Jump to content


Fotografije

Infarkt. Šta i kako posle.


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
7 odgovora na ovu temu

#1 koya

koya
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 13 August 2019 - 10:17 AM

Pozdrav smima koliko vas ima.

Prvo sam se začudio da ova tema nije dotaknuta. Svašta nešto jeste, pa reko da dopunimo. Uglavnom sam iskustva nalazio po stranim forumima.

Ukratko, pre mesecak dana, doživeo sam ili preživeo akutni infarkt miokarda. Kako, šta, zašto, ni savremena medicina, osim onih uobičajenih faktora rizika, nema neko jednoznačno rešenje.

Kao klinac, pa student, sve do neke 30te sam aktivno vozio. nikad se nisam trkao, ali vozikao se sa trkačima. Onda 15tak godina pauze i pre 5 godina smislim da se opet aktiviram rekreativno. Pre konačne odluke prekontrolišem kompet zdravlje, batalio duvan, malo korigovao ishranu, sredio se, i sve lepo išlo do tog 22 juna.

Elem, koliko sam uspeo isčitati sa strane, ima likova sa nekoliko stentova koji i dalje vitlaju po brevetima. Uglavnom su iskustva individualna. Lekari ko lekari, preporučuju standardno svima isto, ispočrtka lagane šetnjice a kasnije do 85% max hr.

Ja lično sam apslolutno svestan činjenice da ne može kao pre, ali eto, ako ima neko sličnih iskustava oko oporavka i povratka redovnim aktivnostima, pa i bicikliranju, bilo bi mi drago da se ovde podeli. Neće da škodi. Hvala svima unapred. Živeii...


  • 5

#2 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 15 August 2019 - 07:26 AM

Moj drug kardiolog bi ti rekao, nista umaranje, samo potpuno relaks aktivnosti, ali vise puta nedeljno i redovno.

 

On je veliki protivnik teskog fizickog napora vec posle 40 godina.


  • 1

#3 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 August 2019 - 08:02 AM

Ja imam poznanika u BG, ima preko 70 godina. Pre 3-4 godine imao infarkt. Eno ga, cikloturira, penje se na planine sa planinarima. Naravno, tempo je blaži ali on je gotovo svakog dana na biciklu ili u patikama.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#4 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 15 August 2019 - 08:13 AM

Moj drug kardiolog ima bas mnogo posla sa nasim ljudima. 


  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 15 August 2019 - 09:36 AM

Moj drug kardiolog bi ti rekao, nista umaranje, samo potpuno relaks aktivnosti, ali vise puta nedeljno i redovno.

 

On je veliki protivnik teskog fizickog napora vec posle 40 godina.

 

Mene je pre ~10 godina cepio koksaki i ostavio mi aritmije za uspomenu. Regulišem ih tableticama i to sve fino šljaka. Glavni okidač za aritmije su mi kombinacija psihofizičkog zamora (čitaj ceo dan šljakam i oću da zaspim na nogama, pa tako danima, a ne "vukao sam džakove" ili "popeo sam planinu" umor) i odsustva fizičke aktivnosti. Kad teram kardio, čuka radi kao podmazana, ne trebaju ni tablete ni ništa (što ne znači da ih preskačem :P )

 

E sad, glede doktora. Jedna doktorka (koja je inače građena kao kugla sladoleda) bi mi, da može, zabranila i da hodam više nego što moram. Druga je u fazonu kontroliši redovno i radi sve što ti ne pravi probleme. Na testu opterećenja su bili u fazonu da izbegavam guranje do maksimuma (što radim i ovako). Pa ti aj' sad.


  • 0

#6 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 15 August 2019 - 02:34 PM

Mene je pre ~10 godina cepio koksaki i ostavio mi aritmije za uspomenu. 

 

Ovo ne razumem,sta to znaci? 

 

Ja sam imao jake aritmije dok sam pusio ,toliko jake da sam mislio da cu riknuti, i sada imam na promenu ili kada sam prehladjen,nasli su mi prolapsu( povecane srcane zaliske) koji ponekad dobro ne dihtuju O:) ) Ali kada sednem i vozim, sve funkcionise , za sada .Vozim svakodnevno preko 50km. i to na gvozdjuriji od 30kg.Mislim da mi je i bicikl pomogao da mi srcka bolje funkcionise,ne samo  ostavljanje cigareta pre 10 g.


  • 0

#7 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 16 August 2019 - 09:05 AM

Preležao sam koksaki. Od posledica upale, rascepio mi se jedan od nervnih čvorova koji generiše impulse koji izazivaju kontrakcije mišića u jednoj od pretkomora, valjda beše leva, ne sećam se nit' je bitno.

 

Dakle imam dva sistema za generisanje jedne vrste impulsa :) Kad organizmu nešto nije po volji, prorade oba. Onda umesto "tup-tup-tup-tup" dobijem recimo "tuptup-tup-tuptup-tup-tup". Iz prakse sam uočio da "organizmu nije po volji" po pravilu uključuje kombinaciju mnogo umora i malo fizičke aktivnosti. (I kad se nažderem kao stoka pa želudac podupre srce - dobar regulator telesne težine :D)

 

Redovna vežba i sve je super.


  • 0

#8 koya

koya
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 16 August 2019 - 11:33 AM

Mda. hvala svima na savetima. Ono što lekari govore je ono što mi ustvari ne želimo da čujemo i verovatno su u pravu. Ipak,. mi bi voleli da čujemo, ma sve je ok, sedi na bajs i cepaj kao i do sad. Ustvari stvarnost je negde između. E sad, ta sredina je kod nekoga bliže jednoj strani, a kod nekog, drugoj, suprotnoj strani. Ne znam, razgovaram sa više kardiologa. Čitam dosta sa strane. Ne isključujem ni dodatnu dijagnostiku. Poštijem sve do sad što mi je savetovano. Videćemo. Da bilo je komentara da sam preterivao na biciklu. Možda. A možda nisam dovoljno vrtio.. No to nećemo saznati nikada. Desilo se. Ajde da vidimo kako da se vratimo na brda.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika