Jump to content


Fotografije

Nemačka, Srbija, statistika, off topic...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
46 odgovora na ovu temu

#1 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 05:27 PM

Samo zamislite da živimo u Nemačkoj koliko bi skoro sprdnja bila bilo šta kupiti od ovoga sa ovih fotki, bilo bi skoro džabe. Sa 2.5k evra platom ući u prodavnicu...rafove da izneseš...
 

 

Evo da ne zamišljamo. Prosečna neto plata u Nemačkoj je oko 1900. Sa 1500 neto primaš socijalnu pomoć što je granica siromaštva. Znači 2.5k u Nem je otprilike kao 60k dinara u Srb, a sa 50k u SRB nisi baš siroma... to samo znači koliko se neke stvari ne mogu porediti, koliko je Nem narkano preskupa od poreza do računa i kirija. Samo ima veći izbor i za dublji i za plići džep, drugo je to što u Srb svako gvno se prodaje za ekstra profit. Decathlon je ok i Lidl je ok, nisu ekstra ali su sasvim OK.


  • 1

#2 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1709 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 07:08 PM

Evo da ne zamišljamo. Prosečna neto plata u Nemačkoj je oko 1900. Sa 1500 neto primaš socijalnu pomoć što je granica siromaštva. Znači 2.5k u Nem je otprilike kao 60k dinara u Srb, a sa 50k u SRB nisi baš siroma... to samo znači koliko se neke stvari ne mogu porediti, koliko je Nem narkano preskupa od poreza do računa i kirija. Samo ima veći izbor i za dublji i za plići džep, drugo je to što u Srb svako gvno se prodaje za ekstra profit. Decathlon je ok i Lidl je ok, nisu ekstra ali su sasvim OK.

Jadni,bedni i zeljni smo svega.Sto se tice cena nesto ce biti jeftino ali ...

 

Malo u off,neka strana firma ne moze da budu "Uredu" slusao sam price za Lidl od ljudi koji su bili preko i pricale mi price sve ce biti % kada je dosao Lidl prc nista posebno ima svega ali nista WAUU...

 

A ovo prodjenje plata lupio si ostao si ziv...


  • 1

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#3 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1709 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 07:13 PM

OK sad malo off. pre bih napisao da je 2.5k iz DE koliko ovde 90k.

Slažem se u SRB cene prenaduvane.
Slažem se i za to da je Decathlon OK, i da će svako uvek imati nešto pronaći a i da je konkurencija odlična stvar. Ovo će itekako da utiće na veće prodavce kao što su PB, Capriolo...

 

Super link. Hvala. Nekako mi je ona generacija bicikala Triban lepša nego ova sada, ali je dobro što oni često menjaju dizajne bicikala/ramova (moda čak svake druge godine) pa će se i to promeniti.

Dolazak Decatlon nece nista promenuti pa dosao je Lidl o kome se pricalo na sva usta pa evo cene su iste jedino ako ti je dupe zinulo za cokoladam itd....

 

Nemamo mi platnu moc da mozemo da kupujemo,pogledaj sa mobilni telefonima daju na 24 rate samo da uzmes....


  • 1

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#4 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 07:25 PM



Sa 1500 neto primaš socijalnu pomoć što je granica siromaštva.

Čudno ovo zvuči s obzirom da je minimalac oko 1150 neto.
  • 0

#5 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 08:47 PM

Koja zabluda naseg naroda da je nemackih 2500 evra jednako nasih 60k, 90k ili sta god. Nije rodjo. Nije jer taj nemac od 2500 neto moze dok sam zivi tamo da stavi svaki mesec 500 evra sa strane i da od tog viska kupi telefon za kes, kupi auto od godisnje ustedjevine, ode na letovanje ili zimovanje gde god zeli. Nas jado sa 90k dinara ako zivi sam u Beogradu ili Novom Sadu gde je realno i najveca verovatnoca da ce toliku platu neko i imati, moze kad izmiri sve da ostavi mozda 200 evra i to da dobro nategne. Od tih para moze da bira hoce li na letovanje ili zimovanje, kola za kes moze samo da sanja, a telefon standardno ide na 2 godine otplate. Da bi u Srbiji bio ekvivalentan sa nemackim standardom od 2500 evra, moras da zaradjujes minimum 1500 evra ili duplo vise od tih 90k. E to vam je realna slika.
  • 8

#6 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 December 2019 - 09:10 PM

P.S.

 

 

 

Ako smo se već dotakli tog života na zapadu...

 

 

Iz prve ruke mogu da kažem da sigurno 80% ljudi koji žive u Nemačkoj, ako ne i više, kupuju mobilne telefone na ugovore od 2 godine, baš kao i mi. Razlog za to je jednostavno što su preko ugovora telefoni otprilike oko 33% jeftiniji nego kad ih uzimaš za keš, ako gledamo samo cenu telefona. Naravno uz to i ide i ugovor i mesečni račun uz koji se dobijaju "besplatni" minuti, poruke, gigabajti. Baš isto kao kod nas. 

 

Dalje, Nemci jako, jako retko kupuju bilo šta za keš. Sva ta besna kola se voze na kredit, pa čak i u onim slučajevima kada to ljudi mogu da plate kešom. Računica je jednostavna. Kamate za kredit kod kupovine auta su toliko male, da će svako uzeti auto na otplatu a zadržati lovu za nešto drugo što mu možda zatreba ili ne zatreba. 

 

I treće, više od 50% Nemaca nema sopstvenu nekretninu nego ceo život žive u iznajmljenom stanu, ili naslede nekretninu od roditelja. I za to postoji logično objašnjenje. Dok je radno sposoban i ide na posao, Nemac će plaćati rentu stana i dažbine za njega. U momentu ako taj posao izgubi, dobijaće socijalnu pomoć od države i grad će mu plaćati do 50% stanarine. Kako god da okreneš, njemu su osnovni životni uslovi zagarantovani i kad radi i kad ne radi. Zato neće da se zarobi kreditom, radije putuje, uživa, provodi se.... Ima ih naravno i drugačijih, ogromna je nacija, ne može se generalizovati.... 


  • 5

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#7 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 11 December 2019 - 03:30 PM


A ovo prodjenje plata lupio si ostao si ziv...

https://www.thelocal...earn-in-germany


  • 0

#8 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1709 posts

Postavljeno 12 December 2019 - 06:50 AM

 

A koga znas da ima platu 60000k ...


  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#9 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 12 December 2019 - 08:39 AM

Rekao Vučić

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 1

#10 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1709 posts

Postavljeno 12 December 2019 - 08:41 AM

Rekao Vučić

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Majke mi ...


  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#11 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 12 December 2019 - 09:09 AM

A koga znas da ima platu 60000k ...

rek'o gugl... http://www.cekos.rs/...bar-2019-godine


  • 0

#12 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 12 December 2019 - 11:45 AM

Statistika je kurva. Nas 10 plata 25 hiljada gazdi plata 250 hiljada. Prosek 45 'iljada. I to ako se uzme da niko nije montirao brojke.

 

Uđi u autobus pa vidi kako se oblači taj što ima prosečnu platu.


  • 0

#13 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 December 2019 - 12:50 PM

И даље исто:

"Someone could be trying to impersonate the site and you should not continue."

 

@микситрон У ствари је још горе, јер ту просечну плату и не рачунају као збир свих плата у држави, подељен бројем радника. Тачније, не рачунају се све фирме него постоји "узорак". Итд, та "просечна плата" је лаж невиђена. У нормалним земљама се објављују подаци према групама примања. Нпр, код нас би требало да објаве на групе од 10 хиљада динара. До 20, па 20-30, 30-40, 40-50, итд, па на крају, рецимо, "преко 100 хиљада". И онда уз сваку групу проценат колико људи ту упада. То ти показује праву ситуацију и просек, мада би свакако требало избацити администрацију и било какве управљачке функције. То ионако нису "радници".


  • 2

#14 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 12 December 2019 - 01:32 PM

Statistika je kurva. Nas 10 plata 25 hiljada gazdi plata 250 hiljada. Prosek 45 'iljada. I to ako se uzme da niko nije montirao brojke.

 

Uđi u autobus pa vidi kako se oblači taj što ima prosečnu platu.

Ajd da završimo sa tim off-om... Čovek rekao:

 

Samo zamislite da živimo u Nemačkoj koliko bi skoro sprdnja bila bilo šta kupiti od ovoga sa ovih fotki, bilo bi skoro džabe. Sa 2.5k evra platom ući u prodavnicu...rafove da izneseš...

 

 

..što je neviđena glupost... naravno kao i ova gore citirana, šta kao Nemci drugačije računaju prosek i statistiku?

Sa prosek 2.5k u DE je.. ne da ne iznosiš rafove već ideš po rasprodajama i to prvi da ugrabiš. 30% penzionera u DE je ispod granice siromaštva, struja najskuplja u EU više nema penzionera u DE da plati račun za struju nego u SRB. << e to upamti sad pa javi Vučku

 

Ljudi u Srbiji ne kapiraju da su mnoge stvari NE_ U_ PO_ REDIVE pa kreneš od poreza na platu u SRB bilo 15% pa palo na 10% a u DE ti je tu između 37 i 45%...

A da ne pričamo o koliko para se upuca u DE da se zatvore nuklearke i energane na ugalj DA BI LJUDI DISALI a koliko se u SRB upuca u privatne džepove da se otvore energane na ugalj DA BI SE LJUDI RAZBOLJEVALI...

 

Taj isti gradski bus u DE košta 3 evra karta i pun je imigranata koji žive na kredite koje ne mogu da vrate sl 5-10-30god "da bi se uklopili"... a u SRB ti je 100 dinzi nema imigranata a i krediti se drugačije troše... da ne idem dalje. Ne iznose se rafovi u Decathlonu po EU. U principu više vredi ebay i online rasprodaje nego bilo koja radnja sa izlozima.. ni to ne kapira niko u SRB zato i mogu trgovačke marže da se lupaju koliko ko hoće i da se država ugrađuje kao u doba Staljina. U Kini baš zato se i zatvaraju svi glomazni shopping mallovi, ljudi bi radije da plate dosta manje i kupe na klik i vrate nazad ako ne odgovara nego da traže parking guraju se, pipaju probaju... prošlo je to vreme. No tek to ne kapira niko u Srb.

 

Znači kul je Decathon, ne bitno koliko ima rafova ako ima dobar magacin i šta.. online prodaju!


  • 1

#15 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 December 2019 - 01:38 PM


  • 2
Homesick for a place you've never been...

#16 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 December 2019 - 11:59 PM

Ljudi u Srbiji ne kapiraju da su mnoge stvari NE_ U_ PO_ REDIVE

 

Када је у питању Немачка пт. Србије мислим да је то баш једино што апсолутно сви у Србији капирају - да су ствари неупоредиве и да се у Немачкој живи неупоредиво боље. Са све истим знањем, школом, способностима, мотивом, итд.

 

Но, оно што јесте чињеница то је да Срби теже неком идолизовању других земаља (као и продавница које немамо) само зато што чују (или се и увере) да су 2, 3 или 5 ствари тамо много боље. Зато се и деси да многи остану разочарани иако им је објективно далеко боље. Друга земља увек значи да ће много тога бити другачије и многи се не привикну или им, после почетног заноса, буде веома тешко (психички). Зато што је другачије и пуно ствари које су им овде одговарале и ни сањали нису да ће бити баш толико другачије (или да ће српско толико да им недостаје). Осим тога, човек се веома лако навикне на боље, па убрзо и то постане недовољно и нађе се милион замерки. Не каже се џабе да није све у парама, али је разумљиво и да је толико људи овде спремно на одлазак и на ризик, јер се овде свако нормалан/поштен заиста осећа понижено и утучено.

 

Што се тиче тога да Немци не купују огромне количине робе (у Декатлону), то је сасвим разумљиво. Ем је мало оних који осећају да имају довољно пара и да могу да троше како желе (дакле, сви су опрезни са трошковима), ем немају потребу да купују хрпе било чега кад им је све увек и расположиво и доступно. Србин кад некако успе да крочи напоље довуче одмах гомилу ствари, јер ко зна да ли ће и када опет бити у прилици.

 

Но, рекао бих да је уследило поприлично отрежњење Срба што се тиче понуде и цена у Декатлону. Слично као са Лидлом и као са многим одласцима у иностранство - није то оно што смо очекивали или чему смо се надали.


  • 2

#17 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 13 December 2019 - 09:00 AM

Ode tema u off, ali aj da kažem i ja par stvari.

 

Ljudi vole da idealizuju sve tuđe pa samim tim i život u inostranstvu.

Ovo pljuvanje nas samih nam je nametnuto i nameće se propagandom svakodnevno već decenijama, i to nam kao po pravilu govore gori od nas. Evo skoro je bilo da su nas stranci kritikovali kako roditelji malo rade sa svojom decom itd (što delimično i stoji, ali je uslovljeno radnim vremenom i lošim poslovima koje smo kopirali od njih, idt.), ali ne može to da ti priča neko ko kao standardnu pojavu ima nasilja i ubistva među decom po školama. Englezi i Ameri ti kenjaju o diskriminaciji cigana, gde ćeš veći paradoks...

 

U toj hvaljenoj Nemačkoj gde je sve bolje i gde se neuporedivo bolje živi sam bio malo poluturistički, ali dovoljno da vidim neke stvari.

Taj bolji život je jako individualna kategorija. Ko recimo nije mnogo socijalan i ne voli da izlazi mnogo sa ljudima će se recimo lakše uklopiti. U Hamburgu posle 20:00 sretneš čoveka na svakih 5 minuta kako žure kući, mrtav grad, radi samo jedna ulica gde su im kazina, bordel i kafici. Mi smo u smo u 12 zatvorili neki karaoke bar koji je bio najživlji.
Osnovna hrana (ne slatkiši) im je skuplja od naše (proporcionalno je malo jefinija), a užasna je. Bezukusno plastično voće i povrće savršenog oblika, a s ozbirom da ja jedem baš dosta voća, ja ne znam koliko bih morao da dam novca (ako upšte mogu da nađem) za nešto sa ukusom. Džabe što nemac na papiru može da kupi više hrane za platu ako je ta hrana đubre. Zato se svi stranci oduševe našom hranom, zato što jedu lepu hranu bez ukusa.

Odgajanje dece po institucijama (ovome se teži i kod nas), dodvoravanje umobolnim ljudima da ne bi ispao homofob (ili šta već pošto imaju sada bezbroj kategorija), zatvaranje oči na kriminal manjina i imigranata da ne bi ispao rasista, institucija braka (plaćanje alimentacije za dete koje DNK analizom dokazano nije tvoje)...

 

Ima tu svega tako da svako mora po svojim merilima da odredi da li mu je tu bolji život. Jedino što je istina je da je rad institucija bolji.

 

Što se Dekatlona tiče, dobrodošli su, ako su povoljni kupovaće se, ako ne onda kao i do sada.

PS: I dalje im je loš sajt, za obuću stoji "vanjska" i "unutranja", ali za to smo sami kao društvo krivi što dopuštamo da prođe.


  • 1

#18 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 December 2019 - 09:16 AM

Jos malo offovanja na temu Decathlona, nadam se poslednji put:

Zanimljivo je da mnogi od nas koji su otisli na privremen ili stalan zivot i rad u inostranstvu zaista na razlicit nacin to dozivljavaju jer je zaista istina; nismo mi svi isti i ne mozemo ni biti.

Medjutim, taj neki konacan sud o zivotu i radu u inostranstvu i to da li je to ispravna ili pogresna odluka nije jednostavno doneti ni posle vise godina provedenih radeci u inostranstvu, a kamoli kada poluturisticki nekoliko puta dodjete u posetu rodjaku. Ja licno ne smatram da je onaj ko je "otisao preko" niti skupio mooda pa otisao niti podvijo rep pa pobegao. Svako od nas za takvu odluku ima sopstvene razloge i potrebe. A posto vidim da ima mnogih koji zele da o tim razlozima polemisu, bilo bi lepo da moderatori otvore novu temu sa tom tematikom kako bi se diskusija premestila na odgovarajuce mesto...
  • 3

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#19 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 13 December 2019 - 11:33 AM

Bio i u D i u CH po par mjeseci.S ne bih mjenjao ni za jednu od njih.Glavni razlog klima.Volim sunce.
  • 0

#20 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 13 December 2019 - 02:15 PM

Ma jel ste bili Vi u Decatlonu u BGD ;) ?


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika