Jump to content


Fotografije

Sredjivanje bicikla [newbie alert]


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
18 odgovora na ovu temu

#1 lazarvgd

lazarvgd
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 03 April 2020 - 09:18 AM

Zdravo svima, ja sam ovde novi, pa ako sam bespotrebno ili na pogresnom mjestu napravio novu temu, molim Vas da je smjestite/uklonite.

Naime, kupio sam polovan bicikl, ktm sa, meni se cini, finom opremom na sebi. Kocnice Deore, menjaci xt (poluge na guvernalu su slx). Isti sam dobio za neke male novce, ali to je doslo sa cijenom na drugoj strani.

Prvi problem koji sam uocio je da zadnja kocnica skripi bas mnogo, imao sam osjecaj da kocim sa FAP-om, a ne biciklom. Nisam nista rasklapao i ne znam u kakvom su stanju paknovi.

 

Zatim sam primjetio da su poluge kocnice dosta 'labave' u smislu da nemam linearan otpor kako pritiscem iste i da moram da stisnem skroz polugu da bi kocenje otpocelo. Takodje, imam cudan osjecaj da kada uzastopno pritiscem polugu kocnice, da u jednom trenutku poluga pruza malo veci otpor, kao da u sistemu ima vazduha. Ali opet, nisam siguran, ne znam skoro nista o biciklima jedini servis koji sam do sada radio bio je krpljenje gume i popravka kontre na ponika biciklu. :D

I jos jedna cudna stvar koju ne razumijem kako radi jeste sistem zakljucavanja prednjeg amortizera. Mislim jasno mi je kako unutar cilindara to radi, ali sajla koja zakljucava cilindre, na sebi ima selnu, koja bez obzira sto je pritegnuta moze da se rotira rukom uz malo vecu silu. Da li ovo ovako treba, cini mi se kao da je ova selna nabudzena, kao da nije fabricka. Sta vi mislite?

Moja pitanja su, da li neko moze da mi pomogne da u kucnoj radinosti sredim ove stvari. Okacio sam slike, snimke kako biste imali vise informacija o mom problemu. Zamolicu Vas da imate razumijevanja za mene jer stvarno ne znam mnogo o biciklima, a jos manje o servisiranju istih, te da mi oprostite na sturim informacijama i opisima.

P.S. Evo video da cujete kako skripi zadnja kocnica, i da vidite poluge. NIje najbolji ugao, tesko je malo snimiti sam, ali mislim da ce da radi posao.
https://vimeo.com/403620412

Unapred zahvaln :) 

Attached Thumbnails

  • lock1.png
  • lock2.png

  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14610 posts

Postavljeno 03 April 2020 - 04:54 PM

Selna ne bi trebalo da moze da se rotira. Postavi neki lim unutar selne pa kad stegnes sraf proveri da li se selna pomera.

Na kocnicama bi bilo potrebno proveriti stanje kocionih paknova, koliko su potrosene i zameniti ih ako treba a ulje u kocionom sistemu zameniti i ispustiti vazduh. To radis uvek kada kupis polovan bicikl. Za kocnice ti treba mineralno ulje po mogucstvu shimano-vo i shimano plasticni levak za ulivanje ulja u rucice. Uz pomoc gravitacije to je dovoljno za pocetak. Ako zelis da posao zamene ulja uradis brze onda nabavi spriceve i dodatna creva. Prethodno pogledas nekoliko youtube videa na tu temu.


  • 0

#3 lazarvgd

lazarvgd
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 03 April 2020 - 05:13 PM

@Dusan011 gledao sam kako se mijenja ulje i paknovi, izgleda poprilicno komplikovano i zahtjeva alata.

Selnu sam sredio, stavio sam komad tvrde gume cirkularno,sad je ok. Da li mogu da te zamolim da mi kazes gdje je najjeftinije ulje da se kupi u Bg isto kao i paknovi?

Hvala puno :)


  • 0

#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14610 posts

Postavljeno 03 April 2020 - 09:22 PM

Gde je najjeftinije ulje u Bg ne znam, shimano od 50ml imas u Probike i Planetbike, u Planetbike imas i zuti levak za ulivanje ulja u rucice kocnica. Po oglasima na berzi mozes naci jeftinije shimano mineralno ulje. Postoji i jeftinije ulje kao "zamena" za shimano ulje ali posto nisam pristalica toga moraces na forumu da potrazis temu o tome i da procitas sta pisu.

Jeftini paknovi su mozda Giant-ovi koji se mogu naci u Markoni Sportu (link). Najbolje je da skines svoje trenutne paknove i odneses u prodavnicu ako ne mozes da nadjes model celjusti kocnica koje imas. Prilikom skidanja i namestanja paknova pazi da kocione povrsine ne dodirujes masnim prstima ili da prospes ulje ako ga budes menjao. Pre stavljanja novih paknova moras rasiriti klipove u kocionim celjustima pazeci pri tome da ne ostetis klipove metalnim predmetom (srafcigerom ili slicnim predmetom) koji budes koristio u tu svrhu. Najbolje bi bilo da klipove rasiris nekim ravnim plasticnim stapicem ili od tvrdog drveta. Mineralno ulje za kocnice ne moras da kupujes ako bicikl odneses kod nekog dobrog majstora da to uradi umesto tebe. Za dobre majstore u tvom gradu pitaj na forumu.

 

Za ovakvo menjanje ulja u kocnicama ti je dovoljan zuti levak i vreme.

 


  • 1

#5 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14610 posts

Postavljeno 03 April 2020 - 10:36 PM

Ne znam sto sam pisao zuti levak kad je shimano originalni beo  n2:Dizzy Radi i zuti bez problema ali nije shimanov.


  • 0

#6 lazarvgd

lazarvgd
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 05 April 2020 - 08:01 AM

Hvala za info, vidjecu sta mogu u kucnoj radinosti da uradim. :)


  • 0

#7 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 05 April 2020 - 04:32 PM

@Dusan011 gledao sam kako se mijenja ulje i paknovi, izgleda poprilicno komplikovano i zahtjeva alata.

Selnu sam sredio, stavio sam komad tvrde gume cirkularno,sad je ok. Da li mogu da te zamolim da mi kazes gdje je najjeftinije ulje da se kupi u Bg isto kao i paknovi?

Hvala puno :)

Kupi LHM mineralno ulje za hidrauliku za citroenova vozila.
Litar kosta duplo manje od Shimanovog koje je oko 50ml ili vec koliko je ml.
Ja sam uzeo neko Agip i traje mi flasa vec nekoliko godina, a pitaj boga na koliko sam bajseva promenio ulje u kocnicama.
Inace moje su kocnice XT i nemam nikakvih problema sa tim uljem, ovi iz Shimana nisu normalni sa cenama.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#8 lazarvgd

lazarvgd
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 06 April 2020 - 07:30 AM

@vidak hvala puno! To mi je znatno snizilo troskove.

Inace primjetio sam jos jedan mali problem, kada na prednjem mjenjacu prebacim lanac na najmanji zupcanik, cuje se da lanac zapinje za nesto(vrv je to sam mjenjac). Ima li neko iskustva sa ovim? I da li neko moze da mi preporuci dobrog majstora ili kad prodje ovaj virus, da me naucis da radim osnovni servis? :)

unapred zahvalan :)


  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 April 2020 - 10:16 AM

Štelovanje menjača:

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 lazarvgd

lazarvgd
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 06:58 AM

E cool. Sada sam teorijom potkovan. Ono sto mi fali su sledece stvari:

  • inbus za rucicu kocnice
  • kljuc za postavljanje rucice u vodoravan polozaj
  • kljuc za otvaranje ventila na celjustima
  • umetak za celjusti
  • nove pakne

S obzirom da ne znam koji kljucevi trebaju i koji inbus, da li neko moze da mi kaze, pa da odem u uradi sam da kupim? Pored toga gdje mogu da nadjem ovaj plasticni umetak i pakne?

Hvala :)


  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 April 2020 - 08:51 AM

Sve ima na mom sajtu.  :)

 

Standardni navoji i veličine alata za šrafove na biciklu


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 lazarvgd

lazarvgd
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 07:49 PM

E sad, pitanje. Da ne bih isao kod majstora i da bih uradio servis sto jednostavnije. Da li da radim zamjenu ulja dok su kocnice na biciklu, sa diskovima? Ovo pitam jer ne znam gdje da nadjem umetak. Online shopovi mi ne izbacuju nista kada pretrazujem pod umetak za kocnice i sl.

Pored toga, da li je bezbjedno skinuti pakne, dok je disk u celjustima kocnice? Ne planiram da stiscem polugu za kocenje.

Ovaj lijevak sto se navrce u rupu za sipanje ulja, mogu li da ne koristim, te da upje nalivam sa spricem
  • 0

#13 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 07 April 2020 - 08:43 PM

E sad, pitanje. Da ne bih isao kod majstora i da bih uradio servis sto jednostavnije. Da li da radim zamjenu ulja dok su kocnice na biciklu, sa diskovima? Ovo pitam jer ne znam gdje da nadjem umetak. Online shopovi mi ne izbacuju nista kada pretrazujem pod umetak za kocnice i sl.

Pored toga, da li je bezbjedno skinuti pakne, dok je disk u celjustima kocnice? Ne planiram da stiscem polugu za kocenje.

Ovaj lijevak sto se navrce u rupu za sipanje ulja, mogu li da ne koristim, te da upje nalivam sa spricem

Ne diraj nista, teraj kod majstora, ili bar kupi odgovarajuci alat i pogledaj par videa na youtube-u. Ovako bez osnovnog znanja i alata, vece su ti sanse da nesto pokvaris nego da popravis.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#14 lazarvgd

lazarvgd
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 08 April 2020 - 06:42 AM

Ne diraj nista, teraj kod majstora, ili bar kupi odgovarajuci alat i pogledaj par videa na youtube-u. Ovako bez osnovnog znanja i alata, vece su ti sanse da nesto pokvaris nego da popravis.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Da li mozes da mi preporucis dobrog majstora u BG?

hvala


  • 0

#15 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 April 2020 - 07:22 AM

Da li mozes da mi preporucis dobrog majstora u BG?

hvala

 

Kolega Grbić sa foruma (Zemun):

 

https://www.2bike.rs...er/42983-grbic/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#16 lazarvgd

lazarvgd
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 08 April 2020 - 07:28 AM

Hvala dobri ljudi!


  • 0

#17 lazarvgd

lazarvgd
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 09 May 2020 - 08:24 AM

Opet ja na istu temu...

Danas sam zamjenio plocice na zadnjoj kocnici. 

 

Rezultat je sledeci:
 

- rucica kocnice je sada mnoogoo plitka...
- Kocnica i dalje skripi kada kocim

Pitanja: 
- Kako da znam da li treba da mjenjam disk?

- Da li je paknica sa slike dotrajala(lijevo je nova, desno stara) 

- Sta da radim, pomazite?  :D

Attached Thumbnails

  • photo_2020-05-09 10.17.24.jpeg

  • 0

#18 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14610 posts

Postavljeno 09 May 2020 - 07:18 PM

Kada se stavljaju nove plocice umesto starih potrebno je vratiti malo unutra kocione klipove koji guraju plocice. Kako se plocice trose kocioni klipovi polako izlaze napolje ka disku. Nove plocice su deblje od starih potrosenih pa je pre stavljanja novih potrebno pomeriti kocione klipove unutar celjusti kocnice. Tom prilikom se mora paziti da se ne ostete kocioni klipovi pogotovo ako su keramicki. Ako se nove plocice zamene a ne uradi se pomeranje kocionih klipova unutar celjusti kocnice onda ce plocice biti suvise blizu disku i rucica kocnice ce imati kratak hod.

Disk se menja kada je debljine 1.5mm ili kada su na povrsini vidljive brazde.

Gledajuci sliku nove i stare plocice rekao bih da je stara dotrajala osim ako bas bas nemas novca da kupis nove.

Kocnice nisu stvar za igranje pa je bolje da odes kod majstora da ti na licu mesta objasni sta i kako.


  • 1

#19 lazarvgd

lazarvgd
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 10 May 2020 - 07:26 AM

Kada se stavljaju nove plocice umesto starih potrebno je vratiti malo unutra kocione klipove koji guraju plocice. Kako se plocice trose kocioni klipovi polako izlaze napolje ka disku. Nove plocice su deblje od starih potrosenih pa je pre stavljanja novih potrebno pomeriti kocione klipove unutar celjusti kocnice. Tom prilikom se mora paziti da se ne ostete kocioni klipovi pogotovo ako su keramicki. Ako se nove plocice zamene a ne uradi se pomeranje kocionih klipova unutar celjusti kocnice onda ce plocice biti suvise blizu disku i rucica kocnice ce imati kratak hod.

Disk se menja kada je debljine 1.5mm ili kada su na povrsini vidljive brazde.

Gledajuci sliku nove i stare plocice rekao bih da je stara dotrajala osim ako bas bas nemas novca da kupis nove.

Kocnice nisu stvar za igranje pa je bolje da odes kod majstora da ti na licu mesta objasni sta i kako.

Hvala puno, vidjecu sta mogu da uradim.
Kocnice su bitne, pa mi nije zao novac dati za iste.
 


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika