Jump to content


Fotografije

Racna/ zadnji zupcanik


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
18 odgovora na ovu temu

#1 lakija

lakija
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 07 April 2021 - 06:41 PM

Pozdrav svima, 

 

Imam jedan stari drumski bicikl niemann , otisao mi je zadnji zupcanik (6 brzina) i pokusavam da nadjem adekvatnu zamenu. Marka zupcanika je castano everest  i nisam uspeo da nadjem nigde na oglasima .  

Evo i slika

20210407-202503.jpg

Gledao sam neke nove po oglasima i problem je sto su zupcanici dosta vislji jedan od drugog (ako me razumete) dok su na ovom prvih 5 skoro ujednaceni.

Ne znam da li to uopste predstavlja problem, ali ne bi da kupujem dok se ne posavetujem sa nekim ko se razume...

 


  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 05:08 PM

Verovatno ces morati i novi zadnji menjac da nabavis. Ja savetujem da uzmes shimanove delove racna (link) i zadnji menjac (link) ili (link). Ako ram bicikla nema pozadi kuku za montiranje menjaca onda ces morati ovakav menjac da stavis (link). Ovo ce raditi ako ti rucice menjaca nisu indeksirane.


  • 0

#3 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 June 2021 - 08:05 PM

Jedno pitanje drugari, tj. ako može mala pomoć.


Treba mi alat za skidanje Shimano račne, u pitanju je onaj Megarange za 7 brzina. Međutim, dok tražim na internetu gde bih to mogao da kupim, nađem npr da se prodaje taj ključ za skidanje račne ali kad uđem na sajt i čitam opis proizvoda piše da je za skidanje kasete i nigde se više ne pominje račna.

Ova dva alata odnosno adaptera za skidanje izgledaju jako slično ali kako sam saznao nisu isti. Ja već imam alat za skidanje kasete, sad mi treba onaj za račnu. Možete li da mi preporučite neki link sa kojeg mogu sigurno da kupim taj adapter za račnu, nešto tipa ebay, amazon ili tome slično. Unapred hvala na pomoći...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#4 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 28 June 2021 - 08:41 PM

  Mozda nisam razumeo ali ako ti treba alat da odvijes racnu onda ce ovo odraditi posao, iako je na slici kaseta (:

 

71toeC9YOaL._AC_SX355_.jpg

 

  Verzija u capriolu:

 

https://www.capriolo...nje-racne-navoj

 

 Bitno je samo da NEMA centralni pin za stabilizaciju kao na ovoj slici:

 

FR-5.2G_001.jpg

 

  Ako treba da stabilises stavis matice na krutu "osovinu" ili QR na suplju ali ne stegnes do kraja posto treba da odvijes.

 Alat sa prve slike, sa rupom, koristim za kasete, racne kao i CL disk kocnica.


  • 0

#5 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 28 June 2021 - 08:47 PM

Park tool FR-1.3


  • 0

#6 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 June 2021 - 10:07 PM

Za račnu

 

https://www.aliexpre...1889535848.html

 

I za kasetu

 

https://www.aliexpre...1325359617.html


  • 0

#7 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 June 2021 - 04:30 AM

Za kasetu kao što već spomenuh, imam alat. A ovo sa aliexpressa mi ništa ne znači jer je isporuka negde oko 25. Avgusta. U svakom slučaju hvala na linkovima. Mislim da ću naručiti onaj Parktool. Uzimao sam već alate te marke i jeste malko jača cena ali je kvalitet baš dobar...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#8 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 June 2021 - 09:41 AM

Kvalitet je tu nebitan.. imam najjeftiniji kineski alat za račnu kupljen kad sam se učlanio na ovaj forum pre sto godina i upotrebljen je milion puta i za račne i kasete koje menjam svako malo jer ih imam gomilu. Tek ove godine sam uzeo baš taj namenski za kasetu, sa pinom.


  • 0

#9 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 June 2021 - 12:27 PM

Moje iskustvo kaže da se generalno gledano ne isplati kupovati prejeftin alat. Uglavnom kod tako nekih stvari navoj oblajzne, pojede se i tome slično. Ne kažem da to važi sad konkretno za taj alat za račne, ali ja generalno više volim da platim i malo više a bude uglavnom puno bolje od kineskih alata.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#10 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 29 June 2021 - 12:53 PM

 Sto onda tu logiku ne primenis i na ostale delove?


  • 0

#11 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 June 2021 - 02:29 PM

Koje delove? :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#12 fox_87

fox_87
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 07 August 2021 - 01:21 PM

Treba mi pomoc oko alata za skidanje racne odnosno Freewheel, ukapirao sam da ima posebno za kasetu , posebno za racnu, cak je kao i bitno koliko racna ima zupcanika.
U svakom slucaju uzeo sam ovo ali kada stavim u racnu vidim da ima lufta levo desno, kao da mi treba neki sa sirim zubima, kao sto je ovaj .

 

Racna koju skidam je https://bike.shimano...MF-TZ500-7.html

 

U cemu je fora, da narucim siru jer imam osecaj ako sa ovom probam proklizace, ima dosta lufta


  • 0

#13 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 07 August 2021 - 02:17 PM

Ovo je izgleda jedna od situacija "ako ne kupis kajaces se, ako kupis kajaces se"... Probaj da ubacis neki tanak lim od limenke npr. da smanjis luft.


  • 0

#14 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 07 August 2021 - 03:19 PM

Treba mi pomoc oko alata za skidanje racne odnosno Freewheel, ukapirao sam da ima posebno za kasetu , posebno za racnu, cak je kao i bitno koliko racna ima zupcanika.
U svakom slucaju uzeo sam ovo ali kada stavim u racnu vidim da ima lufta levo desno, kao da mi treba neki sa sirim zubima, kao sto je ovaj .

 

Racna koju skidam je https://bike.shimano...MF-TZ500-7.html

 

U cemu je fora, da narucim siru jer imam osecaj ako sa ovom probam proklizace, ima dosta lufta

 

 

 Treba ti taj drugi kljuc

https://www.kupujemp...r_id=1304526473


  • 1

#15 fox_87

fox_87
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 07 August 2021 - 06:24 PM

@milovuk1967

Hvala, i meni se tako cini, sada ce skuplje da izadje nego da sam oterao majstoru n2:party-021

 


  • 0

#16 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 07 August 2021 - 07:15 PM

Hoće, ali si nešto novo naučio, plus ćeš kupiti alat koji ti ostaje. Nisi baš skroz na gubitku. ;)
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#17 fox_87

fox_87
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 08 August 2021 - 06:33 AM

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa". H. Ford

Isto kao sto sam naucio da se kaseta cela odvrce a ne prvo prsten pa da poispadaju sitne kuglice
  • 0

#18 fox_87

fox_87
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 10 August 2021 - 04:13 PM

Na granici sam da ga zafrljacim kroz prozor, pa da ga je neko lepio treadlocker- om do sada bih ga otkinuo, imam adekvatan kljuc, na kraju rasturio celu racnu ne bi li prisao sto blize navojima da ga ugrejem upaljacem da popusti, prskao wd, tukao ga, molio, i NECE. Isao kljucem 24, pa onda velikim vodoinstalaterskim papagajkama od 30cm, ni da mrdne, jedino nisam probao stegu i dvojicu da upru ko sivonje dok ne popucaju zbice.
Da li je moguce da je taj navoj toliko govno i da nece da popusti?

Eto, malo sam se isplakao n:cray , sada odoh da dam majstoru neka se on muci.

 

SsLjKGRb.jpg

 

Ee2u3Wrb.jpg

 

 


  • 0

#19 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 10 August 2021 - 04:26 PM

Sve ovo da lepo vratis kao sto je bilo, ovako nista ne mozes bolje da uradis nego kad je cela. No, ne moras ni da vracas, moze i ovako. 

 

Nadji dobru stegu, alat lepo stegni u stegu i odozgore nabaci tocak. Ako ide tesko slobodno pozovi nekog da ti pomogne da zajedno istovremeno odvijate tocak. Pomaze i da se stavi guma, manje klizaju ruke i veca je poluga. Problem mogu da prave i labave zice, jer se uvijaju i ne prenosi se dovoljna sila na ono na sta je potrebna. Ako su labave nadji kljuc i sve dotegni za pola ili ceo krug.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika