Jump to content


Fotografije

Trnjenje prstiju na rukama


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
52 odgovora na ovu temu

#1 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 26 August 2019 - 04:30 PM

Molim kolege, ako su u mogućnosti da pomognu. Da ne dužim, osečam veliko trenjenje vrhova prstiju na šakama pri vožnjama preko oko 60 - 70km. Toliko je izraženo da kada sam sišao sa bicikla i uzeo telefon i pri dodiru vthova prstiju po ekranu mislio sam da sam uključio vibraciju na dodir ekrana, i tako sat vremena dok nije počelo da popušta.

Pijem redovno Mg oko 600mg pre svake vožnje preko 50km, vitamin C takođe oko 400mg i ponekad to jutro Zn oko 25mg, Takođe imam najkvalitetniju traku preko kormana, da to isključimo odmah.

Ako je neko imao iskustva molio bih za pomoć jer mi je više dosasilo da nemam osećaj u prstima i do sat vremena posle vožnje.


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 August 2019 - 04:32 PM

Molim kolege, ako su u mogućnosti da pomognu. Da ne dužim, osečam veliko trenjenje vrhova prstiju na šakama pri vožnjama preko oko 60 - 70km. Toliko je izraženo da kada sam sišao sa bicikla i uzeo telefon i pri dodiru vthova prstiju po ekranu mislio sam da sam uključio vibraciju na dodir ekrana, i tako sat vremena dok nije počelo da popušta.

Pijem redovno Mg oko 600mg pre svake vožnje preko 50km, vitamin C takođe oko 400mg i ponekad to jutro Zn oko 25mg, Takođe imam najkvalitetniju traku preko kormana, da to isključimo odmah.

Ako je neko imao iskustva molio bih za pomoć jer mi je više dosasilo da nemam osećaj u prstima i do sat vremena posle vožnje.

 

Joga - na prvom mestu.

 

Pored toga, dobro podešavanje položaja na biciklu, kako ne bi bilo previše opterećenja na rukama.

 

https://www.bikegrem...u-bike-fitting/

 

https://www.bikegrem...umskog-kormana/


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 26 August 2019 - 04:44 PM

Znači mogući razlog je da je preveliko opterećenje na rukama!?
Da, vozim drumski bicikl, nisam napomenuo.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
  • 0

#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 26 August 2019 - 04:53 PM

Koristi rukavice i obmotaj duplo trakom volan. Ja sam zagovornik prirodne ishrane bez tableta i praskova ali ako moras ili ti je doktor savetovao...


  • 0

#5 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 26 August 2019 - 05:07 PM

Imam takođe najkvalitetnije rukavice. Nije mi doktor savetovao za minerale i vitamine već vremenom sam video da mi odgovaraju ti koje sam naveo. Ranije su me hvatali grčevi često pri vožnji preko 100km, od kada pijem Mg toga više nema. C je dobar svakako a i dobro rasprostire Mg. Zn pijem još dok sam išao u teretanu, za muškarce taj mineral je odličan. Radi se o najkvalitetnijm suplementima, ne oni šumeći i sl.
  • 0

#6 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 26 August 2019 - 05:25 PM

Koliko su visok i koja velicina je bajka?
  • 0

#7 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 26 August 2019 - 05:29 PM

174cm, veličina bicikla M 53 - 54.
  • 0

#8 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 26 August 2019 - 05:37 PM

Probaj sa visinom kormana. Meni su sake trnule kad mi je korman bio malo vislje postavljen, otkako sam ga spustio, vise ne trnu. Igraj se malo, vidi sta ti odgovara...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#9 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 26 August 2019 - 05:43 PM

Nekako bi mi bilo logičnije da su šake ali ne, samo vrhovi prstiju.
  • 0

#10 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 August 2019 - 05:56 PM

Kada vozim duže vožnje u svojim super udobnim rukavicama, umeju da mi strašno trnu mali i domali prsti. Sumnjao sam na razne izvore tj razloge, dok nisam shvatio da su razlog rukavice i to oni djavoli u korenu prstiju, sa strane dlana, za skidanje rukavica. Ta ojačanja tj zadebljanja su taman takva i na takvim mestima da mi tokom više sati, malo po malo, spreče normalnu cirkulaciju. Inače, imam tanje šake i prste, pa se rukavice verovatno lakše naboraju na strani dlanova - koliko god to malo bilo - i dodje do problema.

Sad uglavnom vozim bez rukavica ili ih nosim par sati pa napravim pauzu, dok ne nadjem neke koje su podjednako udobne a koje imaju drugačiji sistem za skidanje (npr pantljike izmedju prstiju).

Eto, čisto da se zna da i to može da bude uzrok.
  • 0

#11 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 26 August 2019 - 05:59 PM

To sa losim polozajem se osjeti, jbg, ne mozes ne osjetiti da si puno na volanu. Kao neko kome je to glavni problem suosjecam se s tobom :)
Ako ti se da probaj stiskati onu gumu za saku, meni pomaze al mi se ne da stiskati, zaboravim jednostavno. Meni pomaze istezanje u voznji, zrtvujem neku uzbrdicu, naslonim jagodice na volan i sto vise nategnuti prste, djeluje bolje nego pumpanje sake

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#12 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 26 August 2019 - 06:10 PM

Da i to što kažeš, posle 2h oseti se loša pozicija.
  • 0

#13 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 26 August 2019 - 07:52 PM

Ja sam imao problem sa trnjenjem i to bas mali i domali prst. Postoji nerv koji bas inervise ta dva prsta.
Tada sam vozio premali ram. Ja bih odmah poe 2 minuta osetio da sam previse oslonjen na ruke ali sam trpeo neko vreme. Trnule su mi sake i podlaktice, ne samo vrhovi prstiju. Mislim da si u poziciji kona ti ne odgovara, pritiskas nerv i otud ta senzacija u vrhovima prstiju.
Inace probao sam razne rukavice, imam ih nekoliko, specialized cannondale izumi, sve su kvalitetne, dosta sam to placao ali ne nosim ni jedne. Jednostavno, smetaju mi i ne prijaju mi uopste.
  • 0

#14 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 26 August 2019 - 08:06 PM

Mislim da sam sve sto ima na netu procitao i nisam uspio rijesiti, jednostavno nekom je tako kako je. Ja bas imam problem s tim, nije vezano za bicikl, cim mi je ruka u jednom polozaju pocece da trne, to je neminovno. Sto se vise vozi to kasnije pocinje da trne, navikava se, najgore je prvih 10ak voznji kad krene sezona, tad se sve nanovo podesava, kupuju se gripovi i rukavice i na kraju nista ne pomogne. Ja cekam da mi dodju gripovi za leptir, pa cu od njih napraviti dugacke gripove za normalni volan samo duze od standardnih 13cm, kontam da ce mi biti bolje sakama ako budem imao vise komocije...

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#15 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 27 August 2019 - 06:52 AM

Znači polako da se mirim sa situacijom. Obratiću pažnju malo na položaj tela i rukavice da ne prekidaju krvotok mada...
Hvala svima.
  • 0

#16 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 27 August 2019 - 08:11 AM

Ma to je kod tebe super, vjerovatno nemas puno kila, kakav touch i vibracija, ja ne mogu da kocim ni mijenjam brzine poslije 20km, onda pravim 5 min pauze, ratresem sake, istegnem i vracam se nazad. Srecom to je taman negdje toliko koliko imam vremena za voziti pa se vise i ne zamaram tim, a da sam nakupovao volana, lula, gripova i rukavica nakupovao sam i nista nije pomoglo. Ima neki hepek, ne znam kako se to zove, ima kiroprakticar kod kojeg sam isao, namjesti se frekvencija, drzis u rukama te valjke i tu lagano struja dere, poslije toga sake procirkulisu i budu tople par dana i ne trnu ruke nimalo. E sad da je imati to kod kuce pa svaki dan ih malo pecnuti bilo bi dobro, ovako nema dugotrajnog efekta

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#17 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2019 - 08:38 AM

Znači polako da se mirim sa situacijom. Obratiću pažnju malo na položaj tela i rukavice da ne prekidaju krvotok mada...
Hvala svima.

 

Ja bih uradio ono što je do mene. Kao što sam preporučio u svom prvom postu u temi. Uz ovo što su kolege dodale - rukavice i traka kormana.

 

S tim što bih prvo podešavao položaj - tj. menjao po jednu stvar, kako bih znao šta pomaže, a šta odmaže. Ne valja menjati po dve stvari (položaj i traka, ili traka i rukavice) u isto vreme, jer onda ne znaš koliko je koja pomogla, a koja je možda odmogla.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#18 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 27 August 2019 - 09:11 AM

Evo ovako, u polozaju u kojem se nalazis, treba da budes u mogucnosti da sklonis ruke sa volana, i da ne krenes da padas u napred.

Tek kad se to desi, rasteretices ruke, nisi dobro namesten na biciklu.


  • 1

#19 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 27 August 2019 - 09:16 AM

Tako da al onda ce da mu trnu jaja, opet bolje da trnu ruke :)

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#20 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 27 August 2019 - 09:39 AM

Mnogo stvari može da bude uzrok takvog trnjenja, i većina može da se reši.

  • Kao što su neki već pomenuli, možda je preveliki pritisak na rukama. Ovo može biti zbog lošeg položaja volana (previše daleko ili blizu, previše nisko ili visoko) i/ili lošeg položaja sedla (gore-dole, napred-nazad ili nagib).
  • Možda je loš hvat na volanu. Ako previše stežeš, ako je ugao šaka neprirodan, ako su šake tako postavljene da je oslonac na jednoj od zona gde prolaze nervi, ako voziš sa potpuno ispravljenim rukama, bez savijanja u laktovima, ako nikad ne menjaš poziciju šaka na volanu tokom vožnje.
  • Može biti neodgovarajuća traka ili rukavice. "Nakvalitetnije" ne mora ništa da znači ako nije odgovarajuće za tvoje potrebe. Previše mekana ili previše tvrda traka, rukavice neodgovarajuće veličine, previše debeli ili previše tanki jastučići na rukavicama, ili loše pozicionirani za tvoje šake i tvoj hvat.
  • Previsok pritisak u gumama, naročito prednjoj. Tvrde gume daju osećaj veće brzine, ali sve što se dobija je da šake primaju više vibracija od neravnina na putu, što i te kako može da izazove trnjenje.
  • Na kraju su mogući i neki neuropatski problemi. Ako ništa drugo ne pomogne, ovo treba proveriti sa stručnjacima.

Najčešće je uzrok kombinacija više od jednog faktora, ali po mom iskustvu fokus treba prvo da ide na ergonomiju. Prvo ispravno postavljena pozicija na biciklu, položaj volana i sedla, ugao volana i sedla. Onda "meke" ruke, lagan hvat, blago savijeni laktovi, opuštena ramena. Zatim odgovarajući pritisak u gumama, po potrebi i mogućnosti šire gume. Tek na kraju traka i rukavice, znajući da skuplje ne mora da znači bolje.


  • 6




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika