Jump to content


Fotografije

Trekking/hibrid bicikl do 500 evra


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
21 odgovora na ovu temu

#1 renegad

renegad
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 08:42 AM

Pozdrav svima,

Upustio sam se prethodnih dana u kupovinu bickila i citanja po forumu da bi nasao sta mi treba, pa mi je sada neophodan savet za konkretan model.

Zakljucio sam da mi MTB ne treba, jer mi je primarna upotreba voznja do posla u BG, gde mi je ruta Zemun (preko dunavskog keja) -> Centar, tj.vecinom asfalt. Vikendom voznja do Ade, eventualno mali off-road po parkovima, Kosutnjaku. Citajuci forum sam zakljucio da mi prednji amortizer ne treba(+ dodaje na tezini bajsa koliko sam shvatio), a i da ce se nesto uze gume ovih city/trekking bicikla bolje ponasati nego deblje/sa kramponima od MTB-a. Sto se tice ostatka opreme, shvatio sam da tu ima nekoliko klasa/grupa, i da bi npr.'valjalo' da se uzme bar nesto iznad najjeftinije Tourer varijante koju sam vidjao na svim bajsevima reda velicine 30ak hiljada po radnjama. Prioritet za mene sto se tice te opreme je da te komponente traju sto duze, i efikasnost naravno nece skoditi, ali pre svega da radi sto duze 'bez problema' i da ne zahteva neke silne troskove odrzavanja.

Visine sam 179cm, tezina 75kg, i upadam cini mi se u L ram.

Dakle najveca nedoumica je koju opremu izabrati, ipak planiram da mi bajs potraje sto duze i da ne moram da ga prodajem/menjam ukoliko ljubav prema sportu postane nesto ozbiljnija vremenom.

U obzir dolaze i polovni bajsevi, s'tim sto mi treba par saveta na sta primarno da obratim paznju prilikom gledanja istih, i koliko bi me recimo kostalo da se odrade neke servisi/zamene gume itd.

Npr.ovaj mi cekira sve zahteve, i ima Shimano Deora opremu koju vidim svi hvale:
https://www.2bike.rs...02#.XtX_0BMzaL4

Hvala unapred na pomoci.

P.S. Znam da je najgori trenutak za kupovinu bajsa, ali sta je tu je :)




 


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 June 2020 - 08:56 AM

Pisao sam na sajtu o tome kako pregledati polovan bicikl pre kupovine (i koliko otprilike šta košta).

Što se veličine tiče, mislim da i M možeš komotno gledati (ja sam 178).

Pošto je to dobro i videti, snimio sam i par videa. Jedan kraći (za apsolutne početnike) i drugi sa malo više detalja:




  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 renegad

renegad
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 09:15 AM

Hvala, 

Pogledacu detaljno klipove, mada npr.tesko da mogu otici do Kraljeva trenutno i vidim uzivo navedeni bajs, ali da bar znam sta da pitam telefonom :)

Od novih mi se dopada ovaj Polar Shadow:
https://planetbike.r...ack-blue-5.html

Jel ima neko iskustva sa njim, vredi li cenovno razlika izmedju opreme Shimano Altus i Tourer koja se moze naci ovde npr:
https://planetbike.r...ter-comp-1.html

P.S. Zena je 184, vozice i ona ponekad, pa sam cenio da je bolje L ram za svaki slucaj.

 


  • 0

#4 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 10:17 AM

Naravno da vredi,plus na shedowu su disk kocnice.

Mana Shedowa po meni je ravan volan i tvrdo sediste.To sam odmah zamenio i razlika je neuporediva.
  • 0

#5 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 02 June 2020 - 12:53 PM

Ne znam koliko aktivno planiras da vozis, ali velicina rama je po mom misljenju najbitnija stavka. Ako zena ne planira toliko cesto da vozi vec da to budu povremene kratke voznje, pre biraj ono sto tebi 100% odgovara, a ona za toliko neka se prilagodi. Medjutim ako ce i ona voziti aktivnije, ili zajedno, bolje uzmite dva bajka.

 

Ovo ti pricam jer iz nekog mog iskustva sa velikim ramom. Pre ces uspeti mali ram da prilagodis sa nekim delovima (duza lula za korman, duza cev sedista itd), nego veliki da smanjis - to koliko god da smanjujes delovima ostace opet nezgrapno i veliko.

 

Sto se tice rezona koji imas, sve si dobro zakljucio za svoje potrebe. Naravno sa polovnim je bolji izbor sto se tice ulozeno/dobijeno.
Ovaj BMC deluje korektno, za cenu nisam siguran koliko je dobra posto ne pratim tu klasu u zadnje vreme, deluje mi malo jako (mozda je adekvatna shodno aktuelnim corona trendovima). Kocnice bih samo proverio koje su, ako su BR-4xx serija, onda su ok kocnice. Ako je nesto ispod toga, racunaj na malo tezi servis i osetno losiju kocnicu, nebitno sto je hidraulika.

Ne pricam iz perspektive razmazenog bicikliste koji hoce da ima najbolju klasu delova - cak je i moja sestra (totalno nezahtevni biciklista uglavnom na ravnom) sa tom klasom kocnica (shimano 3xx) rekla da su krs i da se ne zalece jer nije sigurna da li ce da je zaustave :) Isto bile nove kocnice, nikakvo prilagodjavanje plocica disku nije pomoglo, i posle par godina su iste.

Ovo vazi i za ovaj Polar Shadow - iako ima hidrauliku shimano, to ce vrlo kratko (ako uopste) raditi dobro, pa racunaj na zamenu toga u neko skorije vreme. Ostatak delova ce raditi posao, Altus nije totalni krs tako da ce sluziti neko vreme ok. Kad dodje vreme da se rasteluje, menjas za bolje delove i to je to. Meni licno je Altus oko 5000-6000km trajao (aktivne voznje) pre nego sto je zahtevao malo cesce stelovanje, dobio luft itd. Opet, zavisi od toga kako i gde se vozi, ja sam to tada vozio svuda, pa i po planini, tako da je trajao ok :)
Sada da kupujem novo, gledao bih da to bude bar Deore ako budzet dozvoljava, jer za ne toliko veliku razliku u ceni dobijes nesrazmerno dugotrajniju opremu.

 

P.S. Pozdrav od SI kolege :)


  • 0

#6 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 01:02 PM

Altus hidraulika na Polaru radi sasvim zadovoljavajuce i za nezahtevnog korisnika je sasvim Ok.

Ja jesam zamenio kocnice ali ne zato sto ne valjaju,vec eto kao bolje i dugorocnije resenje.
  • 0

#7 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 01:08 PM

Ja sa 183cm. vozim XL velicinu 56/58 i taman mi je merka.
  • 0

#8 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 02 June 2020 - 01:12 PM

Dok je nova i dok se ne zakoci 10ak puta jace, onda ne radi ni zadovoljavajuce ni nezahtevnom korisniku :) Zamena sa drugim plocicama nije bitno resila stvar, tako da se uskoro montira Deore hidraulika da se resi problem kocnica na dugo.

Ovo ostalo na bajsu i da ne radi moze najvise da iznervira i to je odprilike to, kocnica kad zatreba mora da bude dobra i da radi. To je neko moje iskustvo, ne znaci da sam u pravu.


  • 0

#9 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 01:23 PM

Mozda si i u pravu Dule.Inace isto razmisljamo u vezi kocnica.Kad i ako zatreba mora da zakoci.To je po meni najbolja investicija na bajsu.
  • 0

#10 renegad

renegad
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 08:46 PM

@dule0911 Hvala kolega na savetima, pitacu koje su kocnice na BMC-u :) Dok nisam naleteo na ovaj forum nisam ni znao da svi ti delovi mogu lako da se menjaju/budu kompatibilni, ako ovaj Polar Shadow podrzava da mu ja kasnije stavim sve te bolje komponente/kocnice, to je sjajno.

Nemam ja nista protiv 'deore' opreme na novoj bicikli, ali nisam nasao nijednu a da nije preko 100.000 :) Ako znate za neku novu biciklu koja je 70-80.000 uzecu u uze razmatranje...za pocetak drago mi je da zoksi imas dobro iskustvo sa Polar Shadow-om...

Videh u medjuvremenu i ovaj KTM, njega mogu da vidim uzivo:
https://www.2bike.rs...ov#.XtX9uRMzaL4
 


  • 0

#11 renegad

renegad
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 08 June 2020 - 03:35 PM

Hvala svima,

Kupljen Polar Shadow L na kraju, dobio sam zgodan popust, jer i trenutna ponuda polovnih bicikla nije bas na zavidnom nivou, pa cu lagano da unapredjujem na njemu sta/kad/ukoliko zatreba.


  • 0

#12 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 09 June 2020 - 04:57 AM

Ja sa 183cm. vozim XL velicinu 56/58 i taman mi je merka.


Onaj od 2 metra znaci ne vozi nista jer xxl ne prave
  • 0

#13 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 09 June 2020 - 05:37 AM

Onaj od 2 metra znaci ne vozi nista jer xxl ne prave

Kao sto vidis,ako nisi corav,napisao sam sta ja vozim i sta je meni taman.

Nisam mu rekao kupio ti xl.

A sta voze oni od 2,20m.
  • 0

#14 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 09 June 2020 - 06:00 AM

Oni voze ono sto je namenjeno za njihovu visinu,mozes ti da sednes i na decji sto ne znaci da ti odgovara samo si se tako istripovao
  • 0

#15 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 09 June 2020 - 06:44 AM

Evo ovako,capriolo je bio 21",polar Xl a Scott L.
Kao sto vidis sva tri su razlicite velicine.
Ono sto je najbitnije sva tri su 56.

Istripovao ili ne,vozio sam,vozim sad i vozicu i u buduce.Meni sa 183 idealno.
  • 0

#16 FredPeric

FredPeric
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • LocationZemun

Postavljeno 09 June 2020 - 10:49 AM

Ja sa 183cm. vozim XL velicinu 56/58 i taman mi je merka.


Iste smo visine i meni odgovara 56cm(probao komšijin) ali mi je tačno malo 'kabastiji' od 53cm..Za nijansu je manje upravljiv na uskom prostoru..
  • 0

#17 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 09 June 2020 - 12:51 PM

Ma brate mozete da vozite i avion prosto skala postoji od do visine ,ja sam 185 pa na granici L-M,ni u bunilu XL,posebno sto za sumu mi 100% vise M odgovara,pogledaje neki video voznje pa cete videti samo kolena sto im ne udaraju u volan,nego je treking geometrija kao da stoji covek
  • 0

#18 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 09 June 2020 - 01:43 PM

Ништа ново нећу рећи ... највише зависи од грађе возача, тј. пропорција ...


  • 0

#19 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 09 June 2020 - 02:05 PM

Ma brate mozete da vozite i avion prosto skala postoji od do visine ,ja sam 185 pa na granici L-M,ni u bunilu XL,posebno sto za sumu mi 100% vise M odgovara,pogledaje neki video voznje pa cete videti samo kolena sto im ne udaraju u volan,nego je treking geometrija kao da stoji covek


Ja za treking i pricam.

Mtb je nesto drugo i tu treba manji ram.
  • 0

#20 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 09 June 2020 - 03:54 PM

A covek od 2 metra na koji treking da sedne,3 xla koji ide u minus
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika