Jump to content


Fotografije

Zašto se gume spontano izduvaju

izduvane gume

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
37 odgovora na ovu temu

#1 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 03 June 2020 - 01:00 PM

Zdravo, ljudi. 

 

Htela sma nešto da vas pitam. Opet mi se po ko zna koji put, kad ne vozim duže bicikl, koji za to vreme stoji u mojoj sobi, izduvaju obe gume spontano. U vožnji nekad moram da ih dopumpam, na nekih 20 km. To mi se dešava ko zna koji put.

 

U septembru sam uradila veliki servis, zamenila i spoljnu i unutrasnju gumu za svaki slučaj, vozila bajk jedno 40 km i od oktobra ga ne vozim. Inače vozim po biciklističkoj stazi, nekad putem. I sad vidim da su opet izduvane gume. Jesu duže držale napumpane nego ranije ali su se opet izduvale. Je li to normalno ili je moguće da felne nekako buše te gume, ili je nešto drugo?

 

Hvala unapred na odgovoru.

 

 


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 June 2020 - 01:18 PM

Zdravo, ljudi.

Htela sma nešto da vas pitam. Opet mi se po ko zna koji put, kad ne vozim duže bicikl, koji za to vreme stoji u mojoj sobi, izduvaju obe gume spontano. U vožnji nekad moram da ih dopumpam, na nekih 20 km. To mi se dešava ko zna koji put.

U septembru sam uradila veliki servis, zamenila i spoljnu i unutrasnju gumu za svaki slučaj, vozila bajk jedno 40 km i od oktobra ga ne vozim. Inače vozim po biciklističkoj stazi, nekad putem. I sad vidim da su opet izduvane gume. Jesu duže držale napumpane nego ranije ali su se opet izduvale. Je li to normalno ili je moguće da felne nekako buše te gume, ili je nešto drugo?

Hvala unapred na odgovoru.


Ovo su simptomi koje može izazvati ventil koji ne dihtuje dobro (loša gumica, loš ventil, ili ga samo treba pritegnuti - umetak ventila unutar tela ventila), ili neka manja rupa.

Sad - manju rupu može napraviti i felna, ili neka tanka žica, manji komad stakla, trn i sl. Vreme potrebno da se to desi je oko delić sekunde, odnosno prvih 100 metara vožnje nakon montiranja novih guma. Dešavalo mi se. :)

 

Kako zakrpiti gumu bickla


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 03 June 2020 - 02:12 PM

Pretpostavljam da imaš auto ventil. Uspi pažljivo vode (npr. špricem) u oba tako da ne bude mehurića. Ako kasnije vidiš mehuriće, pušta na ventilu. Na ponici je ovo moglo šlajmarom, sad je malo sofisticiraniji pristup.

 

Ako je problem na ventilu, nova guma. Ako nije do toga, onda su gume bušne, mož se krpi mož se menja, zavisi. Uzroci mogu da budu razni, neko sa iskustvom će na osnovu položaja rupe moći da pogodi uzrok. Felne mogu da buše gume ako ih precvikaš ili ako se smakla traka koja sprečava da se guma uvuče u prostor u kome su niple i žbice, ili ako imaš neko oštećenje felne koje je prostrugalo gumu. Moguće je i da si dobila matore, krte gume.


  • 0

#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 03 June 2020 - 02:24 PM

Svaka unutrasnja guma pusta vazduh, materijal od koga se prave ("guma") je porozna i propusta vazduh. Kako unutrasnje gume stare to vise propustaju vazduh pa se desava da guma koja naizgled nije probusena pusta vazduh ali je nemoguce naci rupu kroz koju prolazi vazduh. Potpuno je normalno da i nove gume nakon mesec dana ispuste vazduh. Po mom kriterijumu ako unutrasnja guma nedelju dana drzi vazduh ona je ispravna. Koliko brzo ce nova guma da ispusta vazduh zavisi od kvaliteta gume ali i debljine( tezine) unutrasnje gume, na primer na nasem trzistu Ponely unutrasnje gume su pravljene od deblje gume pa se teze buse i duze drze vazduh od vecine drugih. Da ne bude zabune i takve deblje unutrasnje gume vremenom ispuste vazduh i naravno mogu da se probuse.

Dakle sve unutrasnje gume pustaju vazduh, ako drze vazduh nedelju dana za mene je to ispravna unutrasnja guma.


  • 1

#5 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 03 June 2020 - 02:36 PM

Trebao je serviser da pregleda traku koja ide do felne mozda negde jede unutrasnje
  • 0

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 June 2020 - 07:05 PM

Ovde se spominje dopumpavanje na 20 km, pa sumnjam na to da pušta negde. Proveriti ventil i gumu - negde verovatno flisuje.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 04 June 2020 - 11:49 PM

Hvala vam svima stvarno, mnogo mi znače ovi saveti. Pa po ovome što ste mi napisali, pošto sam dva puta menjala u servisu celokupan set prednjih i zadnjih unutrašnjih i spoljašnjih guma i serviser je stavljao tu zaštitu između unutrašnje gume i felne, ispada da je to neko normalno stanje ili da je felna negde toliko oštećena da i dalje svaki put buši gume, i pored zaštite. Jer jedino još felne nisam menjala. Ispumpaju se i prednja i zadnja guma u isto vreme, zadnja više. Gume su Kenda spoljašnje, za unutrašnje ne znam. Probaću i to sa vodom u ventilu,slično kao šzo smo na ponici proveravali pljuvačkom. Je li moguće da rasklimam ventil gume svaki put kad pumpam ručnom pumpom, jer on uvek nas uvek pomera dok pumpam?
  • 0

#8 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 05 June 2020 - 12:15 AM

Ako opet budem imala problema sa izduvavanjem guma na na manje od 20 km,uzeću te tvrđe gume koje ste preporučili pa ću ih u servisu negde montirati. Ili ću probati da kupim neke gume u tržnom centru Okov na Bežanijskoj Kosi. Tu sam videla gomilu biciklističke opreme marke Dunlop koja je povoljnija nego slična takva oprema polovna po oglasima.Svašta imaju: gume, svetla, sedišta, bisage nekoliko vrsta,kacige, alat,zaštitnu opremu i još mnogo toga. A cene skroz ok. Ili cu uzeti te tvrđe gume koje ste preporučili.
  • 0

#9 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 12:33 AM

Nisu tvrdje nego od deblje gume (link). Jedan detalj smo smetnuli sa uma nadam se da ne koristite unutrasnje gume sa "dunlop" ventilom, u tom slucaju ne bi bilo cudno da vam gume tako brzo ispustaju vazduh. Dunlop ventil je prvi na slici sleva i ako imate takve unutrasnje gume na svom biciklu savetujem vam da ih odmah zamenite za unutrasnje gume sa jednim od druga dva sa slike u zavisnosti od rupe na vasoj felni. Takodje trebace vam i neka mala pumpa koja moze da pumpa takve ventile ali one srecom nisu skupe (link)

Attached Thumbnails

  • ventili.jpg

  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 June 2020 - 05:31 AM

Hvala vam svima stvarno, mnogo mi znače ovi saveti. Pa po ovome što ste mi napisali, pošto sam dva puta menjala u servisu celokupan set prednjih i zadnjih unutrašnjih i spoljašnjih guma i serviser je stavljao tu zaštitu između unutrašnje gume i felne, ispada da je to neko normalno stanje ili da je felna negde toliko oštećena da i dalje svaki put buši gume, i pored zaštite. Jer jedino još felne nisam menjala. Ispumpaju se i prednja i zadnja guma u isto vreme, zadnja više. Gume su Kenda spoljašnje, za unutrašnje ne znam. Probaću i to sa vodom u ventilu,slično kao šzo smo na ponici proveravali pljuvačkom. Je li moguće da rasklimam ventil gume svaki put kad pumpam ručnom pumpom, jer on uvek nas uvek pomera dok pumpam?

 

Ventil se mora rasteretiti, tj. držati rukom ako se pumpa ručnom pumpom (koja nema crevo). U protivnom se može oštetiti telo ventila, ili čak spoj ventila sa gumom (ako je felna tanka i ventil puno šeta.

 

Za gume koje ispuštaju vazduh, ako se ne otkrije uzrok, izvaditi unutrašnju, naduvati je (paziti da se ne pretera da pukne, ali može baš dosta da se naduva - 2-3 puta veći prečnik od onog kad je spakovana u točak, pa u neki lavor, ili u kadu napunjenu vodom, da se vidi kuda izlaze mehurići. Ako nema nigde mehurića, znači da je sama unutrašnja od poroznijeg materijala (ako druga guma drži pritisak puno duže).

 

Meni su se Schwalbe unutrašnje super pokazale.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 05 June 2020 - 07:06 AM

Pri sledećoj poseti servisu zamoli servisera da lepo pregleda felne. Uvali nekom (ili uvežbaj, korisno je vrlo) da skine gume pa probaj ovu foru sa lavorom i vodom.


  • 0

#12 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 05 June 2020 - 07:09 AM

Hvala puno.Uradiću tako. Potražiću mehuriće. Najverovatnije sam sama unistila ventile prilikom pumpanja rucnom pumpom.
  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 June 2020 - 07:12 AM

U ovom članku sam objasnio kako se pronalazi i krpi rupa. Na početku su linkovi ka člancima koji objašnjavaju kako se skida točak i guma sa točka, kao i kako se guma montira nazad na točak. Na kraju članka je i video demonstracija:

 

Lepljenje (krpljenje) bušne unutrašnje gume


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 05 June 2020 - 11:50 PM

Hvala Vam puno svima još jednom.


  • 0

#15 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 05 June 2020 - 11:52 PM

FalloutBoy i Dusan011, hvala puno još jednom.
  • 0

#16 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 01 August 2020 - 02:54 PM

Meni jedna guma pusta vazduh na presta ventilu, pocela je od nedavno sve vise. Ventil je iz dva dela moze da se odvrne. Izgleda da kada skidam pumpu malo cimnem taj deo pa se odvrne. Pokusavao sam i da jako zavrnem nakon pumpanja ali ne pomaze.
Moze li taj navoj necim da se namaze pa da nepusta ili da je bacim?
  • 0

#17 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 01 August 2020 - 07:38 PM

Loktajt, neki lepak, ali mislim da ti je najprostije da je batališ.


  • 0

#18 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 01 August 2020 - 10:16 PM

Probacu sa sintelanom pa cu da bacim ako ne drzi. U poslednje vreme cesto imam probleme sa gumama.

Neka preporuka za unutrasnje do oko 500din? Moze i malo vise ako su ok. Kupovao sam neke najjeftinije Rubena ali one se deformisu kad se naduvaju negde su tanje a negde deblje. Spoljna je 700x23.

Gledao sam i Ponely ali imaju kratak presta ventil, 33mm ne znam je li nezgodnije za pumpanje od vecih presta ventila kakve sad imam?
  • 0

#19 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 August 2020 - 11:42 PM

Neka preporuka za unutrasnje do oko 500din?

Nijedne! Nijedne ne vrede toliko. Osim možda onih ultra laganih. :D

Proizvodnja ih košta u centima, tako da su te cene čista alavšitna i plaćanje "brenda", pritom su i duplo jeftinije gume skroz iste.

Treba samo izbeći ponely i cst jer to jesu krševi (nemam vremena da naširoko obrazlažem). Ubedljivi best buy su ti dekatlonove, par košta 350 din ali ih nema već dugo. Skoro svaku unutrašnju na našem tržištu sam kupio probao vozio i detaljno poredio finese. Za continental a posebno schwalbe nikad više neću dati 500-600 din.

Posle dekatlonovih btwin sledeća najbolja kupovina ti je kenda.


  • 1

#20 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2020 - 05:51 AM

Kod mene Schvalbe šljakaju već 5-6 godina bez ikakvih problema.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika