Jump to content


Fotografije

Paradox


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
28 odgovora na ovu temu

#1 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1336 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 September 2020 - 07:23 AM

Razmišljam na glas... Nisam neki ekonomista, ali me jako čudi trenutno stanje tržišta polovnih bicikala u Srbiji. Mi važimo za jedno od jeftinijih područja u Evropi, cene su kod nas uvek bile nerealne poredeći sa drugim zemljama (a realne po pitanju stvarne vrednosti, to je druga tema i moje lično mišljenje), a ove godine vidim priličan skok. Da li je moguće da sad kada većina ljudi ima manje para nego inače, prodavci uspevaju da proguraju takvu inflaciju?

Ne želim da optužujem bilo koga, tržište ima uspone i padove, ovo nije tema 'lukavi prodavci...', samo me čudi neproporcionalan rast potražnje i cena. Jeste da je letnja sezona (i korona) pomogla u tome, ali su se u prethodnim godinama leto/zima razlikovali u desetinama evra, a sada vidimo trocifren skok.

Odakle ljudima pare? Kako je moguće da nam je do sad bilo loše, a sad kad je još gore, imamo love za bajs koji je sad već pola cene nekog automobila? Razmišljam na glas...
  • 1
The sea, the sea

#2 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 12 September 2020 - 07:52 AM

Zato sto sad kupuju bicikle ljudi koje to ne zanima, a ne zato sto nemaju novca. Posto zele da se bave sportom, placaju i vise samo sto pre da krenu. Znam za dva slucaja iz blizeg okruzenja sa takvim razmisljanjem, nikad o bajsu ne bi ni pomislili da nije zatvorena teretana/da nema vise fudbala itd.
Samim tim cena nije presudna, samo da ostanu u formi. Kad je potraznja takva, cene idu gore. Nije tako samo kod nas nazalost, generalna je nestasica sa delovima i preko, za sve sto ima veze sa biciklizmom.
  • 2

#3 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 12 September 2020 - 08:07 AM

Ponuda i potražnja. Nije to samo u Srbiji, skoro svuda je pomama za biciklima. Čuo sam da je nekim velikim proizvođača je još pre koji mesec rasprodat kompletan asortiman planiran za ovu godinu i polovni bicikli su praktično jedina opcija na tržištu. To ne mora da znači da i u Srbiji sama prodaja da ide tako dobro, dovoljno je da su za preprodavce nabavne cene iz inostranstva više zbog manje ponude, pa onda neki otkupljuju i u lokalu i dižu cene jer im se više isplati.

Ovo je bar kako meni deluje sa strane, možda će neko od forumski aktivnih preprodavaca imati šta da ispravi ili dopuni.
  • 0

#4 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 September 2020 - 08:15 AM

Samo jedan podatak... U Nemackoj je ovog proleca/leta utrostrucen broj prodatih biciklova. Prodavnice koje su oduvek bile krcate najnovijim modelima sada su poluprazne. Ljudi cekaju po nekoliko meseci da im stigne bicikl koji su porucili u svojoj velicini, kao kad kupuju kola koja zele u odredjenoj boji.

Znaci u poslednjih ne znam koliko, mozda 20 ili vise godina, generalno u evropi nikad nije bila ovako velika potraznja sto za novim sto za polovnim biciklima.

Nestasica istih omogucava preprodavcima da podizu cene jer ih kupci jednostavno placaju jer nemaju mnogo izbora...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#5 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1336 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 September 2020 - 08:23 AM

Skroz se slažem sa svim navedenim razlozima skoka cena. Meni je nejasno kako sad kada ljudi ostaju bez posla i generalno opada platežna moć prosečnog stanovnika, prodavci ne mogu da savladaju potražnju čak i sa debelo višim cenama...

Evropljani imaju malo viši standard, ali odakle nama lova?! Možda nam i nije tako loše, nego samo volimo da se tako predstavljamo?
  • 0
The sea, the sea

#6 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 12 September 2020 - 09:01 AM

Kada je veća potražnja tada je i veća cena, tržište to uvek reguliše. Što se tiče Nemačke nisam primetio da je bike-discount mega store, u Bonu, polu prazan kao ni bilo koja prodavnica bicikala u ovom kraju. Bicikle se ovde prodaju dosta kao prevozno sredstvo ne kao vid rekreacije. Nemci su teške štekare i neće dati pare i ako mogu da uštede i par Euro-centi to će uraditi, na kupovini benzina na primer.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#7 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 September 2020 - 10:40 AM

Nisam isao po mnogo prodavnica, ali to sto sam u Nemackoj video je 2Rad Stadler. Tamo je na primer deo gde su izlozeni Scott i Cannondale drumasi, od nekih dvadesetak koliko uvek ima bajseva, svega 4 ili 5 bilo izlozeno, ostatak je bio prazan. Decathlon isto poluprazan. Izbacili kao novu seriju drumskih bicikala koje nigde ne mozete videti uzivo, a nije ni moguce poruciti u prodavnici nego samo online. A rafovi sa delovima za bajseve i sa garderobom, isto dve trecine prazni. Dalje nisam ni gledao. Ovo da je broj prodatih biciklova utrostrucen sam citao u lokalnim novinama...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 September 2020 - 11:13 AM

Koliko sam čuo od ljudi ovde, a i napolju, nikad nije bilo teže nabaviti bicikle i delove. Potražnja nikad nije bila ni blizu ovolika. Skladišta i veleprodaje nemaju dosta toga na stanju, pa ne mogu ni dostaviti. Što reče Fiery: većina onoga što je planirano za ovu godinu, rasprodato je već u maju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 12 September 2020 - 11:22 AM

Više od pola stvari nećeš naći u prodavnici u odnosu na online, koja god da je roba u pitanju u Nemačkoj to je zbog Amazona. U suštini Švabe guraju dosta svoje/EU marke, Focus, Cube, Radon, Ghost, Canyon... plus Nemci voze bateriju. Dekice/50+ koji su rešili da problem sa srednjim godinama probaju da reše u likri su u priličnoj manjini. Svuda je baterija za skoro sve, prevoz, rekreacija, potrepštine.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 September 2020 - 11:28 AM

Više od pola stvari nećeš naći u prodavnici u odnosu na online, koja god da je roba da je u pitanju u Nemačkoj to je zbog Amazona. U suštini Švabe guraju dosta svoje/EU marke, Focus, Cube, Radon, Ghost, Canyon... plus Nemci voze bateriju. Dekice/50+ koji su rešili da problem sa srednjim godinama probaju da reše u likri su u priličnoj manjini. Svuda je baterija za skoro sve, prevoz, rekreacija, potrepštine.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Mislim na nabavke samih prodavnica - telefonom, online kako god: prodavnice i servisi imaju problema sa nabavkom bicikala i delova.
Da li i koliko su dobro snabdevene velike strane on-line prodavnice - to ne znam, sa njima nemam direktnu komunikaciju.

Možda robe ima, samo su veliki (on-line) lanci iskoristili koronu kao izgovor da potpuno zakolju lokalne prodavnice? :)  Ko zna.
Ali ako je ima, onda su veoma dobro planirali, pošto je potražnja barem tri puta veća nego ikada pre, čak i u špicu sezone.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 12 September 2020 - 12:48 PM

Pa nije bas da ne vozim po Sremu,ali kako to, tolika potraznja a na putevima se to ne vidi.Da nije to malo prenaduvano,kao i sa koronom?


  • 0

#12 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 September 2020 - 01:32 PM

Nisam brojao, ali subjektivan utisak je da stari Obrenovački put (blizu Ade Ciganlije) ima bar duplo više biciklista nego prošlo godine. Naravno, zavisi od doba dana, ali radnim danima popodne je baš primetno.
  • 0

#13 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1336 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 September 2020 - 01:39 PM

I dalje ostaje pitanje, odakle nam looova frajeru, odakle nam looova?!
  • 0
The sea, the sea

#14 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 September 2020 - 02:39 PM

Recimo, koliko porodica nije otišlo na more ove godine i uštedelo 500-5000 evra na taj način? Pa zastoji u otplati kredita je nekima oslobodio par stotina evra (i oni koji su mogli da nastave otplatu su uzimali zastoj, kao da je džabe)... Da ne pričamo o 100 evra od njegovog veličanstva :)
Kriza je najviše pogodila neke uslužne sektore, za većinu će (možda) tek doći. Ta većina je mogla da kupuje bicikle. Da ne zaboravimo, iako su se verovatno mnogo više tražili city i treking bicikli, njihova nestašica je povukla cene svih bicikala.
  • 0

#15 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 12 September 2020 - 04:52 PM

I dalje ostaje pitanje, odakle nam looova frajeru, odakle nam looova?!

Pa već je lepo odgovorio dule0911, bicikle kupuju ljudi koje do ove godine to nije zanimalo, a sada ih iz bilo kog razloga zanima. U Srbiji je standard nizak, ali i dalje ima dobrostojećih ljudi. Sada neki od njih kupuju bicikle.
  • 0

#16 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 12 September 2020 - 06:00 PM

Довољно је да се запитамо шта је то што ову годину разликује од претходних и биће нам јасно шта је довело до толике навале на бицикле. Фактор по којем се 2020. разликује од претходних година је корона. Наравно да се може подробније анализирати због чега се то тако драстично одразило на потражњу бицикала, али није превише ни важно осим за маркетиншке стручњаке, власнике приватних послова и фирми којима такви подаци значе нешто и евентуално социологе. Чињеница је да бицикле купују и они којима пре короне то никада не би пало на памет. Од мене је рецимо скупљи бицикл купио човек који није знао да мења брзине.
  • 0

#17 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1336 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 September 2020 - 08:14 AM

Dakle, vama je potpuno normalno da u vreme kada se radi manje nego ikada ljudi imaju para za takve, nimalo jeftine, trivije kao što je bicikl? Ok, dobio sam odgovor, Srbija je daleko od šupka sveta, daleko od bede kojom se branimo i koja nam je izgovor za svašta. U Srbiji se normalno živi, voze se skupa kola i bicikli, deci kupujemo telefone i pravimo skupe rođendane, uvek imamo para za letovanje ili skijanje, a ako to nedajbože otkažu zbog korone, taman možemo da potrošimo te pare na nešto nebitno, nije kao da ćemo ostati gladni...
  • 0
The sea, the sea

#18 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 13 September 2020 - 08:53 AM

Prodaju se i dalje mahom bajsevi koji su oglašeni debelo ispod (realne) cene.

 

E sad, ako uzmemo da je bajs recimo oglašen na 1000 evra, a poznato je da je takav nov pre par godina koštao 3, 4, ili više, i nije neko čudo što se prodao.

 

U pravu si da velika većina krpi kraj s krajem "živeći" na minimalcu, ali očigledno je da još uvek ima dovoljno onih koji imaju puno više, pa mogu da odvoje i za kako ti kažeš nebitne stvari... Mada ja realno ne vidim kako bajs možeš da svrstaš pod nebitno ...  n2:party-021      


  • 1

#19 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 13 September 2020 - 09:38 AM

Po ovoj nekoj logici ispada da ne sme da se kaže ni da su devedesete u Srbiji bile loše, jer je bilo ljudi koji su se razbacivali skupim kolima, motociklima, zlatom čak i više nego danas.
  • 0

#20 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 13 September 2020 - 10:03 AM

Biciklisti su u nasem drustvu manjina. Cak i sa velikim skokom interesovanja i dalje su manjina. Hocu reci, ne treba mnogo ljudi da ima da izdvoji za bicikl da bi se poremetilo trziste.
  • 5




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika