Jump to content


Fotografije

Prelazak na 25mm gume,isplati li se?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
225 odgovora na ovu temu

#41 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 May 2020 - 11:39 AM

https://www.cyclist....ightweight-rims


Ono sto se jos zaboravlja kao vazna prednost aero tockova jeste i veca krutost aero tockova jer na felnama naravno ima mnogo vise materijala. To mozda nije toliko vazno kada je vozac ultra lagani penjac od 60, 70 kila, ali ako je tezak a lepo zapne na brdu, osetice mnogo manje fleksije na tezim aero tockovima...

Ja bih za sebe uvek izabrao teze, jace i aero. Da sam mrsav, verovatno ovu drugu opciju...

 

Da - onda se uvija ceo ram, pa točak češe o kočnicu (ako se ne koriste diskovi).  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#42 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 13 May 2020 - 12:33 PM

Ako je punačka i na vagi meni ne izgleda lepše :D

Pa nije u tome je fora, lagane su skoro sve, sem onih ispod 10e sto je i razumljivo.


  • 0

#43 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 May 2020 - 01:00 PM

Pa nije u tome je fora, lagane su skoro sve, sem onih ispod 10e sto je i razumljivo.


Nisu ni sve tanke gume lagane. Primera radi, nasao sam podatak (nisam licno merio) da je guma Scwalbe Durano plus 23mm nesto oko 350 grama teska, dok je Conti GP u 25mm verziji teska nesto tik iznas 200. Dakle, "punackija" ali laksa.

Pa ti sad budi pametan. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#44 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 13 May 2020 - 02:14 PM

Pa kako se Švalbe haba, mora imati viška mesa da bi iole trajala :P :P


  • 0

#45 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 13 May 2020 - 02:44 PM

https://www.cyclist....ightweight-rims


Zanimljivo poredjenje ultralaganih i aerodinamicnih tockova...

Za one kojima engleski malo slabije ide, suma sumarum je da su ultralagani tockovi u prednosti samo uzbrdo, i to uz velike nagibe. Sve do neki 6,7 pa i 8% nagiba razlika je skoro neprimetna.
Medjutim i razlika u tezini nije toliko drasticno velika kao sto se cini, karbonski aero tockovi su 400 do 450 grama tezi, ali zato na ravnom stvaraju mnogo manji otpor vazduha, a pogotovo nizbrdo i na vecim brzinama. Ono sto se jos zaboravlja kao vazna prednost aero tockova jeste i veca krutost aero tockova jer na felnama naravno ima mnogo vise materijala. To mozda nije toliko vazno kada je vozac ultra lagani penjac od 60, 70 kila, ali ako je tezak a lepo zapne na brdu, osetice mnogo manje fleksije na tezim aero tockovima...

Ja bih za sebe uvek izabrao teze, jace i aero. Da sam mrsav, verovatno ovu drugu opciju...

 

Pa ja to pricam zadnjih 10 godina. I kada kazem da je Ksyrium go... od tocka za sve sem za brdo hoce oci da mi izvade. Kako tocak ispod kilo i po go...


  • 1
.

#46 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 May 2020 - 02:46 PM

Nisu ni sve tanke gume lagane. Primera radi, nasao sam podatak (nisam licno merio) da je guma Scwalbe Durano plus 23mm nesto oko 350 grama teska, dok je Conti GP u 25mm verziji teska nesto tik iznas 200. Dakle, "punackija" ali laksa.

Pa ti sad budi pametan. :)

 

Ako me sećanje ne vara, Schwalbe Durano Plus imaju ozbiljn(ij)u zaštitu od bušenja. Otud i veća masa.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#47 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 May 2020 - 03:42 PM

Jeste, imaju baš dobru zaštitu od bušenja, ali uprkos tome što su teške, još su i tvrde užas! Ja sam ih prošle godine (doduše nešto malo na back up bajsu) vozio u kombinaciji sa jako krutim alu ramom i krutim točkovima. Znači plombe ispadaju kad idem preko neravnina. Poslednji put sam na taj bajs montirao Conti GP5000, znači guma je toliko udobnija, da je prelaz takav da sad imam utisak da vozim po oblaku. :)

 

Schwalbe se doduše nikad nije probušila za to malo što sam je vozio i kažu mnogi da traje 15 plus hiljada kilometara....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#48 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 May 2020 - 04:02 PM

Jeste, imaju baš dobru zaštitu od bušenja, ali uprkos tome što su teške, još su i tvrde užas! Ja sam ih prošle godine (doduše nešto malo na back up bajsu) vozio u kombinaciji sa jako krutim alu ramom i krutim točkovima. Znači plombe ispadaju kad idem preko neravnina. Poslednji put sam na taj bajs montirao Conti GP5000, znači guma je toliko udobnija, da je prelaz takav da sad imam utisak da vozim po oblaku. :)

 

Schwalbe se doduše nikad nije probušila za to malo što sam je vozio i kažu mnogi da traje 15 plus hiljada kilometara....

 

Ne možeš imati sve - barem sa današnjom tehnologijom. Što bolja zaštita od bušenja, to su gume tvrđe i teže.


  • 3

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#49 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 13 May 2020 - 08:18 PM

Taman sam odlucio za tockove odprilike sta bih, sad me cela ova prica opet bacila u razmisljanje. Definitivno je Relja u pravu da ne mogu da dobijem sve. Posto bih i lagano (oko 1.6kg za set smatram laganim), bar malo aero, pritom udobno i da se dobro penju (sto ne ide jedno sa drugim). Naravno, cena da bude razumna... n2:hahaha


  • 0

#50 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 May 2020 - 08:25 PM

1,6 kg a da su bar malo aero, jedino ces dobiti od full karbonskih tockova koji malo vise kostaju.

Neki semi aero profil, alumunijum ce biti tocak od 30 do 35mm dubine, tezine ispod 1,9 kg tu racunaj da su razumne cene Mavic Cosmic, Fulcrum Quattro, Vision Team 35m

Ja na jednom bajsu imam Cosmic i za sada sam zadovoljan. Lepo nose moju tezinu od 95kg, za sada ih jos nisam centrirao posle godinu dana, redovno proveravam tenziju zbica i sve je OK. To je super tocak za trening ali ga ja recimo ne bih koristio za brevete na koje ces se izgleda lepo navuci. Sa ovim tockom ako u 2 nocu blajbnes u neki krater i pukne zbica, voznja se zavrsava jer je napred 16, nazad 21... Dakle za trening da, za maraton ipak ne... Pogotovo ne za nas teskase...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#51 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 13 May 2020 - 08:28 PM

Ima li znacajne razlike u voznji izmedju Ultra Sport II i Grand Sport Race guma, zna li neko ?


  • 0

#52 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 13 May 2020 - 10:24 PM

@Smasher

Upravo su mi Cosmic Elite UST WTS 2020 Model za center-lock disk u uzem izboru. Imaju 24 zbice, mozda vise jer su za disk? Zato sam se i nadao da ce biti ok. Posto mi je na bentu najvise potrebno za brdo, a tu znaci manja tezina, nisam siguran koliko bih osetio 200-300gr lakse tockove na jacim usponima u odnosu na Cosmic Elite. Nabavio sam u medjuvremenu set tockova sa dinamom, 32 zbice i ukupne tezine 2150g, predpostavljam da su dovoljno jaki za touring i brevete, pogotovo zbog diname, pa zbog toga sad trazim neke brze/lakse/aero/sta god.

 

offtopic:

Kako to mislis izgleda da cu se navuci? Za vikend zena nesto isplanirala i ne mogu da vozim 200k, ali ajd necu da se raspravljam sa trudnicom, ne isplati se :lol:


  • 0

#53 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 May 2020 - 04:01 AM

Pa to ti kazem. Da nije trudna bilo bi cao, zdravo, ja idem. :)


Mavic Cosmic Elite je super tocak u smislu odnosa cena\kvalitet. Da li ce ti toliko znaciti 200,300 grama, nemam pojma. Verovatno to ne mozes da osetis, sem ako ne stavis vatmetar pa na istoj deonici npr uspona i tacno meris koliko ti treba negde da se popnes kad primenjujes skroz istu snagu. Isto vazi i za aerobenefite. Ima dobitaka ali su onu marginalni kod rekreativca. Sto vise zapnes kao konj da okreces, tad se dobici bolje vide.

Sigurno je jedno sto je Gadjan rekao, a to je da ce bajs sa tim tockovima biti mnogo lepsi, a cim je lepsi, cinjenica je da nas to motivise da vise i brze vozimo. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#54 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 23 May 2020 - 11:40 AM

Da ne otvaram novu temu,samo cu nadovezati ovde.Stigle su mi gume Continental Ultra Sport II 25mm.
Nazad na ramu zadnje gume lufta ima rekao bi i za 28mm,ali mi je napred kod prednje gume malo sumnjivo.Ima lufta mozda rekao bi nekih 2-3 mm,sto mislim da je dovoljno ali opet imam tu neku sumnju da nece mozda grebati od od ram prilikom voznje.
Trebao bi neciju pomoc da mi kaze jel dovoljno prostora,jeste da malo poglupo je pitanje mozda i da bi ja trebao odluciti,ali...savjet i pomoc drugih je uvek dobrodosao :).Mislim da sam dovoljno detaljno slikao.
https://m.imgur.com/a/K3cW5zb
A evo i snimak (recite ako se ne moze otvoriti)
https://drive.google...ew?usp=drivesdk
  • 0

#55 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 23 May 2020 - 11:47 AM

Ja sam skoro ubeđen da neće biti nikakav problem. Jedino ako možda upadneš u neku rupu od pola metra, ali u tom slučaju će udarac biti takav da će to što je guma dodirnula viljušku biti ustvari najmanji problem.

 

Samo teraj i reći će ti se samo....


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#56 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 23 May 2020 - 12:01 PM

A max pritisak koliki bi smeo nabiti.Na gumi pise max 8.5 bara (1200psi).Jel to zavisi i od felge?Nisam sada siguran jeli ovo 13 ili 15mm kod mene.
Ne bih imao problema na 7-7.5 bara?

Attached Thumbnails

  • 14-00-13-post-55681-0-74843900-1587640349.jpg

  • 0

#57 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 23 May 2020 - 12:10 PM

To zavisi od tvoje težine. Na svakoj gumi imaš napisano koliki je minimum a koliki maximum za pritisak. Minimum je uvek preporučen za neku donju granicu za udobniju vožnju, ali pre svega za lakše vozače,jer će teži vozač uvek lakše probušiti gumu ako je manje naduvana (snake bite efekat). Ako naduvaš gumu između te dve minimalne i maximalne vrednosti, ili pak nešto malo više ka maksimumu, neće pogrešiti....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#58 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 23 May 2020 - 12:17 PM

Ma da,mislim da bi 7 bilo u redu,jer ne tezim nesto previse.1.92-82kg.
Opet najbolje eksperimentisati,dok se ne nabode zlatna sredina :D.
Hvala ti.
  • 1

#59 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 23 May 2020 - 03:34 PM

Mesta ima sasvim dovoljno, vez brige. Što se tiče pritiska, probaj 7 bara pozadi, 6,5 napred za početak. Felna je 13 mm, da je 17+ moglo bi i niže da se ide.
  • 0

#60 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 23 May 2020 - 03:40 PM

Super.Nove gume,full nova oprema,fino vreme,sada pravac na voznju.
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika