Jump to content


Fotografije

Vibriranje na pedalama


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
8 odgovora na ovu temu

#1 barraberson

barraberson
  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • LocationZemun

Postavljeno 22 September 2020 - 07:40 AM

Zdravo svima i na žalost imam još jednu temu za razbijanje monotonije...

Prilikom ozbiljnijeg opterećenja na kombinaciji 48-11; 48-13 i 48-15 se javlja vibracija na pedalama. Osećaj je kao da svaka spojka lanca u kombinaciji sa zubima lančanika čini jedan mini talas. Dok se mota ceo sklop bez jakog opterećenja, nema nikakvih vibracija.

Na bicikli je nova kaseta i nov lanac, srednji pogon nije menjan. Pedale su menjane i nema promene. Urađen je veliki servis (zadnja nabla je ok) a probao sam rešiti problem sa dodatnim štelovanjem zadnjeg menjača, bez uspeha.

Gde dalje tražiti problem?

Tiagra 2x10, šuplji pogon, kmc x10
  • 0

#2 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 September 2020 - 08:41 AM

Zdravo svima i na žalost imam još jednu temu za razbijanje monotonije...

Prilikom ozbiljnijeg opterećenja na kombinaciji 48-11; 48-13 i 48-15 se javlja vibracija na pedalama. Osećaj je kao da svaka spojka lanca u kombinaciji sa zubima lančanika čini jedan mini talas. Dok se mota ceo sklop bez jakog opterećenja, nema nikakvih vibracija.

Na bicikli je nova kaseta i nov lanac, srednji pogon nije menjan. Pedale su menjane i nema promene. Urađen je veliki servis (zadnja nabla je ok) a probao sam rešiti problem sa dodatnim štelovanjem zadnjeg menjača, bez uspeha.

Gde dalje tražiti problem?

Tiagra 2x10, šuplji pogon, kmc x10

U pogonu je vrv problem, vrlo moguće da su oštećeni zubi.
Slikaj pogon da se vide zubi lančanika.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#3 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 22 September 2020 - 10:19 AM

U drugoj temi je slikao pogon i rekao si da nije za zamenu :)

@barraberson
Mislim da znam o kakvom osecaju pricas, deluje kao problem koji sam imao dok sam vozio 8faz. Nisam se opterecivao jer nista nije preskakalo niti sam te kombinacije vozio cesto, ali mislim da se pojacalo kad sam iskrivio sajbnu pogona, iako mi nije direktna sumnja bila na njega vec kombinacija lanac + pogon.
  • 0

#4 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 September 2020 - 10:22 AM

U drugoj temi je slikao pogon i rekao si da nije za zamenu :)

@barraberson
Mislim da znam o kakvom osecaju pricas, deluje kao problem koji sam imao dok sam vozio 8faz. Nisam se opterecivao jer nista nije preskakalo niti sam te kombinacije vozio cesto, ali mislim da se pojacalo kad sam iskrivio sajbnu pogona, iako mi nije direktna sumnja bila na njega vec kombinacija lanac + pogon.

Da čini mi se da jeste, izgledao je dobro, zubi nepotrošeni, ali može da se desi da na vrhovima zuba ima pucne (male izbočine) koje se ne vide na prvi pogled, pa lanac kači o njih, to se lako sredi tako što se pucne obriju turpijom ili dremelom.
Imao sam takav problem i rešio ga na ovaj način.
Drugi mogući uzrok je da ima lufta u patroni pa da se zbog toga pogon uvija i lanac kači o ivicu zupčanika, treći mogući uzrok je kriv lančanik.
Treba se udubiti malo više u problematiku.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#5 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Postavljeno 01 October 2020 - 07:01 PM

Zdravo svima i na žalost imam još jednu temu za razbijanje monotonije...

Prilikom ozbiljnijeg opterećenja na kombinaciji 48-11; 48-13 i 48-15 se javlja vibracija na pedalama. Osećaj je kao da svaka spojka lanca u kombinaciji sa zubima lančanika čini jedan mini talas. Dok se mota ceo sklop bez jakog opterećenja, nema nikakvih vibracija.

Na bicikli je nova kaseta i nov lanac, srednji pogon nije menjan. Pedale su menjane i nema promene. Urađen je veliki servis (zadnja nabla je ok) a probao sam rešiti problem sa dodatnim štelovanjem zadnjeg menjača, bez uspeha.

Gde dalje tražiti problem?

Tiagra 2x10, šuplji pogon, kmc x10

 

Imao sam taj problem kada vozim najteži prenos, 3x9. Problem je pravio freehub. Stavio sam novi i rešio problem.


  • 0

#6 barraberson

barraberson
  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • LocationZemun

Postavljeno 06 October 2020 - 06:41 AM

@Markhizio: Šta te je navelo da posumnjaš na freehub?

Probaću redom, za sada sam poručio veliki lančanik a menjaću i rolnice kaveza jer donja kao da "broji" spojnice lanca...
  • 0

#7 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Postavljeno 06 October 2020 - 11:51 AM

@Markhizio: Šta te je navelo da posumnjaš na freehub?

Probaću redom, za sada sam poručio veliki lančanik a menjaću i rolnice kaveza jer donja kao da "broji" spojnice lanca...

Imao je karakteristična zvuk između ostalog. Bio je bučan, kao da su kuglice grebale unutar freehuba.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
  • 0

#8 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 October 2020 - 07:21 PM

Zdravo svima i na žalost imam još jednu temu za razbijanje monotonije...
Prilikom ozbiljnijeg opterećenja na kombinaciji 48-11; 48-13 i 48-15 se javlja vibracija na pedalama. Osećaj je kao da svaka spojka lanca u kombinaciji sa zubima lančanika čini jedan mini talas. Dok se mota ceo sklop bez jakog opterećenja, nema nikakvih vibracija.
Na bicikli je nova kaseta i nov lanac, srednji pogon nije menjan. Pedale su menjane i nema promene. Urađen je veliki servis (zadnja nabla je ok) a probao sam rešiti problem sa dodatnim štelovanjem zadnjeg menjača, bez uspeha.
Gde dalje tražiti problem?
Tiagra 2x10, šuplji pogon, kmc x10


Blago potrošen pogon. Kad lanac bude nalegao to vibriranje će nestati. Slično se dešava i sa najmanjim zupčanikom na kaseti ako se retko na njemu vozi jer ostane nepotrošen pa lanac na njemu pravi vibracije.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#9 barraberson

barraberson
  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • LocationZemun

Postavljeno 23 October 2020 - 07:23 AM

Definitivno nije do lančanika, do sad zamenjeno za nove komponente ovim redosledom:
Kaseta
Lanac
Pedale
Veliki lančanik

Ostaje da smenim rolnice, patronu pa ako nije ni to onda i hub. Tada ću imati nov polovan bajs a nadam se i odgovor na ovo pitanje sa naslova teme 😁
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika