Jump to content


Fotografije

Cene na Cikloberzi?!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
53 odgovora na ovu temu

#21 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 28 February 2021 - 01:09 AM

  Ja se nesto secam, ali mi se cini da je bio teget boje. Njega je prvo prodavao Vojkan iz Jagodine, a onda ga je neko kupio i lupio neku cenu. Ako pricamo o istom ramu?

 

Mislim da je ram izgledao ovako nekako:

img01.jpg


  • 0
Pozdrav

#22 speeddy

speeddy
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 10 April 2021 - 10:47 PM

Vidim da je staro ali interesantna tema. I sam periodicno trgujem. Moje glediste i moje razmisljanje:
Ima nerealnih prodavaca. Dok ima realnih ove prve obilazim. Kad nema realnih, pokusam da dobijem popust za novo. Kad nema ni jednog ni drugog, a treba mi, kupim i od onih nerealnih. I ti nerealni misle da su napravili dobar posao, jer su ostvarili veliku razliku u ceni. 
E pa sad, malo nauke, i matematike, koja je neumoljiva. 
Na primer:

Kupim deo za 100 din. Prodam ga za dve nedelje za 120. (Nekad i istog dana) Tom dinamikom, imam zaradu od 40 din. mesecno.

Varijanta dva: Kupim deo za 100 dinara. Cepim ga na 200... Cekam... Dok se sve ostalo isprazni i iscrpi... Posle godinu dana sam ga prodao za 200!!! JEEEE!!! Kakav biznis, 100% marze. U sustini, ja sam na ulozenih 100 din, zaradio malo manje od 9 dinara mesecno.

Cele godine sam obnavljao i ponovo postavljao oglase, javljao se na telefon, odbijao kupce koji su nudili manje, i odbio ih i od predmeta koje sam mozda realno cenio, ali oni iz revolta nece da kupe od mene. 
Ima tu sad i drugih fora. Moj drug Svaba je to radio jos dok su bili samo stampani oglasi. Na deset mesta oglasi nesto po 100-120 dinara. Nesto sto realno vredi max 50. I boli ga uvo, zna da to nece niko da kupi. E onda kad mu dodju njegove musterije, on ponudi za 70-80, i pokaze da su svuda po oglasima vise od 100. I stare price, nema u nabavci, samo stare zalihe, nema kod uvoznika... 
Savet prodavcima necu da dajem, svako ima pravo da formira cenu kako mu volja. Njegov novac, njegova roba i sve je kako treba. 
Savet kupcima: Ne ustrucavajte se da date oglas da nesto kupujete. SVAKO od nas (dobro, ne bas svako) ima gomilu loma koji mu skuplja prasinu i ceka nesto, a da ni sami ne znamo sta. I ne pada mi na pamet da oglasim, jer "Kome to treba?" Ako vidim oglas da nekome treba, a mozda i taj ima nesto sto meni treba, eto novog drugarstva. 
Ne ustezite se da date oglas da vam nesto treba!!!
Eto, toliko od mene. Jos jednom ovo je moje razmisljanje i moje vidjenje stvari. Nista vise od toga.


  • 3

#23 BlueOcean

BlueOcean
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts

Postavljeno 10 January 2024 - 02:07 PM

Pozdrav svima. Napravio sam nalog samo da bih i ja pitao za cene bicikala i da li i sta kupiti. Pitam i za Cikloberzu i za Kupujem Prodajem. Naime primetio sam da su "isti bicikli" poskupeli za svega godinu dana i preko 200 evra. Ja sam nazalost prodao odlican bajs pre godinu dana, da ne stoji, a sada je slican takav u daleko losijem stanju 200 evra skuplji. Primetio sam da retko ko prodaje licni bicikl, vec svi se bave svercom na veliko. Par likova iz Novog Sada su izdominirali sa preko 100 komada svaki. Cene da ne poverujes. Mislim Trek Alpha 600e, sa praistorijskom grupom. Tek bicikli preko 700-800 evra nesto vrede, bar vizuelno, ali oni su pre samo godinu dana bili 400-550 evra. Da li to drumski bicikli postaju luksuz ? Ove godine se prvi put mislim da ne kupim drumasa, da se manem toga, kupim neki touring 200-300e "do prodavnice" i cao.

Ja razumem da je sve poskupelo, ali upravo svi dizu cene svega bez razloga (ipak je to roba stara 15+ godina), jer je nesto drugo poskupelo, pa onda ovi poskupe jer je navodno drugo poskupelo.

Ja sam jednog prodavca pitao i on sam kaze da od 2020. godine sve se poremetilo i priznaje da ovi bicili nisu ni 50% prave cene, ali mora da se prezivi. Izgleda da ce za nekog prosecnog gradjanina Srbije uskoro sve biti luksuz.

Isto tako ponuda bicikala je bas bas losa. Da sam znao sta ce biti, ne bih nikad prodao moj bicikl, koji po novom cenovniku kosta "800e". Mislim u Srbiji je postala moda da za robu trazis koliko ti padne na pamet. Nema ovde vise ni trzista, ni ponude, ni potraznje, ovo je postala dzungla. Zivo me zanima da li ljudi zaista kupuju te bicikle u 2023/2024. Sad je otpad oko 400e, a nesto staro 10+ godina je 700-800.

Kako je krenulo, uskoro ce biti luksuz da se kupi jedna spoljasnja guma. Izgleda da biciklizam postaje skup sport.
  • 0

#24 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 January 2024 - 03:52 PM

Pozdrav svima. Napravio sam nalog samo da bih i ja pitao za cene bicikala i da li i sta kupiti. Pitam i za Cikloberzu i za Kupujem Prodajem. Naime primetio sam da su "isti bicikli" poskupeli za svega godinu dana i preko 200 evra. Ja sam nazalost prodao odlican bajs pre godinu dana, da ne stoji, a sada je slican takav u daleko losijem stanju 200 evra skuplji. Primetio sam da retko ko prodaje licni bicikl, vec svi se bave svercom na veliko. Par likova iz Novog Sada su izdominirali sa preko 100 komada svaki. Cene da ne poverujes. Mislim Trek Alpha 600e, sa praistorijskom grupom. Tek bicikli preko 700-800 evra nesto vrede, bar vizuelno, ali oni su pre samo godinu dana bili 400-550 evra. Da li to drumski bicikli postaju luksuz ? Ove godine se prvi put mislim da ne kupim drumasa, da se manem toga, kupim neki touring 200-300e "do prodavnice" i cao.

Ja razumem da je sve poskupelo, ali upravo svi dizu cene svega bez razloga (ipak je to roba stara 15+ godina), jer je nesto drugo poskupelo, pa onda ovi poskupe jer je navodno drugo poskupelo.

Ja sam jednog prodavca pitao i on sam kaze da od 2020. godine sve se poremetilo i priznaje da ovi bicili nisu ni 50% prave cene, ali mora da se prezivi. Izgleda da ce za nekog prosecnog gradjanina Srbije uskoro sve biti luksuz.

Isto tako ponuda bicikala je bas bas losa. Da sam znao sta ce biti, ne bih nikad prodao moj bicikl, koji po novom cenovniku kosta "800e". Mislim u Srbiji je postala moda da za robu trazis koliko ti padne na pamet. Nema ovde vise ni trzista, ni ponude, ni potraznje, ovo je postala dzungla. Zivo me zanima da li ljudi zaista kupuju te bicikle u 2023/2024. Sad je otpad oko 400e, a nesto staro 10+ godina je 700-800.

Kako je krenulo, uskoro ce biti luksuz da se kupi jedna spoljasnja guma. Izgleda da biciklizam postaje skup sport.

 

To je sve normalno i očekivano: kapitalizam je surov i nepravedan sistem.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#25 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 10 January 2024 - 07:50 PM

Ponuda bicikala je loša već nekoliko godina, mislim na ponudu od pravih vlasnika. Teško ćeš naći dobar bicikl koji je neko vozio godinama i prodaje ga.. Bar 95 % su preprodavci koji naduvaju cene jer imaju mnogo bicikala, onda obični ljudi vide te ludačke cene, kopiraju ih i imamo to što imamo. Nije to samo sa celim biciklima, ista priča je i sa delovima. Muka mi je kada otvorim oglase a jedan "prodavac" ima 30 pedala, 40 pogona, 20 točkova... i sve cene mu skoro kao u radnji a delovi ni na slikama ne liče ni na šta. 

 

I ja sam razmšljao zadnjih par godina da menjam (inače perfektan) bajs i ne pada mi na pamet da platim to što šverceri traže a nije mi ni normalno da moj bicikl prodam mnogo skuplje nego što vredi. Vozi, uživaj i ćuti  O:) .


  • 0
.

#26 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 January 2024 - 09:17 PM

Slažem se sa Žaretom i Reljom. Nije to samo kod nas, mi smo više okrenuti sivom tržištu koje je džungla za sebe, ali ima i ovoga:


  • 0
The sea, the sea

#27 BlueOcean

BlueOcean
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts

Postavljeno 10 January 2024 - 10:03 PM

Ponuda bicikala je loša već nekoliko godina, mislim na ponudu od pravih vlasnika. Teško ćeš naći dobar bicikl koji je neko vozio godinama i prodaje ga.. Bar 95 % su preprodavci koji naduvaju cene jer imaju mnogo bicikala, onda obični ljudi vide te ludačke cene, kopiraju ih i imamo to što imamo. Nije to samo sa celim biciklima, ista priča je i sa delovima. Muka mi je kada otvorim oglase a jedan "prodavac" ima 30 pedala, 40 pogona, 20 točkova... i sve cene mu skoro kao u radnji a delovi ni na slikama ne liče ni na šta. 
 
I ja sam razmšljao zadnjih par godina da menjam (inače perfektan) bajs i ne pada mi na pamet da platim to što šverceri traže a nije mi ni normalno da moj bicikl prodam mnogo skuplje nego što vredi. Vozi, uživaj i ćuti  O:) .


Bukvalno isto mislim. Sada se bas mnogo kajem sto sam prodao moj. Mislim znam da sve poskupljuje, ali bas toliko nisam ocekivao. Bukvalno sam na KP stavio na ignore 2 prodavca i desetkovao oglase. Posto kad postave bicikle to je batch, odmah 30 komada "dignu na vrh". Kad nema njihovih oglasa, tek onda nema nicega. Nazalost ostaje opcija da se kupi po tom sto traze, posto svi imaju "fiskno" napomenu ili da se ne kupi nista. A bas sam imao zelju ove godine da se izluftiram. Uzecu neki touring, znam da su svi bicikli poskupeli, ali tamo je veca ponuda. Iako je drumas zakon. Ja znam da danas pare sve manje vrede, ali se jako tesko zaradjuju. Bukvalno rintam kao blesav.
  • 0

#28 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 January 2024 - 08:07 AM

Slažem se sa Žaretom i Reljom. Nije to samo kod nas, mi smo više okrenuti sivom tržištu koje je džungla za sebe, ali ima i ovoga:

 

Tako i meni izgleda - kao da više ne prave "obične" bicikle - ne samo u smislu drumaša.

Diskovi, amortizeri (za sve sem drumaša - kod njih je "obavezna" "barem karbonska" viljuška ako ne i ceo ram) interno rutirane sajle - gotovo je nemoguće naći nov bicikl sa nekom nižom/srednjom klasom opreme a da nema sve te novotarije.

 

Mislim da je to zbog uspešnog marketinga koji je ljudima isprao mozgove tako da ne veruju da i "obični" bicikli idu (i koče) sasvim lepo.

 

Dobar video na tu temu, generalno (to je sad trend u svim industrijama):

 

 

Relja


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#29 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3348 posts

Postavljeno 11 January 2024 - 10:07 AM

По неком нормалном резону, цене бицикала и делова требало да падну услед смањене потражње, али код нас има и других нелогичности, па се не бих превише уздао у то. Све је могуће. 

Друго, кога год не мрзи да искорачи из уског посматрања ствари (многе не занима ништа ван личног простора) лако ће увидети да се овај економски модел система базиран на потрошњи креће ка колапсу. Раслојавање ће бити жестоко. 


  • 0

#30 mirko793

mirko793
  • Members
  • PipPip
  • 30 posts

Postavljeno 11 January 2024 - 11:09 AM

Ja sam kupio nov bajs prosle godine i dovezao ga iz inostravstva, stavio sam ga na oglas da vidim za koliko mogu da ga prodam i za par meseci koliko je bio na oglasima niko se ozbiljan nije javio, a nov bicikl sa garancijom i papirima, presao do 500km, cak sam u jednom trenutku spustio cenu manju od one koje sam platio... Ja bih se licno bavio trcanjem i plivanjem nego da vozim kraden bajs, sam taj osecaj da je neko ostao bez bajsa i da sada ja vozim mi je gorzan, prosto takav sam... A mislim da nasi ljudi nisu spremni da plate 2000-3000e za nov bajs kada mogu za npr. 1000e da kupe slican polovan kraden i star 5-10 god., meni to govori iz mog primera.


  • 0

#31 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 11 January 2024 - 11:51 AM



...
Друго, кога год не мрзи да искорачи из уског посматрања ствари (многе не занима ништа ван личног простора) лако ће увидети да се овај економски модел система базиран на потрошњи креће ка колапсу. Раслојавање ће бити жестоко.


Koji ekonomski model se ne zasniva na potrošnji?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#32 BlueOcean

BlueOcean
  • Members
  • PipPipPip
  • 140 posts

Postavljeno 11 January 2024 - 01:00 PM

Ovo raslojavanje je vec pocelo. Ja znam po sebi koliko mi je opala kupovna moc. Zato sto u Srbiji zarade nikako ne prate inflaciju/vestacko dizanje cena. Posebno ko je u privatnom sektoru. Svake godine imam sve manje. Da ne pricam o tome sto mi 50% plate pojedu opet vestacki podignute kirije, koja je duplo skocila u odnosu na pre svega 3-4 godine. Pa kad dodas hranu (obicnu) + rezije = prezivljavanje. Ne smem ni da mislim sta ce biti za 3-4 godine. No, nije mi to bila poenta. Mozda ja gresim, ali prodavci polovnih bicikala bi radije zaradili par stotki odjednom, nego par stotki, ali brze iz vise puta. Prosto je neverovatno da su najgori drumasi stari 10 godina i vise uveliko preko 600 evra. Tehnicki i da odvojim 1000 evra, pasce neko ulaganje. E sad ko nema "opremu" i garderobu moze da komotno racuna jos toliko. Tako da moguce da ce ove cene jos da skacu, kraj im se ne vidi. Ponuda je jako mala, za potraznju ne znam, ali mislim da drumski biciklizam postaje luksuz i da vise i nema takozvanih entry-level bicikala. Sad ko ima masinu, bolje da je cuva, jer bice sve skuplji. Ja se sve nadam cudu, cekacu mozda do marta, a ako ne uzecu drugu vrstu bicikla. Pricaju kako je biciklizam zdrav sport (sto i jeste), a kako roditelj da kupi bicikl + opremu za decu to samo Bog zna, ako se klinac dobro zainteresuje. Postao je luksuz. Nazalost nema vise ni onih jeftinih Alleza, Caad8, Defy, Speedstera, Trek Alpha 1.1 i slicnih bajseva koji su bili sasvim solidni. Da bar dileri ne dizu cene polovnjaka. Kod nas u Srbiji nesto sto je za otpad/presu u naslovu napisu NOVO NOVO. A poderan, ubijen ne zna se gde pre da gledas sta mu fali.
  • 0

#33 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 January 2024 - 01:39 PM

Ja sam kupio nov bajs prosle godine i dovezao ga iz inostravstva, stavio sam ga na oglas da vidim za koliko mogu da ga prodam i za par meseci koliko je bio na oglasima niko se ozbiljan nije javio, a nov bicikl sa garancijom i papirima, presao do 500km, cak sam u jednom trenutku spustio cenu manju od one koje sam platio... Ja bih se licno bavio trcanjem i plivanjem nego da vozim kraden bajs, sam taj osecaj da je neko ostao bez bajsa i da sada ja vozim mi je gorzan, prosto takav sam... A mislim da nasi ljudi nisu spremni da plate 2000-3000e za nov bajs kada mogu za npr. 1000e da kupe slican polovan kraden i star 5-10 god., meni to govori iz mog primera.

Nemam taj moralni problem kao što ni te zapadne zemlje i njihovi žitelji nisu imali moralne predrasude kada su nas granatirali kasetnim bombama, tomahavcima i osiromašenim uranijumom. Udarali nam sankcije, jebali u zdrav mozak, osiromašili nas do kraja pa smo prinuđeni da se snalazimo i da im krademo i vozimo kradene bajseve.
Ko ih j**e, kupiće oni drugi, imaju love.

Zašto mi da vozimo Altus a švaba XTR, mi hardtail a oni fullsus, oni karbon a mi alu...
Pa gde je tu pravda?

P.S. obavezno kad kupiš kradeni bajs staviš beli luk u šticnu i miran si, štiti od uroka i švabine kletve.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 9

#34 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 January 2024 - 01:46 PM

Ja sam kupio nov bajs prosle godine i dovezao ga iz inostravstva, stavio sam ga na oglas da vidim za koliko mogu da ga prodam i za par meseci koliko je bio na oglasima niko se ozbiljan nije javio, a nov bicikl sa garancijom i papirima, presao do 500km, cak sam u jednom trenutku spustio cenu manju od one koje sam platio... Ja bih se licno bavio trcanjem i plivanjem nego da vozim kraden bajs, sam taj osecaj da je neko ostao bez bajsa i da sada ja vozim mi je gorzan, prosto takav sam... A mislim da nasi ljudi nisu spremni da plate 2000-3000e za nov bajs kada mogu za npr. 1000e da kupe slican polovan kraden i star 5-10 god., meni to govori iz mog primera.

Koliko te izašla carina i pdv kada si dovezao bajs?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#35 mirko793

mirko793
  • Members
  • PipPip
  • 30 posts

Postavljeno 11 January 2024 - 02:14 PM

Ja ne gledam to tako, to mi je vise politicka prica.

 

Imao sam prilike da boravim van Srbije i imam dosta prijatelja sa bliskog i dalekog istoka, evrope i nesto iz afrike.

Sve su to normalni i prosecni ljudi koji gledaju da budu sto bolja verzija sebe i da doprinesu boljem sutra. Neki zive u super sistemu, neki u gorem od naseg... Losih ljudi ima svuda i rekao bih da ih je vise nego normalnih, ali to opet nije razlog da se ponasam kao oni, pa cak i kad su bicikli u pitanju. Licno ne bih voleo neko meni da ukrade pa da placem, a neko drugi da vozi i smeje se, i obrnuto.

 

Porucen je na Nemacku adresu pa sam ga privatno doterao tako da sam platio po regularnoj ceni. 

Ali opet je nama u krvi da se kupi polovan kraden za 800e, nego nov za 1600e. I da nema carine i pdv-a bilo bi tako u vecini slucajeva.


  • 1

#36 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 January 2024 - 02:29 PM

Ja ne gledam to tako, to mi je vise politicka prica.

Imao sam prilike da boravim van Srbije i imam dosta prijatelja sa bliskog i dalekog istoka, evrope i nesto iz afrike.
Sve su to normalni i prosecni ljudi koji gledaju da budu sto bolja verzija sebe i da doprinesu boljem sutra. Neki zive u super sistemu, neki u gorem od naseg... Losih ljudi ima svuda i rekao bih da ih je vise nego normalnih, ali to opet nije razlog da se ponasam kao oni, pa cak i kad su bicikli u pitanju. Licno ne bih voleo neko meni da ukrade pa da placem, a neko drugi da vozi i smeje se, i obrnuto.

Porucen je na Nemacku adresu pa sam ga privatno doterao tako da sam platio po regularnoj ceni.
Ali opet je nama u krvi da se kupi polovan kraden za 800e, nego nov za 1600e. I da nema carine i pdv-a bilo bi tako u vecini slucajeva.

Važno da si Švabi platio pdv a državi Srbiji ni dinara.

Faktički si i ti ukrao od države!

Pa kako tako moralan možeš da spavaš sa tim saznanjem da si i sam lopov?
Ukrao si porez i carinu od države, samim tim i od nas svih, a od toga se grade putevi, mostovi, obdaništa, škole i bolnice koje su nam isti ti nemci, kojima si platio porez, razrušili više puta u toku istorije.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 4

#37 mirko793

mirko793
  • Members
  • PipPip
  • 30 posts

Postavljeno 11 January 2024 - 02:55 PM

Rekao bih da si bas okoreo i da imas neki vid prezira i mrznje u sebi, zato ja vise necu pisati na ovu temu i ovo je poslednja poruka.

 

Inace faktura je na moje ime, bajs sam uvezao kao polovan jer sam ga vozio i tamo. Moj savet ti je da se resetujes, pusti granice, nacionalizam, politiku i mrznju!


  • 5

#38 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 January 2024 - 03:04 PM

Brt prvo plati porez i carinu pa morališi ovde. I na polovan bajs si morao da platiš porez i carinu!
Pusti me lažnog morala jer si švercer i ništa nisi bolji od onih koji kupuju kradene bicikle iz inostranstva!

Samo kao lakše ti je jer si ukrao od države!

Ako ćemo baš da morališemo, mi koji smo kupili polovne bicikle u Srbiji nismo ništa ukrali, nemam pojma da li je moj bicikl ukraden od preko, ali ti za tvoj znaš da si ga prošvercovao i ukrao od države i nas pdv i carinu!
Zato molim te pusti me tih priča da smo svi smradovi i ne možemo da spavamo noću što kupujemo bicikle sa oglasa a vi šverceri ste anđeli, mirna vam je glava i bolji ste od nas.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 3

#39 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3348 posts

Postavljeno 11 January 2024 - 03:25 PM

Koji ekonomski model se ne zasniva na potrošnji?
Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Угрубо речено, некапиталистички. Да допуним, кад сам рекао потрошња, мислио сам на то да се данас стимулише прекомерна потрошња без које овом тренутно преовлађујућем моделу нема опстанка. Предувани балон би пукао, зато се агресивним маркетингом непрестано стварају вештачке потребе (и повезују са пожељним тзв. стилом живота) и производи које те потребе задовољавају. Један од показатеља је и краткотрајност производа, јер како бисмо купили веш машину сваке две године, ако би била направљена (што је наравно могуће) да траје тридесет.
  • 5

#40 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 12 January 2024 - 10:55 AM

Imaju mašine koje traju 20 godina samo ne koštaju 400e nego u rangu 1500e (moja Gorenje traje 5, za sada, uz minimalno održavanje). Ne postoji ekonomski model (realan) koji nije zasnovan na potrošnji, postojale su/postoje komune ali to nikada ne zaživi na većem obimu (zbog ljudske psihologije). Mladi ljudi uzimaju kredite i isplaćuju iste, stariji ulažu pare/obrću kapital (daju mlađim ljudima mogućnost da uzimaju kredite) tako ulažu u svoju penziju a kada odu u penziju tada se prekida bilo kakvo ulaganje i troši se uloženo (na život u penziji = lekovi, lekari, kvarovi po kući, itd). Ono što je došlo i što tek dolazi je velika generacije penzionera a male generacije zaposlenih čime su penzionerski fondovi gurnuti u minus. Zbog obaveznog socijalnog/penzionog/zdravstvenog osiguranja i nemanja ljudi koji to moraju da plaćaju (fizički ti ljudi ne postoje) cela Evropa, dobar deo Azije, Kanada i neki delovi Afrike će imati demokrafski kolaps. Ne postojanje "free market" sistema (Eu, komunističke države/totalitarne države) kao i njegovo preterano regulisanje (USA je odličan primer toga) će /jeste pomoglo da demografski kolaps jače oseti.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika