Jump to content


Fotografije

kineski karbon?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
17 odgovora na ovu temu

#1 Polar29

Polar29
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 05 November 2019 - 10:57 AM

Pozdrav, čim dođu hladniji dani nepovoljni za pedaliranje, počne se razmišljati o budženju bajka :) Ne da vrag mira. Gledam po ebayu dosta povoljne ponude (50 i više dolara) karbonskih kompleta za MTB: volan, lula i šticna. Je li to, prije svega, sigurno? A onda i koliko bi se isplatilo što se skidanja na težini tiče? Trenutno vozim s Forceovom alu lulom i volanom, vjerovatno oko 400 grama zajedno. Vidim i primamljivu ponudu karbonskih sjedišta (ovo u kontekstu kineskog karbona)?...


  • 0

#2 syncemasters

syncemasters
  • Members
  • PipPipPip
  • 162 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 November 2019 - 12:02 PM

Ja sam pre par meseci kupio EC 90 720mm karbonski volan - Kinez.
Namontirao sam i vozio neko vreme. Onda odem na YouTube i bacim pogled na recenzije kineskih karbonskih delova.
Uglavnom su to bili volani. Nadjem na snimak na kome lik vozi, naleti na veću rupu, pukne mu jedna strana volana i zamalo da padne pod točak od kola.
Ja često vozim prometnim putevima i nisam mogao da zamislim šta bi se desilo da mi volan pukne iznenada...pa sam na kraju vratio alu volan.
  • 0

"Лажима је све почело"


#3 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 November 2019 - 02:45 PM

Skidanje težina sa bicikla da bi imalo smisla ide nekim redom.
Težina se skida prvo sa krupnijih/težih komponenti.

Kod niskobudžetnih bicikala dosta bolja(osetnija) unapređenja će biti stavljanje kvalitetnijih komponenti, čak i samo ulepšavanje bicikla će imati više smisla nego staviti 10 gr. lakši korman na biciklo od 15 kg.

Kod pada prvi na udaru su korman i lula, mislite o tome.

Rekreativna vožnja "trpi" dosta, što je čovek više biciklista kompromisa treba da je što manje.

Sve ovo pisanije je za sigurniju, udobniju i lepšu vožnju





Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока
  • 5
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#4 Polar29

Polar29
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 06 November 2019 - 07:11 AM

Hvala, syncemasters, hvala, IONE. Dakako, sigurnost na prvom mjestu. Nedavno sam pao upravo preko volana i da je bio kakav kinez, možda bi i pukao, što bi onda umjesto nekoliko ogrebotina sigurno značilo lomove.


  • 0

#5 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 April 2021 - 10:34 PM

Ima li neko iskustva, znanja, oko problematike pucanja karbonskih volana?

 

Koliko sam video po netu najčešće se dešava da pukne uz samu lulu, logično jer je tu najveće opterećenje kad se osloniš na volan a i tu ga steže i kompresuje lula. Tu pucaju i originali, poznati brendovi.

E sad ja imam dodatni problem i pre nego što mi je stigao karbonski (kineski) volan, dakle sa kombinacijom alu volan alu lula, iako ja stegnem sigurno dovoljno pa i jače dešava se da kad naletim na nešto na putu a ne skinem težinu s volana, dakle kad popije jači udarac volan mi se zarotira malo na dole, začuje se i glasan zvuk. Kapa/poklopac lule je onako šuplja, dakle ima malu površinu, ali i na drugom starijem bajsu fabrička Fuji lula je takva pa mi se to nije nikad desilo.

 

E sad novi karbon volan pogotovo ne bih hteo stezati ni toliko, već što manje a da volan stoji čvrsto, dakle ova problematična lula otpada. Pa mi treba savet oko izbora lule i fiber grip (karbon paste) ako je baš neophodna? Lulu bih voleo sa punim poklopcem, dakle da ima veću površinu kojom steže. Imam jednu takvu Syncros ali je 12cm a treba mi 10. Može karbon ili aluminujum svejedno, aliexpres, ebay, oglasi..

Ima neko neki predlog, savet?


  • 0

#6 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 14 April 2021 - 11:05 PM

Nije baš neki savet, ali ako uzmeš integrisan korman+lula, korman se neće rotirati u luli :D.


  • 1
Pozdrav

#7 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 14 April 2021 - 11:30 PM

(link) (link)

@himzo   Samo da ne obrne na drugu stranu :)


  • 0

#8 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 189 posts

Postavljeno 15 April 2021 - 05:44 AM

We Stripped, Scanned & Painted a (Cheap?) Chinese Carbon Bike

 

https://www.youtube....h?v=TMgvvKt4RDk


  • 0

#9 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 April 2021 - 07:01 AM

[b]
E sad ja imam dodatni problem i pre nego što mi je stigao karbonski (kineski) volan, dakle sa kombinacijom alu volan alu lula, iako ja stegnem sigurno dovoljno pa i jače dešava se da kad naletim na nešto na putu a ne skinem težinu s volana, dakle kad popije jači udarac volan mi se zarotira malo na dole, začuje se i glasan zvuk.

Rotira ti se aluminijumski volan, ako sam dobro razumeo?
Da li si probao da staviš montažnu pastu?

U opšte ne mora da bude tako sa karbonskim.

Za početak zameni lule sa scotta i Fuji

Kolika ti lula treba?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#10 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 April 2021 - 12:25 PM

Nisam probavao pastu, stezao sam prilično jako ali ponekad kad se naleti na nešto pomeri se malo volan. Ne bih ni u kom slučaju stavljao karbonski volan u ovu lulu, gledaću obavezno da bude neka sa punim poklopcem tj većom površinom. Ona ITM bi mogla doći u obzir, truvativ otpada to mi je nekako za capriolo mtb :D ne ide na drumaša.

10 cm su obe ali ne bih prebacivao sa Fudžija njegovu originalnu lulu, čak i da drži volan i ne kliza nije mi trajno rešenje.

Pasta koliko vidim na našem tržištu ima jedna jedina u planet bajku, nije skupa 500 din ali zapravo i jeste dobija se samo mizernih 10 grama, kontam da se to potroši za dve tri montaže? Kod Nemaca 3 eura 30 grama...


  • 0

#11 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 April 2021 - 12:54 PM

Ček polako, cela priča o pomeranju kormana mi je čudna...

Kakav nosač za Garmin ti beše imas?
Koristiš onaj kineski što sam ti ja dao, što se montira na lulu?

Ako je tako on ti pravi problem.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#12 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 April 2021 - 02:51 PM

Jeste ali zategnem ja to dobro. Imam isti nosač i na Fudžiju pa se nikad volan nije mrdnuo.

Takođe na Scottu dok je bila originalna 12 cm Syncros lula nikad se nije mrdnuo (sa istim bryton nosačem) to pomeranje je počelo tačno kad sam je zamenio ovom drugom od 10 cm.

Nebitno, nabaviću još jednu nije problem.

 

Mene samo zanima kako minimizirati šansu za pucanje karbonskog volana (što uopšte nije retkost), da li dobro cenim da je lula sa punim poklopcem bolje rešenje i da traži manju silu stezanja (uz fiber grip naravno) i manje opterećuje volan zbog veće površine i ravnomernije raspodele pritiska?


  • 0

#13 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 15 April 2021 - 03:10 PM

Jeste ali zategnem ja to dobro. Imam isti nosač i na Fudžiju pa se nikad volan nije mrdnuo.

Takođe na Scottu dok je bila originalna 12 cm Syncros lula nikad se nije mrdnuo (sa istim bryton nosačem) to pomeranje je počelo tačno kad sam je zamenio ovom drugom od 10 cm.

Nebitno, nabaviću još jednu nije problem.

 

Mene samo zanima kako minimizirati šansu za pucanje karbonskog volana (što uopšte nije retkost), da li dobro cenim da je lula sa punim poklopcem bolje rešenje i da traži manju silu stezanja (uz fiber grip naravno) i manje opterećuje volan zbog veće površine i ravnomernije raspodele pritiska?

 

    Je l ti lula sa 2 ili 4 imbusa napred?

 

Svaki kvalitetan volan na mestu spajanja sa lulom je uradjen grubo u odnosu na ostatak volana i nije potrebna pasta. Ja imam lulu ritchy WCS aluminijumsku i karbonsko RY superlogic volan. Lula je sa 4 srafa i bukvalno jedva stezem srafove i nikad nije bilo nikakvog pomeranja.


  • 0

#14 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 April 2021 - 03:27 PM

Sve tri lule su mi sa poklopcem na 4 iMbusa.

Ovaj moj kineski volan je inače skroz glatak na mestu prihvata lule.


  • 0

#15 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 15 April 2021 - 03:51 PM

Sve tri lule su mi sa poklopcem na 4 iMbusa.

Ovaj moj kineski volan je inače skroz glatak na mestu prihvata lule.

 

  Onda moras da probas sa pastom za karbon. Nego kada stegnes imbuse, da li se skroz satave one dve polovine lule,prednja i zadnja? Ili, da li je izbusena do kraja svaka od tih 4 rupa sto ima za imbus. Ako nisu lepo izbusene, mozda stezes ali to udari u zadnji kraj lule, ne prodju srafovi do kraja.


  • 0

#16 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 April 2021 - 04:17 PM

Nisam siguran, mislim da može da se sastavi kad volan nije u njoj. Proveriću kad je razmontiram. Privremeno ću koristiti onu drugu lulu ali ona mi je 2 cm predugačka.


  • 0

#17 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 April 2021 - 04:43 PM

ne bi trebalo da moze da se sastavi...

 

ja i dalje mislim da ti problem pravi nosac koji se montira na srafove lule.

 

probaj da vratis originalne srafove i skini taj nosac, kladim se da ces resiti problem bez menjanja lule.


  • 0

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 April 2021 - 07:22 PM

Montažna pasta za karbon svakako treba da ide na spoj lule i kormana (i nikako na spoj lule i vrata viljuške).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika