Jump to content


Photo

Ostecen konus


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 265 posts

Posted 02 September 2019 - 02:38 PM

Nabla XT fh775

Otvorio sam nablu i vidim da je levi konus ostecen. Standardno - jedna kuglica se ostetila i napravila brazdu punim krugom na konusu.
Kakvi su potencijalni problemi ako ne zamenim odmah konus vec samo sve ocistim, podmazem, zamenim ostecenu kuglicu i vozim dok ne kupim nov konus?
Da li je opasno za voznju?
 


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#2 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 02 September 2019 - 05:11 PM

Није опасно за вожњу али је пожељно што пре заменити јер ће се оштетити куглице које могу да пренесу оштећење на шоље.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#3 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 265 posts

Posted 03 September 2019 - 02:13 PM

Ponovo sam otvorio nablu, soljice su tip top ali sad vidim ( bolje svetlo ) da su oba konusa otisla. Desni doduse je tek malo nacet ali na levom je brazda pun krug.
Oba konusa bi me izasla oko 40 evrica i to ako prodjem bez ikakvih carinskih dazbina jer se kod nas moze naci samo levi.
Mislim da je bolje uzeti novu nablu i prepakovati tocak nego ulagati 40-ak evrica u staru nablu.
Teracu dok se ne razdrnda pa onda nov tocak.


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#4 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 03 September 2019 - 02:59 PM

Sad sam iz radoznalosti pogledao pošto sam imao isti problem do duše na drumskoj nabli R501 i mislio sam da konus mora da bude baš za nju i baš levi ili desni a u praksi skoro sve to odgovara, od sličnih nabli samo dužina možda bude pola milimetra-milimetar razlike pa treba ubaciti ili izbaciti spejser. Godinu dve sam tako vozio sa oštećenim desnim konusom jer isti slučaj samo levi je bio u ponudi ](*,) a onda sam skontao da su konusi skoro isti i rešio problem za 500 din.

 

Međutim sad vidim da je za ovaj XT konus 2000 din što je bezobrazluk. Ne znam ko je toliko nabio cene, proizvođač ili uvoznik ili oba, ali treba svi da propadnu a drugi brendovi sa industrijskim ležajevima da ih sahrane. Realno ti konusi ne bi smeli da koštaju više od 100-200 ili par stotina din. Ležajevi za nable drugih normalnih proizvođača su tipa 80 din (Codex) ili 300 din za Fag i rade godinama, vrte se mnogo lepše i boli te uvo ne stresiraš se da li će da pukne kuglica i napravi haos (meni je pukao i konus na Quando i sahranio šolju) teraš dok ti se tera i izbiješ i zameniš kad ti se menja.


  • 0

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 03 September 2019 - 03:39 PM

Oštećenje konusa nastaje usled zamora materijala. Prvo tik ispod površine. Kad se jave brazde na površini - to je vidna manifestacija.

Isto važi i za konuse. Uglavnom: ako je konus tek načet, a kuglice i mast su menjani relativno redovno (nije bilo baš rđe unutra i gomila blata), onda ima šanse da su šolje OK. Ako je voženo više od 100 km sa izbrazdanim konusom, šolja sa te strane je pri kraju života, čak i ako se brazde još nisu pojavile.

 

To što Gadjan kaže za kombinovanje konusa, iz mog iskustva: često može, ali ne uvek. Nekad "zaobljenost" konusa nije odgovarajuća za oblik šolje, pa se oseti pod rukom da to nije baš kako treba (ne znam kako bolje opisati). Teško je to okom oceniti pri kupovini, ali treba obratiti pažnju na sledeće:

 

Gde krivina konusa počinje (kada se gleda od osovine) - nekad bude na 0,5 mm, negde na ceo 1 mm i slično.

Gde se završava (spoljni prečnik konusa).

Kakvog je oblika - da li, barem na oko, liči na originalni.

 

Ako se ovo utrefi kako treba, sama debljina se često može prilagoditi spejserima (opet, zavisi od konstrukcije nable, prašinara na njoj i sl. - tako da i to treba gledati).

 

Vrlo loša snabdevenost rezervnim Shimano konusima - nevezano čak ni za cenu. Ni u inostranstvu nije puno bolja situacija.

 

Mada, uz redovan servis (jednom godišnje, ili na 5.000 km - šta prvo dođe), Shimano nable traju decenijama.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 04 September 2019 - 07:40 AM

Ma nece mu nista biti, nema sanse da to tako brzo propadne, pa to ljudi voze izguljeno godinama a da nemaju ni pojma pa solje prezive.

Prepakovao sam toliko tockove i sve se to vozi, i dalje. Ono sto je najgore po sistem je direktan ulazak vode na suvu glavu.

Inace solje su mi zveknule na dve Campagnolo glave (a one i dalje teraju), ne secam se da je ikad zveknula Shimano solja, sem od direktnog ulaska vode.

 

Ja bih uradio sledece, obzirom na cenu konusa.

 

1. Prva opcija kupovina polovnog Shimano tocka u klasi , i skidanje zdravih konusa oko 500-700 rsd. Inace nekad nadjem ceo bajs za Deore opremom za 3000 rsd, gde onda ima dalova ko pleve, samo snimiti neki koji nije vozen.

2. Druga opcija, stari trik - uzimanje malo manjih kuglica, da bi pocele da trce po novoj pisti na konusu, ovo ti je kao da si uzeo nove konuse, stim sto ce isti malo potonuti u glavu.  Za ovo moras da snimis poziciju brazde na starim konusima, pa ako uzmes malo vece kuglice, one ce trcati po novoj pisti koja je ka unutra, a manji ce pistu pomeriti ka spolja.

Vece kuglice cine stvar zilavijom, ali ce ti onda i rasirti nablu, veca sansa da ce upaliti sa manjim.


  • 1

#7 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 265 posts

Posted 04 September 2019 - 12:43 PM

Hm, razumem poentu ali mi je to previse akrobatike.
Ovi konusi nisu puno jeftiniji ni napolju a uspeo sam da pronadjem oba kod nas. Pitanje je da li ih kod nasih prodavaca ima na stanju, pogotovu desni sa osovinom ali to je vec druga prica.
Sta predlazete?
1-Da teram dok ne ode sve dodjavola pa uzeti novu nablu i isplesti nov tocak
2-Zameniti oba konusa na postojecoj nabli


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#8 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Posted 04 September 2019 - 01:44 PM

Koliko sam shvatio oba konusa rekao si kostaju 40e, mislim da ti je ta nabla nova jeftinija , doduse treba plesti i centrirati tocak ponovo.


  • 0

#9 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 265 posts

Posted 05 September 2019 - 11:42 AM

Tacno tako osim sto ne umem da pletem i centriram tako da bi i to bio trosak. 
Finansijski mi je jeftinije da zamenim konuse.
Nisam pametan sta ciniti  n2:hahaha


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#10 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 05 September 2019 - 12:50 PM

Uzmi kuglice za prednji tocak, napakuj sve i vozi dok se ne raspadne, potrajace ako znas da podesis tenziju lezaja, kostace te 100rsd.


  • 0

#11 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Posted 05 September 2019 - 01:18 PM

Problem je sto ce nove kuglice brzo da stradaju na ostecenim konusima pa moze brzo da se umrve, nedaj boze neke nizbrdice ili neke vece brzine.

 

Moj savet je da uzmes novu nablu, zanimaj se sam ispleti tocak, pa nosi negde da ga neko centrira i namesti kako treba ili cak i da ga isplete ako bas nema sanse da uradis sam, ali si posle miran uz odrzavanje sigurno jedan duzi period

 

Vidis da ovde kazu da moguce i ako promenis konuse moze da se desi da stradaju solje ubrzo ako su nacete onda si olatio a nista nisi dobio

.


  • 0

#12 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 05 September 2019 - 02:29 PM

Sve je to preterivanje i bacanje para (konusi po toj ceni ili nova nabla i preplitanje). Najverovatnije ništa ne bi bilo da se vozi sa oštećenim konusom, ja sam vozio godinu dve samo malo sitno grebucka ne klizi kao kad je sve tip top. Zavisi i koliko je oštećenje. I ovo što kaže Bax sigurno radi posao odlično. Pokušao bih i da nađem sličan odgovarajući a 4x jeftiniji konus ako je moguće (ne znam oko te konkretne nable da li je izvodljivo, nisam se udubljivao).

U svakom slučaju ne bih ni u ludilu bacao 40 eura svaki put kad strada konus (to je potrošna roba) ili kupovao novu nablu. Znam da bi proizvođači u uvoznici to najviše voleli. I još jednom, industrijski ležajevi zakon.

 

edit: da i još jedna opcija, pokušao bih po servisima/oglasima da nađem polovan konus, havarisan točak/felnu sa ispravnom nablom, ili polovnu a povoljnu nablu.


  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 05 September 2019 - 03:12 PM

Lično više volim ležajeve s konusima. Treba se samo jednom godišnje setiti i servisirati. Traju decenijama.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 05 September 2019 - 04:16 PM

Traju, ako se ne voze


  • 0

#15 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 05 September 2019 - 05:04 PM

Traju, ako se ne voze

 

Moje iskustvo je drugačije.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#16 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 467 posts

Posted 10 September 2019 - 06:34 PM

Pomoc iskusnijih- u pitanju su dve shimano zadnje nable:

1. fh-6207- fabrička specifikacija nable kaze da se koriste konusi m10×13 i m10×9.

Ovaj drugi sam nasao u PB i verovatno ce odgovarati, medjutim M10x13 nigde ne mogu da nadjem, a neko je nabudzio sa nekim m10x15 i m10x12 konusima..

2. Fh- A451

Specifikacija kaze m10×15,1 i m10x9.. ovaj drugi nasao isto u PB, a od levog ni traga ni glasa.

Upoređivao sam sa par komada u PB, nisu ni slicni.

Neki predlog ili da neko mozda imanablu- konuse za prodaju?



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

#17 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 18 September 2019 - 02:24 PM

https://bicycleobses...tted-hub-cones/


  • 0

#18 Igor88bg

Igor88bg
  • Members
  • 1 posts

Posted 28 September 2019 - 09:38 AM

Pozdrav trebali bi mi konusi prednje nable za shimano 525 , zna li neko da kog pase , gde naci konuse, pocela je nabla da mi zvizdi :-( jurim deo 15 dana :-/


  • 0

#19 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 28 September 2019 - 12:09 PM

(link) ili kupis celu prednju nablu pa zamenis komplet osovinu, konuse i kuglice.


  • 0

#20 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts
  • LocationRuma

Posted 13 July 2020 - 01:01 AM

Menjao sam kuglice na prednjoj nabli i oba konusa su izbrazdana. Kada sam sve "zapakovao" nazad i zavrtio točak, čuje se zvuk kao da kuglice udaraju jedna o drugu, takav utisak sam stekao. Da li su oštećeni konusi uzročnik tog zvuka? Nabla je Quando sa quick releas-om.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Attached Thumbnails

  • 20200712_224605.jpg
  • 20200712_223653.jpg

  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users