Jump to content


Fotografije

Pomoć - poboljšanje starog ili kupovina novog bicikla


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
40 odgovora na ovu temu

#1 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Postavljeno 31 May 2020 - 01:09 PM

Pozdrav svim ljubiteljima dvotočkaša.

Moj prvi post ovde i odmah nešto tražim. Potreban mi je savet, toplo se nadam da se neću duže zadržavati na forumu (poslednji put pre par godina sam ušao na forum ljubitelja satova, trenutno mi više vredi kolekcija satova nego automobil koji vozim a o vremenu, znanju I internet prijateljstvima – Australi, USA, Singapur, Hrvatska, Srbija itd-  koje sam stekao zahvaljujući horologiji moja supruga I nema neko mišljenje - čak šta više bilo je “opasnih po brak” situacija). Ako bi ušao u ovu temu sa istim žarom, bojim se da moj porodični / finansijski život to ne bi podneo.

Elem za dlaku sam bliži pedestim nego četrdesetim, 1,88 cm / 88 kg, volim trčanje, satove, biciklizam I pšenično pivo….6 dana u nedelji sam oličenje sportiste, sedmi dan poništavam / u.erem sve prethodne dane.

Pređem nedeljno 60-100 km, (do posla, do drugara ili čisto uživanje) klonim se ulice koliko mogu (znači na I sa trotoara, biciklistička staza – mada mislim da bi ravnije bilo po šumskoj stazi nego po našim betonskim površinama) I to je to.

Moj trenutni bajs je zaostavština iz studentskih dana, 15-ak godina je čamio u selu, prošle godine urađena generalka. Ok je, malo treba da imaš jače palčeve za menjanje brzina, zna da izda prebacivanje brzina na uzbrdici kada se vraćam na Banovo Brdo (od toga poludim, kada sednem na bajs ne volim da dodirnem tlo – neka moja igra), tvrd je, sedište mi je visoko pa je I nestabilan, stavljene su nove gume (bez onih velikih krampona) itd.

Imam dobrog drugara, stalno pričamo o vikend rutama do Fruške Gore, okolnih sela / gradova itd ali mi je ovaj bajs nekako nesiguran I neudoban (ma koliko mi je zadnjica navikla na sedište). Osećam se slomljeno posle dužih vožnji (npr poslednji put prešao 60-ak km u cugu) na njemu za neki ozbiljniju rutu (nemam poverenja u njega a voleo bih da imam otvorenu i tu opciju i da se prepustim tome) . Naravno, osnovna namena ostaje – gradska vožnja sa povremenim izletima van grada.

Da li mogu poboljšati moj trenutni bajs, šta bi ste mi prepuručili, da li je vredan toga? Da li mislite da treba da pređem na bolji /jači bajs? U ovom drugom slučaju mi treba procena vrednosti mog trenutnog bajsa I preporuka za novi (budžet je stari bicikl + cca 500 EURa, polovni dolaze u obzir naravno)

 

I na kraju evo I slike mog spinning bajka, za hladne I kišne dane – motam I njega redovno, ko zna koliko smo zajedno prošli i utakmica odgledali.   

Zahvaljujem se na pomoći i veliki pozdrav

 

Attached Thumbnails

  • IMG_20200531_124332.jpg
  • IMG_20200531_124305.jpg
  • IMG_20200531_124203.jpg
  • IMG_20200531_124233.jpg
  • PhotoGrid_1588698883259.jpg

  • 0

#2 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 31 May 2020 - 02:02 PM

Tvoj bajs je mali za tebe, protom to je ono sto se prodavalo krajem 90tih.

Ja sam isto tako negde krenuo, u hobi biciklizma, pa sam nakupio mnogo bicikli u kolekciji. Pogledaj temu stari bajs za po gradu, biciklizam je divan hobi,verovatno podjednako strastven kao i satovi :)

Ja bih preporucio pravog turera, s kraja 80tih, ako zelis rock solid bickl.
  • 1

#3 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Postavljeno 31 May 2020 - 02:08 PM

Hvala na brzom odgovoru. Pretpostavljao sam da mi treba veći ram. Kolika je realna vrednost ovog mog Capriola pasata (bez Cat eye-ova). Ako ništa drugo zbog mesta u garaži mora van

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#4 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 31 May 2020 - 03:29 PM

Za budzet koji si naveo, mozes naci jako pristojan bajs i dokupiti jos poneku sitnicu... Prvo izvrsi merenje svojih osnovnih fizickih dimenzija, koje mozes naci na nekom od sajtova za bike fit, pa odredi velicinu bajsa koji ti treba (iste smo visine, pa mozes odmah da gledas velicinu L/xL u zavisnosti od proizvodjaca). Moj ti je savet da gledas proverene marke ramova (ktm, merida, stevens...) a od grupe menjaca shimano deore lx, slx ili xt u izvedbi 3x9 ili 3x10 za mtb ili trekking, ili shimano tiagra/105 ako se odlucis za drumasa. To ce da te sluzi pouzdano i dugo. Prednji amortizer nije nuzan.
Razmisli i o vrsti bajsa koju hoces da kupis, da li je to mtb, neki trekking ili mozda drumski ili gravel. Puno je stvari o kojima treba razmisliti, pa krenuti u potragu. A stari bajs ne vredi nesto puno...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 2

#5 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Postavljeno 31 May 2020 - 03:41 PM



Za budzet koji si naveo, mozes naci jako pristojan bajs i dokupiti jos poneku sitnicu... Prvo izvrsi merenje svojih osnovnih fizickih dimenzija, koje mozes naci na nekom od sajtova za bike fit, pa odredi velicinu bajsa koji ti treba (iste smo visine, pa mozes odmah da gledas velicinu L/xL u zavisnosti od proizvodjaca). Moj ti je savet da gledas proverene marke ramova (ktm, merida, stevens...) a od grupe menjaca shimano deore lx, slx ili xt u izvedbi 3x9 ili 3x10 za mtb ili trekking, ili shimano tiagra/105 ako se odlucis za drumasa. To ce da te sluzi pouzdano i dugo. Prednji amortizer nije nuzan.
Razmisli i o vrsti bajsa koju hoces da kupis, da li je to mtb, neki trekking ili mozda drumski ili gravel. Puno je stvari o kojima treba razmisliti, pa krenuti u potragu. A stari bajs ne vredi nesto puno...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


OK, vidim da mi čitanje i proučavanje ne ginu. Mislio sam da mogu nabrzaka to da odradim. Da odaberem slavinu na kuhinji mi je trebalo nedelju dana. Za ovo će otići malo više.
Za početak sam sebi postavio cilj - da se što manje zeznem sa prvom ozbiljnom kupovinom.
Aj sada da počnem sa vrstama bajka i da vidim šta mu dođe taj gravel

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#6 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 01 June 2020 - 04:02 PM

Au svaka ti cast sta si vozio,pokloni to nekom i uzmi za te pare nesto normalno,mozda na zimu kad bude jeftinije
  • 0

#7 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Postavljeno 01 June 2020 - 04:47 PM

Ne bije boj svijetlo oružje no srce u junaka.
Kakva zima, naćiću nešto dobro u narednih 10-15 dana, pa makar i skuplje

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 1

#8 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 01 June 2020 - 04:53 PM

(link) (link) (link) (link)


  • 1

#9 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Postavljeno 01 June 2020 - 05:30 PM

Mislim nešto malo bolje, polovno da uzmem. Hvala na predlozima i to je opcija. Sutra idem kod drugara, vlasnika Sunny Bika na Medaku (setio sam se da ga imam) . Pa ćemo da da se dogovorimo nešto. Voleo bih da probam neki pristojan gravel, teorijski je to idealno rešenje za mene. Možda i neki sat stavim na KP pa znatno ojačam budžet. Lov je počeo, sada edukacija i probanje raznih varijanti. Verovatno ću u tome podjednako uživati kao u vožnji na kraju kada nešto budem pazario

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#10 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 02:58 PM

Puno razgovora i gledanja danas, entuzijazma je nestalo. Probao sam par različitih modela bajsa. Definitivno je izbor na tracking bajs ili MB sa točkovima od 29 inchi i drumskim gumama. Takođe, sam zaključio da je moj idealan „broj“ XL to jest visina od 58 cm (manji nikako ne ide, a XXL to jest 60 cm mi je značajno manje upravljiv). Upoznao sam se malo sa cenama rezervnih delova za ozbiljnije bicikle (amortizeri, kočnice, viši nivoi menjača Shimano,  Sram itd) te spoznao da još dugo neću biti u stanju da bez prihvatljivog rizika pazarim polovni bajs to jest da nisam spreman da naknadno bajs nadograđujem/popravljam sa kvalitetnim delovima.

Otišao do Planet Bika da uprkos preporuci kolege Dušan011 za model Shadow pogledam Polar Forester Pro (ista cena za oba modela od 49,990.00) a Forester ima prednje amortizere i koroman koji je podesiv napred / nazad a ne samo gore/dole, te se na njemu sedi malo uspravnije nego na Shadow-u a gume su 29 inch (Forester) vs 27,5 inch (Shadow). Posle probe došao do zaključka da je iskusni kolega ipak u pravu i da je Shadow cca 9 kg lakši od Forestera, lepši, graciozniji a da amortizeri i položaj sedenja ne prave toliku razliku uzimajući u obzir razliku u težini. 

Par dana ću još malo da čitam / gledam / probam ali nov bajs je za sada jedina prihvatljiva opcija a imajući u vidu cene i nivoe opreme koje sam video u Planet Biku,  Shadow je za sada favorit




Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#11 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 10:40 AM

(link) (link) (link) (link)

Poštovani Dušane,
Kakvo je vaše mišljenje na "daljinski" u vezi ovog bajsa
https://www.2bike.rs...-pure-vel-58-cm
Lomim se između novog Shadow-a i ovog na oglasima. Kod Shadowa je volan baš ravan i to bih prvo zamenio a ovaj osim višeg nivoa opreme deluje dosta udobnije
Hvala

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#12 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 11:17 AM

I meni je isto volan smetao i sutra dan je zamenjen u paketu sa sedistem.Rise volan obican alu 850 nije neki trosak.

Evo razlike rise-flat.

Attached Thumbnails

  • IMG_20191210_104919.jpg
  • IMG_20191016_163617.jpg

  • 2

#13 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 12:24 PM

@Nesoni   Kao sto ste napisali, daljinski "osim višeg nivoa opreme deluje dosta udobnije". Jedino ne znam koliko dugo ce vremena proteci pre nego sto sticna sa amortizerom pocne da skripi na CUBE-u. Bilo bi dobro kada biste prijatelja koji se razume u bicikle poveli sa sobom da ga pogledate. Ja ne mogu da prelomim izmedju ta dva, moracete da poslusajte svoj instikt u ovom slucaju.


  • 1

#14 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 03:51 PM

Hvala puno svima na pomoći. Problem ravnog volana sam rešio sa pokretnom lulom. Shadow će pokriti moje svakodnevne potrebe, prešao sam danas 30-ak km po Bgdu i nemam neke zamerke . A za nešto ozbiljnije ćemo da vidimo kasnije. Sutra jurim dodatnu opremu (rogove, sajlu, nožicu itd) u Planet biku i u ostalim radnjama je sve razgrabljeno, ništa nemajuIMG_20200606_172545.jpg IMG_20200606_172610.jpg IMG_20200606_172628.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#15 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 04:53 PM

Prateci forum stekao sam utisak da te pokretne lule nisu bas srecno resenje.Hoce same da popuste.Videces vec i sam vremenom kako se ponasa.

Buziri bukvalno od prvog dana krecu da grebu ram pa vidi da nabavis providne stikere i izlepis kriticna mesta na ramu.

Srecno i uzivaj u novoj makini.
  • 0

#16 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 05:53 PM



Prateci forum stekao sam utisak da te pokretne lule nisu bas srecno resenje.Hoce same da popuste.Videces vec i sam vremenom kako se ponasa.

Buziri bukvalno od prvog dana krecu da grebu ram pa vidi da nabavis providne stikere i izlepis kriticna mesta na ramu.

Srecno i uzivaj u novoj makini.


Hvala na savetima. Šta su buziri ako može kratko objašnjenje?

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#17 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 06 June 2020 - 06:34 PM

"Creva" kroz koja idu sajle menjaca i kocnice.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 1

#18 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1363 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 June 2020 - 06:47 AM

Hvala na savetima. Šta su buziri ako može kratko objašnjenje?
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk


Buziri = Bužiri ;)
  • 2
The sea, the sea

#19 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 932 posts

Postavljeno 08 June 2020 - 01:14 PM

Kratak osvrt početnika / mene posle prvih 100-ak pređenih kilometara. Moram pod hitno da menjam rukohvat, jer je guma na bajsu izuzetno oštra i neudobna (pogledajte žuljeve koje sam dobio). U tu svrhu mi je potrebna preporuka, koji materijal je najzahvalniji za rukohvat a imajući u vidu vrućinu, znojenje, udobnost. Večeras ću da stavim male alu rogove koji će verovatno nešto pomoći (stoje mi 10-ak godina u garaži, juče sam ih iskopao). Dužina rogova je 8,5 cm i biće privremeno rešenje. Da li ima neki standard pod kojim uglom se stavljaju ili je to stvar lične preferencije?

Bajs je tvrđi u odnosu na mog mučenog prethodnika sa početka thread-a (doduše prodat je za jedan dan za 100 evrića preko KP), što je i razumljivo sa obzirom na tanji profil gume. Brzine se glatko šaltaju ali je Shadow je sporiji na pravcu od mog prethodnika !!!! (bezimen Šimano menjač makar za mene, 3x6, treći stepen pogotovo 5-6 brzina mnogo su teže/brže nego na Shadow-u) Zato mi na usponu treba duplo manje snage / energije od prethodnika, te mi Banovo Brdo sada od podnožja/Ade do vrha/Košutnjaka dođe baš laganica i nema više ispuštanja duše na pojedinim deonicama. Faktički, za funkcionisanje bajsa biće mi potreban samo treći stepen prenosa u okviru koga šaltam brzine, ostale mogu slobodno da „oslobodim“ službe i na najvećem usponu.

Kočnice na novom Shadow-u su premo mom skromnom znanju slabije u odnosu na prethodni Capriolo ili su pak tako podešene. Vraćao sam se kod ovlašćenog servisera par minuta posle preuzimanja bajsa, on mi ih je malo stegao i rekao da nije poenta da kočnice odmah zablokiraju točak te da mi je verovatno bilo loše podešeno na prethodnom bajsu. Tako da je moguće da je način kočenja ipak stvar navike. obratiću na to pažnju jer živim u ulici / kraju na kojem „koze pasu pod ručnom“.  

Pedale su mi uže u odnosu na prethodne (priznajem,  vozim sa širokim patikama za trčanje), ne smeta mi ali mi spoljni deo stopala visi preko pedale, jurim lepljivu providnu foliju da po savetu zaštitim ram od grebanja sajli (kakva glupost/sitnica a nigde ne mogu da je nađem).

Prilikom okretanja pedala, na jednom delu okreta se čuje zvuk (kao da nešto grebe jedno od drugo, da li lanac, da li drška pedale), jezivo me nervira ali probaću da izdržim do prvog kontrolnog servisa za mesec dana a možda zvuk i prestane kada se bajs malo razradi.

Poslednja slika je parking na poslu, slikano malopre. Nadam se da u 17h neće sastaviti nebo i zemlju neka kišurina. Sa druge strane, možda bi trebalo i u tim uslovima da ga probam

Pozdrav

PhotoGrid_1591618122384.jpg IMG_20200608_145310.jpg IMG_20200608_084444.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#20 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 08 June 2020 - 03:09 PM

Teško da ti je novi sporiji na pravcu (pošto imaš isti raspon zuba na pogonu i kaseti kao i pre) nego ti je vrv. lakše da okrećeš zbog većeg točka i uže gume.

 

Jel su ti kočnice "gumene", kakav je osećaj kada stisneš do kraja ručicu?

 

Proveri da ti desna kurbla (deo pogona na koji se kači pedala) ne kači prednji menjač prilikom okretanja pogona.


  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika