Jump to content


Fotografije

Samo za iskusne poznavaoce


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
14 odgovora na ovu temu

#1 speeddy

speeddy
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 16 April 2021 - 08:46 AM

Pozdrav drugari, da li je jos neki proizvodjac pravio ramove sa ovakvim, loucnim, mosticem osim SCOTT -a?
Slika u prilogu.

 

Attached Thumbnails

  • scott most.JPG

  • 0

#2 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Postavljeno 16 April 2021 - 09:30 AM

Na primer KHS kao na fotkama dole... ali i moj malo poznati bajk sa čeličnim ramom iz devedesetih... kao i sigurno još ramova sa kantilever kočnicama.

 

fccf3c6d-3109-5441-9be0-dc781bc3712a.jpg

 

916e4c55-0c69-5523-b8a7-41a6fdb6e92c.jpg


  • 0

#3 speeddy

speeddy
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 16 April 2021 - 10:51 AM

HVALA!


  • 0

#4 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 16 April 2021 - 12:53 PM

Pre 30 godina su svi pravili takve (kanti lever) kocnice :)

Posle je dosao V brake


  • 0

#5 speeddy

speeddy
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 17 April 2021 - 01:07 PM

Pre 30 godina su svi pravili takve...

 

Paaaa, i nisu bas. Omasovljena su bila "kljesta". (Caliper brakes)
https://www.amazon.c...g/dp/B07H1WWVRX

Tek razvojem BMX i MTB su pocele caliper i "V" zbog vece poluge i vece sile kocenja. 
Kantilever su u pocetku bile namenjene onima sa skupljim ulaznicama, tj. bile su privilegija trkaca, jer su apsolutno simetricno (za razliku od svih ostalih) povlacile pakne i eliminisale i najmanju mogucnost cesanja bandasa sa minimalnim zazorima.


  • 0

#6 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 17 April 2021 - 08:53 PM

#-o


  • 1
.

#7 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 18 April 2021 - 05:56 PM

Ja imam cini mi se nekoliko bajseva sa tim mosticem. Prvobitno je to islo na turing bicikle, nikad nisu isle na trkace, vec na bicikle kojima je trebala jaca zaustavna sila.

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk
  • 0

#8 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 16 April 2022 - 12:21 PM

da sad ne otvaram temu zbog par pitanja, mislim da može ovdje jer iskusni poznavaoci:

da li se na svakom mtb može dio zamijeniti drugim dijelom ali različitog proizvođača? konkretno mogu li mjenjač sram x9 zamijeniti shimanom xt? ili obrnuto.
da li disk kočnice mogu zamijeniti hidrauličkim?
da li točkove 26" mogu zamijeniti točkovima 29", bez obzira na veličinu rama ili to opet zavisi od viljuške ili nečeg trećeg?
dakle može li svaki dio zamijeniti svaki dio, bez obzira? ili tu postoji neki standrad?

znam da su vam banalna pitanja, šta da vam radim.
  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 April 2022 - 12:49 PM

Na ram za točkove od 26" možda mogu stati točkovi veličine 29" ukoliko je na njima dovoljno uska guma (i ako koriste disk kočnice, jer će inače pakne promašivati felnu).

 

Za disk kočnice, ako su na bajsu mehaničke, onda se, uz zamenu ručica kočnica i čeljusti (i hidraulična creva, naravno) mogu namontirati hidraulične kočnice.

 

 

Ako pomaže, pravio sam seriju članaka na temu - Kompatibilnost, šta se sa čim može kombinovati.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 16 April 2022 - 02:43 PM

hvala puno, pogledaću link. skoro sam ti baš ostavio komentar da je to prava enciklopedija za bicikle. svaka ti čast, zaista na uloženom trudu.

a ovo pitam iz razloga jer sam u
nekako ostao rasplinut u potrazi. bicikli su zaista jako poskupeli. nema pristojnog polovnog mtb-a, sa deore xt opremom (da ne spominjem naviše) bez 800 €. toliko zaista nemam. onda gledam, kalkulišem. ne trčim pred rudu. plus što mi ne ide u korist je kombinacija ram XL i točkovi 29", jer su oni naravno najskuplji ne gledajući samu opremu na njemu.

trenutno ovaj bezecujem. ako se ne desi neko čudo pa se ne pojavi bolji a jeftinji uzeću ga. ili ako ga neko ne kupi prije mene.
jesi čuo ti za oval LEOPARD?IMG_20220416_164100.jpg IMG_20220416_164030.jpg IMG_20220416_164001.jpg
  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 April 2022 - 08:10 PM

hvala puno, pogledaću link. skoro sam ti baš ostavio komentar da je to prava enciklopedija za bicikle. svaka ti čast, zaista na uloženom trudu.

a ovo pitam iz razloga jer sam u
nekako ostao rasplinut u potrazi. bicikli su zaista jako poskupeli. nema pristojnog polovnog mtb-a, sa deore xt opremom (da ne spominjem naviše) bez 800 €. toliko zaista nemam. onda gledam, kalkulišem. ne trčim pred rudu. plus što mi ne ide u korist je kombinacija ram XL i točkovi 29", jer su oni naravno najskuplji ne gledajući samu opremu na njemu.

trenutno ovaj bezecujem. ako se ne desi neko čudo pa se ne pojavi bolji a jeftinji uzeću ga. ili ako ga neko ne kupi prije mene.
jesi čuo ti za oval LEOPARD?attachicon.gifIMG_20220416_164100.jpgattachicon.gifIMG_20220416_164030.jpgattachicon.gifIMG_20220416_164001.jpg

 

Ako ram odgovara po veličini i ostalim kriterijumima, ostalo se svodi na proveru stanja delova, računanje koliko ima ulaganja, i odluku da li se isplati kada se sve to uzme u obzir.

 

Marke kao takve su po meni najmanje bitne.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 17 April 2022 - 06:56 AM

188 sam visok. trebalo bi da je to taj ram. ali šta znači da ram treba da odgovara i po ostalim kriterijumima? koji su to ostali kriterijumi?
  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 April 2022 - 09:40 AM

188 sam visok. trebalo bi da je to taj ram. ali šta znači da ram treba da odgovara i po ostalim kriterijumima? koji su to ostali kriterijumi?

 

Zavisi od čoveka do čoveka.

 

Počev od tehničkih kriterijuma, poput težine, ili, u ovom slučaju, traže se točkovi veličine 29", što izbacuje iz priče ramove dizajnirane za 27,5" točkove (što mi savršeno ima smisla zbog visine).

 

Pa preko boje i ostalih stvari više vezanih za baš lični ukus.

 

Na primer, ovo je meni bitno i to su moji neki prioriteti:

 


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Postavljeno 17 April 2022 - 10:34 AM



nema pristojnog polovnog mtb-a, sa deore xt opremom (da ne spominjem naviše) bez 800 €. toliko zaista nemam.


Ne znam šta ti je zapravo ideja ali XT oprema je praktično vrh linije za MTB. Iznad njega je samo XTR kome i samo ime kaže da je u pitanju XT Racing, tj namenjeno samo profesionalnim takmičarima. Ali ono što svakako treba gledati je i koliko je staro nešto jer tipa današnji Atlus je u rangu s onim što je nekada bio XT ili eventualno malo ispod. Uglavnom ja bih rekao da je sve u rangu Deore ili iznad sasvim ok što se tiče funkcionalnosti, sve ostalo se svodi na neko smanjenje težine i slično. Nema potrebe juriti nešto što je XT a može biti matorije i manje funlcionalno i u lošijem stanju od nekih novijih bajseva. Vrlo često se po oglasima mogu videti bajsevi koji su "full XT" i za njih ljudi traže ozbiljne pare a u stvari su više retro primerci nego što su za ozbiljnu vožnju.
  • 0

#15 posavac

posavac
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 17 April 2022 - 11:46 AM

hvala ti.
i ovo je dosta pomoglo da malo ohladim. tajna je da meni bajs treba za odlazak na posao, da odem do grada, da se spustim na rijeku i ostale obične stvari. to - do rijeke, podrazumijeva dijelom vožnju po kaldrmi, dijelom po veoma utabanom makadamu. dakle ništa od vožnje po vrhovima i liticama. 99% posto terena je asfalt. u ravnici.
pri tom mislim da je važno i to što ne divljam, normalno se ponašam na biciklu vozim kulturno. izuzev kad je čist otvoren put ispred mene onda volim "u petu" da prebacim. ali i to je sve ok.
tako da se tu krije odgovor na tvoje pitanje "šta mi je ideja" biće ništa dalje od onog iznad što sam postavio. sram x9. plus što bih mogao da se cjenjkam još.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika