Jump to content


Fotografije

Trekking - dilema između 2 modela


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
25 odgovora na ovu temu

#1 TheTodor

TheTodor
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 12:56 PM

Pozdrav svima,

 

ako može neko od iskusnijih članova da mi pomogne oko izbora trekking bicikla.

 

Nemam preterano iskustva (zapravo, skoro nimalo), ali sam malo čitao po raznim forumima (što može da bude i kontraproduktivno) :)

 

Elem, namera mi je da kupim trekking bicikl za vožnju po gradu do posla i nazad (umesto gradskog prevoza), i vikendom po Adi (rekreativno), zbog čega sam se i odlučio za trekking model. Budžet mi je oko 20.000 RSD. Znam da za taj novac ne može da se očekuje bog zna kakav kvalitet, ali meni kao rekreativcu nije ni potrebna vrhunska oprema, bitnija mi je bezbednost pri vožnji.

 

Lično, dvoumim se između ova dva modela:

 

https://planetbike.r...-madison-1.html

 

https://www.capriolo...rno-crveno-2019

 

Možda grešim, jer se ne razumem u ove karakteristike koje su navedene u njihovim specifikacijama, pa bih zato zamolio ako neko iskusniji može da mi "prevede" ili pojasni detalje, odnosno ukaže koji od ova dva modela je bolji i zbog čega. Ili, ako imate neki treći model na koji ja nisam naišao, za koji smatrate da je bolji izbor, za ove moje potrebe.

 

Visok sam 176 cm i težak 70 kg.

 

P.S. Samo još jedno dodatno pitanje: prodavac mi je rekao da ovaj model "sunrise man" postoji u još jednoj varijanti koja se razlikuje samo u jednom detalju a to je da nema amortizer. Pa me zanima da li je to mnogo lošija varijanta ili ne? (ne znam koliko je amortizer bitan, pa da mi to bude presudan kriterijum)

 

Hvala puno unapred!

 

Veliki pozdrav svim forumašima od bicikliste početnika :)

 


  • 0

#2 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 01:12 PM

Moje mišljenje je da ti je bolje da imaš amortizer, jer pretpostavljam da su tamo gore kod tebe ulice krpljene, ima mnogo neravnina itd. I zašto da ti ne bude ugodnija vožnja, ako ti brzina (nešto manja zbog težeg bicikla) nije prioritet...
  • 0

#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 June 2020 - 01:39 PM

Prednosti i mane amortizera na biciklu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14588 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 04:25 PM

Ja sam za Polar Madison.

(link)


  • 0

#5 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 05:32 PM

Pa bezbesnost u voznji iziskuje bar neku aj srednju klasu koja nije vrhunska,uz tu kilometrazu od 600-700km mesecno vec ides ka vrhu ali i dalje ne planiras nesto ozbiljnije uzeti
  • 0

#6 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 04 June 2020 - 09:05 PM

U toj cenovnoj klasi bih izbegao amortizer. Radice lepo mozda prvih par hiljada km, posle ce samo smetati. Ako trazis udobnost, stavi deblju gumu i to je to.
  • 0

#7 TheTodor

TheTodor
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 11:05 AM

Pa bezbesnost u voznji iziskuje bar neku aj srednju klasu koja nije vrhunska,uz tu kilometrazu od 600-700km mesecno vec ides ka vrhu ali i dalje ne planiras nesto ozbiljnije uzeti

 

Mesečno bih prelazio max 400 km, verovatno i manje. Na žalost, budžet mi je ograničen. Zato i pitam za savet oko izbora između ova dva modela, u okviru budžeta.


  • 0

#8 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 12:03 PM

6faz jbt, nisam znao da ih jos uvek ima na novim bajsevima. Razmisli o nabavci polovnog bajsa za te pare, mnogo ces se vise usreciti nego sa bilo kojim od gore pomenuta dva.


  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 June 2020 - 12:07 PM

6faz jbt, nisam znao da ih jos uvek ima na novim bajsevima. Razmisli o nabavci polovnog bajsa za te pare, mnogo ces se vise usreciti nego sa bilo kojim od gore pomenuta dva.

 

6fazne kasete često počinju sa 14 zuba. Dok 8-fazne kreću od nekih 11-12. Kao i većina 9-faznih, 10 faznih... 

Za rekreativnu vožnju (ako ne pedalaš u zavetrini autobusa 60 na sat, ili hoćeš dodavati brzinu pedalanjem na nizbrdici), više od 14 zuba pozadi i ne treba.

 

Tako da se efektivno, za kupca, tu ne gubi praktično ništa.

 

Prednosti? Niža cena. I što frewheel sa 6 brzina manje štrči od freewheel-a sa 7 brzina, pa se osovina manje napreže (ako se točak napravi spram toga, da nema previše nepotrebnog razmaka od kraja kasete do rama).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 02:26 PM

Pa ja ne znam gde bih za to trazio delove ,i ovde ako ima polovnih to je staro preko 20 godina kako moze da valja
  • 0

#11 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 04:07 PM

Upravo to. Pogledah malo, ima par novih 6faz kaseta/racni, ali to je neka znj klasa...


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 June 2020 - 04:35 PM

Shimano 6fazne račne rade odlično. Te najobičnije, najjeftinije (samo da nisu neke "kina", već Shimano) - oko 1000 dinara nova.

Ima ih po NS u praktično svakoj prodavnici/servisu bicikala.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 04:41 PM

Pa valjda ako dodje na red da se mijenja stavice 7 ili 8, isti je lanac, shifter je dzaba para a ofanzivniji bude bajk:)
Na starom bajku kad sam mijenjao shiftere odmah sam stavio za 8 brzina, da niie u oglasima vec bih stavio kasetu sa 8 makar polovnu

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 June 2020 - 05:28 PM

Pa valjda ako dodje na red da se mijenja stavice 7 ili 8, isti je lanac, shifter je dzaba para a ofanzivniji bude bajk:)
Na starom bajku kad sam mijenjao shiftere odmah sam stavio za 8 brzina, da niie u oglasima vec bih stavio kasetu sa 8 makar polovnu

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk

 

Za 8faz treba skuplja nabla (skuplji točak).

Za 7-faz, ako je točak napravljen kako treba za 6-faz, moraće menjati raspored spejsera, a osovina će biti više opterećena.

 

Videti ovde  - 2. slika u 4. poglavlju:

 

Zadnja nabla bicikla

 

Gore je freehub, a dole račna (freewheel). Što je taj deo desno duži, to gore po osovinu (i po ležaj).

 

A ne dobija ništa revoulucionarno sa 7-fazom, ili 8fazom, što se tiče prenosnih odnosa na biciklu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 05:57 PM

Nisam to znao, citao sam kod tebe da sto je vise brzina nazad razmak je manji pa sam mislio samo skinuti 7 brzina i staviti 8, znaci ne bi moglo?

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#16 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 June 2020 - 06:01 PM

Nisam to znao, citao sam kod tebe da sto je vise brzina nazad razmak je manji pa sam mislio samo skinuti 7 brzina i staviti 8, znaci ne bi moglo?

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk

 

Nije toliko manji razmak na svim, da bi ukupna širina kasete bila manja od one sa manje lančanika.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#17 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 06:04 PM

Znaci morao bih prvo premjeriti kad bih mijenjao, trenutno je nazad kaseta sa 7 brzina i jednim spejserom

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#18 TheTodor

TheTodor
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 06:09 PM

Nije toliko manji razmak na svim, da bi ukupna širina kasete bila manja od one sa manje lančanika.

 

Lepo se vas dvojica ispričaste međusobno, ali meni niko da kaže koji od ova dva modela je bolji za moje potrebe :) Ili bar da kaže meni razumljivim jezikom. Nisam razumeo ništa od tih vaših stručnih izraza...


  • 1

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 June 2020 - 06:19 PM

Freehub i freewheel nisu isto.

 

Ovde pričam o pomenutim biciklima za kupovinu.

 

Ako govorimo o tvom biciklu, ne bi bilo loše napraviti postebnu temu za sva pitanja i nedoumice, da ne zatrpavamo čoveku ovde.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 06:24 PM

Ok, nek obrise admin a ja cu ovom malo da procitam pa onda pitam ako sta bude nejasno

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika