Jump to content


Fotografije

CANYON, na ramu piše New Fact 3 7005 AL


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
44 odgovora na ovu temu

#41 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 208 posts

Postavljeno 07 April 2021 - 10:30 PM

Jel doziveo neko da mu lezaji patrone (masinski, industrijski) budu pomereni iz lezista, kada je pogon namontiran? A da nisu istroseni, ili cak i tada.
  • 0

#42 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 April 2021 - 05:43 AM

Jel doziveo neko da mu lezaji patrone (masinski, industrijski) budu pomereni iz lezista, kada je pogon namontiran? A da nisu istroseni, ili cak i tada.

 

Možda ne pričamo o istom. Ako je vezano za prethodnu diskusiju:

Nije mi se desilo da se ležaj pomeri nakon montiranja.

Ali jeste da na samom ramu ležište u koje se uvrće, ili nabija ležaj, bude toliko neprecizno urađeno, da ležaj stoji malko ukrivo i dovodi do zapinjanja osovine kada se okreće (na nekim delovima rotacije jednostavno osetno teže ide).

 

Kod čeličnih ramova sam problem rešavao obradom tih površina - struganje "viška" na tačkama koje najviše "štrče".

Na karbonskim se ne bih usudio to raditi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#43 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 208 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 08:15 AM

Jeste vezano za prethodnu diskusiju. Kakva bi to bila patrona kada bi se lezaji u njoj pomerali? Mislim da se prvo vodi racuna o tome, pa o svemu ostalom. Opet mora da postoji mali, vrlo mali, zazor da bi lezaji mogli da se “sami” postave u optimalni polozaj. Sto ne znaci da nece biti u osi. Tj. Prate osovinu pogona. Kod ramova je moguce da leva i desna strana patrone (sa lezajima) ne budu u osi. To je onda vec greska proizvodjaca.
Hope, i ostali (pojedinci) su napravili pressfit patrone bez spejsera (podloski), sa navojem u sredini kucista patrone, i na taj nacin “resili” da strane budu u osi.
  • 0

#44 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1060 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 08 April 2021 - 09:57 AM

Patrona sama ne može da izvuče kada je rupa kriva. Takvu patronu (koju ti opisuješ) sa navojem u sredini imam ja (jer sam imao krckanje iz pogonskog dela ispostavilo se da je pedala). Šta se desi kada leva strana rama nije u ravni sa desnom pa se ne može zašrafiti zbog pomaka.

Neke od tih patrona koriste odlične ležajeve (enduro ili SKF) i stvarno su kvalitetne ali ima začkoljica (treba ti NJIHOV alat jer alat za patronu ne može da radi na njima). Oko 70+e su. Kinezi su daleko jeftiniji ali su im ležajevi kanta.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#45 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 208 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 12:34 PM

Slazem se da patrona ne moze uvek da izvuce, ali nije sve za ispravljanje. Ne uvazavanje fabrickih greski je reklama za proizvodjaca.
Stoji i za specijalni alat da je skup. Sve je smisljeno.
Vrlo verovatno moze i da se rastopi smola na karbonskom ramu, pa da se namesti patrona, pa da se na taj nacin malo trajno ispravi nedostatak, kada se ohladi smola. Ne razumem se u obradu karbona, pa mogu samo da pretpostavljam.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika