Jump to content


Fotografije
- - - - -

Kupovina bicikla sa Cikloberze ... par pitanja


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
30 odgovora na ovu temu

#1 zorroz69

zorroz69
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 09 July 2020 - 12:36 PM

Pozdrav svima, razmisljam da pazarim nekog boljeg drumasa od jednog prodavca sa Cikloberze. Nemam skustva sa kupovinom polovnih biciklova,  Da li je obicaj da se recimo trazi neki, sta ja znam ... kupoprodajni ugovor... neka izjava, ili nešto slično tome? Nisu male pare u pitanju i ne bih zeleo da napravim neku glupost. Sta ako prodavac recimo pocne da se vadi ako pomenem taj neki "dokumenat"?

Znaci eto moje pitanje... na cega da obratim paznju? Kakva su vasa iskustva?  Hvala unapred

 


  • 0

#2 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 09 July 2020 - 03:15 PM

Misliš da prodavac ima neki dokument uz bicikl?
Naravno da nema...
Ne verujem ni da imaš ti za svoj prethodni.

Ako nema dokument (a nema) onda možeš samo napraviti potvrdu da si prodavcu dao novac za kupovinu bicikla, a to ti ne znači skoro ništa.

Prodavac će vrlo verovatno hteti da izbegne kupca koji komplikuje i traži nešto neuobičajeno, i ako je potpuno legitimno da tražiš, njegovo je potpuno legitimno da odbije ako neće.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 2

#3 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 July 2020 - 03:40 PM

Prodavac koji neće da potpiše da je uzeo X evra u zamenu za bicikl sa serijskim brojem xyz koji prodaje u viđenom stanju je verovatno svestan da prodaje kradenu robu i ne želi da rizikuje tužbu ako se utvrdi da je bicikl kraden.
  • 2

#4 zorroz69

zorroz69
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 09 July 2020 - 03:41 PM

...onda možeš samo napraviti potvrdu da si prodavcu dao novac za kupovinu bicikla


Da, upravo na tako nesto sam i mislio
  • 0

#5 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 09 July 2020 - 05:12 PM

Ili nije registrovan trgovinski preduzetnik i ne želi da rizikuje da mu neko traži porez? Ovo mi deluje da važi i za ljude koji bi samo da prodaju lični bicikl, ne moraju da budu "profesionalni" preprodavci.


  • 1

#6 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 July 2020 - 05:45 PM

Napiši koji je prodavac pa će neko možda moći da ti napiše "kupi slobodno" ili "beži od njega".
Ovako kad je x prodavac u pitanju suvišno je pitati i pisati. Čim javno oglašava na berzi roba je uglavnom bezbedna.
  • 2
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#7 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 July 2020 - 07:29 PM

Ili nije registrovan trgovinski preduzetnik i ne želi da rizikuje da mu neko traži porez? Ovo mi deluje da važi i za ljude koji bi samo da prodaju lični bicikl, ne moraju da budu "profesionalni" preprodavci.

Porez na šta? Porez na prenos vlasništva se plaća za motorna vozila, ne bicikle. Kakav drugi porez može da plati neko ko prodaje svoj bicikl? Kupio sam i prodao polovne foto opreme u vrednosti bar tri-četiri nova bicikla, za sve sam dobio papir sa serijskim brojem, cenom, brojem lične karte prodavca i njegovim potpisom. Niko nije pravio nikakvo pitanje, niti sam ja pravio problem bilo kome ko je tražio. Normalna stvar za robu za koju si siguran da je legalna.
  • 1

#8 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 09 July 2020 - 09:42 PM

Porez na dohodak, ali kopanjem po zakonu onako laički deluje mi ipak da to važi samo za preprodavce.

Uzgred, čemu služi takav kupoprodajni dokument kad je u pitanju polovna roba?
  • 0

#9 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 09 July 2020 - 09:50 PM

Ето, а ја сам у задњих десетак година, откад је актуелна онлајн трговина, купио и продао доста фото-опреме, бицикала, техничке опреме и никад никоме нисам тражио било какве папире, а камо ли копије личних карти и сл...

 

Уз неке ствари је долазила фабричка амбалажа, фискални рачуни, али уз већину није. И сам сам одавно престао да чувам рачуне ствари које сам куповао нове у радњи, поготово након истека гаранције. А с друге стране, често се деси да пронађем рачуне и гарантне листове ствари које сам одавно отуђио, заборављене  по неким кутијама...

 

Ако нешто стоји оглашено јавно, мени је довољно. За вредније, или ствари које су оглашене по ценама нешто нижим од реалних, снимим скриншот огласа за сваки случај, и то је то ... Нереално јефтине понуде и не гледам, и засад никад ни један проблем нисам имао...  


  • 1

#10 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 July 2020 - 04:43 AM

Uzgred, čemu služi takav kupoprodajni dokument kad je u pitanju polovna roba?

Meni je bitan zbog nekoliko stvari:
1. Dokazuje da nisam ukrao bicikl (ili objektiv, foto aparat...), pa ne bi trebalo da mene krivično gone
2. Dokazuje koliko sam platio nešto - vidi se da li je sumnjivo niska cena ili realna. U slučaju da neko potegne argument nesavesnog kupca.
3. Savestan kupac ima pravo na povraćaj plaćene cene i naknadu štete ako ostane bez prava svojine. Jesu naši sudovi takvi kakvi su (srećom nisu mi još trebali), ali za vredniju stvar bih okušao sreću sa tužbom
4. Vidim reakciju prodavca kada mu tražim ovo. Nije pouzdan pokazatelj, ali jedan deo njih otpadne zato što neće da potpišu papir na kome piše da su mi prodali to i to, po toj ceni, tog datuma, u viđenom stanju (ovo poslednje praktično znači da kupac ne dobija garanciju, da ne bude da pokušavam na kvarno da dobijem garanciju).
Na kraju, da kupite polovan auto, ne može bez ugovora i notara. Zašto je problem potpisati takav papir za kupoprodaju bicikla, za tri minuta? Bez notara, plaćanja, šetanja po šalterima...
Edit: to što je oglašeno javno ne znači ništa. Možda si ti ukrao bicikl i postavio lažni oglas u tuđe ime...
Kradeni bicikli se uredno javno prodaju, ima par tema na ovom forumu gde su ljudi nalazili svoje bicikle na oglasima
[attachment=25586:IMG_20200710_065132.jpg]
  • 4

#11 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 July 2020 - 06:52 AM

Na kraju, da kupite polovan auto, ne može bez ugovora i notara. Zašto je problem potpisati takav papir za kupoprodaju bicikla, za tri minuta? Bez notara, plaćanja, šetanja po šalterima...
Edit: to što je oglašeno javno ne znači ništa. Možda si ti ukrao bicikl i postavio lažni oglas u tuđe ime...
Kradeni bicikli se uredno javno prodaju, ima par tema na ovom forumu gde su ljudi nalazili svoje bicikle na oglasima
attachicon.gifIMG_20200710_065132.jpg

Pri kupovini automobila plaćaš porez na prenos, registraciju, osiguranje, tehnički pregled, upisuju te u evidenciju, snimaju te kamere po gradu, plaćaš vinjete.. i još gomilu raznih zajebancija. Zbog toga se kupoprodajni ugovori overavaju kod notara i vrše se provere pri kupovini.
Bicikl.. udješ u radnju, eventualno probaš, daš pare i nosiš ga. Hebe se prodavcu ko si i šta si, prodao ti je 10-15 kilograma gvoždjurije. I nikog nije briga šta ćeš sa time da radiš.

Sad znaš zbog čega prodavcu nije bitno kome će prodati bicikl dok je jako bitno kome će auto dati u ruke jer auto bez pokrića vlasnike lako tera na robiju.

Mislim da praviš sebi preveliku paniku i tenziju. Ako ti se svidja bicikl koji po tvojim rečima podosta košta idi lično, pogledaj, daj pare i nosi ga kući.
Kao što sam i napisao, nek postavi ovde oglas da vidimo tu skupu napravu, ujedno ćemo videti i prodavca pa ti možda i olakšamo misli.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#12 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 July 2020 - 07:28 AM

Pa nije bas da tek tako udjes u prodavnicu, das pare i teras bicikl. Dobijas pre svega fiskalni racun, kao dokaz da je bicikl legalno pribavljen a porez na dodatnu vrednost uredno placen, a potom i garanciju na kupljenu robu. U slucaju bilo kakvog problema uvek se mozes pozvati na tu garanciju. Mnogi prodavci u okviru te garancije daju u cenu ujkljucen nulti i jedan godisnji servis bicikla. To nista nemas kad kupujes polovnu robu.

Taj neki papir koji mozete da trazite od prodavca vec polovnog bicikla, buduci da nije overen u sudu i temelji se iskljucivo na potpisu kupca i prodavca, nisam siguran koliko je validan uopste. To sto se prodavac plasi da ga potpise ocigledno govori da ili nije siguran u poreklo bicikla ili zna da je bicikl bespravno (citaj ukraden) pribavljen.

U oba slucaja, koji god kupac ima problema sa tim, treba da izbegne kupovinu kod svercera i preprodavaca bicikala jer takav papir od njih nece dobiti ni u snu. Ali takodje nece kod drugih dobiti toliki izbor dobrih bicikala po relativno povoljnoj ceni.

Dakle ili zazmuri na to pa kupi polovan bez ikakve garancije i potvrde ili odresi kesu pa u prodavnicu....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#13 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 10 July 2020 - 07:44 AM

I takav papir je validan jer predstavlja ugovor i priznanicu na jedan nacin. Kolega ima pravo da trazi tako nesto i apsolutno je zakon na njegovoj stvari, dokazuje da je savestan kupac jer prodavac ne mora da prodaje ukraden bocikl, mozda je i sam drugi savestan kupac pa zeli da ga proda, a onda se ispostavi problem da se javi pravi vlasnik.

Do 2009. Godine ni zakon nije propisivao da ugovor o kupoprodaji automobila mora da bude pisani, vec je bio dovoljan i usmeni, odnosno predaja kljuceva i vozacke, kao i isplata kupoprodajne cene, a sto je simulovalo takav ugovor. Od tada se trazi ovlascenje ili kupoprodajni ugovor jer su vlasnike na koje se vodila registracija tuzili zbog regresa nastalog usled isplate stete zbog udesa..


Takodje, takav papir predstavlja osnov za tuzbu za materijalne i pravne nedostatke ako se mesto desi sa biciklom.
  • 1

#14 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 10 July 2020 - 11:17 AM

Prodao ja jedan drumaš sa fiskalnim računom koji je upisan u servisnu knjižicu i servisnom knjižicom sa upisanim brojem rama, sa upisana 4 redovna servisa, datumi, potpisi i sve ostalo. Servisna na moje ime sa podacima.
Nije čovek mogao da veruje, uzeo mi broj telefona da se čujemo kad budem prodavao sadašnji bicikl 😀
Sudeći po tome izgleda da je to baš retko. Uzgred budi rečeno bicikl je bio zaista odličan..
  • 0

#15 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 July 2020 - 11:27 AM

Koliko malouman neko treba da bude, da ukrade bicikl i daga okači ovde na oglas? Niko nije toliki šaran majku mu staru.
Oglas je prilično siguran podatak da nije nestao u Srbiji i okolini.
  • 2
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#16 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 10 July 2020 - 12:10 PM

Ja bih, da mi neko traži nekakve papire i ugovore, odma' pomislio da mi taj sprema neku podvalu na konto tih papira.

 

Kupi od proverenog prodavca, to ti je najbolji recept. Meni pre koju godinu tako stigli točkovi potpuno defektni, ali stvarno se ne vidi da su gotovi dok ih ne rasturiš. Javio se prodavcu, rešili problem u 3 poruke. Nikakvi papiri, nikakvi ugovori.


  • 0

#17 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 July 2020 - 12:36 PM

Pa nije bas da tek tako udjes u prodavnicu, das pare i teras bicikl. Dobijas pre svega fiskalni racun, kao dokaz da je bicikl legalno pribavljen a porez na dodatnu vrednost uredno placen, a potom i garanciju na kupljenu robu. U slucaju bilo kakvog problema uvek se mozes pozvati na tu garanciju. Mnogi prodavci u okviru te garancije daju u cenu ujkljucen nulti i jedan godisnji servis bicikla. To nista nemas kad kupujes polovnu robu.
Taj neki papir koji mozete da trazite od prodavca vec polovnog bicikla, buduci da nije overen u sudu i temelji se iskljucivo na potpisu kupca i prodavca, nisam siguran koliko je validan uopste. To sto se prodavac plasi da ga potpise ocigledno govori da ili nije siguran u poreklo bicikla ili zna da je bicikl bespravno (citaj ukraden) pribavljen.
U oba slucaja, koji god kupac ima problema sa tim, treba da izbegne kupovinu kod svercera i preprodavaca bicikala jer takav papir od njih nece dobiti ni u snu. Ali takodje nece kod drugih dobiti toliki izbor dobrih bicikala po relativno povoljnoj ceni.
Dakle ili zazmuri na to pa kupi polovan bez ikakve garancije i potvrde ili odresi kesu pa u prodavnicu....


Taj papir da je legalno kupljen je nepotreban.
Ako je iole bolji bic nema tu šta da se pokvari da bi se opozivao na garanciju.
Kad je u pitanju automobil peocedura je ista, bio nov ili polovan.

Mi smo se ovde raspisali ali pokretač teme nikako da objavi oglas da vidimo o čemu/kome je reč.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#18 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 July 2020 - 12:47 PM

Ja bih od prodavca tražio upis hipoteke na nekretninu koju poseduje kao zalogu, pa ako se nešto desi tipa istegnut lanac, potrošeni paknovi itd. uzmem mu stan, lokal šta god da je založio.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 5

#19 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 10 July 2020 - 01:49 PM

:)
Bubrege

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#20 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 July 2020 - 02:28 PM

I ženu :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika