Jump to content


Fotografije

Oznaka menjaca


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
9 odgovora na ovu temu

#1 speeddy

speeddy
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 06:54 PM

Zdravo drugari, 
kupio sam prednji menjac na oglas i naravno promasio. Kada spustim na najmanji zupcanik, lanac kaci na donji deo. (vidi sliku) Ceo menjac ne moze nize jer nece moci da preskoci za najveci zupcanik. Ocigledno sam kupio za manji raspon najveci/najmanj od onoga sto mi treba. 
Kako da znam (sta da trazim) da ne ponovim gresku?
Hvala!

 

Attached Thumbnails

  • menjac.JPG

  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 07:19 PM

Prebrojis koliko napred imas lancanika 2 ili 3, pogledas koja je oznaka na rucici menjaca i pogledas gde se montira prednji menjac i onda ces znati sta da trazis, dakle prednji menjac za toliko brzina koji odgovara toj rucici menjaca i koji moze da se montira na ram bicikla.


  • 0

#3 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 April 2021 - 07:22 PM

.
(Dušan bio brži)
  • 0

#4 speeddy

speeddy
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 09:36 PM

Nesto ja nisam objasnio kako treba.  n2:sorry

Menjac odgovara rucici. Tri zupcanika, tri brzine i ide on levo desno u sva tri polozaja. (od limitera do limitera) Ako mu visinu (na cevi) podesim tako da moze da predje preko velikog zupcanika, (onako kako treba), u najnizem prenosu lanac kaci na dno - rep (tail) menjaca. Najmanji zupcanik je bas malecki, (ja manji nisam video) i lanac po visini sidje i cesa dno menjaca. Ide "preko" ove horizontalne crvene linije (vidi sliku iz prvog posta) i silazi napred na zupcanik. Znaci treba mi menjac sa "dubokom" dugackom, kako god, vodjicom. 
I obrnuto, ako ga na cevi namestim da lanac ide preko njega u najnizem prenosu, onda udara u najveci zupcanik i ne moze da nabaci lanac na njega. 

Evo da  probam slikom da objasnim:

Valjda je sad jasnije!?

Attached Thumbnails

  • objasnjenje.JPG

  • 0

#5 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 10:08 PM

Bilo bi nam jasnije da slikas menjac i prednje lancanike da se zajedno vide na slici ili neke oznake starog menjaca i rucice. Imas prednje menjace koji su za ugao sedalne cevi rama od 61 do 66 stepeni i modele za ugao od 66 do 69 stepeni. Takodje imas modele prednjih menjaca kod kojih je selna gore u odnosu na paralelogram menjaca (oznaka H ili high clamp) i one kod kojih je selna dole u odnosu na paralelogram (oznaka L ili low clamp). Sve u svemu pogledas kakav je tvoj stari menjac pa nadjes isti ili noviji model, nije neka nauka... Vecina modernih MTB menjaca je prilagodjena manjem broju zupcanika na lancu (oko 40), menjaci za treking bicikle prihvataju vece lancanike (48 zuba), proveri koji si model ti nabavio. Mozemo ovako da pisemo romane ali jedna slika resava sve :)


  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 April 2021 - 03:23 AM

Ovde sam napisao šta sve može da zeza kod prednjeg menjača:

Kompatibilnost prednjih menjača bicikala

 

A ovde je video o štelovanju menjača (ima sadržaj u opisu videa, pa se može lako "skočiti" na deo koji se traži):

 


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 09 April 2021 - 03:49 AM

(link)


  • 0

#8 speeddy

speeddy
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 09 April 2021 - 09:13 AM

OK, nasao sam sta je u pitanju. Ja imam menjac koji je definitivno za drumski bicikl, sa mnogo vise od 42 zuba koliko je meni najveci zupcanik na MTB. Samim tim je i rep kaveza dosta udaljen i kad sidje na najmanji zupcanik, desava se ono sto je i opisano.

 

Sad samo treba da napravim template od kartona ili cega vec i da markiram neke kljucne pozicije da bi uporedio na licu mesta ako kupujem polovan. Ako se resim za nov, lako je (uz pretpostavku da je navedena specifikacija tacna)
Hvala svima na trudu!


  • 0

#9 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 09 April 2021 - 10:04 AM

OK, nasao sam sta je u pitanju. Ja imam menjac koji je definitivno za drumski bicikl, sa mnogo vise od 42 zuba koliko je meni najveci zupcanik na MTB. Samim tim je i rep kaveza dosta udaljen i kad sidje na najmanji zupcanik, desava se ono sto je i opisano.

 

Sad samo treba da napravim template od kartona ili cega vec i da markiram neke kljucne pozicije da bi uporedio na licu mesta ako kupujem polovan. Ako se resim za nov, lako je (uz pretpostavku da je navedena specifikacija tacna)
Hvala svima na trudu!

na vecini prednjih menjaca imas i njegovu oznaku FD-M...pa broj, gde ovo M uglavnom oznacava da je za MTB


  • 0

#10 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 10 April 2021 - 07:27 AM

OK, nasao sam sta je u pitanju. Ja imam menjac koji je definitivno za drumski bicikl, sa mnogo vise od 42 zuba koliko je meni najveci zupcanik na MTB. Samim tim je i rep kaveza dosta udaljen i kad sidje na najmanji zupcanik, desava se ono sto je i opisano.

Sad samo treba da napravim template od kartona ili cega vec i da markiram neke kljucne pozicije da bi uporedio na licu mesta ako kupujem polovan. Ako se resim za nov, lako je (uz pretpostavku da je navedena specifikacija tacna)
Hvala svima na trudu!

To što ti imaš je dvofazni menjač (ima kraći kavez) i neće primiti toliko veliku razliku u veličini lančanika. Možeš ti voziti drumski menjač (vozio ultegrin prednji kratko) na mtb-u samo ako može da pokrije razlike u veličini lančanika.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika