Jump to content


Fotografije

Cannodale 2.8 R800 - retro drumaš na moderan način


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
117 odgovora na ovu temu

#21 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 07 May 2020 - 11:35 AM

Nabla prihvata samo do 10 brzina, tako da bih vijao i grupu desetofaz. Mislio sam prvo jedanaestofaz pa da za sad ostavim te tockove i stavim kasetu i lanac 10s, a onda vremenom da uzmem druge, ali onda zajedno sa tockovima treba da menjam i lanac i kasetu itd... Tako da mozda ipak bolje 10s.

S tim u vezi nasao sam na oglasima polovnu Rival grupu, samaraljke, pogon sa lezajem, prednji i zadnji menjac, sve u jako dobrom stanju za 200e. Morao bih da dokupim jos lanac, kasetu i kocnice. Jel to OK cena?

Pa me zanima sledece:

Kod te grupe sto je na prodaju je lanac kratkog kaveza. Opet ono pitanje kao i uvek. Da li ce kratki kavez dohvatiti kasetu od 30 zuba i kako ce to raditi sa novom Tiagra kasetom i sram lancem?

Dalje, posto kocnice nisu deo ponude, za prvu pomoc bih koristio postojece, to jest Shimano 105 1055 dual pivot. Da ce one bar zadovoljavajuce da koce sa tim Rival samaraljkama?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#22 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 May 2020 - 11:46 AM

Meni cena deluje korektno, ali nisam neko ko traži najbolju moguću cenu. Dovoljno mi je da dobijem ono što mi treba za cenu koju mogu da priuštim.

 

Kočnice će da rade bez problema, funkcionalno ne bi trebalo da ima nikakve razlike. Za zadnji menjač je veće pitanje. Po specifikaciji je ograničen na 28 zuba, u praksi kao i sve ostalo, probati pa videti. Kaseta i lanac mogu da budu Shimano, Sram ili kombinacija, to je nebitno za funckonalnost. Ja sa svojom Sram menjačkom grupom uvek koristim Shimano kasete i lance.


  • 2

#23 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 07 May 2020 - 06:00 PM

Super. Znaci sve ce da bude medjusobno kompatibilno.

Kontaktirao sam lika sto prodaje Sram ali njegov menjac je nazalost kratkog kaveza, a i gume samaraljki su bele sto mi se nikako ne svidja. Nasao sam na netu da taj menjac nikako ne moze vise od 28 zuba a to je fakticki najbitniji razlog zbog kojeg bih menjao grupu (plus naravno 2 brzine vise).

U sustini, posto zelim tu kombinaciju 2x10 sa najmanjim prenosom 34-32, koliko se meni cini, nekoliko grupa zadovoljavaju taj kriterijum, Sram Rival, Sram Force i Apex, Shimano 105 5700 i Tiagra 4600 i 4700.

Pa treba samo strpljenja da naleti nesto od toga a da je u dobrom stanju... Nije zurba, i ovo sto je sad na bajsu skroz fino radi...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#24 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 May 2020 - 07:07 PM

Za bilo šta od toga dovoljno je da nađeš šamaraljke i zadnji menjač, bar za probu. Pogon, prednji menjač i kočnice ne pitaju mnogo koje su ručice, bar ne u tim generacijama.
  • 0

#25 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 07 May 2020 - 08:33 PM

U pravu si, ali ako se ispostavi da ta neka kombinacija rucica, menjaca i kaseta koju nabavim ne radi najsrecnije onda moram da ih stavljam na oglase i prodajem, a iskreno receno to me smara.

Isao bih na proverenu kombinaciju i uzeo kompletnu grupu koja u tom setupu provereno radi.

Ono sto mogu da primetim jeste da sve malo starije grupe (5 + godina) uglavnom sve dolaze sa menjacem kratkog kaveza, bar te sto su na oglasima. Sa druge strane, sve nove grupe 2x11 i 2x12 gotovo kao standard dolaze sa 32 kasetom. Ustvari, to sada i jeste fora sto se rekreativnom biciklisti uz najnovije grupe nudi na dublu najveci raspon brzina sa najmanjim skokovima na tako velikoj kaseti, a to zovu revolucijom. Realno gledano, mogli su jos od pre 10 godina dqa standardno uz svaki desetofaz serijski stavljaju lanac srednjeg kaveza pa da svako sebi kombinuje kakva mu kaseta pase. Ali da su to uradili. Onda ne bi mogli da izmisljaju “bolje” grupe i nazovu ih revolucijom. Prvo naravno da se to dobro izreklamira na Touru, a onda da se masovno uvaljuje amaterima.

Spamovao sam sopstvenu temu. :) Htedoh reci, igracu na sigurno i kad naleti grupa, gledacu da ima iskljucivo menjac srednjeg kaveza...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#26 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 08 May 2020 - 07:26 AM

Nije svaka stvar na svetu zavera protiv korisnika... Pre deset godina nisi mogao da nateraš ljute drumaše da stave kompakt pogon, a kamoli duži kavez. Sećam se i sa ovog foruma priče kako pravi trkači voze samo kasete 12-23, eventualno 12-25 za velike planine. Morala je da se desi smena generacija i kod kupaca i kod proizvođača.

U svakom slučaju, delovi postoje i kod desetofaza (Sram WiFli, Shimano GS), ali možda neće uvek naleteti u kompletu. Zato i kažem da možeš da kreneš od zadnjeg menjača i ručica, pa da polako kompletiraš dalje; nekad je lakše naći tačno šta tražiš ako gledaš deo po deo.

Na kraju dana, po volji i ukusu. Što reče, nije ništa hitno kako god da odlučiš.
  • 3

#27 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 08 May 2020 - 07:52 AM

U pravu si, ali zato je pre 10 godina (pretpostavljam) bilo duplo manje drumskih rekreativnih biciklista. Svaka cast onim laganim vozacima i u top kondiciji, ali ja ne mogu da zamislim da prosecan rekreativni biciklista od 85 kila vozi 53 39 i 12 23 na nekim ozbiljnim usponima kojia traju 10, 15 kilometara. U svakom slucaju, uvek je bolje imati lakse brzine u rezervi. Ako se ne mora, lako ih je ne koristiti. Ako zatrebaju a nema ih, to je problem. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#28 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 08 May 2020 - 08:48 AM

Sve se slažem. Doduše sad ima ljudi kojima nedostaju tesnije kasete sa zupčanicima od 16 i 18 zubaca, ali nažalost na kraju uvek neko mora ostane kratak ili da traži egzotiku.
  • 1

#29 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 May 2020 - 09:35 AM

Upravo tako!!!!! 16 i 18 se traži, šta će mi nešto što neću koristiti (32 isto kao i 11 najmanji, zauzimaju dragoceno mesto). Mtb prenosi su za mtb pa u šumu.

Već duže vreme istražujem kasete i jurim kombinacije sa što gušćim prelazima - tamo gde se koriste, dakle na sredini kasete. Najveći je dovoljan i 27 to vozim već 5 godina na svim usponima uključujući Kopaonik. 28 će biti još bolje za strme segmente, a sada sa 11f tj još jednim lančanikom više moguće je i to, da se ima i jare i pare tj i gustina na sredini i 28 najveći a bez većih skokova. Dole mi je 12 prepuna kapa, 11 mi je suludo i mislim da ne treba da se prodaje rekreativcima u tolikoj meri. Čak jurim neke kasete koje počinju od 13...


  • 0

#30 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 May 2020 - 09:45 AM

Upravo tako!!!!! 16 i 18 se traži, šta će mi nešto što neću koristiti (32 isto kao i 11 najmanji, zauzimaju dragoceno mesto). Mtb prenosi su za mtb pa u šumu.

Već duže vreme istražujem kasete i jurim kombinacije sa što gušćim prelazima - tamo gde se koriste, dakle na sredini kasete. Najveći je dovoljan i 27 to vozim već 5 godina na svim usponima uključujući Kopaonik. 28 će biti još bolje za strme segmente, a sada sa 11f tj još jednim lančanikom više moguće je i to, da se ima i jare i pare tj i gustina na sredini i 28 najveći a bez većih skokova. Dole mi je 12 prepuna kapa, 11 mi je suludo i mislim da ne treba da se prodaje rekreativcima u tolikoj meri. Čak jurim neke kasete koje počinju od 13...

 

Slično razmišljam - pogotovo po pitanju početnog broja zuba. 

Žao mi je što nema više kaseta koje počinju sa "čak" 13 zuba. Ako se i nađu, obično su skupe i egzotika.

Sa izuzetkom račni - tu se još može natrčati, pogotovo kod 6faza, čak i sa 14 zuba da počinju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#31 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 May 2020 - 10:04 AM

Ja sam našao.. samo još da vidim kako to da dobavim iz inostranstva a da ne platim masne dažbine, tj reket/harač.


  • 0

#32 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 08 May 2020 - 10:05 AM

Koliko ti je hitno?


  • 0

#33 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 08 May 2020 - 11:59 AM

Ja sam imao jedan bajs koji je imao 2x10 brzina, Campagnolo Veloce, a kaseta je bila 13-29, i to je kod desetofaza kod Campagnolo-a dugo bila najveca kaseta. Sada i Campa u ponudi ima standardno 32 zuba sa svim 11f grupama.

Ja sam isto skontao da kad idem nizbrdo, sa kompakt pogon i kasetom 12-27 u poslednjoj brzini mi je vec na 65km overspin. Dakle motam ali nema efekta. Zato kontam da je mozda semi komapkt pogon najbolje resenje, ali obavezno uz 11f i kasetu 11-32 inace sam na usponu gotov. :)

Znaci ima toliko raznih kombinacija da dok ne skontas sta ti je najbolje, glava da zaboli. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#34 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 May 2020 - 01:50 PM

Koliko ti je hitno?

Nije mi uopšte hitno, jedino se nadam da ih ne rasprodaju, to mi je jedino frka. Pošto toga baš i nema skoro nigde da se nađe (13-28) 14-28 već nema na stanju ni na tom sajtu.

Razmišljam, da li je moguće da naručim na Sloveniju ili Italiju kada budem išli na Alpe u julu pa da mi stigne tamo dok budem na toj adresi, ali to je samo 4 dana i ne znam koliko je pouzdano i da shiping ne zakaže znači da stigne tačno na vreme. A i ko će preuzeti kada bi mi bili po ceo dan na vožnji...

Raspitaću se oko toga još na sajtu. Miche je koliko vidim italijanski ali sajt je frncuski ali isporučuju valjda svuda.


  • 0

#35 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 May 2020 - 02:01 PM

Što pitaš Fiery, imaš neku kombinaciju?

Zaboravih reći da bih uzeo nekoliko kaseta, barem 4-5 komada, tako nešto se ne nalazi baš lako, a neke kombinacije su već rasprodate.

 

Evo link da dodam čisto kao primer, gde je sve nabrojano, da vidite koliko kombinacija, raj. Kao da sam praviš custom, šta god poželiš. Crkni Šimano :D

 

https://thecycleclin...or-shimano-sram


  • 0

#36 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 08 May 2020 - 07:34 PM

Odgovorio u PP.
  • 0

#37 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 08 May 2020 - 10:45 PM

Slično razmišljam - pogotovo po pitanju početnog broja zuba. 

Žao mi je što nema više kaseta koje počinju sa "čak" 13 zuba. Ako se i nađu, obično su skupe i egzotika.

Sa izuzetkom račni - tu se još može natrčati, pogotovo kod 6faza, čak i sa 14 zuba da počinju.

Imaš devetofazne koje počinju na 14. 14-25. 14-15-16-17-18-19-21-23-25. i to najniža klasa Sora ili Claris, tako nekako.

 

Za mene je ovo vrhunska kaseta, naravno ako želim da je 25 max. Ovako sitan prenos za "zub-dva" barem kod mene stvara harmoniju, brzo šaltaš, pa se napor na mašinu (na organizam čoveka) nekako lepo prenosi, pa ta mašina ima uravnotežen rast momenta ;)

Vozio sam 14-28 sa po tri zuba razlike, MTB kaseta, užas, desi se da noga "propadne" ili "zabode" pri promeni brzine.

 

Apsolutno se slažem da nama ljubiteljima vozačima, na drumašima uopšte ne treba 11-12-13. Sem ako neko želi da rizikuje glavu na nekoj nizbrdici na kojoj će eventualno da "provrti" 12-cu jedno petnaestak sekundi. Ne teba čak ni 14 skoro.


  • 0

#38 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 May 2020 - 04:12 AM

Imaš devetofazne koje počinju na 14. 14-25. 14-15-16-17-18-19-21-23-25. i to najniža klasa Sora ili Claris, tako nekako.

 

Za mene je ovo vrhunska kaseta, naravno ako želim da je 25 max. Ovako sitan prenos za "zub-dva" barem kod mene stvara harmoniju, brzo šaltaš, pa se napor na mašinu (na organizam čoveka) nekako lepo prenosi, pa ta mašina ima uravnotežen rast momenta ;)

Vozio sam 14-28 sa po tri zuba razlike, MTB kaseta, užas, desi se da noga "propadne" ili "zabode" pri promeni brzine.

 

Apsolutno se slažem da nama ljubiteljima vozačima, na drumašima uopšte ne treba 11-12-13. Sem ako neko želi da rizikuje glavu na nekoj nizbrdici na kojoj će eventualno da "provrti" 12-cu jedno petnaestak sekundi. Ne teba čak ni 14 skoro.

 

Mislim da je ovo do tehnike menjanja brzina, ili/i štelovanja menjača.

 

Sa 6faznim 14-28, i čak onim "megarange" sedmofaznim (12, 13, ili 14 - 32) nisam imao problema sa "propadanjem pri promeni brzine".

 

Idealno, barem za mene, bi bilo (za osmofaz, ili slično, ali "gušće" naslagano za više brzina):

14-15-16-17-19-22-26-32

 

Na "sporijem" delu kasete mi odgovaraju veći skokovi, pogotovo na poslednjih 1-2 lančanika, dok na onom "bržem" mislim da su skokovi od po jednog zuba poželjniji, pogotovo za 16 i manje zuba.

 

Sa takvom kasetom bi pogon 53-39 sasvim lepo pasovao, a čak bi i kompakt (ako nekom baš trebaju spori prenosi) 50-34 imao puno više smisla, nego kod kaseta koje počinju sa 11, ili čak sa 12 zuba (ovo sve pričam za rekreativnu, ne takmičarsku vožnju).


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#39 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 May 2020 - 04:50 AM



 

Apsolutno se slažem da nama ljubiteljima vozačima, na drumašima uopšte ne treba 11-12-13. Sem ako neko želi da rizikuje glavu na nekoj nizbrdici na kojoj će eventualno da "provrti" 12-cu jedno petnaestak sekundi. Ne teba čak ni 14 skoro.

 

Kako kome... Ja na primer, kad dobro poznajem teren i krivine, baš uživam da se u spustu dobro zaletim i da u krivinama naležem kao motorom. Za to je posebno pogodan jedan spust od nekih 3, 4 km koji obožavam da vozim. Tu mogu da se navrte lepe brzine, i ja tada koristim sve poslednje tri brzine na kaseti, ali je sa kompakt pogonom već na 65km overspin.

Šteta što nemam GoPro kameru da sninim kako do yaya izgleda taj spust. Znači adrenalin zagarantovan. :)


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#40 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 May 2020 - 08:29 PM

Još nekoliko pitanja tehničke prirode....

 

Ako bih odlučio da na bajs ide grupa 11f, zadnja nabla svakako ne bi mogla da podrži kasetu. Zato bi moralo da se stave drugi točkovi. Moja ideja je da to budu neki entry level 11f točkovi krštenog proizvođača. Za ono koliko će se bicikl koristiti, biće i više nego dobri. Međutim, ponuda 11f polovnih točkova na berzi je koliko vidim baš siromašna. Ono što ima je nesrazmerno skupo (npr video sam Mavic Aksium točkove za 160 eura a novi koštaju 180 pa nema nikakve logike).

 

Zbog toga sam nešto razmišljao da  na postojeće točkove stavim freehub za 11f. E sad ti točkovi imaju nable Shimano 600 tricolor, a za njih pretpostavljam ne može nikakva nabla 11f, jel tako? Možda glupo pitanje ali reko ajde da pitam.

 

Prema tome jedino rešenje bi onda bilo uzeti komplet drugu nablu sa freehubom za 11f. Koliko vidim, Shimano 5800 nable imaju 32 rupe, tako da bi to taman moglo da se isplete sa postojećim felnama. Da li bih u tom slučaju zamene zadnje nable i freehuba mogao da iskoristim postojeće žbice ili bih morao da koristim nove, to jest ima li izgleda da će stare odgovarati?

 

Nable 105 5800 sam naveo kao primer jer su dosta povoljne a pristojnog kvaliteta iako imaju konusne ležajeve. Ono što ne volim kod Shimano nabli i freehuba jeste to što su nečujni u vožnji, to jest kada se ne okreću pedale a bajs ide, ne čuje se freehub. Da li ima po ceni neka alternativa ovim 5800 nablama a da je freehub glasan (tipa kao Mavic, Campa, ne mora ni preglasan ali da nije nečujan), da podržava 11f, i još bolje ako je industrijski ležaj ali to nije prioritet? Hvala unapred na infor....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika