Jump to content


Fotografije

Kupovina bicikla niže klase sa kasnijom nadogradnjom?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
21 odgovora na ovu temu

#1 dlogin

dlogin
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 08:52 PM

Pozdrav,

Imam u planu da kupim biciklo, nakon dugog istraživanja, našao sam otprilike šta mi tačno odgovara za moje potrebe. Voziću uglavnom rekreativno vikend ture od oko 20-30km, možda jednom godišnje ako pređem do 100km odjednom (možda). Uglavnom trekking osnovna varijanta je u pitanju i interesuje me da li može da mi odradi posao za početak biciklo niže klase, pa da ja kasnije vremenom promenim komponente u neku srednju klasu, nešto tipa Shimano Alivio/Acera, nek uložim nakon 2 godine vožnje još 200-300e u opremu.

Da li može ovakav ram da mi posluži za gore pomenuto?
https://www.kupujemp.../oglas/91617143
Donekle mi se sviđa, taman ne moram na startu da opterećujem budžet, mogu još neke sitnice da kupim (svetlo, torbicu...) i mogu dobro da ga istestiram da li mi odgovara, pa kasnije mogu da dodam na njega nešto bolje, samo mi je bitno da li je ovakav ram dobar ili bolje da nađem odmah sa nekim boljim ramom?

Ovo je skuplja varijanta koja je u igri, ima na sebi odmah sve što meni odgovara, samo što moram na startu da dam više i plus još ako hoću da kupim neke sitnice to će biti dosta para za mene.
https://www.kupujemp.../oglas/58294652


Ili je najbolje da kupim polovan bolje klase (teško da mogu da nađem u ovom trenutku za mene odgovarajući) za oko 200-300e koji će izdržati jednu sezonu, pa ću ga posle nadograditi po svojoj potrebi?

Hvala!


  • 0

#2 dlogin

dlogin
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 06:44 AM

Naravno svi predlozi su dobrodošli, ako znate za neki sličan bicikl kao što sam ja postavio iz oglasa, najbolje sa krutom vilom, V-brake kočnicama, alu ram (visok sam 170cm).


  • 0

#3 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 05 June 2020 - 07:01 AM

Bolji ti je u oba slučaja polovan bolje klase, mada ako ti je lakše da dugoročno mnogo puta daješ po 20-40 evra umesto da se sazuješ odjednom 300-400, onda ti ok i ovaj prvi (mada će ti od njega otprilike samo ram ostati kad krenu zamene), drugi ne vredi tih para nikako pa sve i da nema tržišta polovnih.


  • 1

#4 dlogin

dlogin
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 08:12 AM

Bolji ti je u oba slučaja polovan bolje klase, mada ako ti je lakše da dugoročno mnogo puta daješ po 20-40 evra umesto da se sazuješ odjednom 300-400, onda ti ok i ovaj prvi (mada će ti od njega otprilike samo ram ostati kad krenu zamene), drugi ne vredi tih para nikako pa sve i da nema tržišta polovnih.

Generalno, nije mi problem da dam odjednom oko 400e ako je nešto dobro u pitanju, što mi je i bio primarni cilj, ali pošto je ovo nezgodno vreme za kupovinu bicikla, ne mogu da nađem ništa odgovarajuće :/ pa sam sad u ovoj varijanti.

Čak već razmišljam da li bi mi bilo isplatljivo da kupim sam ram (ako može da se nađe nešto dobro), pa da sastavim za početak neku srednju varijantu. Možda mi je to bolje nego da kupim nov bicikl sa lošijim ramom. Šta misliš o tome?


  • 0

#5 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 08:13 AM

Od babe devojka,nece da moze
  • 0

#6 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 05 June 2020 - 08:30 AM

Čak već razmišljam da li bi mi bilo isplatljivo da kupim sam ram (ako može da se nađe nešto dobro), pa da sastavim za početak neku srednju varijantu. Možda mi je to bolje nego da kupim nov bicikl sa lošijim ramom. Šta misliš o tome?

 

Nikako. Sastavljanje od delova je najskuplja varijanta i radi se jedino od meraka ili jer ti baaaš to treba (a nema se nađe u komadu) - a i treba da ubodeš noviji ram da ne bude posle da sve živo mora da se budži da bi moglo da se montira. Nije toliko bitno šta je u kojoj klasi opreme sve dok nije dno dna, jer to su krš komponente tragičnih mehaničkih karakteristika i biće kvarova i lomova i u toj „ne vozim mnogo“ varijanti. Prešao sam ceo razvojni put, znam :P

 

Ako ti nije cilj da imaš prosečne brzine preko 23-24, slobodno gledaj i neki mtb, pa stavi na njega uže ćelave gume.


  • 0

#7 aiwa

aiwa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 254 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 June 2020 - 08:45 AM

Od babe devojka,nece da moze

Zašto neće da može? Svaki deo na biciklu može da se zameni, zar to nije onda nov bicikl?


  • 0

Shimano Line-up chart 2020

 

http://productinfo.s...no.com/#/lc/1.4


#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 June 2020 - 08:52 AM

Zašto neće da može? Svaki deo na biciklu može da se zameni, zar to nije onda nov bicikl?

 

Ako je ram iole pristojan, sa britanskim standardom patrone pogona i ahead ležajem viljuške - da, uglavnom se može unaprediti.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 dlogin

dlogin
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 08:58 AM

Nikako. Sastavljanje od delova je najskuplja varijanta i radi se jedino od meraka ili jer ti baaaš to treba (a nema se nađe u komadu) - a i treba da ubodeš noviji ram da ne bude posle da sve živo mora da se budži da bi moglo da se montira. Nije toliko bitno šta je u kojoj klasi opreme sve dok nije dno dna, jer to su krš komponente tragičnih mehaničkih karakteristika i biće kvarova i lomova i u toj „ne vozim mnogo“ varijanti. Prešao sam ceo razvojni put, znam :P

 

Ako ti nije cilj da imaš prosečne brzine preko 23-24, slobodno gledaj i neki mtb, pa stavi na njega uže ćelave gume.

Tako sam i mislio, ali čisto da proverim od iskusnijeg, hvala ti :)

Da razmatram i mtb sa užim celavim gumama, ali većinom se prodaju sa amortizerom a ja bih to hteo da izbegnem.

"mada ako ti je lakše da dugoročno mnogo puta daješ po 20-40 evra umesto da se sazuješ odjednom 300-400, onda ti ok i ovaj prvi (mada će ti od njega otprilike samo ram ostati kad krenu zamene)"
Ali i ova varijanta bi mi odgovarala, tako sam i mislio da bi od tog bicikla ostao samo ram, ali povremeno bih mu dodao bolje komponente, bitno mi je bilo da li i sam taj ram vredi uopšte nešto.


  • 0

#10 dlogin

dlogin
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 09:02 AM

Zašto neće da može? Svaki deo na biciklu može da se zameni, zar to nije onda nov bicikl?

To bi meni sasvim odgovaralo, da unapredim postepeno sebi ram, ali zato mi je bitno da potrefim da mi bude neki solidan ram, da ne ispadne da je i sam ram jako loš.

 

Ako je ram iole pristojan, sa britanskim standardom patrone pogona i ahead ležajem viljuške - da, uglavnom se može unaprediti.

Kako da proverim takav ram? Pretpostavljam da ovaj ram nije baš po tim standardima? https://www.kupujemp.../oglas/91617143


  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 June 2020 - 09:06 AM

Ali i ova varijanta bi mi odgovarala, tako sam i mislio da bi od tog bicikla ostao samo ram, ali povremeno bih mu dodao bolje komponente, bitno mi je bilo da li i sam taj ram vredi uopšte nešto.

 

Taj ram nije loš. Opet - taj Trek sigurno nema lošiji ram.

 

Trek ima bolje komponente, generalno, ali:

 

zadnji točak za taj Trek, ako se menja, skuplji je.

Dok onaj Polar može koristiti točak sa račnom od 7 brzina, koji je ispod 2000 din. nov (Krypton felna, Quando nabla - ali ide to sasvim lepo i služi godinama).

Račne sa 7 brzina su jeftinije od kaseta sa 8 brzina.

Sistem sa kasetom (freehub) je jači, dugotrajniji (ako se redovno servisira) - bolji generalno.

 

Lula na Trek biciklu drži korman sa samo dva šrafa, što je nebezbedno. Polar koliko vidim ima onu sa 4 šrafa.

 

Da li je Trek duplo bolji? Mislim da nije - a duplo više košta.

Da li bi dovođenje Polara na kvalitet opreme Trek-a koštalo više od trenutne razlike u ceni? Možda - nisam siguran.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 11:26 AM

Zašto neće da može? Svaki deo na biciklu može da se zameni, zar to nije onda nov bicikl?


Ako se zameni polovnim delovima nije nov,a za nove delove vise klase ocigledno se nema para i kad se na traktor stave xtr delovi i dalje je traktor
  • 0

#13 dlogin

dlogin
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 07:44 AM

Taj ram nije loš. Opet - taj Trek sigurno nema lošiji ram.

 

Trek ima bolje komponente, generalno, ali:

 

zadnji točak za taj Trek, ako se menja, skuplji je.

Dok onaj Polar može koristiti točak sa račnom od 7 brzina, koji je ispod 2000 din. nov (Krypton felna, Quando nabla - ali ide to sasvim lepo i služi godinama).

Račne sa 7 brzina su jeftinije od kaseta sa 8 brzina.

Sistem sa kasetom (freehub) je jači, dugotrajniji (ako se redovno servisira) - bolji generalno.

 

Lula na Trek biciklu drži korman sa samo dva šrafa, što je nebezbedno. Polar koliko vidim ima onu sa 4 šrafa.

 

Da li je Trek duplo bolji? Mislim da nije - a duplo više košta.

Da li bi dovođenje Polara na kvalitet opreme Trek-a koštalo više od trenutne razlike u ceni? Možda - nisam siguran.

 

Što se nadogradnje tiče, nije problem da izađe malo skuplje, bitno mi je da imam dobar i siguran bicikl za malo duže relacije. Mada Trek mi se više sviđa, taman to što hoću, ali stvarno je malo precenjen. Možda bi mi odgovarao i neki touring sa svom opremom i dinamom, ali pošto u živim u zgradi na 5-tom spratu i naravno nemamo biciklanu, moram da ga držim na terasi i zato tražim što jednostavniji bicikl, da mi ne presedne svaki put kad ga budem spuštao dole.

 

Ako se zameni polovnim delovima nije nov,a za nove delove vise klase ocigledno se nema para i kad se na traktor stave xtr delovi i dalje je traktor

 

Nisam ni mislio da stavim delove više klase, reč je o srednjoj klasi, napisao sam gore.

Ja sam od malih nogu biciklista i vozio sam običan Capriolo Metropolis 15+ godina i još uvek ga vozim, ali samo na kraće relacije, nije više u najboljem stanju. Sad hoću da vozim na duže relacije, pa mi je potreban noviji bicikl i za moje rekreativne potrebe srednja klasa mi je taman (pa za takve i prave srednju klasu), mogu bez brige da ga održavam i može da mi traje godinama.


  • 0

#14 dlogin

dlogin
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 07:49 AM

Tražim ja i polovne, ali skoro 80% biciklova ima hidrauliku, što bih hteo da izbegnem. Ne mogu da nađem neku dobru osnovnu verziju i ako bih mogao da izdvojim oko 300-400e ako je nešto dobro u pitanju.
Tako da ako neko zna za neki dobar bicikl, alu ram, sa krutom vilom, V-brake kočnicama, slobodno preporučite.


  • 0

#15 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 06 June 2020 - 09:08 AM

Био сам у сличној дилеми пре неколико година. До тада сам терао каприоло кобру целу деценију по граду и било ми супер. Није ме занимала тематика уопште, било ми битно само да се окреће ...

 

И онда сам пазарио рам овде на берзи, у намери да само пребацим делове са старог бајса, тј. прођем што јефтиније у старту, а касније додајем помало ...

и то је изгледало овако ... https://www.flickr.c...02/24975406018/

 

Али, авај, уз тај рам сам фасовао и бициклитис, тачније акутни бициклистички компонентитис, за.ебану заразну болес'. И за пар година бајс са слике горе је мутирао у нешто сасвим десето, прво су му израсле хидрауличне кочнице, неки швајцарски точкови ... ма свашта ... https://www.flickr.c...02/40060758675/

 

... а након тога, болес' је узела маха, измењали су се разни волани, луле, седишта, шифтери, мењачи ... да не набрајам, тренутно стање је овакво ... https://www.flickr.c...02/40363807793/

 

... па ти види ... од око двеста, дођосмо до шесто и кусур еура ... није то нека пара, не кажем, ал' није ми била намера ни пола од тога да дам ... за бицикл ...


  • 4

#16 dlogin

dlogin
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 10:12 AM

Био сам у сличној дилеми пре неколико година. До тада сам терао каприоло кобру целу деценију по граду и било ми супер. Није ме занимала тематика уопште, било ми битно само да се окреће ...

 

И онда сам пазарио рам овде на берзи, у намери да само пребацим делове са старог бајса, тј. прођем што јефтиније у старту, а касније додајем помало ...

и то је изгледало овако ... https://www.flickr.c...02/24975406018/

 

Али, авај, уз тај рам сам фасовао и бициклитис, тачније акутни бициклистички компонентитис, за.ебану заразну болес'. И за пар година бајс са слике горе је мутирао у нешто сасвим десето, прво су му израсле хидрауличне кочнице, неки швајцарски точкови ... ма свашта ... https://www.flickr.c...02/40060758675/

 

... а након тога, болес' је узела маха, измењали су се разни волани, луле, седишта, шифтери, мењачи ... да не набрајам, тренутно стање је овакво ... https://www.flickr.c...02/40363807793/

 

... па ти види ... од око двеста, дођосмо до шесто и кусур еура ... није то нека пара, не кажем, ал' није ми била намера ни пола од тога да дам ... за бицикл ...

Pa da, izađe to na kraju dosta para, ali nebi mi bio problem ako dodajem postepeno, svake godine po malo i ako ću znati da ću na kraju imati dobar i srđen po mom ukusu bicikl. Zato mi je bitno da znam da mi barem ram vredi, da bih kasnije mogao da ga unapređujem, nije to ni tako loš mini-hobby, svakako bi mi bilo interesantno da istražujem.

Baš je lep ovaj tvoj bicikl, sviđa mi se ram. Ja sam navalio na hybrid, hoću da bude malo brži i naravno udoban, da mogu međugradsku vožnju da praktikujem, ali lepo izgleda i kad se na mtb dodaju ćelave gume (što uglavnom ovde skoro svi preporučuju). Meni bi čak odogovaralo da nađem neki bicikl srednje bolje klase (mtb/hybrid) oko 200-300e, koji bi mi izdržao barem jednu sezonu, pa bih ga posle unapredio sa novijim delovima postepeno, ali opet u neku osnovnu verziju bez hidraulike, ali čisto bih ga osvežio i dodao neke sitnice za moje potrebe, taman kad se malo bolje upoznam sa njim.


  • 0

#17 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 12:05 PM

I ja sam bio vezan za 1 red bull ram preko 10 godina,u krevet je iso sa mnom,ali posle kad sam poceo menjati, iako sam se lepo navozao ,u odnosu na napredne danasnje je bilo mucenje realno,on na kraju jedva 50€ ako je vredeo,i neke 3x vrednije 26ice je vreme pregazilo,kakav crni v break gdeza to delove da nadjes,dzabe bacis felne kad se istrose ni toga nema nista da valja,dok uzmes neke dostupne krypton x i prepakujes nable, vec imas kao nove za tu cenu sa diskovima,a nable su posebna prica jer obicno nisu industrija,tako da za sta god da se uhvatis novim delovima srednje klase nadogradjujes i nista ne dobijas a skuplje izadje ,nego da si odmah zagrizao za polovnu xt klasu i zavrsis pricu,tih full xt trekinga je bilo 300-350€, neunistivi
  • 1

#18 dlogin

dlogin
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 12:49 PM

I ja sam bio vezan za 1 red bull ram preko 10 godina,u krevet je iso sa mnom,ali posle kad sam poceo menjati, iako sam se lepo navozao ,u odnosu na napredne danasnje je bilo mucenje realno,on na kraju jedva 50€ ako je vredeo,i neke 3x vrednije 26ice je vreme pregazilo,kakav crni v break gdeza to delove da nadjes,dzabe bacis felne kad se istrose ni toga nema nista da valja,dok uzmes neke dostupne krypton x i prepakujes nable, vec imas kao nove za tu cenu sa diskovima,a nable su posebna prica jer obicno nisu industrija,tako da za sta god da se uhvatis novim delovima srednje klase nadogradjujes i nista ne dobijas a skuplje izadje ,nego da si odmah zagrizao za polovnu xt klasu i zavrsis pricu,tih full xt trekinga je bilo 300-350€, neunistivi

Pa eto, od skoro sam počeo malo više da se informišem, video sam da su pisali da može nekad biti nezgodno uzeti full xt ako nije u najboljem stanju, pa nisam hteo da rizikujem. Čak i budžet varira, mislio sam na startu da uzmem za oko 200e, pa sam na kraju malo pojačao na 300-400e. Ispratiću još malo, možda će se pojaviti nešto dobro za te pare.

Mada ja sam baš mislio da je za V-break lakše naći delove, čak bih mogao i sam da popravljam, pošto sam dosta često menjao paknove na starom bajsu. Izgleda da sam ja baš old-school, dosta toga se promenilo u biciklizmu.


  • 0

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 June 2020 - 01:09 PM

Pa eto, od skoro sam počeo malo više da se informišem, video sam da su pisali da može nekad biti nezgodno uzeti full xt ako nije u najboljem stanju, pa nisam hteo da rizikujem. Čak i budžet varira, mislio sam na startu da uzmem za oko 200e, pa sam na kraju malo pojačao na 300-400e. Ispratiću još malo, možda će se pojaviti nešto dobro za te pare.

Mada ja sam baš mislio da je za V-break lakše naći delove, čak bih mogao i sam da popravljam, pošto sam dosta često menjao paknove na starom bajsu. Izgleda da sam ja baš old-school, dosta toga se promenilo u biciklizmu.

 

Za V-brake jeste još uvek lako naći delove - barem u Novom Sadu.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 03:29 PM

Pa eto, od skoro sam počeo malo više da se informišem, video sam da su pisali da može nekad biti nezgodno uzeti full xt ako nije u najboljem stanju, pa nisam hteo da rizikujem. Čak i budžet varira, mislio sam na startu da uzmem za oko 200e, pa sam na kraju malo pojačao na 300-400e. Ispratiću još malo, možda će se pojaviti nešto dobro za te pare.
Mada ja sam baš mislio da je za V-break lakše naći delove, čak bih mogao i sam da popravljam, pošto sam dosta često menjao paknove na starom bajsu. Izgleda da sam ja baš old-school, dosta toga se promenilo u biciklizmu.

Nista stanju ne moze da fali pa nista se ovde ne prodaje iz kontejnera,to bi onda bilo duplo jeftinije,kaseta i lanac ako odu za 20-30€ se nadje polovno,lancanici isto,ostalo se ne trosi pa nije nikakav bauk,to za v break kao da je sve kina neka bagatela i ugradjuju na krs bajseve,skuplja ugradnja nego deo,i v break ima xt sto je i dalje na ceni za ljubitelje ali isto izadje kao nesto napredno sto se manje trosi i dostupno je uvek
  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika