Jump to content


Fotografije

Busenje guma


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
15 odgovora na ovu temu

#1 BlackDriver

BlackDriver
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Postavljeno 04 March 2020 - 08:45 PM

Pozdrav ljudi

 

Danas sam vozio malo off road i izbusim zadnju gumu na trn i dodjem kuci skinem gumu na 2 mesta sam je izbusio zalepim superlepkom i namestim proverim u vodi ne ispusta, prodju 3-4 sata ispusti za 0,5bara ja skinem opet proverim u vodi ne ispusta nigde.

 

Sta moze da bude??


  • 0

#2 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 March 2020 - 09:03 PM

Pozdrav ljudi

Danas sam vozio malo off road i izbusim zadnju gumu na trn i dodjem kuci skinem gumu na 2 mesta sam je izbusio zalepim superlepkom i namestim proverim u vodi ne ispusta, prodju 3-4 sata ispusti za 0,5bara ja skinem opet proverim u vodi ne ispusta nigde.

Sta moze da bude??

Marsovci...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#3 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 04 March 2020 - 09:05 PM

Guma se ne lepi superlepkom vec se vulkanizira sa TipTop flekicama i tubicom koja dolazi uz flekice (link)

Jesi li ti pisao da ces kupovati neke spoljasnje gume protiv busenja? Koje spoljasnje gume trenutno imas na biciklu?


  • 1

#4 BlackDriver

BlackDriver
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Postavljeno 04 March 2020 - 09:09 PM

Pa jbg nisam imao taj tiptop sa flekicama pa sam uzeo parce od stare unutrasnje gume i super lepak, trenutno imam mitas rubena rapid kramponke, na prolece cu uzeti slik gume za asvalt.


  • 0

#5 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 05 March 2020 - 02:51 PM

Kad lepis super lepkom ne trebaju ti flekice, nemaju funkciju.


  • 0

#6 BlackDriver

BlackDriver
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Postavljeno 05 March 2020 - 10:18 PM

Uzeo sam novu unutrasnju gumu mitas 330din i resio problem.


  • 0

#7 Voyager

Voyager
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 247 posts
  • LocationTemišvar

Postavljeno 18 March 2020 - 10:14 PM

Kad lepis super lepkom ne trebaju ti flekice, nemaju funkciju.

Nisam nikad čuo da se i super lepkom može lepiti. Daj pojasni molim te.
  • 1

#8 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 March 2020 - 10:02 AM

Nisam nikad čuo da se i super lepkom može lepiti. Daj pojasni molim te.



Može.. nekad davno sam lepio tako. Okrugli komad unutrašnje gume i super lepak. Mislim da te gume još kotrljaju na tom mtb-u kojeg sam poklonio sinovcima.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#9 Voyager

Voyager
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 247 posts
  • LocationTemišvar

Postavljeno 19 March 2020 - 10:03 AM

Može.. nekad davno sam lepio tako. Okrugli komad unutrašnje gume i super lepak. Mislim da te gume još kotrljaju na tom mtb-u kojeg sam poklonio sinovcima.

Da, taj mi je princip jasan, ali mi nije bilo jasno što Bakara kaže da ti onda ne trebaju flekice? :)
  • 0

#10 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 19 March 2020 - 03:45 PM

princip je prost, ali prvo da objasnim da super lepak nema ista svojstva kao sinteticki lepkovi koji lepe gume i koji imaju gumenu strukturu pa flekicu prakticno slepe za gumu.

 

Super lepak je kada se stegne tvrd i krt!

 

kako onda zalepiti rupu super lepkom bez flekice?

 

pre svega bitno je da je to neka manja sittnija rupica od trna, eksera i sl velike rupe se ne mogu ovako lepiti.

 

Nadjete mesto gde je rupa, mesto gde lepimo mora biti cisto i suvo (ne sme biti mokro od vode) i prstima je stisnete da se guma prelomi i otvori rupicu

U rupicu kanete kapljicu super lepka i pustite gumu da se zatvori, guma posto je elasticna ona ce zatvoriti taj spoj isa spoljnje strane jos vrlo malo napravite "flekicu" od kapljice super lepka ali tako da ne idete siroko i u sto tanjem sloju kako se zakrpa ne bi "slomila"

 

Mozda bolje da sam snimio klip bilo bi jasnije, ali mislim da cete lako razumeti cim probate u praksi.

Pustite da se osusi i to ce trajno da drzi do 3-4 bara sto je dovoljno za vecinu MTB guma

 

Ovo "krpljenje" je u sustini jednostavnije i brze od klasicnog sa flekicom, retko se desi da ne uspe, a i da ne uspe lako se moze ponovo uraditi.

 

I sve ovo ne znaci da vam vise nece trebati flekice.


  • 0

#11 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 22 April 2020 - 09:25 PM

Poucen prethodnim postom sam okrpio unutrasnju gumu super lepkom i flekicom - lepak za vulkanizaciju mi se osusio. Mozda sam mogao i samo sa lepkom ali vec imam dosta flekica u steku. 5ti dan nakon krpljenja je izgubila oko 10% vise pritiska od gume koja nije krpljena - nije lose za super lepak!

 

Pitanje ako je neko probao ovako nesto - krpljenje mtb spoljne foldable gume bez zice, ima li smisla? Konkretno ovo na fotkama ispod:

2020-04-21-18-08-30.jpg 2020-04-21-18-08-47.jpg 2020-04-21-18-09-01.jpg 2020-04-21-18-09-13.jpg

Ostecenje je isto sa obe strane gume, samo sam fotkao obe strane unutra/spolja. Imam dovoljno velike flekice, samo ne znam da li krpiti sa spoljne ili sa unutrasnje strane i koliko to ima smisla. Platno je citavo koliko sam proverio, samo fali guma. Gazeci sloj je i dalje odlican i ima dosta mesa, zato mi se ne baca.

Guma je dugo stajala i proslog leta koriscena vrlo malo, mozda 200-300km, tad nisam obratio paznju, pre par godina sigurno nije imala ostecenje, kako je nastalo ne znam.


  • 0

#12 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 April 2020 - 09:47 PM

Ako je guma kvalitetna naravno da vredi, to se sve krpi bez problema, pogotovo na mtb gumama i pritiscima.

Ja koristim više vrsta "flekica" tj više različitih materijala za krpljenje spoljnih, zavisno od ozbiljnosti oštećenja i kvaliteta/skupoće gume.

Nikada nisam video takvo oštećenje. Prvo vidi koliko je ozbiljno, kako se guma ponaša bez ikakvog krpljenja, da li unutrašnja neće da izleti napolje?


  • 0

#13 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 22 April 2020 - 09:53 PM

Nece da izleti, pumpao sam do 3.5-4bar, preko nema poente za ovu gumu. Da vozim nisam probao mnogo, bio policijski cas :) Treba ovih dana da uzmem tip top za hladnu vulkanizaciju pa cu probati da okrpim, deluje mi da ima vise smisla da krpim sa spoljne strane.


  • 0

#14 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 April 2020 - 10:21 PM

Šta je tip top za hladnu vulkanizaciju? Plavi cement, sc-bl? Ja imam to i koristim samo za skupe lagane gume, one specijalne plavo crne flekice ojačane i nerastegljive. Skupa je to igranka, treba i onaj liquid buffer sprej on je 1000 din, cement je 800, flekice su 50 din komad.. ali kvalitetno ispadne, slikaću zakrpljene gume nekad kad stignem.

 

Ma kakva crna spoljna strana.. ja bih isključivo s unutrašnje inače nema smisla. Ako drži unutrašnju onda nije ozbiljno, možeš čime god pa čak i flekicom za unutrašnje. Ako imaš duct tape ona je čvrsta, napraviš bajlag od tri sloja (presaviješ) i onda odsečeš zakrpu po meri i zalepiše univerzalnim lepkom. To je najbrže i najjeftinije. Brušenje parčeta spoljne je cimanje i smaranje, i nepotrebno.


  • 0

#15 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 April 2020 - 10:30 PM

Nece da izleti, pumpao sam do 3.5-4bar, preko nema poente za ovu gumu. Da vozim nisam probao mnogo, bio policijski cas :) Treba ovih dana da uzmem tip top za hladnu vulkanizaciju pa cu probati da okrpim, deluje mi da ima vise smisla da krpim sa spoljne strane.

Pa u ovom slucaju je ostecenje kod falca i ako stavis flekicu spolja ne znam kako ce da nalegne na falc a opet tu trpi i dosta veliko opterecenje i bojim se da je ovo za bacanje jer je rekao bih "trula" i matora guma a verujem da ne zelis da dozivis iznenađenje da eksplodira na nekom spustu. Mislim ljudi, usteda moze tamo gde nije glava u torbi, a sa gumama nije zezanje, moze to skupo da kosta.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#16 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 23 April 2020 - 01:32 PM

Još jednom da pomenem
Ne treba vam flekica za lepljenje super lepkom, tj sam lepak izigrava malu flekicu

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika