Jump to content


Fotografije

Tanje ili deblje gume


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
44 odgovora na ovu temu

#21 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 August 2019 - 05:47 PM

Ćelave gume su najbolje za asfalt.

 

https://www.bikegrem...13/celave-gume/


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#22 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 26 August 2019 - 02:20 PM

A jesi vozio neke glatke bez zice tipa Kojak, jel ima tu razlike? Brzina je dobra, nije mi toliko bitno sto se vozim brzo radi osjecaja brzine al ako moze s istim vremenom i energijom duza relacija naravno da bi mi znacilo
Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk


Vozio sam Kojak duze vreme na Bad Boy bicikli. Odlicna guma za odlican asfalt znaci Cirih, Majami itd I sa prvim kapima kiše i skretanje posle bare ili na bari krece laki osecaj panike. Znaci samo za suvo vreme. I vrlo brza guma sa napomenem.
Posle brda guma koje sam probao preporucujem od srca 2: gorepomenutu Speed Ride fold i schwalbe g-one koja je takođe fenomenalna guma.
  • 0

#23 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 26 August 2019 - 03:48 PM

Mislis da nije za ove nase zakrpe, po kisi ne vozim tako da mi to ne igra ulogu al je asfalt bas los

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#24 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 26 August 2019 - 03:54 PM

Vozio sam Kojak duze vreme ... I sa prvim kapima kiše i skretanje posle bare ili na bari krece laki osecaj panike. Znaci samo za suvo vreme.

Imam neuporedivo bolja iskustva sa Kojak gumama (i 26 i 28) po mokrom, nego sa, recimo, Maratonkama, koje po klizavom postaju opasne po život :)


  • 1
Homesick for a place you've never been...

#25 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 26 August 2019 - 04:58 PM

Kad pomenu maratonke. To mi je najgora guma ikada. Slican osecaj kao na fijakeru, drveni tocak, metalna oplata i bez amortizera. A neverovatan broj ljudi se lozi na nju jer je "nepoderiva". Poenta je da se guma trosi, to je by design.

Kojak je za nju ekstra dobar.

@veljo kojak je za suvo vreme odlicna guma. Plus ima veliki "balon" u vecim sirinama i udobna je veoma.
Ipak, moja malenkost je stavlja iza g-one i speed ride sta god to znacilo.
  • 0

#26 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 26 August 2019 - 08:08 PM

Necu ja jos, mozda sl. sezone da mijenjam ako i tad, za sad se samp informisem, imam konacno dobar bicikl pa sad kupim te finese, eventualno da ih upratim u oglasima za dzaba para :)

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#27 FredPeric

FredPeric
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • LocationZemun

Postavljeno 07 September 2019 - 09:30 PM

Kad se menja spoljna guma 26x1.95 za 26x1.75 ili 26x2.0 jel mora da se menja i unutrašnja..?
  • 0

#28 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 07 September 2019 - 09:45 PM

Za toliku razliku ne mora, da je veca razlika, trebalo bi.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#29 FredPeric

FredPeric
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • LocationZemun

Postavljeno 07 September 2019 - 10:10 PM

Hvala !
  • 0

#30 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 September 2019 - 07:55 AM

Нису све унутрашње за исти опсег ширина, па је могуће да ће за 1,75 ипак бити потребна замена. Кад се већ мења спољашња ја бих проверио и ознаке на унутрашњој (или погледаш на нету ако је неки познати модел).

 

Иначе, ознака ширине није пресудна. Баш сад имам овде две различите Швалбе гуме ширине 2,0 - Блек Џек и СХ Комп. Одмах је очигледно да је БЏ шира, а ево, метар показује разлику од око 5 мм (5 пт 4,5 цм). Раније сам имао неке слик гуме, појма немам које (једва чекао да пукну и нисам дуго чекао). Биле су 1,9, али су се необично шириле ка газној површини, па је она деловала више као 2,1. А имам и БЏ 2,1 која је опет приметно шира од оне 2,0 и отприлике 5,7 цм. Баш необично велика разлика. Наравно, причам о газној ширини гуме. Да, има крампона, али не иду много у страну и не видим да повећавају ширину.

 

А премда је тема "тање или дебље гуме" рекреативац је поменуо додатни параметар лоших путева. Није прецизирао, али има и оних где је асфалт испуцао по дужини, па са уским гумама стварно може да буде проблема. Осим тога, питање је и шта му постојећа фелна подржава од ширина.


  • 0

#31 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 September 2019 - 11:08 AM

Kakva god da je unutrašnja, u 1.75 i 1.5 sigurno može bez problema.


  • 1

#32 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 September 2019 - 10:17 PM

Jedno pitanje za kolege forumaše vezano za gume...

 

Trenutno su mi na drumašu gume 23 mm, koje iako su stvarno dobre i sa dobrom zaštitom od bušenja, ipak bih prešao na nešto deblje gume radi većeg komfora u vožnji. 

 

S tim u vezi, zanima me ako bih prelazio na 28mm, zanima me mogu li ikako znati da li će gume moći da se uglave na ram ako to prethodno ne probam?

 

Teoretski, guma od 28mm bi trebalo da je i šira, ali da ide da tako kažem više "u visinu" u odnosu na 23mm. Da li to znači da ako mi je na primer trenutno, na gumama od 23mm razmak između sedalne cevi i ruba gume bar minimum recimo 6mm, da će onda 28mm sigurno stati, ili je jednostavno bez probe nemoguće biti siguran? 

 

To pitam da se ne bih zeznuo i naručio gume koje ne mogu da montiram, a takođe ne mogu ni da vratim odakle sam ih naručio....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#33 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 September 2019 - 04:54 AM

Jedno pitanje za kolege forumaše vezano za gume...

 

Trenutno su mi na drumašu gume 23 mm, koje iako su stvarno dobre i sa dobrom zaštitom od bušenja, ipak bih prešao na nešto deblje gume radi većeg komfora u vožnji. 

 

S tim u vezi, zanima me ako bih prelazio na 28mm, zanima me mogu li ikako znati da li će gume moći da se uglave na ram ako to prethodno ne probam?

 

Teoretski, guma od 28mm bi trebalo da je i šira, ali da ide da tako kažem više "u visinu" u odnosu na 23mm. Da li to znači da ako mi je na primer trenutno, na gumama od 23mm razmak između sedalne cevi i ruba gume bar minimum recimo 6mm, da će onda 28mm sigurno stati, ili je jednostavno bez probe nemoguće biti siguran? 

 

To pitam da se ne bih zeznuo i naručio gume koje ne mogu da montiram, a takođe ne mogu ni da vratim odakle sam ih naručio....

 

Objašnjeno:

 

https://www.bikegrem...ma-za-bicikl/#3


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#34 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 September 2019 - 06:51 AM

Vozio sam Kojak duze vreme na Bad Boy bicikli. Odlicna guma za odlican asfalt znaci Cirih, Majami itd I sa prvim kapima kiše i skretanje posle bare ili na bari krece laki osecaj panike. Znaci samo za suvo vreme. I vrlo brza guma sa napomenem.



Nisi to njih vozio kako treba. Zapravo na mokrom asfaltu pokazale su se odlično. Brza, udobna i stabilna. Malo je problematična na makadamu ali uz oprezniju vožnju ide i po takvoj podlozi.
Kojak sam vozio 17500km i još bi išle da nisam jednu isekao na staklo. Sad omam Michelin run't koja je malo šira od Kojaka, 1.40 u odnosu na 1.35 ali je isto odlična. I udobnija jer se duva na 1,5 bar manje u odnosu na Kojak. Gazeća površina im je ista, oko 15-16 mm.

Imam neuporedivo bolja iskustva sa Kojak gumama (i 26 i 28) po mokrom, nego sa, recimo, Maratonkama, koje po klizavom postaju opasne po život :)



Evo, Srdjoni zna. Sa ćelavom gumo na mokrom si prilično opušten.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#35 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 September 2019 - 07:14 AM



S tim u vezi, zanima me ako bih prelazio na 28mm, zanima me mogu li ikako znati da li će gume moći da se uglave na ram ako to prethodno ne probam?

Teoretski, guma od 28mm bi trebalo da je i šira, ali da ide da tako kažem više "u visinu" u odnosu na 23mm. Da li to znači da ako mi je na primer trenutno, na gumama od 23mm razmak između sedalne cevi i ruba gume bar minimum recimo 6mm, da će onda 28mm sigurno stati, ili je jednostavno bez probe nemoguće biti siguran?
.

Ako je to pravi drumski ram sa caliper kočnicama 99% neće stati, ako je neki stariji ram neće stati ni 25mm


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#36 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 15 September 2019 - 07:47 AM

Ako me pamcenje dobro sluzi uzeo si caad12 novi. Na stranim forumima stavljaju 28 na caad12 2016god pa na ovamo.
  • 0

#37 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 September 2019 - 03:39 PM

Nije Caad 12 nego 10, ali na taj ram sigurno staju i 28mm. Medjutim, ne trebaju mi gume za taj bajs jer su na njemu 25mm koje vozim po prilicno dobrim putevima pa za sire nema neke posebne potrebe.

Trebaju mi sire gume za drugi, stariji Cannondale sa sredine devedesetih. Uprkos tome sto Bakara kaze, na taj ram sigurno staju 25mm i to odokativno bez merenje ali ja sam mislio da montiram 28mm ako moze.

Napred bi sigurno stale 28 a nazad je diskutabilno. Cak ako ne stane kontao sam da montiram nazad 25 a napred 28 jer iako se to mozda cini kao nerezonska odluka, ja sam bas misljenja da je deblja guma potrebnija vise napred nego nazad jer se vecina vibracija i rupa najvise prenosi preko prednjeg dela bicikla to jest preko ruku bicikliste....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#38 zuci

zuci
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 15 September 2019 - 06:19 PM

Na mom starom drumašu su Continetal Super Sport od 28mm stajale bez problema.


  • 0

#39 Sreten80

Sreten80
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 26 September 2019 - 10:28 PM

Evo jedna preporuka za fine all around gume, Continental Double Fighter III 37-622, skoro za dz na letnjem snizenju u Planetu. Odlicno se kotrljaju na asfaltu (srpskom-rupe, pukotine, dzombe, mrtve macke..) i lagani off road. Vozim ih na CX bajku. Za mtb RaceKing je veoma dobra varijanta ako se vozi asfalt/off road.
  • 0

#40 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 September 2019 - 02:42 PM

Dodajem preporuku za 700x42C CONTINENTAL SPEED RIDE, po istoj su ceni sad s popustom. Udobnije mi nikad nije bilo, a ide dovoljno brzo po gradu, ivičnjacima, travnjacima, šljunku...


  • 0
Homesick for a place you've never been...




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika