Jump to content


Fotografije

KOMPATIBILNOST TOČKOVA SA GUMAMA


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
9 odgovora na ovu temu

#1 rojers

rojers
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 24 January 2021 - 06:13 AM

Pozdrav svim članovima.Od skoro sam vlasnik prelepog bicikla Orbea Avant endurance drumski bicikl.Na njemu su točkovi Blackjack fabrički po specifikaciji ozbanka ERTRO 622-21c sa gumama Vitoria Zafiro 28mm.U ovom trenutku oni ostaju na biciklu posto nemam mogucnosti trenutno za upgrade , to ce sačekati neka malo bolja vremena pa me zanima da li na tocak ove ERTRO oznake 622-21c može da se stavi guma 25mm ,

Vladimir Lazarevac


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 January 2021 - 06:54 AM

Šta treba izmeriti i koje veličine guma pasuju na koju (izmerenu) unutrašnju širinu felne:

Veličine guma za bicikl - standardi


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 rojers

rojers
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 24 January 2021 - 08:07 AM

Video sam to ali me zbunjuje sto za sirinu obruca 21 sve tabele preporucuju gume tek 35mm,a kod mene je 28 mm ,opet sam video i sajt na kome za drumski bicikl za sirinu unutrasnju felne od 20-21mm mogu postaviti gume od 25-28mm
  • 0

#4 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 24 January 2021 - 09:17 AM

Mozda i mozes... Ali ces imati problem da je guma razvucena i niska. Svaka rupa moze biti opasnost za felnu jer je guma premala da bi je zastitila. 

Posto vec imas 28 vidi kako ona lezi na felni pa proceni kakva bi bila uza guma. Da li bi uza guma bila previse uzana? Da li bi bila niska?

Daj najbolje slike tih tockova, mozda se na osnovu slika moze nesto proceniti.


  • 0
.

#5 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 24 January 2021 - 09:38 AM

Ne može guma da bude niska na felni koja je uža od gume. Problem ostaje što je felna malo izloženija oštećenjima, što je stranica gume isto malo izloženija oštećenjima i što je stabilnost gume u felni upitna ako tolerancije nisu na nivou. Inače nije teško naći felne za drumske bicikle te, pa i veće širine, npr. https://store.hedcyc...-clincher-700c/

Od mene prvo pitanje, da li je "21c" unutrašnja ili spoljašnja širina felne?
  • 0

#6 rojers

rojers
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 24 January 2021 - 09:44 AM

Ne može guma da bude niska na felni koja je uža od gume. Problem ostaje što je felna malo izloženija oštećenjima i što je stabilnost gume u felni upitna ako tolerancije nisu na nivou. Inače nije teško naći felne za drumske bicikle te, pa i veće širine, npr. https://store.hedcyc...-clincher-700c/

Od mene prvo pitanje, da li je "21c" unutrašnja ili spoljašnja širina felne?

https://blackjackwhe...els/ready-gr-2/

Evo linka proizvođača , 21 mm unutrašnja širina felne.


  • 0

#7 rojers

rojers
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 24 January 2021 - 09:53 AM

Mozda i mozes... Ali ces imati problem da je guma razvucena i niska. Svaka rupa moze biti opasnost za felnu jer je guma premala da bi je zastitila. 

Posto vec imas 28 vidi kako ona lezi na felni pa proceni kakva bi bila uza guma. Da li bi uza guma bila previse uzana? Da li bi bila niska?

Daj najbolje slike tih tockova, mozda se na osnovu slika moze nesto proceniti.


IMG_20210124_102306.jpg IMG_20210124_102315.jpg IMG_20210124_102334.jpg


  • 0

#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 January 2021 - 12:35 PM

Video sam to ali me zbunjuje sto za sirinu obruca 21 sve tabele preporucuju gume tek 35mm,a kod mene je 28 mm ,opet sam video i sajt na kome za drumski bicikl za sirinu unutrasnju felne od 20-21mm mogu postaviti gume od 25-28mm

 

To što su kolege rekle.

Tabela je maksimalno "konzervativna", sa uspehom sam išao i preko, i ispod.

Međutim - ako se ide sa užom gumom, na pritisak nije visok (možda i iznad optimalnog), može se desiti da na rupčagi felna bude malo čuknuta (puno lakše, nego kad je felna optimalne širine za datu širinu gume).

 

Vredi napomenut i da će sa širom felnom, guma na istom pritisku biti "tvrđa", jer je veća zapremina vazduha u njoj.

 

Ja ne bih išao ispod 28 mm na toj felni, bez preke potrebe. U tom smislu:

Iz kojeg razloga želiš užu gumu?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 24 January 2021 - 12:39 PM

Teorijski može 25, ali ja bih ostao na 28. Svakako će veća razlika u performansama biti između kvalitetnijih 28-ica i tvojih trenutnih guma, nego između 25-ica i 28-ica iste klase.
  • 2

#10 rojers

rojers
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 24 January 2021 - 01:18 PM

To što su kolege rekle.

Tabela je maksimalno "konzervativna", sa uspehom sam išao i preko, i ispod.

Međutim - ako se ide sa užom gumom, na pritisak nije visok (možda i iznad optimalnog), može se desiti da na rupčagi felna bude malo čuknuta (puno lakše, nego kad je felna optimalne širine za datu širinu gume).

 

Vredi napomenut i da će sa širom felnom, guma na istom pritisku biti "tvrđa", jer je veća zapremina vazduha u njoj.

 

Ja ne bih išao ispod 28 mm na toj felni, bez preke potrebe. U tom smislu:

Iz kojeg razloga želiš užu gumu?

Iskreno citao sam za Mishelinovu gumu Endurance pro 4 mnogo dobar review na Rolingresistance  , a u Decathlonu je ima po povoljnoj ceni pa sam hteo da je postavim ,ali je ima samo u sirini 25 mm. Vitoriu cu sigurno zameniti , a u planetu ima Continentala 28mm tako da cu poslusati savet i ostati na 28m


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika