Jump to content


Fotografije

Srednji pogon

Srednji pogon pojeden

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
43 odgovora na ovu temu

#21 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 April 2020 - 08:14 PM

Kako misliš spala jedna strana, desnu kurblu s lančanicima ne možeš da skineš? Nemaš radapciger?


  • 0

#22 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 April 2020 - 02:50 AM

E pa ja sam odmah rekao da treba matica :D Imam sad jos jedno pitanje. Spala mi je samo leva kurbla pa ne mogu da premerim celu patronu, moze li se meriti jedna strana pa mnoziti sa dva ili ne mora da znaci da je simetricno postavljeno? Vidim da ima verzija 118 i 122.5 - merenjem jedne strane ima 61, jel moguce da bude sve 4 mm u stranu pa da bude ipak 118 a ne 122?

 

Ako je kurbla spala, u vožnji, najverovatnije je oštećena tako da će ponovo spasti - posle kraćeg, ili dužeg vremena.

 

Ako je kurbla čelična, najverovatnije je i osovina oštećena, pa će dovesti do spadanja i nove kurble. Čak i ako nije, ne bih rizikovao i zamenio bih patronu, tj. osovinu.

 

Ova tabela možda pomogne za merenje - ali desna strana je merodavnija, pošto se ta šolja uvek uvrće do kraja:

 

https://bicikl.bikeg...linija-lanca/#6


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#23 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 28 April 2020 - 04:29 AM

@gadjan ma otkud mi radapciger, na mom regularnom bajsu sve na kljuc, nista osim solja volana nije utisnuto. Ovo mi neki matori koji moram da osposobim na par nedelja dok ne dodje prinova.

@Fallout jeste ona spala u voznji, ali zato sto nije bila tu matica. Nema je ni sa pogonske strane. Vec sam pregledao vizuelno, ne fali njoj nista osim matice da je nategne ponovo na cetvrtku. Taj bajs je stajao u podrumu dugi niz godina, sta je sve baceno na i pored njega za to vreme dobro je da je citav uopste.

Patronu cu verovatno zameniti u nekom trenutku samo sto mi se ne ostavlja kod majstora nekoliko dana da se to odradi. Dok malo utihne pocetak sezone. Ovde kod mene do prosle godine svi kukali kako gde god krenu uzbrdo i niko nije vozio, sad odjednom postadosmo Novi Sad.
  • 0

#24 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 April 2020 - 04:44 AM

To su mikronska oštećenja, ne vidi se okom. Iz kojeg god razloga da spadne, ako je primenjivana sila pedalanja, 90% šanse da je oštećeno.

 

Naravno, ne košta ništa da se pokuša sa novim šrafom - stara kurbla, stara osovina, pa ako opet bude krenulo da se razlabavljuje, onda menjati (može se desiti da drži vodu i nekoliko nedelja, pre nego što se opet razlabavi).

 

Uz savet da se podmaže pre montiranja (za slučaj da čita ko ne zna) - osovina i "lice" šrafa/matice kojim se zateže. Najčešće taj šraf spadne zato što nije dobro nabijena bila kurbla pri montiranju, pa u vožnji vremenom uspe da se malo pomeri ka gore, rastereti šraf, onda se šraf opusti i kurbla posle spadne. Mast (najbolje montažna pasta, radi lakšeg skidanja kad se menja/servisira patrona) sprečava da se ovo desi.

 

Kada se jednom montira i zategne šraf propisno - ne dotezati kasnije - tada se dešava da kurbla pukne.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#25 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 28 April 2020 - 05:49 AM

Sve jasno. Najradije bih zamenio i pogon i patronu, ali zbog nedostatka alata cu preskociti za sad ako matica resi problem ikako.

Uporedio sam sa onom tablicom meru 'n', dodjoh do 113 (110) sirine sa 122 :)

Hvala za info!
  • 0

#26 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 April 2020 - 05:59 AM

Sve jasno. Najradije bih zamenio i pogon i patronu, ali zbog nedostatka alata cu preskociti za sad ako matica resi problem ikako.

Uporedio sam sa onom tablicom meru 'n', dodjoh do 113 (110) sirine sa 122 :)

Hvala za info!

 

Ta leva šolja se uvrne da zategne, pa u  zavisnosti od rama, može da ostane više, ili manje napolju, tj. merenje tog levog dela daje često "odokativne" rezultate - ali je opet bolje nego baš ništa. :)

Ako je single speed u pitanju, 113 će verovatno pasovati, pre nego 122.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#27 hybrid

hybrid
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 07 May 2020 - 07:18 PM

Majstori ajde mi pomozite da ne nagadjam. Koje matice idu na patronu cetvrtku, za dotezanje kurbli? Vidim da je M9 ili 10 samo mi treba potvrda, ako je to uopste standardno.


Sto ne otvori svoju temu, druze? :)
  • 1

#28 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 10:16 PM

Sto ne otvori svoju temu, druze? :)

Da ne bi zatrpavao forum sa 17 istih tema.

Ljudi ima li kakva opcija osim brusilice da se skine zapekla kurbla sa cetvrtke? Probane su sve kucne metode, cekic, voznja, skakanje, radapciger koji se pokrivio, ali nema trika da pomerimo kurblu. I to levu, za koju ima mesa da se uhvati. Ako je slicna situacija i sa desne strane, tu mislim da ne gine krivljenje necega.

Ako ima neko neki predlog rad sam da procitam.
  • 1

#29 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 468 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 10:18 PM

Da ne bi zatrpavao forum sa 17 istih tema.

Ljudi ima li kakva opcija osim brusilice da se skine zapekla kurbla sa cetvrtke? Probane su sve kucne metode, cekic, voznja, skakanje, radapciger koji se pokrivio, ali nema trika da pomerimo kurblu. I to levu, za koju ima mesa da se uhvati. Ako je slicna situacija i sa desne strane, tu mislim da ne gine krivljenje necega.

Ako ima neko neki predlog rad sam da procitam.

A trokraki radapciger malo veci? Ima ga u wobby house od 700-2000din..garant radi..

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

#30 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 10:30 PM

Neki biciklisticki radapcigeri za skidanje poluge pedale imaju sirok vrh pa ne mogu da prodju kroz rupu kvadratnog oblika na poluzi pedale i oslone se vrhom na osovinu.


  • 1

#31 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 07:43 PM

Posle dva radapcigera i dalje neuspesno skidanje kurble. Drugar je popizdeo i za sad odustao od zamene.

Kod mene drugi problem tj nedoumica. Uzeo sam patronu un26 117,5 sirine. Gledam sad po netu i vidim da jedino ta velicina zajedno sa 122,5 ima sa pogonske strane kao neki granicnik/prsten. Mene zanima, da li kurbla treba da se nabije do tog granicnika ili ne? Nisam hteo da natezem dzabe dok ne proverim ovde da me nekad ne zatekne ista sudbina kao ovog drugara sa zapeklim spojem.
  • 0

#32 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 468 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 07:46 PM

Posle dva radapcigera i dalje neuspesno skidanje kurble. Drugar je popizdeo i za sad odustao od zamene.

Kod mene drugi problem tj nedoumica. Uzeo sam patronu un26 117,5 sirine. Gledam sad po netu i vidim da jedino ta velicina zajedno sa 122,5 ima sa pogonske strane kao neki granicnik/prsten. Mene zanima, da li kurbla treba da se nabije do tog granicnika ili ne? Nisam hteo da natezem dzabe dok ne proverim ovde da me nekad ne zatekne ista sudbina kao ovog drugara sa zapeklim spojem.

Ja sam imao slican problem sa desnom kurblom od jednog pezoa.. verovatno nije skidana 20godina.. obican radapciger mi je unistio naboje pa sam kupio trokraki.. malo sam zalivao sa wd i posle 3 dana je popustila.. puklo je kao da se slomilo nesto..

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

#33 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 07:57 PM

@niipheus   "Mene zanima, da li kurbla treba da se nabije do tog granicnika ili ne?" Ne treba jer ne moze. Samo tankim slojem masti ili ulja premazes deo osovine na koju stavljas polugu pedale i zavrnes sraf koji drzi polugu za osovinu poprilicno jako. Kako stezes sraf poluga pedale ce sama da nasedne koliko treba/moze na osovinu.


  • 0

#34 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 07:58 PM

Ne nabija se kurbla do granicnika.

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk
  • 0

#35 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 08:05 PM

Dobro sad ima oko 5 mm lufta izmedju. Nije mi bas najjasnije jer je prethodna patrona imala 120 mm, a lancanici su bili blizi ramu nego sad sa ovom od 117,5 pa sam mislio da mozda treba do kraja posto toliko otprilike i jeste razlika.
  • 0

#36 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 08:06 PM

Ma neke patrone nisu simetricne...
  • 1

#37 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 04 June 2020 - 10:48 PM

Skidam kapu onome ko je napravio HT2 patronu i resio nas muka sa ovim smecem od cetvrtke.
  • 0

#38 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 17 July 2020 - 04:52 PM

20200717_185516.jpg
Кључ се окреће у глави вијка који држи леву курблу на осовини. Већи не може да стане, неко је претезао и разглавио. Оба су страдала. Накуцавањем постранце нисам успео ништа да урадим. Да ли је неко имао сличан случај или искуство? Идеју шта радити?
  • 0

#39 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 17 July 2020 - 06:10 PM

Skidam kapu onome ko je napravio HT2 patronu i resio nas muka sa ovim smecem od cetvrtke.


Hmm... ne znaci bas da su patrone četvrtke smeće. Puno su izdržljivije i trajnije, pogotovo sa šupljom osovinom cele dužine. To radi recimo ezoterični campagnolo i i drugi hand made brendovi. Ko voli recimo castomiziranje u vintage i retro stilu, bilo bi svetogrdje i skrnavljenje sa holowtec bb patronom.
  • 0

#40 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 17 July 2020 - 06:17 PM

attachicon.gif20200717_185516.jpg
Кључ се окреће у глави вијка који држи леву курблу на осовини. Већи не може да стане, неко је претезао и разглавио. Оба су страдала. Накуцавањем постранце нисам успео ништа да урадим. Да ли је неко имао сличан случај или искуство? Идеју шта радити?

Pokušaj da pronađes slične umetke od recimo torex alata, ili nekih drugih koji tesno naležu. Naprskaj Wd-om i ostavi jedno vreme. Pa posle taj umetak koji tesno naleze malo nakucaj . Tu je 5 imbus na kurbli oblajznuo i probaj posle da odvrneš!? Ako ni to ne pomaze onda verovatno pažljivo tankom burgijom razbusiti..
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika