Jump to content


Fotografije

Stari dinamo i nova LED svetla

Dinamo svetla

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
5 odgovora na ovu temu

#1 vukx

vukx
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 20 September 2019 - 07:40 PM

Pozdrav,
Ženin bicikl je imao svetla sa običnim sijalicama povezanim na klasičan bottle/side dinamo. Znači svako svetlo je imalo svoju po jednu žicu od dinama do svetla. Prednje svetlo se polomilo i odlučio sam da ih oba zamenim sa LED, a dinamo i instalaciju zadržim. Kupio sam oba ovde na cikloberzi, zadnje svetlo je ovo
https://www.2bike.rs...lo#.XYUfCbyxU0O
Ima priključke i za sistem sa dve žice i za jednu žicu. Prvo sam njega povezao na taj priključak za jednu žicu (kakva je instalacija ostala od starog sistema) i radilo je perfektno.
Prednje svetlo je ovo
https://www.2bike.rs...vo#.XYUncLyxU0N
Nema prekidač, a povezuje se samo sa dve žice, znači mora i faza i nula. Uzemljio sam nulu na metalni šraf od drzača svetla i video sam da i ono ok radi. Međutim, kada je posle par dana žena danas prvi put sela na bajs i aktivirala dinamo, vidim da zadnje svetlo ne radi, odnosno samo povremeno vrlo slabo zatrepće. Probao sam da otkačim prednje svetlo i zadnje onda opet radi perfektno, ali kada su povezana oba, zadnje jedva daje znake života. Gde grešim?
  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14587 posts

Postavljeno 20 September 2019 - 09:22 PM

Slab je taj bottle/side dinamo. Ili da teras zenu da brze vozi bicikl. LED sijaju tek od 3V.


  • 0

#3 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14587 posts

Postavljeno 21 September 2019 - 01:45 AM

Kazu da B&M zadnja svetla ne rade kada se upare sa nekim prednjim svetlima drugih proizvodjaca.

 

Takodje pise i ovo u uputstvu. "Ne vozite ako i prednje svetlo ne radi moze zadnje da se pokvari. (slobodan prevod)"

 

4d.jpg

 

Ili je dinamo slab (poteraj brze bicikl pa vidi da li ce zadnje da zasija kako treba) ili mu ne odgovara prednje svetlo drugog proizvodjaca.


  • 0

#4 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 21 September 2019 - 05:18 AM

Po fabrickim specifikacijama i obicna dinama ima 6V 3W . Ali u odnosu na dinamu u nabli prednjeg tocka , mnogo gubi na trenje prilikom okretanja tog malog tockica. To da B&M zadnja svetla ne rade kada se upare sa nekim prednjim svetlima drugih proizvodjaca, nije tacno,kod mene je sve razlicito i nema uticaja.A  napon od 3 V i ona postize vec kod male brzine, samo nema snage (W) a samim tim je slaba struja (A)

 

Nego se meni cini da tu ima mnogo led dioda na zadnjim pozicionim svetlima,cak cetiri i izgleda mi kao neka budzevina, inace mozda ti dinamo preko mase daje neki otpor, led svetla se instaliraju tako da se koriste dve zice,to masa, i jedna zica,faza nula,to ne postoji.

 

Posto nemas ampermetar da ispitas koliko miliamperi  vuce zadnja pozicija, ja bih probao da odvojim dve led diode na poziciji,znaci dovoljno je samo jednu zicu od svake diode odletovati pa onda probati,jer meni se cini da tu nema snage za obadve lampe zbog moguce budzevine.Cim kada ukljucis pojedinacno oba dve lampe rade.

 

Inace prednja svetla su kod svih snage 2.4 W i po toj logici zadnja bi trebalo da budu 0.6W,znaci oko 100mA bi trebalu da vuku struju.

 

Mozes da probas da od nekoga uzmes od nekog B&M sa jednom led diodom i da onda probas.

 

Inace vi svi kupite pa onda se zalite.Obicno polovno kosta oko 10E sa jednom led diodom, ili dve (new line) ,i svima se cini da je to malo,jedino Supernova pravi sa tri led diode. Ali za obicnu dinamu je dovoljno sa jednom led diodom, koja sija iskricavom svetloscu koje je vidno na velikoj daljini. Evo ova klik

 

Postoji mogucnost da je neispravna dinama ali samoo u teoriji.


  • 0

#5 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 21 September 2019 - 06:44 AM

Имам задње B&M светло упарено са Supernova предњим и ради одлично. И раније сам то радио и никад нисам имао проблем.
  • 0

#6 vukx

vukx
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 21 September 2019 - 08:50 AM

Zadnje svetlo nije budževina, fabrički ima 4 led diode, a nisam ga uzeo zbog broja dioda, prosto se tako namestilo.
https://www.sjscycle...ith-standlight/

Imam rezervno dinamo, mogu da probam da zamenim, mada je i ovo sa starim svetlima radio ok.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika