Jump to content


Fotografije

"Pucketanje" oko pogona i da li je ovo mogući uzrok?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
20 odgovora na ovu temu

#1 Rih

Rih
  • Members
  • PipPipPip
  • 149 posts

Postavljeno 11 October 2019 - 05:24 PM

Već duže vreme čujem "pucketanje" oko pogona.

Naime, na uzbrdicama, kad se lanac optereti, cujem "cak" iz pravca pogona....u nepravilnim  razmacima, nevezano za brzinu (lančanik) na kome je lanac. Iritira i para uši....

Sumnjao sam na svašta....lanac je zamenjen (ne zbog ovoga, već što mu je bilo vreme), stavljen je KMC- X72, i opet isto.

Redovno se podmazuje, opet nema promene.

Pedale skinute i podmazane....sve isto,

Skidana i podmazana šticna (mada je očigledno da zvuk ne dolazi odatle). 

Danas sam na lančanicima pogona uočio ovo (zokruženo na slici).....male izbočine na najvećem i srednjem lančaniku. Ima ih po nekoliko. Na najmanjem ih nema. 

Pitanja su:

1. Šta je ovo, čemu one služe?

2. Mogu li one biti uzrok tog "cak" kad karika lanca na njih udari (a udara, kad lanac leže na zub zupčanika)?

3. Smem li da ih obrusim, remetim li šta (i tako vidim da li su one uzrok)?

Attached Thumbnails

  • IMG_20191011_162608.jpg

  • 1

#2 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 11 October 2019 - 05:55 PM

Na uzbrdicama ako nisi na vreme pripremio brzinu pa menjas, zna da pukne tj bas onako jako da se cuje kao da hoces neki deo da se slomi, probaj da ne opterecujes pedale toliko pri promeni brzine, da lanac ima vremena da se namesti i sidje ili se popne da susedni lancanik.

 

A ako se pucketanje cuje nevezano za menjanje brzina a sve si ovo ostalo proverio i servisirao ostala ti je jos patrona pogona koja moze da pucketa ako ima nekog lufta ili joj nesto fali.

 

Poigraj se i sa stelovanjem menjaca, da negde ne kaci kavez ili slicno

 

brusilicu ti ne bi preporucio, osim u ako ne pokusavas da pravis sklopivi bicikli, onda je ona najbolje resenje da ga prepolovis :)


  • 0

#3 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 11 October 2019 - 06:04 PM

Meni je krckala brza spojka na lancu koji je bio dobar.
Prije toga zamjenio patronu, podmazao skoro nove pedale XT , stavio novu kasetu , podmazovao sticnu i spremao se za zamjenu lancanika na pogonu. ..
Bruslicu ne koristi, ta ispupcenja treba da su tu. Sluze za mjenjanje brzina.


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 1

#4 Rih

Rih
  • Members
  • PipPipPip
  • 149 posts

Postavljeno 11 October 2019 - 06:11 PM

Ne, ne.....čuje se nevezano za promenu brzine, kad je lanac namešten. Znači, ne pri promeni brzine.

Menjačlepo naštelovan, nigde ne kači kavez.

Čulo se i na prethodnom lancu, KMC Z-72, a on nije imao brzu spojku.

Znači, ostaje patrona kao mogući uzrok.....e, sad je problem što se ovo čuje odavno, a partona je relativno nova. Bajk (Polar Mirage Pro) je kupljen nov i do sada je prešao ispod 3000km.


  • 0

#5 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 11 October 2019 - 06:17 PM

Proveri i da li su ti zbice na tockovima sve zategnute tj da nemas neku koja se dosta olabavila, kod mene je i to jednom pravilo problem.


  • 1

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 October 2019 - 06:20 PM

Možda:

https://youtu.be/BPJaEZJg6W4
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 Rih

Rih
  • Members
  • PipPipPip
  • 149 posts

Postavljeno 11 October 2019 - 06:32 PM

Žbice....hm, zvuk ne dolazi odatle (valjda....čuo bih). A i čuje se samo kada se lanac (pogon) optereti, samo na jačim uzbrdicama.

I ne ovako (ni približno) kao na ovom klipu.....vec CK........CK..........CK.

Sumnjam da je lančanik potrošen posle 2000km.  A i vidi se na slici da nije. Novi lanac je stavljen i normalno leže (i na pogon i na kasetu).

Ostaje patrona, verovatno ću nju zameniti.


  • 0

#8 Darko180

Darko180
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 11 October 2019 - 07:47 PM

Meni se tako culo kada mi je zadnji tocak imao malo lufta...

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
  • 0

#9 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 12 October 2019 - 07:12 AM

A pedale?Pritegnuti na kurbli, mozda.
  • 0

#10 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 12 October 2019 - 09:12 AM

Loše naštelovan menjač / kriva kuka menjača, pa lanac ne uspeva da se popne na sledeći lančanik, nego skakuće?

Samleven neki ležaj?

Ako imaš priliku, probaj na biciklu drugi zadnji točak i probaj svoj točak na drugom biciklu. Da vidiš da nije do menjača ili nable.

To što je patrona relativno nova ne znači ništa, sastavljaju bajkove od kineskog đubreta koje brzo dotraje. Na starom Polaru mi je zuknula za 6 meseci, a običan, jeftini bb-un26 ne mo'š uništiti.


  • 1

#11 Rih

Rih
  • Members
  • PipPipPip
  • 149 posts

Postavljeno 12 October 2019 - 01:06 PM

Pritegnute kurble, nisu pedale (mada mi je desna bila sumnjiva). A i promenio bi se zvuk nakon podmazivanja, makar malo.....a nije.

Menjači, a posebno zadnji, sigurno nisu.....em su naštelovani, em zvuk dolazi iz pravca pogona (prilično sam u ovo siguran).

Za sada je patrona glavna "osumnjičena".....


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 October 2019 - 01:40 PM

Uopšteni vodič za rešavanje pucketanja, škripanja, grebanja...

https://www.bikegrem...panje-krckanje/
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 17 October 2019 - 10:59 AM

to odakle zvuk dolazi ne treba mnogo biti siguran, cevi su šuplje, akustučki provode zvuk skoro bez gubitaka, a izvor zvuka može da uopšte ne emituje zvuk u "etar" nego direktno u cevi, pa se reflektuje na nekom spoju taman toliko da čeovek bude siguran da zvuk dolazi odatle. Zapravo i dolazi odatle, ali je izvor na skroz drugom mestu.

 

tako je meni šticna pravila zvuk, a čuo sam ga napred skroz, mislim da sam 3 ili 4 puta bio kod Relje da mi eliminiše jednu po jednu stvar.


  • 0

#14 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 07 November 2019 - 01:17 PM

Mene zajebava kad nagazim iskljucivo levu pedalu i to snazno, nevezano za stepen prenosa (nije cesanje lanca o kavez menjaca) bilo da sam na sedistu ili van njega, cuje se nesto u fazonu RRRRR, onako malo dublji zvuk, nisu sitna pucketanja, subjektivni osecaj je da dolazi iz srednje glave koja je kao malo kvalitetnija shimanova cetvrtka BB-UN55, stavljena pre 5 meseci. Jebem li ga, moracu i ja da idem sistemom eliminacije, mada najvise verovatnoce pridajem patroni.


  • 0

#15 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1358 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 November 2019 - 02:47 PM

Mene zajebava kad nagazim iskljucivo levu pedalu i to snazno, nevezano za stepen prenosa (nije cesanje lanca o kavez menjaca) bilo da sam na sedistu ili van njega, cuje se nesto u fazonu RRRRR, onako malo dublji zvuk, nisu sitna pucketanja, subjektivni osecaj je da dolazi iz srednje glave koja je kao malo kvalitetnija shimanova cetvrtka BB-UN55, stavljena pre 5 meseci. Jebem li ga, moracu i ja da idem sistemom eliminacije, mada najvise verovatnoce pridajem patroni.


Da li je moguće da je leva kurbla loše pričvršćena ili da je četvrtka pohabana?
  • 0
The sea, the sea

#16 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 07 November 2019 - 03:20 PM

Провери патрону, тј. дотегни. Јеси ли уочио да ли се звук јавља у одређеном положају курбле?


  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#17 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 07 November 2019 - 03:31 PM

Provjeri i pedalu

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#18 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 07 November 2019 - 05:36 PM

@Woody Probacu sutra sa dotezanjem leve kurble, a nemam radapciger da je skinem da bih mogao da proverim da li je osovina pohabana, to ce morati kod majstora.

 

@Markoris Probacu sutra sa drugim pedalama

 

@vladapile Patronu ce morati da dotegne majstor ukoliko prethodno pomenute stvari ne daju rezultate, a RRRRR zvuk se javlja u trenutku kada krene prenosenje vece sile na pedalu, slikovito receno kao kada bi se gledalo na casovnik i krece posle gornje mrtve tacke negde oko 2h, a traje negde do 6h u donjoj mrtvoj tacki.


  • 0

#19 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 07 November 2019 - 07:25 PM

Edit: ipak ce biti da se zvuk cuje kada je leva kurbla u ovom delu oznacenom zelenom bojom, znaci od 1 do 5, kada se gazi jace. Pade mi na pamet jedna mogucnost koja mi nekako ima logike, da do tog zvuka dolazi zbog eventualnog cesanja lanca o susedni, veci lancanik pozadi na kaseti, jer prilikom jaceg gazenja, pogon mi seta levo desno po 1, mozda i 2mm, dal' se uvija pogon ili ram, ne znam. Moguce je da prilikom tog uvijanja dolazi do tolikog zakosenja lanca od strane pogona, da pocinje da grebe o veci levi susedni lancanik na kaseti, uklapa se u to da se taj zvuk, koji je inace ''metalnog'' prizvuka, javlja samo kod gazenja leve pedale, i to kad je na maloj sajbni od 39 zuba, nisam primetio da se taj zvuk javlja kad je na velikoj od 52 zuba gde je pravac lanca ipak nesto vise udesno nego na maloj sajbni. Ne znam, provericu i tu mogucnost...

 

Screenshot-2.jpg


  • 0

#20 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 08 November 2019 - 12:26 PM

Пренос звука кроз рам бицикла заиста може да буде права мистерија. Мене је једном недељама излуђивао обичан мало олабављени шраф од пактрегера, а претресао сам све живо.Лоцирати извор звука заиста може бити мука :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika