Jump to content


Photo

Konusi - predopterecenje


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 265 posts

Posted 05 October 2019 - 09:47 PM

Imam problem sa zadnjom nablom opisan u ovoj temi.
Kuglice zamenjene, natrpana MOBIL GREASE XHP 222 mast u nablu ( samo tu mast imam ), freehub nisam rasturao jer nemam odgovarajuci imbus kljuc, sve sastavio i vratio na mesto ali nisam proveravao da li tocak ima lufta ili nema jer zbog obaveza nisam planirao da se vozikam.
Napominjem da nikad nisam podesavao konuse, pogledao sam gomilu klipova, saveta i bio sam svestan da sigurno necu uspeti iz prve da sve podesim kako treba sto se na kraju ispostavilo kao tacnim. Apsolutno mi je jasna teorija.
Tek danas sam ugrabio vreme za voznju i prvo sto sam primetio je da freehub kad ne vrtim pedale nema isti zvuk kao ranije vec je dosta tisi. Negde sam procitao da dosta zavisi u kakvim uslovima se vozi te ako je manjka maziva u freehubu, cuce se jace a ako ima viska, cuce se slabije. Obzirom da nisam cackao freehub, predpostavljam da je mast iz nable uspela nekako da udje u fh i da je to uzrok "manjoj" buci.
Tek kasnije sam se setio da proverim da li tocak ima lufta i naravno da ima. :D Ok, nisam lepo podesio konuse, aj jovo nanovo.
Obrni, okreni - tocak stalno ima lufta kad zabravim QR - nekad manje, neka vise.
Par stvari me buni a odgovore nisam uspeo da pronadjem:
1 - Kad podesim konus, zategnem lock nut, uhvatim osovinu da vidim ima li lufta, zabravim QR. ponovo proverim da li ima lufta i na kraju zavrtim tocak prvo unapred a zatim i unazad unazad - da li freehub sme da se krece sam unazad zajedno sa tockom ili ne? Da li je to jedan od pokazatelja da je konus pretegnut?
2- Kad montiram tocak, stavim lanac i pedale zavrtim unazad, tocak krene da se vrti unazad. Ne istom brzinom ali se krece unazad.

3- Da li veca kolicina masti moze da prouzrokuje osecaj da se tocak sporije okrece ? Mast koju sam stavio nije retka vec je prilicno gusta.


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 06 October 2019 - 06:54 AM

Moguće je da si preterao sa mašću, sa strane gde je freehub, da si je nabio i unutar mehanizma, pa je zato prigušen zvuk.

 

Ovo pod 1: zamisli da se freehub ne kreće u nazad zajedno sa točkom. Šta bi se desilo kada kreneš vrteti pedale unapred dok točak stoji?  :)

 

2 - možda malo lepe račnice u freehubu - dajući sasvim dovoljno sile pre nego što se odvoje da se točak ipak pomeri. Ili je točak veoma lagan.

 

3 - na stalku, pogotovo ako je lagan točak (i ako nema ni gumu još), sve može da utiče. Deluje da je najbolje kad je ležaj ostavljen sa luftom. U vožnji, pod opterećenjem, pogotovo posle par hiljada km, stvari se drastično menjaju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 265 posts

Posted 08 October 2019 - 03:33 PM

Prepakovao sam mast na FH strani, sve sam ocistio i stavio manje nego sto je bilo i sad se super vrti jer sam izmedju ostalog uspeo iz prve da namestim konus. :D U FH je definitivno usla mast ali nemam alat za otvaranje tako da o tom potom.
Sve sam lepo rasturio, ocistio, vratio i onda sam nasao dobar, polovan konus koji mi sutra stize.  n2:Heristical


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users