Jump to content


Photo

Razne LED lampe, sve o njima


  • Please log in to reply
4289 replies to this topic

#3561 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Posted 21 January 2019 - 05:15 PM

...Svakako, ono sta je sasvim netacno je da postoji neka znacajna razlika u termoprovodljivosti najcesce koristenih legura aluminijuma za ekstruziju (6063 ili 6061) i cistog aluminijuma. ...

trudio sam se da pazljivo (ponovo) procitam izlaganje kolege sirius9 i nisam nigde nasao da uporedjuje aluminijum za ekstruziju sa cistim aluminijumom.

Koliko sam primetio za CNC obradu se skoro uvek koristi kovani alu (ergal, avional i sl nazivi) serije 7...

Da li imas ovakvu tablu poredjenja, npr 6061 vs 7075?

 

...u konkrentom primjeru izrade kucista za LE diodu ne vidim ni jednu prakticnu prednost CNC postupka. Samo nalijeganje chipa na disipacionu povrsinu je cisto stvar inzenjerske prirode i dizajna a nema nista kod procesa ekstruzije sto bi smanjilo opcije za maksimalno nalijeganje.

 

Ne vidim kako je ekstruzijom je moguce dobiti pregradni zid.

Pregradni zid je osnova odvodjena temperature sa diode (chipa) ka spoljasnjosti.

Ako su pregradni zid i spoljni zid iz jednog komada hladjenje je efikasnije.

U ekstrudiran profil pregradni zid mora da se ubaci i nekako spoji / poveze i ta veza smanjuje efikasnost sistema


  • 0

#3562 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Posted 21 January 2019 - 06:54 PM

. A da bi bio dobar odvod temp. mora sto preciznije elektronika da ima dodira sa hladnjakom,

=CNC- kratko i jasno-tacka.


  • 0

#3563 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Posted 21 January 2019 - 07:45 PM

@Sirius9

 

Postoje prednosti CNC obrade nad postupkom brizganja, takodje i obrnuto.

 

Sve se to mora sagledati u kontekstu potrebe nekog fizickog svojstva materijala, vrste termicke obrade i nacina obrade. 

 

Reci da je generalno CNC obrada "bolja" od brizganja/ekstruzije je netacna, oba procesa su dobra ako se upotrijebe na pravi nacin i u odgovarajucoj situaciji.

 

Svakako, ono sta je sasvim netacno je da postoji neka znacajna razlika u termoprovodljivosti najcesce koristenih legura aluminijuma za ekstruziju (6063 ili 6061) i cistog aluminijuma. Najcesce se heatblokovi prave brizganjem i to bas od ovih "pjenastih" legura. A uzmi u obzir da je primarna a mozemo i reci jedina svrha heatblokova/hladnjaka efikasno odvodjenje toplote.

 

Takodje, strukturna cvrstina cistog aluminijuma i legura za ekstruziju ide na stranu legura za ekstruziju. Okacicu ovde isjecak jedne ozbiljne studije koja pokriva mikrostrukturu i fizicka svojstva alu pjena za ekstruziju u poredjenju sa cistim aluminijumom. 

 

 

Microstructure and Compressive Properties of Aluminum Foams Made by 6063 Aluminum Alloy and Pure Aluminum

 

https://www.jstage.j...0/_pdf/-char/en

 

Obratiti paznju na poglavlje od 625. do 633. strane.

 

Izdvojicu ovde i zakljucak koji se odnosi na otpor kompresiji:

For different base materials, the compressive strength of foams made by 6063 aluminum alloy is better than that made by pure aluminum.

 

Samo da ponovim ono sa pocetka posta - ne sugerisem da je ekstruzija bolja od CNC obrade, ali u konkrentom primjeru izrade kucista za LE diodu ne vidim ni jednu prakticnu prednost CNC postupka. Samo nalijeganje chipa na disipacionu povrsinu je cisto stvar inzenjerske prirode i dizajna a nema nista kod procesa ekstruzije sto bi smanjilo opcije za maksimalno nalijeganje.

 

- Naravno, prednost extrudiranja je niža cena, brža proizvodnja i manje otpada.

 

- Ne pričamo generalno ovde već konkretno o proizvodnji SolarStorm X2 i X3 lampi putem pomenuta dva tehnološka procesa.

 

- Ja nisam stručnjak za aluminijum (niti bilo koji drugi metal) nemam mašine niti sam se ikad bavio bilo kakvom obradom metala, lično sam se uverio u postojanje aluminijuma različitog kvaliteta a sve ostalo sam saznao čitajući na netu i gledajući mnogobrojne priloge o obradi metala (jer mi je to interesantno) na YouTube-u.

U to da postoji aluminijum različite gustine sam prilično siguran a o termalnim karakteristikama različitih legura ne mogu da govorim jer nisam stručan za tako nešto ali opet, prilično sam siguran da materijal veće gustine bolje provodi toplotu od materijala manje gustine, uzmimo na primer bakar i aluminijum, razlika između dve različite legure aluminijuma će naravno biti znatno manja ali sam prilično siguran da može da se testira a i izračuna njeno postojanje.

 

- Moje iskustvo kaže da su se hladnjaci proizvedeni metodom brizganja tj. extrudiranja koristili a i danas se koriste u situacijama kada nije potrebno disipirati puno toplote i kad je cena ukupnog sklopa bitna tj. potrebno je da bude manja. Recimo nekad su se takvi hladnjaci koristili za nezahtevne procesore, čipsetove, grafičke procesore, za hlađenje mosfetova u napajanjima (gde se i dan danas koriste). Neke komponente i dan danas ne zahtevaju ništa naprednije hlađenje, npr. pojedini delovi napojnih jedinica za recimo televizore, audio pojačala itd. međutim komponente koje su napredovale i kod kojih je disipacija toplote porasla zahtevale su i unapređenje sistema hlađenja pa su tada extrudiranim hladnjacima dodavana bakarna jezgra, dakle materijal veće gustine:

 

TB2ZA9CsxtmpuFjSZFqXXbHFpXa_!!1070731626

 

nakon toga se prešlo i na izradu kompletnih hladnjaka od bakra:

 

HTB1r.vqKFXXXXbaaXXXq6xXFXXXR.jpg

Termalne karakteristike bakra ga čine interesantnim u velikom broju aplikacija gde je potrebno efikasno odvesti višak toplote međutim on je težak za obradu a i znatno je skuplji od aluminijuma.

 

Dalja evoludija hladnjaka nas je dovela do sistema "vrućih cevi" gde se kombinuju odlične performanse bakra da apsorbuje toplotu i jeftinog a i dalje prihvatljivo efikasnog aluminjuma za dalju disipaciju toplote u vazduh (uz pomoć ventilatora)...

 

$_10.JPG

 

Uglavnom, da ne tupim, što više rastu zahtevi za efikasnijim sistemima hlađenja sve je manje reči od extrudiranom aluminijumu.. Sledeća iteracija su blokovi za vodeno hlađenje gde ja nisam video ni jedan koji je brizgan!

 

Uglavnom, ukoliko si već stručan u ovoj tematici, trebalo je da se ukljčiš pre 2 dana (čovek je 5 puta pitao za objašnjenje), ne bi izgubio sat vremena u pisanju posta :D

I naravno, sve ovo gledam u smislu izrade solarstorm lampi za bicikl...


  • 0

profilepic.gif


#3564 kolera013

kolera013
  • Members
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 22 January 2019 - 11:08 AM

Стигло данас, Rockbros лампа водотпорна. Веома је јака и доста је тешка делује скроз ок. Кошта око 30$078c9913b3201786169bed20e8b1fde5.jpg8bc9c523da4cae42975d0e9ce156546a.jpg

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
  • 0

#3565 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4265 posts

Posted 27 January 2019 - 01:47 PM

Zna li neko gde da kupim ovaj led emiter? Ima neku oznaku DO276, ispustio je dusu na lampi za bajs. 

Attached Thumbnails

  • IMG_2488-.jpg

  • 0
.

#3566 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Posted 27 January 2019 - 02:15 PM

Jesi bacio diodu?

Kontakti za lemljenje mi deluju kao da su za XM ili XP serije dioda! ako su ~5x5mm onda možeš staviti XML2 a ako su 3x3mm onda neku od XPG2, XPG3 ili recimo XPL ...

A kako ćeš da je  zalemiš? to treba da se riflovuje...


  • 0

profilepic.gif


#3567 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 27 January 2019 - 02:21 PM

"Riflovace" peglom kao i sav normalan svet :)


  • 0

#3568 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Posted 27 January 2019 - 02:35 PM

Bolje i tako nego na ženinom tiganju :P


  • 0

profilepic.gif


#3569 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 27 January 2019 - 02:54 PM

Ja sam na ringli. P4 beše ako se dobro sećam


  • 0

#3570 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4265 posts

Posted 27 January 2019 - 04:37 PM

Ne znam sta vam je to "riftovanje", pretpostavljam da se tako "lemi" emiter? 


  • 0
.

#3571 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 27 January 2019 - 05:13 PM

Od engleskog reflow stigosmo do riftovanje :). Reflow soldering machine. Jeste sirius9 te pitao kako ces da je zalemis nazad.


  • 0

#3572 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Posted 27 January 2019 - 06:14 PM


  • 0

profilepic.gif


#3573 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4265 posts

Posted 27 January 2019 - 10:08 PM

Jesi bacio diodu?

 

 

Ispostavilo se da nisam, dugacka prica, nije moja lampa. Uglavnom lampa je ispustila dusu jer je rasklopljena i ukljucena pa je dioda pocela da dimi i smrdi jer nije imala hladjenje i spala je. 

Sad nesto razmisljam da je mozda i ispravna, samo je treba vratiti nazad? Nemam nikakvih iskustava u ovim stvarima...

 

Tek sad vidim da sam prekrstio postupak  n2:Heristical . Greska u kucanju.


  • 0
.

#3574 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 30 January 2019 - 02:29 PM

Iako sam znao da lampa sa vise dioda ima znacajno bolji oblik snopa svetlosti za upotrebu na biciklu, tj. bolje osvetljava u sirinu i blizu bicikla oklevao sam da nabavim neku jer ni jedna ozbiljnija kineska firma ih nije imala u ponudi. Od nedavno Sofirn u ponudi ima nekoliko modela lampi za "bicikl" od kojih je naravno najbolja ona sa najvise dioda pa sam takvu i nabavio model D11 za 1470 dinara bez paketa baterija. Prikljucak za baterije je dimenzija 5,5mm x 2,1mm. Na kvalitet izrade i materijala nemam zamerki kuciste je od aluminijuma, isped ogledala je staklo. Dioda ima 9 i pretpostavljam da su XML. Ima tri nivoa jacine svetlosti + debilni strob mod, bez pamcenja moda uvek redosledom jako > srednje > slabo > strobo > off.
Pa da je uporedimo sa Thorfire BL30 solarstorm klonom koji ima dve XML2 diode sijajuci jacinom oko 1400lm. Thorfire ima uobicajeni snop svetlosti karakteristican za lampe sa jednom ili dve diode, jaka svetla tacka u sredini i dosta manje osvetljen uzan krug oko te tacke koji nije dovoljan za jasnu preglednost tik ispred tocka bicikla ili u sirinu. Sofirn D11 ima drugaciji snop sa manje izrazenom svetlom tackom u sredini mada je jasno vidljiva dok je preglednost tik ispred tocka bicikla i u sirinu znacajno poboljsana. Dakle vreme je da SS2 i SS3 odu u istoriju i da budu zamenjeni lampom iste jacine sa boljim svetlosnim snopom.
 
levo Thorfire BL30 desno Sofirn D11 sa 9 led.
 
slika001.jpg
slika002.jpg

  • 0

#3575 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Posted 30 January 2019 - 05:11 PM

Ove diode na BL30 izgledaju kao XML2 ali ne mogu da zaključim jesu li original a ove na D11 izgledaju kao kopija XML dioda.

Uglavnom, odvrni krunu na D11, izvadi pločicu sa diodama (ili je malo samo izvrni bez skidanja žica) da vidimoš šta je ispod dioda jer to je ono što je bitno, pored elektronike za koju već znamo da je šhit s obzirom na modove...


  • 0

profilepic.gif


#3576 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 30 January 2019 - 05:48 PM

Diode na BL30 su XML2, diode na D11 su XML, da li su originalne licno me ne interesuje previse jer dovoljno dobro sijaju. Ispod plocice sa diodama je aluminijumski pregradni zid sa rupom od 15mm kroz koji prolaze zice do elektronike koja je iza pregradnog zida. Pregradni zid je ujedno i deo tela lampe sto bi ti rekao radjeno sa CNC masinom velikom povrsinom naleganja na plocicu sa led diodama obilato namazano sa termalnom pastom sto ce znaciti dobar odvod toplote ka spoljasnosti. Elektronika ima sve one bullshit-ove od zastita tako da me ni taj deo ne interesuje previse. Da mi cuvaju diode da bi trajale deset godina a ovamo svake godine ili dve izbacuju nove i jace diode, neka hvala. Ova lampa ce bez problema raditi dve tri godine a dotle ce smisliti neku novu od 154309809809832 milijardi lumena sa tri ventilatora i vodenim hladjenjem pa cemo takve kineske kopije kupiti :)

Elem Sofirn D11 je prosla moju kontrolu te je preporucujem umesto SS2 ili SS3. Takodje one jeftine kineske lampe/power bank i dalje rade i pune bez problema i po meni su idealna zamena onih starih Vartinih lampi iz bivse Jugoslavije, jeftine i pouzdane.

Nekad i sad.

1450134367.5NKSvneRzqaafqyA.jpeg61SeYEJSslL._SL1024_.jpg


  • 0

#3577 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Posted 30 January 2019 - 07:12 PM

. Dakle vreme je da SS2 i SS3 odu u istoriju i da budu zamenjeni lampom iste jacine sa boljim svetlosnim snopom.

 
 
 

 

 To treba izmeriti na ampermetar, nije logicno da 9 led dioda isto trose struju kao 2, ali moguce je. Uvek je bolja opcija kada svaka pojedinacna dioda ima svoj reflektor bolje je iskoriscenje svetlosti, i treba prvo koristiti jedno vreme neki proizvod i potom deliti ocene,ovako pausalno ocenjivanje nista ne znaci, covek moze da bude subjektivan, sto vecinom i jeste vodjen nekakvim svojim inatom.

A sto se tice toga da SS2 i SS3 ode u istoriju mislim da ce jos dosta proteci voda Dunavom da  bi se to desilo.

 

Ja sam napr. prezadovoljan sa  mojim solarstorm lampama,ali one su mi pomocno osvetljenje,mislim da ni jedno osvetljenje ne moze da parira lampama na HUB dinamu,ali moguce da sam i ja subjektivan, sto se tice solarstorma,ali sto se tice led lampi na HUB dinamu to je osvetljenje bez premca.Ja napr vec cetiri ili pet godina svaku noc vozim i mislim da posle preko 30000 km po noci. ne smem ni da pomislim da budem bez dobrog osvetljenja.


  • 0

#3578 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 01 February 2019 - 04:54 PM

@sirius9  Sofirn D11 pise da koriste XK led znaci Latticebright a ne Cree.


  • 0

#3579 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 09 February 2019 - 08:19 PM

Uporedio sam veceras u voznji Sofirn D11 sa Thorfire BL30/ SS2 klonom oba u najjacem modu, pri temperaturi vazduha od 5 stepeni celzijusa nije bilo zagrevanja D11. Sto se sirine svetlosnog snopa tice D11 je u vidljivoj prednosti, znacajno sire osvetljava pa su dzogeri i setaci sa kucicima bili znatno pre uoceni. Takodje D11 i dosta blize osvetljava pa je provlacenje izmedju bandera, metalnih rampi i ivicnjaka proteklo bez problema dok sa SS2 klonom bandere i ivicnjaci su neosvetljeni u sirini volana kad im se priblizim ispod 50cm sto u stvarnosti znaci kada volan prolazi pored bandere ne vidim ni kraj volana ni banderu. Dakle lampe sa +10 led dioda imaju bolji svetlosni snop od SS2/SS3 lampi a sijaju slicnom jacinom svetlosti, ne treba puno razmisljati koji dizajn od ova dva uporedjena je bolji za bicikliste. Za one koji nisu shvatili sustinu, +10 dioda ne sijaju jace od dve vec imaju manje izrazenu svetlu tacku u centru i daleko sire i blize biciklu osvetljavanje.

 

Da li potrebno da pomenem da one jeftine kineske lampe/power bank i dalje rade i pune bez problema :)


  • 0

#3580 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Posted 10 February 2019 - 09:08 AM

 pa je provlacenje izmedju bandera, metalnih rampi i ivicnjaka proteklo bez problema dok sa SS2 klonom bandere i ivicnjaci su neosvetljeni u sirini volana kad im se priblizim ispod 50cm sto u stvarnosti znaci kada volan prolazi pored bandere ne vidim ni kraj volana ni banderu.

 

BMX? :)

 

 Šta je sledeće? Osamnaest dioda? :) Mislim da ima na Aliji sa tolikim brojem pa će snop biti još širi ili da se lampa usmeri prema gore a iznad montira disko kugla veličine vaterpolo lopte :D. Voziš pored reka, slaže se sa rasvetom splavova, atrakcija. Na paktreger se montira mini frižider sa ozvučenjem (sigurno i to kinezi prave) pa zaradiš i koji dinar od vožnji :). Leti kad se temperatura poveća može i šiš ćevap na taj D11. Efikasnost bi se povećala 300% :).
 Ko god je konstruisao tu lampu, mislim da je zadnja stvar o kojoj su razmišljali bila snop svetlosti ali pozitivno je što tema ide u tom pravcu. Cena je bila osnova svega pa se prešlo na količinu lumensa i tako dođosmo do snopa. Polako učimo i napredujemo :). Daj neke slike "krugova" od tih lampi, ne mora sa ulice, može i na zidu, 10 metara od, auto škljoc i bez obrade. :)


  • 0




3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users