Jump to content


Fotografije

Nova lula preporuke za mtb ?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
9 odgovora na ovu temu

#1 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 07 April 2021 - 12:03 PM

Pozdrav vec 5 godina imam lulu koja je dosla uz bajs i stvarno mi ne odgovara jer je predugacka i posle 20-ak km pocnu ledja da me bole.
Moze li mi neko pomoci i preporuciti neku?

lula je: titan 110mm 6stepeni
image-2021-04-07-14:03:42-266.jpg image-2021-04-07-14:04:43-315.jpg
  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Postavljeno 07 April 2021 - 05:18 PM

(link)


  • 0

#3 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 07 April 2021 - 10:02 PM

Sta mislite da li je dovoljno uzeti recimo 90mm ili recimo 60-70mm?
Koliko se oseti ta 2cm manje, a koliko 4cm?
  • 0

#4 speeddy

speeddy
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 07 April 2021 - 10:09 PM

Pozajmi od nekoga stelujucu, PROBAJ!
Nema pravila. Pre zamene lule, probaj i sediste da pomeris napred-nazad. 


  • 0

#5 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 210 posts

Postavljeno 07 April 2021 - 10:17 PM

Oseti se svaki centimetar. Ja licno, ne bih isao na lulu kracu od 80mm na tom biciklu, sto ne znaci da ne moze, i da ne valja. Probaj da procenis po osecaju kolika ti duzina lule odgovara, ukoliko ne mozes ni tako, 90mm je neka standardna duzina lule za 26” mtb. Sve je relativno.
  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 April 2021 - 05:48 AM

Pozajmi od nekoga stelujucu, PROBAJ!
Nema pravila. Pre zamene lule, probaj i sediste da pomeris napred-nazad.


Položaj sedla se podešava spram pedala (tj. pogona) - nikako spram kormana.
Podešavanje kormana se radi nakon što je sedlo podešeno (spram pedala).
Opširnije objašnjenje: kako podesiti udoban položaj sedenja na biciklu.

Inače, oseti se razlika i od 2 cm.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 02:44 PM

Mislim da mi ni sediste nije dobro postavljeno. Krenucu prvo od toga kao sto kolega BikeGremlin kaze u clanku, a zatim odrediti duzinu lule.
Vrlo je moguce da mi je sediste previse nazad jer po luli izgleda da je neki krkan vozio pre mene bajs ciji je ram mali za njega..
  • 0

#8 speeddy

speeddy
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 10 April 2021 - 06:47 PM

Položaj sedla se podešava spram pedala (tj. pogona) - nikako spram kormana.

Pa OK. Neka prvo to uradi, mozda mu i ne treba druga lula!? Ako ni onda ne funkcionise, idu eksperimenti sa lulom. 
Nisam ja bas neko ko gleda tablice kao slovo zakona. Dvojica iste visine mogu da imaju sasvim drugacije proporcije tela (ekstremiteta prvenstveno) Teziste moze da bude na razlicitim visinama. Nekome su jace butine, nekome listovi... Da ne duzim, i dalje tvrdim da treba eksperimentisati. Dalje, pitanje je sta hocu da postignem, udobnost ili efikasnost? Brzinu ili duze putovanje? Itd, itd.
Literatura i preporucena geometrija JESU odlicna polazna osnova, ali ne treba biti krut i drzati se toga "K`o pijan plota".
 


  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 April 2021 - 06:33 AM

Pa OK. Neka prvo to uradi, mozda mu i ne treba druga lula!? Ako ni onda ne funkcionise, idu eksperimenti sa lulom. 
Nisam ja bas neko ko gleda tablice kao slovo zakona. Dvojica iste visine mogu da imaju sasvim drugacije proporcije tela (ekstremiteta prvenstveno) Teziste moze da bude na razlicitim visinama. Nekome su jace butine, nekome listovi... Da ne duzim, i dalje tvrdim da treba eksperimentisati. Dalje, pitanje je sta hocu da postignem, udobnost ili efikasnost? Brzinu ili duze putovanje? Itd, itd.
Literatura i preporucena geometrija JESU odlicna polazna osnova, ali ne treba biti krut i drzati se toga "K`o pijan plota".
 

 

Tako je - to što sam objasnio je polazna osnova, koju (po mom iskustvu) puno ljudi debelo promaši u startu.

Kad se krene od dobre polazne osnove, lakše se rade fina podešavanja i lakše se vide rezulati.

 

Poželjno je menjati po jednu stvar, pa raditi probnu vožnju - inače će se puno više lutati. Ovako, sa promenom jedne stvari (visina sedla, ili dužina lule i sl.), vidi se je li to pomoglo, ili odmoglo, pa je jasniji smer za dalja fina podešavanja.

 

Sa druge strane, ako se krene od dosta lošeg podešavanja, gde je više stvari podešeno skroz kako ne treba, puno je teže izolovati šta tačno pravi problem i u kojem smeru raditi dalje promene položaja.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 15 April 2021 - 12:58 PM

Update:
Pomerio sam sediste cak 2cm unapred jer mi noga nije bila u ravni sa pedalom i razlika se oseca za ovih par km sto sam odvezao. Videcemo kad se uputim na nekih 20km+ da vidimo sta ce ledja da kazu..

Na prvu mi se i dalje cini da bi lula mogla da bude kraca za koji cm, ali to tek nakon neke duze voznje...
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika