Jump to content


Fotografije
- - - - -

Охридска тура 2019

Ohrid Ohridska tura biciklistička tura cikloturizam

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
20 odgovora na ovu temu

#1 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 30 January 2020 - 10:44 AM

Прошлог лета са братом Иваном сам возио туру по источној Србији и Северној Македонији. Желео сам да уобичајено напишем извештај овде на сајту, али прође време док сам средио слике, записе и утиске, па нисам. Међутим, за новогодишње празнике нашао сам времена да измонтирам документарни видео, па ево прилике да га поделим на сајту:

 

https://youtu.be/aBbbTlcqhhU

 

На апликацији Wikiloc је снимљена траса куда смо возили:

https://www.wikiloc....a-tura-39938667

 

А ево и мали сажетак филма и наше туре:

 

Вожњу смо започели из Ниша, одакле смо кренули на исток ка Бабушници у намери да се одатле (преко Црне Траве) попнемо до Власинског језера.  То смо и остварили другог дана туре, да би се са Власине, преко Сурдулице и Владичиног Хана, спустили у Врање.

 

PANO_20190806_125352.jpg

Власинско језеро

 

Трећег дана смо из Врања кренули ка граничном прелазу код манастира Прохорпчињски, одакле смо прелепом долином Пчиње стигли до Куманова и даље до Скопља, где смо ноћили. Четвтог дана смо од Скопља возили смо на југозапад ка националном парку и језеру Маврово, а затим се наредног дана, пратећи низ занимљивих вештачких језера и предивних ненасељених крајолика, тик уз државну границу са Албанијом, долином Црног Дрима спустили до Охрида.

 

 

IMG_20190807_115927.jpg

Манастир Прохор Пчињски

 

IMG_20190807_151450.jpg

А бре Иван, ако није јасно! :)

 

PANO_20190809_113027.jpg

На спусту са Маврова

 

PANO_20190809_124520.jpg

Дебарско језеро

 

У Охриду смо направили дводневну паузу уживајући у граду и на једној од језерских плажа, да би се онда упутили ка Битољу.  Између Охридског и Преспанског језера прешли смо Галичицу, превој на 1600 метара надморске висине, где смо уживали у јединственим визурама на Охридско језеро.

 

DSC00017.JPG

Охридско језеро

 

PANO_20190812_115351.jpg

 

Поглед са Галичице

 

IMG_20190812_115655.jpg

Освојили смо Галичицу!

 

Након Битоља, последња два дана возили смо деонице до Велеса и до Врања, где смо завршили нашу десетодневну авантуру на којој смо укупно имали осам дана вожње, 905 пређених километара и 7000 висински савладаних метара.

 

IMG_20190812_154453.jpg

Скопско, друг на вожњи! :)  (кафана у Ресану)


  • 10

#2 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1363 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 January 2020 - 12:08 PM

Fantastična tura, svaka čast!


  • 0
The sea, the sea

#3 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 30 January 2020 - 12:12 PM

Svaka čast, fenomenalno!


  • 0

#4 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 30 January 2020 - 01:12 PM

Sjajno! Svaka čast!


  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#5 syncemasters

syncemasters
  • Members
  • PipPipPip
  • 162 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 January 2020 - 01:58 PM

Прелепа тура. Охрид је прелеп и увек је лепо посетити га. Штета што нисте обишли и манастир Светог Наума...тамо је као рај на земљи.
Упале су ми одмах у око ове торбице позади. Како сте успели да све ставите у њих ?
Претпостављам да се спавали сваки дан по приватним смештајима?
Али опет, рута није кратка за тако мало ствари које сте понели.
  • 0

"Лажима је све почело"


#6 IvanNerandzic

IvanNerandzic
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 30 January 2020 - 06:09 PM

Прелепа тура. Охрид је прелеп и увек је лепо посетити га. Штета што нисте обишли и манастир Светог Наума...тамо је као рај на земљи.
Упале су ми одмах у око ове торбице позади. Како сте успели да све ставите у њих ?
Претпостављам да се спавали сваки дан по приватним смештајима?
Али опет, рута није кратка за тако мало ствари које сте понели.

Najpre, hvala svima na komplimentima!
Što se tiče stvari, i Milan i ja smo imali torbu na paktregeru koja se montira na šticnu plus još jednu torbu koja se kači na korman. Ja sam tu drugu torbu pričvrstio na paktreger sa donje strane, pa sam na korman stavio torbicu u kojoj sam držao samo telefon, novac i dokumenta. U dve torbe stane taman stvari koje smo naizmenično koristili i prali. Spavali smo po privatnim smeštajima i kod prijatelja,a na Ohridu nam se pridružila Milanova žena pa smo preko nje poslali višak stvari i zamenili za čiste...
Ohridsko jezero je sadržajno i zahteva mnogo više vremena od onog koje smo mi imali i, nažalost, morali smo žrtvovati posetu Svetom Naumu i ostaviti to za neki drugi put. U razradi plana putovanja imali smo opciju i obilaska kruga oko jezera, samim tim i posetu Sv. Naumu, međutim, to bi zahtevalo dodatni ceo dan i od toga smo odustali.


Послато са Mi A2 помоћу Тапатока
  • 0

#7 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 30 January 2020 - 08:20 PM

Хвала свима на лепим коментарима!

 

Прелепа тура. Охрид је прелеп и увек је лепо посетити га. Штета што нисте обишли и манастир Светог Наума...тамо је као рај на земљи.
Упале су ми одмах у око ове торбице позади. Како сте успели да све ставите у њих ?
Претпостављам да се спавали сваки дан по приватним смештајима?
Али опет, рута није кратка за тако мало ствари које сте понели.

 

Знали смо да је лепо све око манастира Св. Наум, али просто нисмо могли да одвојимо време и за тај обилазак. Ја ћу иначе ове године поново бити на Охридском језеру (али не бициклом), тако да планирам обилазак манастира. 

 

Што се тиче ствари, имали смо и предње торбице за корман у које изненађујуће може доста тога да стане. Пошто је лето и топло време, носили смо само основне ствари, по неколико мајица, шорцева, папуче и друге основне ситнице. Уз пар прања ствари у лавору, то нам је било сасвим довољно за десет дана пута. Иначе, то је мој избор да путујем лагано, по стотинак километара дневно, растерећен од терета, те да спавам у смештају са креветом. 

 

Смештај смо налазили на букингу и аирбиенбију, у Врању код пријатеља, на Маврову у једној викендици, у Велесу хотел, остало хостели. Просто смо се сналазили и на лицу места, ипак је то релативно кратко путовање... руту за повратак смо осмислили тек на Охриду. 


  • 1

#8 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 30 January 2020 - 08:45 PM

Odlicno! Ovako zamisljam svoju prvu cikloturu, doduse verovatno kracu, trenutno sumnjam da bih mogao da sastavim 200km u dva dana bez da odmaram narednih 5, kamoli 800km u 9, svaka cast! Lepo vreme i krajolici.
  • 0

#9 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 31 January 2020 - 06:10 PM

Hvala Dule na komentaru, samo napred. Sve granice su samo u glavi. 


  • 1

#10 Zorzo

Zorzo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 186 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 January 2020 - 10:48 PM

Снимак је сјајан,музика,коментари,предели поготово,све..
  • 0

#11 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 02 February 2020 - 08:13 AM

Sjajna reportaza sa odlicne ture. Bilo bi dobro napomenuti kako ste se snalazili za spavanje, jeste unapred imali odredjena mesta za smestaj ili...? U iscekivanju novih tura... Pozdrav!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#12 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 02 February 2020 - 10:30 AM

Pa ovo je zaista profesionalno urađeno. Ne znam ali po meni ovo može na neku televiziju glat da prođe pa i ko nije biciklista ovo je zanimljivo upakovano a kamo li nama koji osećamo svaki prizor puta, pejzaž i deonice kvaliteta asfalta :)
Čestitam i želim da ostvarite i podelite sa nama nove ture.
  • 0

#13 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 03 February 2020 - 09:36 AM

Хвала свима на лепим коментарима!

 

 

Sjajna reportaza sa odlicne ture. Bilo bi dobro napomenuti kako ste se snalazili za spavanje, jeste unapred imali odredjena mesta za smestaj ili...? 

 

Хвала Томиславе, већ сам то одговорио горе, али поновићу мало детаљније... Унапред смо на интернету резервисали преноћишта у Скопљу и Охриду (по 10евра кревет), а имали смо смештај код Иванових другара у Врању и у викендици на Маврову. То смо унапред фиксирали рачунајући да можемо то да савладамо. На почетку туре, као што сам у филму рекао, имали смо идеју да возимо до села Поганово, где смо такође видели да може да се нађе преноћиште у близини манастира. Међутим, пред сам полазак смо се предомислили и практично у возу за Ниш донели одлуку да првог дана спавамо у Бабушници. Нашли смо јефтин смештај на аирбиенбију, али се испоставило да је он заузет када смо дошли на лице места, У комшилуку су нам онда препоручили кафану "Два славуја", где смо уз мало ценкања добили собу за 1600дин. 

 

Повратак смо испланирали на Охриду док смо одмарали два дана. Имали смо разне идеје, укључујући и то да возимо кроз Албанију до Бара, па да се вратимо возом. На крају смо одлучили да скратимо путовање и да идемо до Битоља како би се возом вратили до Скопља и у истом дану стигли у Врање. Нашли смо преноћиште у хостелу на 500 метара од железничке станице (за 10 евра по особи), са идејом да хватамо воз у 5 ујутру. Међутим, испоставило се да тај воз не саобраћа и да не примају бицикле у воз, али ја сам био упоран да покушамо да уђемо у воз у 3 ујутру, што код савесног кондуктера није прошло (иако је воз био скоро празан и идентичан као наши возови у које је дозвољен превоз са бициклом). 

 

Није било друге, па смо путовање наставили бициклама према Куманову, преко Велеса. Дан је био баш врућ, а у долини Вардара асфалт се топио, сликовито речено... тако да кад смо стигли у Велес на ручак, донели смо одлуку ту да преспавамо да тог дана не идемо до Куманова.

 

Приликом уласка у Велес, питали смо једног старијег човека за препоруку неког ресторана, а он нас позове у његов, јер је човек заправо конобар који је кренуо на посао! :) Он нам је током ручка помогао саветима за наставак пута до Куманова и предложио да ноћимо у гарни хотелу "Епицентрум" (преноћиште 1000 денара или око 2000 наших динара). Следећег дана стигли смо до Врања где сам ја ухватио аутобус за Београд, а Иван је остао у Врању. 

 

Да закључим, уз мало планирања и мало импровизације, снашли смо се... мислим да где год да се оде, увек се може лако решити преноћиште. 

 

 

 

Pa ovo je zaista profesionalno urađeno. Ne znam ali po meni ovo može na neku televiziju glat da prođe pa i ko nije biciklista ovo je zanimljivo upakovano a kamo li nama koji osećamo svaki prizor puta, pejzaž i deonice kvaliteta asfalta :)
Čestitam i želim da ostvarite i podelite sa nama nove ture.

 

Хвала имењаче... филм је ипак "аматерски" направљен и можда само изгледа професионално, јер се већ десетак година у разним програмима "играм" са видео монтажом снимака са летовања, планинарења, концерата итд. Већина тих снимака је на мом јутјуб каналау.

 

Иначе, за видео монтажу тренутно користим Corel Video Studio, који је направљен за ентузијасте попут мене, релативно једноставан, али са великим избором могућности едитовања видео и аудио материјала. 

 

Овакав филм, ипак не би могао да иде на ТВ, јер снимци GoPro камере ипак не задовољавају данашње стандарде квалитета телевизијске продукције. Уз то ја сам самостално у даху снимао свој глас са бројним грешкама у дикцији, па чак и изговору. Снимак је ипак само наша заједничка успомена са једног свакако занимљивог путовања, а надам се и инспирација и за друге да се "слободно" упусте у путовања на два точка и без неке велике организације или опреме.

 


  • 1

#14 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 03 February 2020 - 10:36 AM

Nekako sam napred prevideo info za smestaj, hvala na ovom detaljnijem odgovoru. U svakom slucaju, svaka cast za odvozenu turu, uz zelju da ove godine odete na neke nove destinacije i donesete jos lepih utisaka i reportaza!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#15 Simeun

Simeun
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 197 posts

Postavljeno 07 February 2020 - 02:18 AM

Одлична тура, лепи кадрови, добро расположење, идеално време и озбиљна монтажа.
Материјал и тема су довољно занимљиви и квалитетни тако да верујем да би многе мање локалне тв станице радо приказале твој филм без обзира на дискутабилне "данашње стандарде квалитета телевизијске продукције".
И даље ми је жао што ретко бициклираш па ти и даље желим да то промениш...на боље :)
Хвала за ових пола сата задовољства!
  • 0

#16 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 07 February 2020 - 09:31 PM

Симеуне, хвала на лепим речима, заиста прија. Овде на форуму и на другим местима где сам качио филм добио сам заиста пуно похвала и позитивних коментара. Драго ми је да је многима занимљив и не бих имао ништа против да се појави на некој телевизијској станици, али немам ни времена, ни таквих аспирација да се сада бавим тиме. Што се тиче мог бициклирања, возим колико ми време допусти, шта да се ради. За следеће лето планирам да на моју "годишњу" туру понесем и фотоапарат са којим могу да постигнем бољи квалитет снимка, па да у техничком смислу направим још бољи резултат. Отом-потом. Југ Србије и Македонија су били заиста фантастична инспирација, а то је тешко поновити!


  • 0

#17 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 08 February 2020 - 12:42 PM

Zapadna Srbija je prelepa (i istočna Bosna) kao i mnoga druga mesta naravno.
  • 0

#18 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 February 2020 - 01:55 PM

Ni istočnu Srbiju ne treba potcenjivati jer je itekako puna kvalitetnog sadržaja.
  • 2
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#19 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 08 February 2020 - 06:39 PM

U pravu ste obadvojica, mi još gustiramo kuda ćemo, ali to je već za onu temu Planovi za 2020! Ne zaboravimo da je najbolja tura ona na kojoj si!
  • 0

#20 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 26 March 2021 - 04:54 PM

Jedno sećanje na biciklističku turu iz 2019. godine:

https://reflektor-ma...im-obian-susret

Послато са Pixel 4a помоћу Тапатока
  • 2





Also tagged with one or more of these keywords: Ohrid, Ohridska tura, biciklistička tura, cikloturizam

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika