Jump to content


Fotografije

Pucanje nipli


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
8 odgovora na ovu temu

#1 sashinho_almighty

sashinho_almighty
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVetroviti Banat

Postavljeno 04 July 2020 - 03:41 PM

Pozdrav. Kupio sam pre nedelju dana Norco Search A 105, polovan u super stanju. Taj bajk mi je želja odavno. 105 oprema, karbonska vila, ma bombona. Još sam mu stavio touring gume, jer ga spremam za dalji put. Elem, kad sam ga kupovao (zapravo menjao za svoj bajk) reče mi čovek pre zamene da su mu znale 3-4 puta godišnje puknuti niple. Kaže od početka ima taj problem, već skoro 4 godine. Onda bi ga vozio na servis, gde bi mu menjali puknutu niplu. Aj rekoh, možda meni neće. Obrnuo sam stotinjak km, evo danas kočim na semaforu i bam. Pukne nipla na prednjem točku. Obruči su po njegovoj priči bili kod par majstora i niko baš nije uspeo da provali zašto niple random pucaju. Par pitanja:

 

- Ima li neko ideju zašto pucaju? Prenategnute žbice, možda kratke žbice?

- Spretan sam sa alatom, radim svašta, ali nisam nikada menjao niple. Vidim da su džabalesku, pa bih hteo da naučim sam da ih menjam (naručito zbog toga da kad mi pukne vikendom ne čekam majstora do ponedeljka). Znam da mi treba alat, onaj ključić za zatezanje (centriranje). Da li kad pukne jedna nipla treba centrirati ispočetka celi točak ili samo nategnuti tu novu niplu i navući ga u centar? Može li se bez stalka i dodatne opreme koliko toliko dobro iscentrirati?

 

Dotična felna je: Alex ATD470 Disc, ako je bitno.

 

Evo i kakav je bajk, čisto da se pohvalim  n2:redbull

Attached Thumbnails

  • norco-search.jpg

  • 1
"Smrt jednog coveka je tragedija, smrt miliona je statistika"

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 04:21 PM

Verovatno je uzrok u kombinaciji disk kocnica, dugacke niple, KRATKE ZBICE. Posto sada tocak koci preko zbica kriticno je da one budu duzine da prodju kroz glavu niple. Skini gume i proveri da li se vidi da su zbice prosle oko 1mm kroz glavu niple, ako nisu treba da menjas sve zbice na tockovima za duze.


  • 2

#3 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 July 2020 - 06:53 PM

Zar ne beše skoro diskusija baš o ovome? Nemam sada vremena da tražim.

Eto dokaza u praksi zašto je bitno da žbica prođe cela kroz glavu niple.


  • 0

#4 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 July 2020 - 07:00 PM

Iskustvo & objašnjenje:

https://bicikl.bikeg...ocak-po-meri/#4


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#5 sashinho_almighty

sashinho_almighty
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVetroviti Banat

Postavljeno 07 July 2020 - 07:56 PM

Epilog je sledeći: odneo juče točkove kod majstora, dok je skidao niple, barem po 5 komada je puklo na svakoj felgi. Kaže oksidirao aluminij. Kupio DT Swiss mesingane (ili su mesing + cink), zamenjeno svih 56 komada. Sve zajedno, avantura od oko 40 eura. Žbice su u redu, dužina je dobra. One nisu menjane. Po meni dobar potez, jer da sam menjao niple kako koja pukne, bankrotirao bih do kraja godine, jer nakon svakog pucanja ide centriranje... To je to ukratko.


  • 0
"Smrt jednog coveka je tragedija, smrt miliona je statistika"

#6 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 08 July 2020 - 02:28 AM

Oksidacija aluminijuma je povrsinska i ne utice na jacinu materijala. Ono sto utice je korozija nastala galvanizacijom ali cisto sumnjam da je to uzrok pucanja nipli, i dalje tvrdim da su zbice prekratke za tu felnu.


  • 0

#7 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 July 2020 - 09:37 AM

Kako i gde su pucale niple, ima li neka slika?


  • 0

#8 sashinho_almighty

sashinho_almighty
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVetroviti Banat

Postavljeno 08 July 2020 - 03:08 PM

Zadnja mi je pukla prilikom kočenja na asfaltu. Pucale su uglavnom pri vrhu.106720308_367657757539325_85512613102031


  • 1
"Smrt jednog coveka je tragedija, smrt miliona je statistika"

#9 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 July 2020 - 09:35 PM

Jesi li obraćao pažnju kako to izgleda na upletenom i zategnutom, centriranom točku? Mislim ispod trake, kako izgleda, da li žice prolaze dovoljnom dužinom kroz niplu. Recimo kao na ovoj slici, da li više liči na oov levo ili ovo desno?

 

nipple-thread.jpg


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika