jasno. Moraćeš da stisneš zube i kupiš novi da ne bi više o ovome razmišljao. Takođe i da što pre nastaviš da voziš, jer evo ga već maj mesec...


  • 0

#16 temistokle22

temistokle22
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 24 April 2021 - 01:31 PM

Tako sam i uradio, kupio sam polovan po ceni novog...
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika