Jump to content


Fotografije
- - - - -

Mi i psi

Psi i biciklisti

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
225 odgovora na ovu temu

#1 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 17 February 2020 - 07:42 PM

Da podjelim jucerasnje iskustvo.

Inace se ne plasim psa, al jucer sa suprugom na voznji na nas se zaleteo Sarplaninac velicine teleta. 

Nije prvi put ,sidjem sa bajka, na suprotnu stranu od psa, pogledam ga u oci i viknem na njega, reakcija psa obicno bude da stane u mjestu i nastavi lajati , ja zajasem bajk i nastavim svojim putem.

Al ovaj jucer je bio bas agresivan, izasao je iz dvorista kuce , i pravo na mene nije se obazrao na moje vikanje, na oko 2 m od mene rezao i spremao se za skok. Ja sa bajkom u rukama kao jedini stit okrenut prema njemu sam se polako odaljavao dok nisam izasao iz njegove "zone odgovornosti"

Supruga je nastavila voziti al se prestravila, mada su i meni po prvi put bile sto kazu "pune gace" 

Mislim da su me sekunde delile ako ne smrti onda od teskih povreda sigurno.

 

Danas sam u lokalnoj radnji lovacke opreme kupio Pepper Spray.

Kakva su vasa iskustva sa krvolocnim psima i kako se odbraniti?

Dal ovaj sprej zaista moze zaustaviti psa?

20200217_200746.jpg

 

 


  • 1

#2 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 17 February 2020 - 08:09 PM

 Само да се не јави неко из "Удружења за заштиту животиња" и каже као је спреј нехуман. Хумано је, изгледа, да нас поцепају пси. Мене је јуче јурио чопор од 5-6 паса али срећом неки мали ситни (али  су главне кавкаџије) па сам их само попрскао водом из бидона. За спреј не знам, треба добро нанишанити, али ако је још и ветар....

 Размишљам да носим стари пиштољ на каписле ( 6 у буренце). Једино ми то делује довољно брзо у кратком времену реакције....кажу да су петарде делотворне али када да стигнем да је опалим.


  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#3 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 17 February 2020 - 08:31 PM

Sve hocu da uzmem UZ pistalicu da probam i nikako. Od kako sam presao na rekbent postao sam duplo atraktivniji svim psima, lajanje i jurenje do iznemoglost. Problem je sto sam vec oguglao pa ih ignorisem, plasim se da ce biti kasno za opremanje kad me prvi bude ugrizo, tj neki koji je brzi od mene i ne mogu da mu pobegnem.
  • 0

#4 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 17 February 2020 - 08:32 PM

https://www.2bike.rs...-zveri-na-putu/


  • 2

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#5 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 17 February 2020 - 09:57 PM

Ta jurnjava sa psima ume da bude jako nepredvidiva i zaebana stvar. Secam se da sam u tu svrhu pre nekoliko godina suprugi (tadasnjoj devojci) kupio zastrasivac protiv pasa. To je neki mali uredjaj koji emituje neku jako nisku frekvenciju zvuka koja navodno zivotinjama izuzetno smeta. Probavao sam taj uredjaj na raznim lutalicama i utisci su bili raznoliki. Neki su cvileci bezali ko djavo od krsta, drugi su samo nepomicno stajali i cudili se sta to pisti a na trece to nije imalo nikakvog efekta da sam gotovo pomislio da su to gluvi psi. Ispade taj zastrasivac ruski rulet.

Protiv pasa lutalica je drumski bicikl najdelotvornije sredstvo bega. Najlaksi i najaerodinamicniji, ubedljivo najbolje reaguju na snazan potisak na pedalu, i po meni bar malo utreniran biciklista na drumasu bi trebalo da je u stanju da pobegne bilo kakvom coporu pasa. Taman usput da oproba svoje sprinterske vrednosti.

Medjutim ozbiljan problem moze nastati ako ga psi docekaju u voznji uzbrdo, ili jos gore, kao sto se meni puno puta desilo, jak ceoni vetar duva u mene, toliko jak da jedva prelazim 20 km/h, a na pedesetak metara ispred mene vidim kako se na sred druma ispred mene, sa visoko podignutim usima i zacudjenim pogledom priprema odbor za docek. No Bogu hvala, za sad sam uvek uspevao da im pobegnem...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#6 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 17 February 2020 - 10:21 PM

Pa to je veliki problem generalno i može biti i opasno. Nekada pomaže samo voda iz bidona a nekada ranije na početku sam nosio elektrošoker jer emituje jak prasak kad se pusti u prazno ali zbog težine (oko 300g) više ga ne nosim. Nekada pali silazak sa bicikla i upravo spora vožnja i davanje do znanja psima da nisam zainteresovan za njih tako što gledam na dugu stranu skroz. Jer nekada ih upravo brzina iritira. To su neka moja iskustva ako mogu novim kolegama da pomognem. Dosta sam i oguglao na njih. Leti ih nema toliko zbog vrućine ali sada i u jesen ima, možda su sada i najgori. Mislim da sam čitao da su kao što reče kolega petarde najbolje ali je proces da se aktiviraju dugačak. Valjalo bi naći nešto lako i malo da bi lako smestili na put u opremu i valjalo bi neko sa drugim iskustvom tipa to što ste već pominjali u prethodnim postovima da nam kaže da li vredi kupovine. Nekada je dovoljno i da 2/3 pasa reaguje na taj zvuk iz tog uređaja, nije to loš procenat.
  • 0

#7 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 17 February 2020 - 10:31 PM

Ja im, na drumasu, u 99% slucajeva pobegnem bez problema. Jedan ker me je, jesenas, pojurio sa druge strane puta, ali nije skontao da je iza mene mercedes koji je krenuo da me pretice. Ker kaput, jbg kad je glup. Inace vlasnik sam staforda i volim pse, gotivna stvorenja uopsteno gledano.

 

Pade mi jedna ideja vezana za petarde, moguce je privezati nekim kanapom ili pertlom, tako necim, za lulu. A kresivo od sibice moze nekako da se zalepi za lulu ako ima mesta ili na korman, opet ako ima mesta. Tako je moguce brzinski izvuci petardu, kresnuti je i baciti gde treba.


  • 0

#8 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 February 2020 - 11:22 PM

To bi bilo korisno, kada bi nas na svakom koraku napadali psi :D ali ono baš napadali, s ciljem da nas ugrizu, što iz mog iskustva u 99.99% situacija nije slučaj : )


  • 1

#9 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 February 2020 - 06:08 AM

Joj kako bi to sa tom petardom i sibicom izgledalo na bajsu?! Nije da sam neki maneken, ali ja kad bih vec tu pirotehniku lepio na bajs, usput bih postavio i jedan vatromet na sticnu ispod sica, zlu ne trebalo za ne daj Boze. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#10 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 18 February 2020 - 09:57 AM

Čudo je da do sada nije nešto efiksno smišljeno u ovoj oblasti koja nije vezana samo za biciklizam isključivo. Taj ultrazvučni rasterivač je primamljiv ako deluje. "Samo" u dve situacije je problem, kada je čopor i kada je u pitanju taj jedan ali iz nezatvorenog dvorišta agresivne rase dok ove druge pojedinačne napade i ne brojimo. Kada idemo starim uhodanim putevima tu znamo gde i šta nas očekuje ali kada istražujemo nove rute i puteve, tu vrebaju iznenađenja. Ipak nisam za tu tešku artiljeriju i mnogo se opterećivati sa tim, ima tu još opasnosti, šleperi, čudni vozači...


  • 0

#11 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 February 2020 - 10:32 AM

Uz malo petljanja paljenje moze da se automatizuje, a i doda po jedan koji gadja nazad, levo i desno.

 


  • 0

#12 StivenBre

StivenBre
  • Members
  • PipPipPip
  • 91 posts
  • LocationBor

Postavljeno 18 February 2020 - 10:56 AM

Razmisljam o prvom postu i stavio dve petarde i sibicu u prednji deo ranca :D Redovno me jure dzukele u kraju gde zivim, najvise oni sto vrebaju izmedju auta na parkingu. Ne brine me njihova jurnjava i lavez vec da ce neki da se zaleti i zakaci tocak pa cu da se izlomim ko p. na asfaltu.


  • 0

#13 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 18 February 2020 - 11:11 AM

To je možda i najgora posledica tih napada.


  • 0

#14 syncemasters

syncemasters
  • Members
  • PipPipPip
  • 162 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 February 2020 - 12:02 PM

@Boris_volimCorbe

Toliko sam se ismejao. Stojim na stanici i smejem se ko lud na brašno.

Pištaljke kod nekog psa deluju, a kod nekog ne. Još ne postoji proverena metoda koja deluje na sve pse ili je barem ja jos nisam našao.

Najveći problem kada nas jure da ne padnu pod točak, jer će doći do pada bicikliste i pretpostavljam napad ostalih pasa.

Trebalo bi neko konkretno rešenje, a da deluje uvek.
  • 0

"Лажима је све почело"


#15 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 18 February 2020 - 12:10 PM

Pre 6-7 godina sam imao srecu kad mi je tako ker uleteo u bicikl. Srecu, jer nije uleteo u prednji tocak vec udario u srednji pogon pa zadnji tocak i samo sam ga pregazio tj "preskocio" - nije se nigde zapetljao. Delovalo je kao da sam naglo upao u krater na putu, uspeo sam da iskontrolisem bajs.

Klasicna varijanta gde laje sa strane i hvata sprint na mene, probao da ga eskiviram, ali on uporan i eto. Zavrsilo se sa krivom velikom sajbnom i krvavim kerom. Ostao je ziv, vidjao ga opet par dana kasnije, samo bez laveza i jurnjave :D


  • 2

#16 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 18 February 2020 - 12:21 PM

Ovde su vidim svi koji su imali sreću kako pišu .
A kako doći do iskustva onih koji je nisu imali :)
  • 0

#17 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 18 February 2020 - 12:51 PM

Ja sa bajkom u rukama kao jedini stit okrenut prema njemu sam se polako odaljavao dok nisam izasao iz njegove "zone odgovornosti"

Uradio si jedino što je imalo smisla u toj situaciji, jer bi bilo koja nagla reakcija verovatno izazvala reakciju psa. I to se dešava u par posto slučajeva, kad su u pitanju stvarno opasni psi.

 

U 90 i nešto posto u pitanju su poplašeni lajavci, koje je lakše smiriti ili oterati. Oni reaguju iz straha, znači - ako ih iz daljine vidiš, zvoni, vikni, nemoj da ih iznenadiš dolaskom. Uspori ili stani, proceni najglasnijeg i probaj tepanjem da ga smiriš, ili zamahom, kao da ćeš ga gađati, oteraš.

 

Povuci se polako ako se u međuvremenu ne sprijateljite :)


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#18 sone69

sone69
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 19 February 2020 - 08:28 PM

Pre par godina sam razmisljao kako bi bilo najbolje da se odbranim od pasa, i palo mi na pamet da kupim jedan lep Bič Korbač,  koji bih drzao negde na ramu zakacen, pa kad me pojure da ih zvicnem sa zadovoljstvom. Gde li to ima, pitam se, i odem naravno gde, nego kod Kineza. Pitam prodavacicu (nasa , nije Kineskinja) da li imaju i pocnem da joj objasnjavam sta je to i kako to izgleda, Gleda me ona, gleda i kaze:""Ahaaa znaaam sta vam treba. Imali smo mi toga svasta nesto za te stvari, ali prodalï"" Koje stvari, pitam ja...Pa kaze, znate one :) Skontam da me gleda kao nekog sado mazo perverznjaka. Uzalud sam objasnjavao da mi treba da se branim od pasa kad vozim bajs. Samo mi namigne i kaze seretski ""Znaaam"" Nisam vise isao u tu prodavnicu, Kazace eno ga onaj...:)


  • 0

#19 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 19 February 2020 - 08:32 PM

Pa u Kini jedu pse, ne bicuju ih...


  • 1

#20 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 February 2020 - 09:13 PM

Uradio si jedino što je imalo smisla u toj situaciji, jer bi bilo koja nagla reakcija verovatno izazvala reakciju psa. I to se dešava u par posto slučajeva, kad su u pitanju stvarno opasni psi.

 

U 90 i nešto posto u pitanju su poplašeni lajavci, koje je lakše smiriti ili oterati. Oni reaguju iz straha, znači - ako ih iz daljine vidiš, zvoni, vikni, nemoj da ih iznenadiš dolaskom. Uspori ili stani, proceni najglasnijeg i probaj tepanjem da ga smiriš, ili zamahom, kao da ćeš ga gađati, oteraš.

 

Povuci se polako ako se u međuvremenu ne sprijateljite :)

 

 

Ja se na primerm, ne slažem sa ovom konstatacijom. Iz daljine da vičeš, da ih upozoravaš, praviš buku i postaješ im još više zanimljiv nego što već jesi, na toj čudnoj spravi čije se noge vrte u krug, ispušta neki šuštavi zuk, ima oglomnu glavurdu (kaciga), ogromne crne oči (naočare za Sunce) i jako brzo trči.

 

Mislim da je biciklista takav kakv jeste već dovoljno zanimljiv psima i ne treba još od sebe praviti turističku atrakciju. To je faktički izazivanje đavolja.

 

Iz mog ličnog iskustva, najbolje sam prolazio kada se psi negde u jarugi ili njivi igraju sa strane, ja se brzo približavam, i primete me tek onako kada su mi skroz sa boka. Tada se obično sete da me povijaju, ali čim oni krenu ja sam već išaltao dve brine više i u sprintu im dobro odmičem... Samo kad bi bilo sreće da je uvek tako....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika