Jump to content


Fotografije

srednji pogon...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
63 odgovora na ovu temu

#1 gillonio

gillonio
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 06:27 AM

Nakon potreage za biciklom i kupovine iste, kao neko ko nikad ništa na bicikli nije radio, pravio sam se da mnogo znam i naravno napravio krš i lom koji me je koštao srednjeg pogona i u vezi sa tim imam par pitanja.

 

Prilikom stavljanja pedala iste sam verujem pogrešno namestio i pritom zavrnuo u pogrešnom smeru što je dovelo do potpunog uništavanja navoja na srednjem pogonu. U pitanju je shimano fs-m191. Lokalni majstor mi je stavio drugi pogon i to ovaj

 

https://www.capriolo...-crni-z28-38-48

 

Kako mi je važno da mi bicikl ide, bez neke velike patnje za originalnim delovima itd..iskrisalisalo mi se par problema koje bi hteo da rešim 

1. ono što sam uspeo da vidim prilikom vožnje sa originalnim srednjim pogonom je da sam brzine menjao najnormalnije bez nekog lufta i dodatnog pritiska na menjače i bez čudnih zvukova prilikom okretanja pedala, od kada je stavljen novi pogon vidim da u nekim brzinama lanac kači sa strane pa se čuju raznorazni zvuci, a prebacivanje na najveći zupčanik zahteva dodatan pokret na menjaču . Zanima me da li je to zbog pogona ili "samo" menjač nije naštelovan?

2. prilikom kupovine bicikle na te stvari nisam obratio pažnju, sada jesam, pa me zanima , taj deo oko srednjeg pogona i menjača je prilično mastan , ali ona zapekla mast (što kažu auto mehaničari - kad je tako onda znaš da je sve ok ) pa me zanima da li je možda savet da se to opere ili da se ne maltretiram oko toga?

 

3. takođe kod srednjeg pogona postoji deo, ja bih to nazvao " nosač za plastičnu zaštitu od lanca"  koji je prilično zarđao. Na njega je prikačena ta plastična zaštita od lanca. Koliko sam video on je sastavni deo rama pa pretpostavljam da se to ne menja već bi trebao da ga prefarbam.

 

4. Imam ortaka mašinbravara koji ima kompletan alat za narezivanje navoja, da li je neko radio i da li ima iskustva sa narezivanjem navoja , odnosno da li mislite da bi mogao da narežem navoje na mj šimano srednji pogon ili da to ide u prodaju kao neispravno pa možda neko može nešto da iskoristi od toga.

 

Hvala


  • 0

#2 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 08:20 AM

Вероватно треба подесити/наштеловати мењаче. На курбли старог погона може да се убаци чаура са навојем какав је био па да се поново монтира педала. Не би било лопе и да овде поставиш неколико слика.
  • 0

#3 gillonio

gillonio
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 08:38 AM

Сликаћу кад стигнем кући, кад кажеш слике врвт мислиш на тај мој покваерни средњи погон?


  • 0

#4 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 09:16 AM

Слике проблематичних места. Што се тиче садашњег рада, треба само наштеловати мењаче да не чеше ланац. То је требало да уради онај ко ти је заменио погон.
  • 0

#5 gillonio

gillonio
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 09:54 AM

Слике проблематичних места. Што се тиче садашњег рада, треба само наштеловати мењаче да не чеше ланац. То је требало да уради онај ко ти је заменио погон.

Odvešću bajs u subotu da mi to sredi. Šaljem slike kasnije. Hvala 


  • 0

#6 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 10:01 AM

Ako je stari pogon sa manje od 48 zuba verovatno treba prednji menjac malo podici i onda nastelovati.
  • 0

#7 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 May 2020 - 11:14 AM

Ako je stari pogon sa manje od 48 zuba verovatno treba prednji menjac malo podici i onda nastelovati.



Pa to je trebao da našteluje onaj ko mu je menjao pogon. Jebo takvog majstora.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#8 gillonio

gillonio
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 11:38 AM

Јбг мени се журило, сервиси у београду пренатрпани и дај шта даш. Видећу да ли уопште зна шта треба да уради


  • 0

#9 gillonio

gillonio
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 05:51 PM

Evo kako to izgleda

Attached Thumbnails

  • DF0E71FD-6BA5-4B45-8944-13D530A573DB.jpeg
  • 448F52E5-72EF-4CCE-A256-3C7E77CAB681.jpeg
  • 4DAF6655-9ECD-48D8-96B5-23C535E85A4A.jpeg

  • 0

#10 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 21 May 2020 - 10:18 PM

Штитник ланца се скида када се извади патрона. У курблу мора чаура са навојем да би се монтирала педала. Прво се уреже навој за ччауру, па онда иде чаура. Мењачи морају да се наштелују
  • 0

#11 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 21 May 2020 - 10:40 PM

Koliko sam uspeo da se informisem, Lasco pogon ide na osovinu duzine 118mm a Shimano 191 na osovinu duzine 123mm. Kada se stavi Lasco pogon na osovinu predvidjenu za Shimano onda su pogonski lancanici pomereni ka spolja minimum 2~3mm a moguce i citavih 5mm, sto je verovatno uzrok zasto je sada otezano menjanje prednjih brzina. Nadam se da ce se taj problem resiti samo stelovanjem prednjeg menjaca.


  • 0

#12 gillonio

gillonio
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 22 May 2020 - 06:17 AM

Штитник ланца се скида када се извади патрона. У курблу мора чаура са навојем да би се монтирала педала. Прво се уреже навој за ччауру, па онда иде чаура. Мењачи морају да се наштелују

 

Koliko sam uspeo da se informisem, Lasco pogon ide na osovinu duzine 118mm a Shimano 191 na osovinu duzine 123mm. Kada se stavi Lasco pogon na osovinu predvidjenu za Shimano onda su pogonski lancanici pomereni ka spolja minimum 2~3mm a moguce i citavih 5mm, sto je verovatno uzrok zasto je sada otezano menjanje prednjih brzina. Nadam se da ce se taj problem resiti samo stelovanjem prednjeg menjaca.

 Hvala na odgovorima, sutra ga vozima na štelovanje i nadam se da će uspeti da se to sredi. Dušane tebi sam ostao dužan informaciju - uzeo sam gaudereit lc 30. Iskren da budem nisam presrećan, ali se trudim da bicikl što više prilagodim svojim potrebama. Prva mi je bicikla i svakako je sve veliko iskustvo i nauk za ubuduće, kako kupovati bicikl, od koga i šta gledati. 

Na kraju joše jedno pitanje, da li mislite da treba oprati taj deo oko srednjeg pogona , vidi se na slikama koliko se tu prašine nakupilo ili tim pranjem ( video sam po temama) da mogu da napravim još štete. Ne bi ga ja prao, odvezao bi ga kod nekog ko to radi, jer šta god da uhvatim da radim napravim katastrofu.


  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 May 2020 - 07:18 AM

Pranje bicikla ne bi trebalo da mu šteti - samo izbegavati onu vodu pod visokim pritiskom ("puška" za pranje), pošto to nabija vodu unutar ležajeva. Kofa, obično baštensko crevo, Fairy deterdžent, ili neko namensko sredstvo - sve to radi posao.

 

Uz pažnju da se ne zamaste kočione površine, pogotovo kod disk kočnica, jer se te pakne praktično ne mogu odmastiti (upijaju mast).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 22 May 2020 - 09:23 AM

Trebao bih rastaviti srednji pogon, krcka lijeva pedala kad ode dole, planirao sam to danas medjutim ja imam onaj neki nazubljeni kljuc kao gedora sto ide unutra u onu solju kad se skine poluga a koliko vidim na ovpo sad biciklu su te solje nazubljene iz vana... Jel ima neka fora za odvrtanje ili da nabavim prvo kljuc, kako se uopste zove taj kljuc?

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#15 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 22 May 2020 - 10:38 AM

Zanemarite, imam taj kljuc samo nisam znao,na drugom kraju onog hepeka s lancom za skidanje kasete :)
To bi trebala biti bb52, planiram skinuti, pregledati i ocistiti drugu nemam pa cu vratiti ovu. Odvrcu se u smjeru okretanja pedala, kod montiranja zavrnuti do kraja desnu a lijevu koliko ide, trebam li na sta jos paziti?

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#16 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 22 May 2020 - 04:43 PM

Gxp? Lezajevi djeluju ok, ovim kineskim kljucem se ne isplati skidati, siri se pa sam jednu maticu iskrzao samo tako

Edit
Jel moguce da ta patrona kosta 75 evra???



IMG_20200522_183933.jpg IMG_20200522_183957.jpg

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#17 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 22 May 2020 - 05:10 PM

Srednja glava SRAM GXP BSA 421591000 (142 KM)
https://www.olx.ba/r/34342570/40813

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#18 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 May 2020 - 05:16 PM

https://www.capriolo...tiv-gxp-137-eng

Jel pasuje ovo?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#19 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 22 May 2020 - 05:25 PM

To je oko 40 evra jel tako, opet nije malo al bolje nego 75, kakav sam baksuz od toliko lijepih i jeftinih patrona. Olx pretraga me ohladila

https://www.olx.ba/p...a?trazilica=gxp

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#20 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 May 2020 - 05:41 PM

Постоје адаптери са 24 на 22мм

А да је ниси упропастио могао си да прођеш са 10-15 еврића за замену лежајева и да се направи адаптер са 24 на 22


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika